اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طریقه پیدا کردن ترانزیستور مشابه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیدا کردن ترانزیستور مشابه برای ترانزیستوری که دیتاشیت آن یافت نمیشود

سلام

ترانزیستوری که در تصویر فوق ملاحظه میفرمایید، خراب شده است (برای دیدن تصویر بزرگ، روی این تصویر کلیک کنید). من نیاز دارم که مشابه آن را جایگزین کنم. این ترانزیستور مربوط به حول و حوش دهه 1980 میلادی است. با کدهای درج شده روی آن من نتوانستم هیچ دیتاشیتی پیدا کنم. بنابراین، باید با توجه به مشخصات برد، مدار، و دستگاه، به نتیجه رسید که چه ترانزیستوری باید جایگزین کرد.
    آیا کسی از اعضای محترم انجمن میتواند در این باره به من کمک کند؟
    جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۰۷:۲۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۳.

دیدگاه

پاسخ : پیدا کردن ترانزیستور مشابه برای ترانزیستوری که دیتاشیت آن یافت نمیشود

نوشته اصلی توسط Tanha7 نمایش پست ها
      سلام

ترانزیستوری که در تصویر فوق ملاحظه میفرمایید، خراب شده است (برای دیدن تصویر بزرگ، روی این تصویر کلیک کنید). من نیاز دارم که مشابه آن را جایگزین کنم. این ترانزیستور مربوط به حول و حوش دهه 1980 میلادی است. با کدهای درج شده روی آن من نتوانستم هیچ دیتاشیتی پیدا کنم. بنابراین، باید با توجه به مشخصات برد، مدار، و دستگاه، به نتیجه رسید که چه ترانزیستوری باید جایگزین کرد.
      با سلام به شما ...
      با توجه به اینکه این ترانزیستور اروپایی و ساخت ایتالیا است و ترانزیستورهای اروپایی استاندارد نامگذاری
      BD دارند ..مثل BD242 و BD139 ...بنظر می رسد بتوانید از ترانزیستورهای سری BD بجای این ترانزیستور
      استفاده کنید فقط قبلا ببینید که پایه امیتر به مثبت یا منفی متصل شده ..اگر به منفی متصل شده باشد .از سری NPN ...و اگر به مثبت متصل شده باشد از سری PNP استفاده کنید ...مانند BD 237 یا BD238..
      ...موفق و سلامت باشید...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
        با سلام به شما ...
        با توجه به اینکه این ترانزیستور اروپایی و ساخت ایتالیا است و ترانزیستورهای اروپایی استاندارد نامگذاری
        BD دارند ..مثل BD242 و BD139 ...بنظر می رسد بتوانید از ترانزیستورهای سری BD بجای این ترانزیستور
        استفاده کنید فقط قبلا ببینید که پایه امیتر به مثبت یا منفی متصل شده ..اگر به منفی متصل شده باشد .از سری NPN ...و اگر به مثبت متصل شده باشد از سری PNP استفاده کنید ...مانند BD 237 یا BD238..
        ...موفق و سلامت باشید...

سپاس*گزارم از این که پاسخ دادید.

1. تا آنجا که من اطلاع دارم، چه ترانزیستور PNP، و چه ترانزیستور NPN، انواع زیادی با پارامترهای متفاوت دارند. درست است؟
        2. این ترانزیستور من، در بردِ یک چراغ شارژی مهتابی به کار رفته است.
        آیا ویژگیهای خاصِ برد و مدار و دستگاه من (مانند واتِ مصرف*کننده که دو عدد مهتابی 6 وات است، باتری 6ولت 4آمپرساعت، نقشه و قطعات خاصی که در برد به کار رفته است، و غیره) نباید تأثیر بگذارند در این که کدام PNP و یا NPN با چه مشخصات و پارامترهایی را باید جایگزین کرد؟
        جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۱۳:۵۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۴.

دیدگاه

سپاس*گزارم از این که پاسخ دادید.

