اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شعبده بازی از الکترونیک ،تحلیل از شما

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : شعبده بازی از الکترونیک ،تحلیل از شما

سلام
    یه سوال مدتها ذهن من رو مشغول به خودش کرده، طبق رابطه زیر

در زمان روشن شدن dt رو چه مقدار باید در نظر گرفت؟برای اکثر مدارها و موارد استثنایی چطور؟چون di و L قابل محاسبه هستن اما dt به خصوصیات مدار گویا بر می گرده
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
      سلام
      یه سوال مدتها ذهن من رو مشغول به خودش کرده، طبق رابطه زیر

در زمان روشن شدن dt رو چه مقدار باید در نظر گرفت؟برای اکثر مدارها و موارد استثنایی چطور؟چون di و L قابل محاسبه هستن اما dt به خصوصیات مدار گویا بر می گرده
      یه کم از اون فرمولهای بامزت ننوشتی حال کنیما :mrgreen:
      سوالت یه کم گنگه مثلا کجا لازم میشه dt رو حساب کنی؟؟موارد استثنایی چیه؟(حسابشو بکن که ما مثل خودت مهندس نیستیم...زیر سیکلم :biggrin
      مشتق جریان نسبت به زمان یعنی چی؟ یعنی تا زمانیکه تعییر جریان داشته باشیم تا چه زمانی تغییر جریان داریم؟ تا زمانی که سلف پر بشه(اشباع بشه) کی سلف پر میشه؟ بعد از 6 ثابت زمانی ثابت زمانی هم که یادته؟(الان یه صفخه فرمول مینویسی میگی نه نگاه کن )
      نمیدونم منظور سوالتو فهمیدم یا نه ولی چیزی که به ذهن ناقص من میرسید این بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
        سلام
        یه چندی وقتی به اینترنت به درستی دسترسی نداشتم و حالا باز سوالاتم اینم بگم مدار رو شبیه سازی کردم جواب نگرفتم حالا سوالت
        اول از جناب n340
        1-سلف که تغییرات ولتاژ رو در دست داره و با تغییرات ولتاژ سعی به ثابت بودن جریان می کنه ، پس نباید بگیم با تغییرات جریان مقابله می کنه تا ولتاژ(در درس مدار یک می خونیم که رابطه بر اساس تغییرات ولتاژ به جریان هست )

جناب B2
        1-مدار رو اگر می شه تحلیل کنین و بگین نهایت بوستی که صورت می گیره چقدر می شه؟یعنی همون ولتاژ لنز اولیه رو چقدر بدست می یارین?

دوست عزیزم mehdi-mashreghi
        1-طوری هم که من تحلیل می کنم بعد از یکبازه تغییرات امگا مدار به حالت ناپایدار می رسه و سریعا سویچ می خوره و ولتاژ 3 ولت دو سر led ها قرار می گیره و لحظات ابتدایی بدترین زمان برای led محسوب می شه اونم در کسری از ثانیه ، حالا از کجا متوجه شدین که مدار دو برابر کننده هست؟چون طبقه فیلتر بالاگذر به پیوند CD خازن و ترانزیستور وصل نشده پس دو برابر جتما صورت نمی گیره

خیلی خوشحال می شم که دوستان مشکلات من و ابهامات غلطم رو تصحیح کنن(و شرمنده که وقتتون رو می گیرم)

سلام

می توانید تحلیلتان را بنویسید

دیدگاه

حالا تحلیل من از مدار ؛

در لحظه اتصال باتری ، چون خازن C1 خالیه و شروع به شارژ کرده ، ولتاژ بیس Q1 ، یک و نیم ولته و این ترانزیستور خاموش خواهد بود ، وقتی خازن C1 از طریق R2 شروع به شارژ بکنه و ولتاژ بیس Q1 ، نسبت به امیترش 0.6 کمتر بشه ؛ ترانزیستور Q1 روشن شده و ترانزیستور Q2 رو هم ، راه اندازی میکنه و بنابراین ولتاژ نقطه a تقریبا برابر با صفر خواهد شد! سپس بیس ترانزیستور Q1 هم مقداری افت کرده و جریان بیس ترانزیستور بیشتر خواهد شد البته در اینجا جریان اصلی بیس Q1 رو جریان عبوری از امیتر Q1 که از طریق خازن C1 به طرف نقطه a میره تعیین میکنه ، این جریان در مدت زمان شارژ خازن C1 ، ادامه خواهد داشت و پس از اینکه ولتاژ بیس Q1 به بالاتر از -0.7 نسبت به امیترش رسید دوباره Q1 خاموش میشه و Q2 رو هم خاموش میکنه ؛ حالا اینجا چه اتفاقی میفته؟!!! دقت کنید در لحظات قبل ، سلف L1 در مدار قرار داشت و یک طرفش مثبت و طرف دیگش صفر بود ؛ با خاموش شدن ترانزیستور Q2 صفر متصل به L1 قطع شده و بنا به همون قانونی که میدونید پس از قطع جریان L1 در نقطه a یه ولتاژ بالاتر ایجاد شده و همین ولتاژ ، LED رو راه اندازی میکنه ، پس از بالا رفتن ولتاژ نقطه a ، چون یه سر خازن ولتاژش بالا میره اون طرفش هم که بیس ترانزیستور Q1 هست بالا میره و همچنان ترانزیستور خاموش میمونه ، بعد از اون خازن C1 دوباره شروع به شارژ از طریق R2 میکنه و دوباره بیس ترانزیستور Q1 کم شده و باز داستان ادامه پیدا میکنه!!!

