اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گذاشتن مقاومت سری بین شارژر و باطری برای فهمیدن مقدار شارز باطری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : گذاشتن مقاومت سری بین شارژر و باطری برای فهمیدن مقدار شارز باطری

ببینید دوستان عزیز
    من یکی از سوالام این بود
    خب در کل ما از روی جریان باتری که با یه مقاومت سری... اونو به ولتاز تبدیل میکنیم مقدار شارز میفهمیم
    درسته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط لوک
      ببینید دوستان عزیز
      من یکی از سوالام این بود
      خب در کل ما از روی جریان باتری که با یه مقاومت اونو به ولتاز تبدیل میکنیم مقدار شارز میفهمیم
      درسته
      در کل میشه یه مقاومت که با باتری موازی شده
      و نقش بار رو هم میتونه بازی کنه

خب من میخوام مثلا بفهمم کی باتری شارز کامل حین شارز
      خب چون من برای شارز ولتاز 14 دادم برای باتری مثلا 12 ولت نامی
      خب الان دو سر باتری میشه 14 ! پس من چجور اندازه بگیرم
      چون ولتاز اعمالی موازی شدن با باتری مثل مقاومت ما که برای اندازه گیری جریان یا ولتاز باتری
      خب الان که همش 14 ولت
      ایا باید جریان شارز قطع کنیم و مقدار ولتاز مقاومت بخونیم؟ سوال اساسی من اینه ؟

مگه وقتی شارز میشه 14 ولت نمیشه ؟ البته ولتاز مقاومت عزیز میگم که با باتری موازی شده مثا عکس بالا ؟
      با سلام
      مشخصات کامل باطری و شارژرتون رو بگید تا بهتر کمکتون کنم. چون مقاومت درونی و آهنگ شارژ شدن هر باطری با باطری دیگه فرق داره.
      آموختن تنها سرمايه اي است که ستمکاران نمي توانند به يغما ببرند

*بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. امام حسین(ع)*

یادش بخیر...چقدر زود دیر شد... تشکر=احترام به نویسنده

دیدگاه

پاسخ : گذاشتن مقاومت سری بین شارژر و باطری بر

ممنون از دوستان

دیدگاه

سلام
          کاری با مقاومت درونی باتری نداشته باشید چون پیچیده میشه.
          کلی میگم.شما برای سنس شارژ باتری سیلد اسید دو راه دارید:
          ۱.از روی جریان شارژ با مقاومت سری با باتری.
          ۲.از روی ولتاژ سلول های باتری با مقاومت موازی با باتری.
          ۳.سنس هر دو مورد اول با هم که بهتره.
          وقتی ولتاژ هر سلول باتری که حدود 2.25V میشه به 2.3V برسه باتری کاملا شارژ شده و جریانی که خواهد کشید به صفر نزدیک خواهد شد.
          از روی افت ولتاژ روی مقاومت سری با باتری و مقاومت موازی با باتری میشه براحتی شارژ شدن باتری رو تشخیص داد.
          مثلا برای باتری 12V/1A میشه:
          ولتاژ فول شارژ: 2.3V*6Cell=13.8V
          اگر این باتری جریانی که میکشه به زیر 1% جریان نامیش یعنی 10ma برسه شارژ شده حتی اگر ولتاژش به 13.8v نرسیده باشه.چون باتری های کهنه و خراب بدلیل کاهش ظرفیتشون زودتر شارژ میشن و طبق فرمول پیش نمیرن.
          برای شارژ هم دو راه دارید:
          ۱.شارژ شناور و آرام.ولتاژ 2.3V به ازای هر سلول.که کندتر ولی با کیفیتتره.
          ۲.شارژ سریع.2.45V به ازای هر سلول.که سریعه ولی عمر باتری رو کمتر میکنه.
          امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
          از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

با سلام
            یه راه خوب استفاده از ولتاژ دو سر مقاومت سری است چون ولتاژ دو سر خود باطری طبق گفته دوستمون ممکنه با کهنه شدن باطری دیگه اون مقدار اولیه رو نداشنه باشه.
            با تشکر