1. تا آنجا که من اطلاع دارم، چه ترانزیستور PNP، و چه ترانزیستور NPN، انواع زیادی با پارامترهای متفاوت دارند. درست است؟
          2. این ترانزیستور من، در بردِ یک چراغ شارژی مهتابی به کار رفته است.
          آیا ویژگیهای خاصِ برد و مدار و دستگاه من (مانند واتِ مصرف*کننده که دو عدد مهتابی 6 وات است، باتری 6ولت 4آمپرساعت، نقشه و قطعات خاصی که در برد به کار رفته است، و غیره) نباید تأثیر بگذارند در این که کدام PNP و یا NPN با چه مشخصات و پارامترهایی را باید جایگزین کرد؟
          با سلام به شما دوست عزیز .....
          ترانزیستور مورد نظر شما *که فرمودید در بورد چراغ شارژی استفاده شده است می تواند از نوع ،،،با کاربرد
          عمومی و GENERAL ,,,,,باشد بنابراین ترانزیستور مشابه که بتواند بجای آن کار کند با توجه به NPN یا
          PNP بودن ترانزیستور شما ...میتوانید از BD242,یا BD243 با جریان ۶ امپر و توان ۶۰ وات هستند
          استفاده کنید فقط باید به ترتیب پایه های آنها موقع نصب دقت کنید....البته پایه کلکتور در وسط
          قرار دارد ..مانند ترانزیستور شما.....
          موفق باشید ..

دیدگاه

سلام

سلام و درود،
            احتمالا این ترانزیستور مربوط به درایور ترانسفورمر چراغ اضطراری هست.
            میشه از ترانزیستور tip 41 استفاده کرد.
            موفق و پیروز باشید.
            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

با سلام به شما دوست عزیز .....
              ترانزیستور مورد نظر شما *که فرمودید در بورد چراغ شارژی استفاده شده است می تواند از نوع ،،،با کاربرد
              عمومی و GENERAL ,,,,,باشد بنابراین ترانزیستور مشابه که بتواند بجای آن کار کند با توجه به NPN یا
              PNP بودن ترانزیستور شما ...میتوانید از BD242,یا BD243 با جریان ۶ امپر و توان ۶۰ وات هستند
              استفاده کنید فقط باید به ترتیب پایه های آنها موقع نصب دقت کنید....البته پایه کلکتور در وسط
              قرار دارد ..مانند ترانزیستور شما.....
              موفق باشید ..
              سلام دوست گرامی
              از توجه و دقت شما سپاس*گزارم.

بعداً درباره*ی PNP بودن و یا NPN بودن با شما صحبت خواهم کرد، اما فعلاً این مطلب را می*گذارم کنار.

اگر برایتان امکان دارد با ذکر شماره*های زیر، پاسخ پرسشهای زیر را بفرمایید:
              1. فرمودید این ترانزیستور استفاده*شده در چراغ شارژی «می تواند از نوع ،،،با کاربرد عمومی و GENERAL ,,,,,باشد».
              1-الف) آیا منظورتان این است که این ترانزیستور استفاده*شده، احتمالاً ترانزیستوری با کاربرد عمومی است؟
              1-ب) آیا مشخصاً دسته*ای از ترانزیستورها داریم که جنرال هستند؟
              2. آیا لازم نیست عکسی از برد برایتان بفرستم تا قطعات را ملاحظه کنید؟
              3. آیا به جز آمپر و توان، بقیه*ی پارامترهای ترانزیستور مانند:

Maximum collector power dissipation (Pc), W: 40
              Maximum collector-base voltage |Ucb|, V: 55
              Maximum collector-emitter voltage |Uce|, V: 45
              Maximum emitter-base voltage |Ueb|, V: 5
              Maximum collector current |Ic max|, A: 3
              Maksimalna temperatura (Tj), °C: 150
              Transition frequency (ft), MHz: 3
              Collector capacitance (Cc), pF:
              Forward current transfer ratio (hFE), min: 25

لازم نیست در نظر گرفته شوند؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
              سلام و درود،
              احتمالا این ترانزیستور مربوط به درایور ترانسفورمر چراغ اضطراری هست.
              میشه از ترانزیستور tip 41 استفاده کرد.
              موفق و پیروز باشید.
              سلام دوست گرامی
              از پاسخ شما سپاس*گزارم
              همانطور که در پست 183 اشاره کردم، این ترانزیستور من، در بردِ یک چراغ شارژی مهتابی به کار رفته است.
              مسأله*ی مهم این است که آیا ویژگیهای خاصِ برد و مدار و دستگاه من (مانند واتِ مصرف*کننده که دو عدد مهتابی 6 وات است، باتری 6ولت 4آمپرساعت، نقشه و قطعات خاصی که در برد به کار رفته است، و غیره) نباید تأثیر بگذارند در این که کدام PNP و یا NPN با چه مشخصات و پارامترهایی را باید جایگزین کرد؟
              جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۱۹:۱۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹.