شکل جریان کشی ترانزیستور خروجی هم پالس سوزنیه!!!

دیدگاه

سلام
            یه سوال آقا مهدی
            در لحظه اعمال ولتاژ چون سلف ولتاژش صفر هست ما بعد از اعمال ولتاژ نقشی از این به عنوان قطعه مخالف با تغییرات جریان می بینیم پس نمی شه گفت در لحظه ابتدایی که خازن خاموش هست طبق لنز ، ولتاژ منفی به ترانزیستور اعمال می شه و ترانزیستور روشن می شه؟ یعنی همون حالت گذراش ابتدا با روشن شدن ترانزیستور Q1 صورت می گیره؟
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi

حالا که همه گفتن بذار ما هم بگیم :

این مدار دقیقا یک بوستر است .
              در لحظه اول اتصال باتری به مدار ، سلف اتصال باز و خازن اتصال کوتاه است .
              بنابراین بیس q1 فقط و فقط از طریق R2 به زمین متصل است و امیتر آن به مثبت باتری وصل است . در نتیجه q1 روشن می شود .(در لحظه اول )
              پس در لحظه اول q2 نیز از طریق q1 روشن می شود .

با روشن شدن q2 دوتا اتفاق می افتد :
              1)با روشن شدن q2 ، یک سر سلف به زمین وصل می شود و کل ولتاژ 1.5 ولت ورودی روی آن (سلف) قرار می گیرد .
              2)با روشن شدن q2 خازن c2 به این صورت که پلاریته ای که به بیس q1 وصل شده مثبت و پلاریته متصل به نقطه a منفی ، شروع به شارژ شدن می کند .

ثابت زمانی شارژ این خازن تقریبا برابر حاصل ضرب مقاومت دینامیکی بیس q1 در ظرفیت خازن است .
              چون در لحظه اول پتانسیل بیس q1 ، برابر 0.7-1.5 ولت و پتانسیل نقطه a هم 0.2 ولت است پتانسیل نهایی خازن بعد از گذشت 5 ثابت زمانی ، برابر 0.6 ولت خواهد شد که + آن پایین(روی بیس q1 ) و - آن بالاست .

پس بعد از گذشت 5 ثابت زمانی برای خازن ، ولتاژی که روی بیس امیتر q1 قرار می گیرد برابر 0.6-1.5 ولت یعنی 0.9 ولت است که + آن روی امیتر و - آن روی بیس است . پس q1 هنوز روشن است .
              اما جریان در سلف به صورت یک شیب با رابطه انتگرالی (که توی این ادیتور نمی شه نوشت ) در حال افزایش است که ناگهان به نقطه اشباع سلف می رسد .

در لحظه اشباع سلف ، L=0 شده و ولتاژ 1.5 ولتی که قبلا روی سلف قرار داشته ناگهان صفر می شود .
              بنابراین ولتاژ بیس امیتر q1 ، فقط برابر ولتاژ خازن C1 می شود یعنی 0.6 ولت که پلاریته آن همانطور که در بالا گفتم + آن پایین (روی بیس q1 ) و منفی آن از طریق سلف اتصال کوتاه شده در اشباع ، روی امیتر q1 قرار می گیرد .
              از آنجا که q1 تیپ مثبت است جهت این پلاریته روی بیس امیتر آن به گونه ای است که سریعا خاموش می شود و به تبع آن q2 خاموش شده و این Loop تا ابد ادامه میابد .

بعد از خاموش شدن q2 ، ولتاژ نقطه a به 1.5+Ldi/dt افزایش پیدا می کنه . یعنی به این میزان بوست می شه . (^_^)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                سلام
                یه سوال آقا مهدی
                در لحظه اعمال ولتاژ چون سلف ولتاژش صفر هست ما بعد از اعمال ولتاژ نقشی از این به عنوان قطعه مخالف با تغییرات جریان می بینیم پس نمی شه گفت در لحظه ابتدایی که خازن خاموش هست طبق لنز ، ولتاژ منفی به ترانزیستور اعمال می شه و ترانزیستور روشن می شه؟ یعنی همون حالت گذراش ابتدا با روشن شدن ترانزیستور Q1 صورت می گیره؟

درسته ، تصحیح میکنم ؛ پس از اتصال باتری یه مدت کوتاهی طول میکشه تا نقطه a به 1.5 ولت برسه ولی خب بیس ترانزیستور Q1 همون لحظه اول ، 0.9 ولتاژ داره و با زیاد شدن ولتاژ نقطه a این مقدار بیشتر هم میشه و چون ظرفیت L1 خیلی کمه به سرعت این ولتاژ به 1.5 ولت میرسه و بیس که 0.9 ولتاژ داشت سریع ولتاژش بیشتر میشه و در کل در این حالت ترانزیستور Q1 درست و حسابی بایاس نمیشه ! و ادامش همون که گفتم...

دیدگاه

این مدار فکر کنم همون کار شارژر های پرتابل موبایل رو انجام میده (همونایی که یه باطری قلمی میذاری 4-5 ولت خروجی میده)با همون سبک ولی چیدمان مداری یه نمه فرق میکنه.(SMD)
                  راستی به نظر من بهتره از این به بعد یا فقط مدارات به سبک اس ام دی بذاریم یا در کنار این مدارات نمونه SMD هم باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X