دیدگاه

با سلام
              یه مدار ساده گذاشتم که بیشتر با اصول کار آشنا شی

این یه مدار آنالوگه که فقط شالوده یه مدار شارژ اتومات رو در بر داره و قابل استفاده نیس.
              در این مدار ما پتانسیومترو به جای باطری فرض کردیم که با شارژ شدن مقدارش افزایش پیدا میکنه. تا زمانی که ولتاژ دو سر R1 از مقدار 0.8 ولت لازم برا روشن شدن Q1 کمتر بشه. در این حالت ترانزیستور خاموش میشه و رله رو قطع میکنه.C1 برای تامین ولتاژ لحظه اول و R2 برای تخلیه C1 و ایجاد یه جریان اندک برا مقابله با خالی شدن باطری در اثز مقاومت نشتی در زمان طولانیه.
              با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdity
                با سلام
                یه مدار ساده گذاشتم که بیشتر با اصول کار آشنا شی

این یه مدار آنالوگه که فقط شالوده یه مدار شارژ اتومات رو در بر داره و قابل استفاده نیس.
                در این مدار ما پتانسیومترو به جای باطری فرض کردیم که با شارژ شدن مقدارش افزایش پیدا میکنه. تا زمانی که ولتاژ دو سر R1 از مقدار 0.8 ولت لازم برا روشن شدن Q1 کمتر بشه. در این حالت ترانزیستور خاموش میشه و رله رو قطع میکنه.C1 برای تامین ولتاژ لحظه اول و R2 برای تخلیه C1 و ایجاد یه جریان اندک برا مقابله با خالی شدن باطری در اثز مقاومت نشتی در زمان طولانیه.
                با تشکر
                این 0.8 ولت چی جوری کمتر یا بیشتر میشه ؟میشه بازتر کنی چون ولتاژ شارزر بیشتر از باتری باید باشه همیشه در مورد مقاومت موازی با خازن توضیح بدین واقعا تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdity
                  با سلام
                  یه مدار ساده گذاشتم که بیشتر با اصول کار آشنا شی.
                  این مدار رو فقط برا این گذاشتم که یه ذهنیت اولیه از این نوع مدار بدست بیاد.
                  اون مقاومت برا دشارژ خازن C1 هست و همچنین یه جریان میکرویی به باطری میده تا مثلا اگه در مدت طولاتی در شارژ بود بواسطه مقاومت نشتی باطری و بیکار بودنش بلا استفاده نشه. البته مقادیر المان ها واقعی نیست.
                  در مدار های شارز اتومات اغلب از رله استفاده نمیشه ولی من برای سادگی با رله نمایش دارم.
                  اون 0.8 ولتی هم که گفتی . مقاومت 2 اهم روی خط منفی رو در نظر بگیر. در صورتی که باطری فرضی ما (همون مقاومت متغیر در اینجا) نباشه ولتاژ دو سرش برابر 0 ولته. وقتی که باطری فرضی در مدار قرار بگیره جریانی تحت عنوان جریان شارژ ازش عبور میکنه. این جریان از مقاومت R1 هم عبور میکنه و برابر قانون اهم V=IR ولتاژی برابر IRرو روی خودش ایجاد میکنه . این جریان که در لحظه اول مقدارش هم زیاده باعث میشه ولتاژ دو سر مقومت و در نتیجه ولتاژ BE ترنزیستور مقداری بیش از 0.8 ولت بگیره. این مقدار کافیه تا ترنزیستور روشن بشه و با تقویت طبقه بعدی رله مدار به کار بیفته در اینجا دیگه خازن C1 که نقش خود را در ابتدای کار بازی کرده بود ازدور خارج میشه. رله تا زمانی روشنه که ولتاژ دو سر R1 که تابعی از جریان شارژه کمتر از 0.8 نشه. وبعد از اون رله قطع میشه. البته الان اگه خازن مقاومت R5 نبشه و باطری دیگه ای به مدار وصل کنیم شارژ نخواهد شد چون خازن C1 شارژ است و جریانی از آن عبور نمیکند. پیشنهاد میکنم این مدارو تو پروتیوس ببنید تا طرز کارز دستتون بیاد البته به علت مقدار اجباری کم مقاومت R1 مدار در جریان های بالاتر از شارژ کامل قطع مبشه برای همین بلا استفاده است.
                  با تشکر