دیدگاه

سلام دوست گرامی

بعداً درباره*ی PNP بودن و یا NPN بودن با شما صحبت خواهم کرد، اما فعلاً این مطلب را می*گذارم کنار.

1. فرمودید این ترانزیستور استفاده*شده در چراغ شارژی «می تواند از نوع ،،،با کاربرد عمومی و GENERAL ,,,,,باشد».
                1-الف) آیا منظورتان این است که این ترانزیستور استفاده*شده، احتمالاً ترانزیستوری با کاربرد عمومی است؟

سلام دوست گرامی
                از پاسخ شما سپاس*گزارم
                همانطور که در پست 183 اشاره کردم، این ترانزیستور من، در بردِ یک چراغ شارژی مهتابی به کار رفته است.
                مسأله*ی مهم این است که آیا ویژگیهای خاصِ برد و مدار و دستگاه من (مانند واتِ مصرف*کننده که دو عدد مهتابی 6 وات است، باتری 6ولت 4آمپرساعت، نقشه و قطعات خاصی که در برد به کار رفته است، و غیره) نباید تأثیر بگذارند در این که کدام PNP و یا NPN با چه مشخصات و پارامترهایی را باید جایگزین کرد؟
                با عرض سلام به شما دوست عزیز ......
                باید خدمتتان عرض کنم که در دستگاهدچراغ شارژی شما
                ممکن است که ترانزیستور اختصاصی کارخانه سازنده استفاده
                شده باشد اما ترانزیستور قدرت در این دستگاه*ها
                که مربوط به شارژ باتری و راه اندازی لامپ فلورسنت یا دسته
                چندین عددی LED ها می باشد معمولا ترانزیستور
                با کاربرد عمومی می تواند جایگزین ترانزیستور فعلی شود
                و فقط باید از نظر توان و ولتاژ کلکتور امیتر به هم بخورند و مابقی موارد و
                پارامترهای ترانزیستورهای قدرت مشابه هم هستند..
                از جمله فرکانس قطع یا Ftپایین دارند..و همچنین hfe
                پایین دارند و دیگر پارامترها اگر کمی تغییر کند ...زیاد
                نگران کننده نخواهد بود.....

دیدگاه

با عرض سلام به شما دوست عزیز ......
                  باید خدمتتان عرض کنم که در دستگاهدچراغ شارژی شما
                  ممکن است که ترانزیستور اختصاصی کارخانه سازنده استفاده
                  شده باشد اما ترانزیستور قدرت در این دستگاه*ها
                  که مربوط به شارژ باتری و راه اندازی لامپ فلورسنت یا دسته
                  چندین عددی LED ها می باشد معمولا ترانزیستور
                  با کاربرد عمومی می تواند جایگزین ترانزیستور فعلی شود
                  و فقط باید از نظر توان و ولتاژ کلکتور امیتر به هم بخورند و مابقی موارد و
                  پارامترهای ترانزیستورهای قدرت مشابه هم هستند..
                  از جمله فرکانس قطع یا Ftپایین دارند..و همچنین hfe
                  پایین دارند و دیگر پارامترها اگر کمی تغییر کند ...زیاد
                  نگران کننده نخواهد بود.....
                  عصر و شبتان بخیر
                  از توضیح روشن شما بسیار سپاس*گزارم.
                  باحوصلگی شما در پاسخ، قابل تحسین است.

گفتید که «فقط باید از نظر توان و ولتاژ کلکتور امیتر به هم بخورند».
                  ما توان و ولتاژ کلکتور و امیتر ترانزیستور فعلی را نمی*دانیم چون دیتاشیت آن را نداریم.
                  آیا منظورتان از «توان و ولتاژ کلکتور امیتر» همان است که در پیام 184 گفتید، یعنی ترانزیستوری با «جریان ۶ امپر و توان ۶۰ وات»؟ یا «توان و ولتاژ کلکتور امیتر» امر جداگانه*ای است؟
                  جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۲۰:۳۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹.

دیدگاه

عصر و شبتان بخیر
                    از توضیح روشن شما بسیار سپاس*گزارم.
                    باحوصلگی شما در پاسخ، قابل تحسین است.

گفتید که «فقط باید از نظر توان و ولتاژ کلکتور امیتر به هم بخورند».
                    ما توان و ولتاژ کلکتور و امیتر ترانزیستور فعلی را نمی*دانیم چون دیتاشیت آن را نداریم.
                    آیا منظورتان از «توان و ولتاژ کلکتور امیتر» همان است که در پیام 184 گفتید، یعنی ترانزیستوری با «جریان ۶ امپر و توان ۶۰ وات»؟ یا «توان و ولتاژ کلکتور امیتر» امر جداگانه*ای است؟
                    باسلام*و ممنون از ابراز لطف شما ..امیدوارم که بتوانم در انجمن راهنمای شما و دیگر دوستان باشم ..و با علم
                    کم خویش روشنگر راهتان باشم ..راهی به سوی علم بی نهایت الکترونیک......
                    در این دستگاه*ها و کلا در همه دستگاه*ها برقی..می*توان از روی اندازه ترانزیستور تا حدود زیادی
                    به قدرت و نوع ترانزیستور پی برد این ترانزیستور که در دستگاه شماست هم*...از این
                    قائده مستثنی نیست و با توجه به اینکه در چراغ اظطراری قرار دارد ..بنابراین توان
                    نسبتا بالا دارد و فرکانس بالایی احتیاج نیست ..و ولتاژ خیلی بالایی ندارد ..و احتیاج به ضریب
                    تقویت بالایی ندارد...همه اینها از کارکرد دستگاه مشخص است..و ترانزیستور ی که در قبل
                    خدمتتان عرضزکردم*برای این دستگاه که جایگزین این ترانزیستور کنید
                    BD242یا BD243 .که ۶ امپر و ۶۰ وات می باشد ..کافی است ..و اگر ترانزیستور
                    قابلمه*ای می بود ..با ز توان بالاتری احتیاج میشد...

دیدگاه

سلام دوست گرامی

سلام دوست گرامی
                      از پاسخ شما سپاس*گزارم
                      درود،
                      مصرف کننده که مهتابی میباشد،نمیتواند به صورت
                      مستقیم به باتری یا ترانزیستور وصل شود و نیاز به
                      افزاینده ولتاژ دارد که ترانسفورمر همان کار را انجام
                      می دهد و این ترانزیستور هم احتمالا وظیفه سویچینگ
                      همان ترانسفورمر را دارد.
                      استفاده از ترانزیستور PNP در برد های سویچینگ
                      مرسوم نیست چون که هم گران تر هستند هم تنوع
                      پایینی دارند هم اینکه مشخصات ترانزیستور های
                      NPN بهتر از PNP هاست.
                      ترانزیستور TIP41 میتواند تا 6 آمپر و 115 ولت و
                      65 وات توان تلفی را تحمل کند.
                      پس خیالتون از نظر مشخصات فنی راحت باشه.

دیدگاه

باسلام*و ممنون از ابراز لطف شما ..امیدوارم که بتوانم در انجمن راهنمای شما و دیگر دوستان باشم ..و با علم
                        کم خویش روشنگر راهتان باشم ..راهی به سوی علم بی نهایت الکترونیک......
                        در این دستگاه*ها و کلا در همه دستگاه*ها برقی..می*توان از روی اندازه ترانزیستور تا حدود زیادی
                        به قدرت و نوع ترانزیستور پی برد این ترانزیستور که در دستگاه شماست هم*...از این
                        قائده مستثنی نیست و با توجه به اینکه در چراغ اظطراری قرار دارد ..بنابراین توان
                        نسبتا بالا دارد و فرکانس بالایی احتیاج نیست ..و ولتاژ خیلی بالایی ندارد ..و احتیاج به ضریب
                        تقویت بالایی ندارد...همه اینها از کارکرد دستگاه مشخص است..و ترانزیستور ی که در قبل
                        خدمتتان عرضزکردم*برای این دستگاه که جایگزین این ترانزیستور کنید
                        BD242یا BD243 .که ۶ امپر و ۶۰ وات می باشد ..کافی است ..و اگر ترانزیستور
                        قابلمه*ای می بود ..با ز توان بالاتری احتیاج میشد...
                        سلام
                        ان شاء الله که بسلامت باشید
                        خداوند خیرتان دهاد