دیدگاه

با سلام
                    این مدار یه پله بالاتر از مدار قبلیه با این تفاوت که در مدار قبلی جریان قطع زیاد بود ولی در این مدار قابل تنظیمه. ولی تنظیمش کار بسیار سختیه پس اینم چندان قابل استفاده نیس. oo:

در این مدار اومدیم با تقسیم مقاومتی مقداری به ولتاژ بیس اضافه کردیم تا در جریان های شارژ کوچکتری قطع شود.
                    با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی

1: جریان ارژ میشه باید یک دهم جریان نامی باشه (اگه کمتر هم باشه که چه بهتر ولی زمان شارژ خیلی زیاد میشه )
                      2: مقدار مقاومت باید با استفاده از قانون اهم برای ولتاژ شارژ نه ولتاژ باطری و جریان شارژ به دست بیاد
                      3:ولتاژ شارز برابر هست با تعداد سل باطری ضرب در 0.2 بعلاوه ولتاژ باطری(برای به دست اوردن تعداد سل باید واتاژ نامی باطری رو تقسیم بر 1.2 که ولتاژ هر سل هست کنیم)
                      مثلا یه باتری داریم با ولتاز نامی 12 ولت و 10 امپر ساعت
                      طبق این فرمول ها ولتاز شارز میشه 14
                      حالا میخوایم مقاومت محدود کننده جریان بدست بیاریم
                      10/10=1 امپر
                      14/1=14 اهم ؟

و اگه کسی نقشه شارزر باتری اسیدی با میکرو avr داره لطف کنه و به ما هم بده
                      با تشکر

و مقاومتی که با باتری سری میشه چند اهم و چند وات در نظر میگیرن ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Charger
                        ۱.شارژ شناور و آرام.ولتاژ 2.3V به ازای هر سلول.که کندتر ولی با کیفیتتره.
                        ۲.شارژ سریع.2.45V به ازای هر سلول.که سریعه ولی عمر باتری رو کمتر میکنه.
                        بازم که گفتی 14V !!? اینجوری بنده های خدا رو که دارن پست ها رو میخونن گمراه میکنید.
                        ضمنا برای شارژ این باتریا نیازی به هیچ میکرویی نیست مگر برای نمایش میزان شارژ.
                        کافیه باتری رو با ولتاژ 14.8V رگوله شارژ کنی و هر وقت ولتاژ باتری به 13.6V رسید ولتاژ شارژ رو بیاری روی 13.8V و تمام.خیلی ساده و کم خرج میشه این کارو کرد.

امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

با سلام
                          حیف میکرو کنترلر نیس واسه این جور کارای بی ارزش. معمولا با پ امپ و 555 شارژ اتومات طراحی میکنن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                            سلام
                            امیر جان توضیحات شما واقعا عالی بود ولی راستش ما کم سوادها کمی بیشتر از کمی از این توضیحات فوق کامل شما سر در نیاوردیم
                            من خودم در طراحی مدار شارژر برای باطری سیلد اسید از همین مقاومت سری استفاده کردم و خوب هم جواب داده اصول کار هم به طریق زیر هست
                            1: جریان ارژ میشه باید یک دهم جریان نامی باشه (اگه کمتر هم باشه که چه بهتر ولی زمان شارژ خیلی زیاد میشه )
                            2: مقدار مقاومت باید با استفاده از قانون اهم برای ولتاژ شارژ نه ولتاژ باطری و جریان شارژ به دست بیاد
                            3:ولتاژ شارز برابر هست با تعداد سل باطری ضرب در 0.2 بعلاوه ولتاژ باطری(برای به دست اوردن تعداد سل باید واتاژ نامی باطری رو تقسیم بر 1.2 که ولتاژ هر سل هست کنیم)
                            دوستان طبق این پست من گفتم 14 ولت ( ولتاز شارژر )
                            هدف از میکرو فقط نمایش و همچنین دغدغه ( مدار شارزر ساده که تو نت زیاده )
                            و یک میکرو کوچیک مثل ات تینی خیلی ارزون تر ز چند تا ایسی اپ امپ و 555 و غیره ست