بحث یافتن ترانزیستور مشابه، در واقع بخشی از یک تصویر بزرگتر است:
                        اشکالی که باعث شد من به سراغ عیب*یابی برد این چراغ شارژی بروم این بود:

وقتی کلید آن را روی حالت دو لامپه می*گذارم به جای اینکه دو لامپ روشن شود نور لامپ اول کم می شود (لامپها سالم هستند). عکس برد را برای یک تعمیرکار الکترونیک فرستادم تشخیص او این بود که خرابی ترانزیستور باعث اشکال فوق است. طبق تستی که من روی ترانزیستورهای برد انجام دادم یکی از دو ترانزیستور خراب است. تستی که من روی ترانزیستورها انجام دادم این بود که مولتی متر روی حالات دیود قرار دادم؛ سپس پراب مثبت را روی امیتر قرارداد و پراب منفی را یکبار روی کلکتور قرار دادم و بار دیگر روی بیس قرار دادم. ترانزیستوری که در پیام های قبل عکسش را قرار داده ام، برای همه*ی پایه*ها، عدد 0.002 را نشان داد. در حالی که عدد امیتر باید بیشتر از عدد کلکتور باشد.

حالا سوال من این است که آیا به نظر شما هم علت اشکال فوق (وقتی کلید آن روی حالت دو لامپه گذاشته می شود به جای اینکه دو لامپ روشن شود نور لامپ اول کم می شود) همین خرابی ترانزیستور مورد بحث است؟

عکس زیر، هم تقریباً کل چراغ شارژی را نشان می*دهد، هم برد آن را. اگر روی عکس زیر کلیک کنید، عکس بزرگتر و واضحتر را خواهید دید. ترانزیستوری را که عدد 0.002 نشان می*دهد از برد درآورده*ام و در مجاورت محل نصبش روی برد گذاشته*ام و عکس گرفته*ام.
                        جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۱۶:۵۴ ۱۴۰۰/۱۱/۰۲.

دیدگاه

سلام
                          خداوند خیرتان دهاد

وقتی کلید آن را روی حالت دو لامپه می*گذارم به جای اینکه دو لامپ روشن شود نور لامپ اول کم می شود (لامپها سالم هستند). عکس برد را برای یک تعمیرکار الکترونیک فرستادم تشخیص او این بود که خرابی ترانزیستور باعث اشکال فوق است. طبق تستی که من روی ترانزیستورهای برد انجام دادم یکی از دو ترانزیستور خراب است. تستی که من روی ترانزیستورها انجام دادم این بود که مولتی متر روی حالات دیود قرار دادم؛ سپس پراب مثبت را روی امیتر قرارداد و پراب منفی را یکبار روی کلکتور قرار دادم و بار دیگر روی بیس قرار دادم. ترانزیستوری که در پیام های قبل عکسش را قرار داده ام، برای همه*ی پایه*ها، عدد 0.002 را نشان داد. در حالی که عدد امیتر باید بیشتر از عدد کلکتور باشد.

حالا سوال من این است که آیا به نظر شما هم علت اشکال فوق (وقتی کلید آن روی حالت دو لامپه گذاشته می شود به جای اینکه دو لامپ روشن شود نور لامپ اول کم می شود) همین خرابی ترانزیستور مورد بحث است؟

عکس زیر، هم تقریباً کل چراغ شارژی را نشان می*دهد، هم برد آن را. اگر روی عکس زیر کلیک کنید، عکس بزرگتر و واضحتر را خواهید دید. ترانزیستوری را که عدد 0.002 نشان می*دهد از برد درآورده*ام و در مجاورت محل نصبش روی برد گذاشته*ام و عکس گرفته*ام.
                          با سلام به شما دوست عزیز
                          ایا ترانزیستورها را نسبت به هم قبل از در آوردن از مدار آزمایش کرده*اید؟
                          ۲. آیا ترانزیستور ی که در مدار قرار دارد را تعویض کرده*اید..یااز قبل همین شماره بوده ؟
                          عیب دیگر که می شود گفت ...این است که باتری توانایی راه اندازی همزمان
                          دوعدد لامپ را نداشته باشد ..باید باتری را هم امتحان کرد ....میتوانید ترانزیستور سلام را به
                          جای ترانزیستور مشکوک گذاشته و ببینید آیا آن لامپ روشن می*شود یا خیر ...
                          و سپس به دنبال عیب یابی ...بر روی ترانزیستور متمرکز شوید..