بازم ممنون دوستان
                            ناراحت نشید از این گفته من هر چند خیلی چیز ها هم از کامنت هاتون یاد گرفتم
                            اما داغ موند تو دلم یبار جواب سوال هامو بدید
                            مثلا من میگم مقاومتی که با باتری سری میشه معمولا چند اهم ؟ اما کسی جواب منو نداد

در کل ممنونم دوستان عزیزم
                            در کل کلا انجمن همینه چیز زیادی دستگیر ادم نمیشه
                            ادم سرچ کنه اطلاعات بیشتری بدست میاره
                            معمولا اینجا دو حالت پیش میاد
                            یا مخاطبات جواب دارن و نمیگن حالا یا ... یا تنبلی وووو
                            یا نمیدونن
                            یا میدونن و میگن اما مختصر و باز بخاطر ویرایش نمیتونن خوب منظورشونو برسونن
                            و معمولا هم کوتاه

من یبار یه تاپیک زدم و در مورد pid پرسیدم به جوابی دست پیید ا نکردم
                            و اما جوابی که به من داده شد
                            pid خیلی راحته بابا :biggrin:
                            بگذریم
                            از کامنت های دوستان واقعا ممنونم شاید مشکل منو حل نکرد به هیچ عنوان اما قدر دان وقت و انرژی صرف شده شما هستم

دیدگاه

سلام
                              اگر منظور منم که تا تلاش عملی از طرف سوال کننده نبینم کار خاصی نمیکنم.ضمنا شما که منتظر جواب سوالتی ولی نمیری اونا رو تست کنی جواب دیگران به چه دردت میخوره.همین جوابای ساده و کوتاه نتیجه ی سال ها تجربه است که شما از کنارش براحتی رد میشی.
                              فرضا من جواب کل سوالتون رو کاملا واضح دادم ولی شما نرفتی بسازی.در صورتی که اون مدار پیشنهادی من یه مدار تجاری بود که من ازش دارم خوب پول در میارم ولی اگر شما نسازی و به مشکل نخوری و دوباره سوال نکنی یعنی جواب دادن به شما وقت تلف کردنه.قبول داری؟
                              برای مقدار مقاومت هم باید بسته به جریان عبوری از اون مقداری رو انتخاب کنی که بعد از تقویت بشه با میکرو اندازش گرفت پس مقدار مشخصی نداره.
                              هیچ کس تا حالا فقط با خوندن چیزی یاد نگرفته که در عمل به مشکل نخورده باشه.

نوشته اصلی توسط Charger
                              کافیه باتری رو با ولتاژ 14.8V رگوله شارژ کنی و هر وقت ولتاژ باتری به 13.6V رسید ولتاژ شارژ رو بیاری روی 13.8V و تمام.خیلی ساده و کم خرج میشه این کارو کرد.

دیدگاه

با سلام
                                بنده سر رشته ای از دیجیتال ندارم و بیشتر اطلاعاتم در رابطه با مداراات آنالوگه. برا همین چیزی رو که نمی دونم اصلا جواب نمی دم تا این که جواب بدم و درست نباشه. OK ؟
                                من ازاول پست چندین بار به تعدد جواب شما رو راجع به مقاومت سری دادم. در کل جریان شارژ هرچی کمتر باشه و باطری ما دیرتر شارژ بشه عمرش بیشتر میشه. مقاومت سری رو باید اهم پایین بگیرید مقدار اون رو جوری انتخاب کنید تا در سنس ولتاژ دو سرش (به مدار و روش شما بستگی داره) ولتاژی قابل اندازه گیری مناسب مدارتون بدست بیاد و مثلا در جریان قطع ولتاژ توسط سنسور (که در اینجا میگید میکرو کنترلر است) قابل شناسایی باشه و از طرفی خود مقاومت تلفات حرارتی زیادی در جریان های بالا نداشته باشه. مقدارش هم به باطری بستگی داره و به محاسبات شما چون همون طور که گفتم در باب مسائل دیجیتال کمکی نمیتونم بکنم.
                                این مدارو ببینیدhttp://danyk.cz/li-ion_en.html
                                با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X