دیدگاه

سلام
                            خداوند خیرتان دهاد

ترانزیستوری که اتصال کوتاه نشان میدهد قطعا
                            خراب هست.
                            بر اساس نوشته های روی برد ظاهرا ترانزیستور
                            PNP هست.
                            حتی در صورت PNP بودن هم ترانزیستور TIP 42
                            میتونه جایگزین بشه.
                            البته الان شک دارم که ترانزیستور مربوط به قسمت
                            شارژر باشه.
                            بهتر بود از پشت برد هم عکس میذاشتین.

دیدگاه

با سلام به شما دوست عزیز
                              ایا ترانزیستورها را نسبت به هم قبل از در آوردن از مدار آزمایش کرده*اید؟
                              ۲. آیا ترانزیستور ی که در مدار قرار دارد را تعویض کرده*اید..یااز قبل همین شماره بوده ؟
                              عیب دیگر که می شود گفت ...این است که باتری توانایی راه اندازی همزمان
                              دوعدد لامپ را نداشته باشد ..باید باتری را هم امتحان کرد ....میتوانید ترانزیستور سلام را به
                              جای ترانزیستور مشکوک گذاشته و ببینید آیا آن لامپ روشن می*شود یا خیر ...
                              و سپس به دنبال عیب یابی ...بر روی ترانزیستور متمرکز شوید..
                              درود و تحیت به شما
                              ــ ترانزیستورها را قبل از درآوردن از مدار هم آزمایش کردم. نتیجه*ی آزمایش ترانزیستور MT246D، همان عدد 0.002 بود. نتیجه*ی تست ترانزیستور BD243C این بود که عدد پایه*ی امیتر بیشتر از پایه*ی کلکتور بود.
                              ــ ترانزیستوری که در مدار قرار دارد (BD243C) را تعویض نکرده*ام. از قبل همین بود.
                              ــ باتری این وسیله، یک باتری سیلد لید اسید 6 ولت 4 آمپر ساعت است. بعد از یک ماه یا بیشتر که از شارژش می*گذرد، 6.023 ولت برق دارد. آیا راهی سراغ دارید که امتحان کنم شدت جریانش (آمپرش) هم کافی است یا نه؟
                              ــ اگر ترانزیستور سالم را بگذارم جای ترانزیستور مشکوک، جای ترانزیستور سالم خالی می*ماند چون ترانزیستور دیگری ندارم.
                              جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۲۰:۰۱ ۱۴۰۰/۱۱/۰۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                                ترانزیستوری که اتصال کوتاه نشان میدهد قطعا
                                خراب هست.
                                بر اساس نوشته های روی برد ظاهرا ترانزیستور
                                PNP هست.
                                حتی در صورت PNP بودن هم ترانزیستور TIP 42
                                میتونه جایگزین بشه.
                                البته الان شک دارم که ترانزیستور مربوط به قسمت
                                شارژر باشه.
                                بهتر بود از پشت برد هم عکس میذاشتین.
                                سپاس از پاسخ شما
                                1. گفتید «البته الان شک دارم که ترانزیستور مربوط به قسمت شارژر باشه.»
                                آیا منظورتان این است که ترانزیستور MT246D ;ممکن است مربوط به شارژ باتری باشد نه مربوط به روشن کردن مهتابی*ها؟
                                چطور با اطمینان تشخیص بدهیم که مربوط به کدام است؟

2. این هم عکس از پشت برد (با کلیک روی عکس، نسخه*ی بزرگ و واضح آن را خواهید دید):

3. اگر عکس دیگری یا هر چیز دیگری لازم شد بگویید تا بفرستم.

سپاس از دقت و پیگیری شما
                                جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۰۹:۵۸ ۱۴۰۰/۱۱/۰۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X