اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تحلیل مدار

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
    خب مگه اون بهره ای که حساب میکنیم؛چه بهره ای هست؟ بهره ی DC هست! ولی چرا هیچوقت نشنیدیم و نخوندیم بهره ی DC؟ شما با یه پتانسیومتر، به ورودی ترانزیستور، یه ورودی DC بده.حالا شروع کن اون پتانسیومتر رو با آهنگ مشخصی کم و زیاد کن!کاری که سیگنال ورودی AC تو ترانزیستور انجام میده؛ غیر از اینه؟ (تغییر پتانسیل ورودی و در نتیجه تغییر هدایت ترانزیستور و ادامه ی داستان)
    اما اگه یه مقدار DC ثابت اعمال بکنی، با توجه به قابلیت جریان دهی منبع سیگنالDC؛ ولتاژ اون نقطه ی ورودی ، میتونه کم یا زیاد بشه.در نتیجه سطح ولتاژ DC خروجی هم کم یا زیاد میشه.
    خیلی واسه خودت سختش نکن.پیچیده نیست.ضمنا تقویت کننده ی Default ذهنت رو امیتر مشترک بگیر! اینجوری تحلیل ذهنی راحت تر میشه.
    برادرانه یه توصیه ی کوچولوی دیگه هم داشتم،روی درس مدارهای الکتریکی خیلی کار کن،خیلی خیلی کار کن!
    ممنون
    جناب شاهرخ
    من از یکی از دوستان هم شنیدم که می گه جریانی که از منبع اصلی (نه جریان روی بیس)کشیده می شه مهمه نه جریان روی بیس
    یعنی شما فرض کن بیس 22میکرو جریان می کشه منبع اصلی 5میلی امپر کل تشکیلات ترانزیستور هم 5میلی امپر جریام می ده و کلکتور هم 4میلی امپر جریان می ده پس یعنی تضعیف من شاخ در اوردم اما مگه همچین چیزی هم می شه؟؟
    در ضمن درس مدار های الکتریکی برا چی؟؟؟
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
      ممنون
      جناب شاهرخ
      من از یکی از دوستان هم شنیدم که می گه جریانی که از منبع اصلی (نه جریان روی بیس)کشیده می شه مهمه نه جریان روی بیس
      یعنی شما فرض کن بیس 22میکرو جریان می کشه منبع اصلی 5میلی امپر کل تشکیلات ترانزیستور هم 5میلی امپر جریام می ده و کلکتور هم 4میلی امپر جریان می ده پس یعنی تضعیف من شاخ در اوردم اما مگه همچین چیزی هم می شه؟؟
      در ضمن درس مدار های الکتریکی برا چی؟؟؟
      متوجه توضیحات نشدم!
      اگه منظورتون بهره ی جریان هست؛ باید جریان خروجی رو حساب کنین.که راه ساده اش Vo/Ro هست.جریان ورودی هم Vi/Ri که با تقسیم این دوتا به هم؛ میشه بهره ی ولتاژ ضرب در Ri/Ro
      جریانی که منبع تغذیه مدار تامین میکنه، ملاک نیست. مهم نسبت پارامتر اندازه گیری شده در خروجی به همان پارامتر در ورودی هست.
      کاربرد درس مدار برای تحلیل مدارات ترانزیستوری، مثل کاربرد پیچ گوشتی( با سر قابل تعویض :mrgreen: ) برای باز کردن پیچ هست!!
      ماسفت خوندین؟اونجا(تحلیل سیگنال کوچیک) بیشتر کاربرد مدار رو لمس میکنین.
      تو مدارات تفاضلی،(مخصوصا تو کنکور ارشد) بیشتر دارن رو مسائلی مانور میدن که با تحلیل مدارالکتریکی قابل حل هست.مثلا BJT رو باید مدل منبع جریان جاگذاری بکنی،KCL بزنی و...
      با نگاهی به آینده این توصیه رو بهت کردم! :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
        متوجه توضیحات نشدم!
        نه جسارتا دوستمون می گفت
        جریانی که از vccترانزیستور می کشه مهمه نه جریانی که بیس ترانزیستور می کشه و تو کلکتور جاری می شه!!!
        منظور اگه از vcc5میلی امپر جریان بکشه بیس ترانزیستور هم 22میکرو امپر بکشه و کلکتور هم 4میلی امپر جریان بده یعنی ترانزیستور جریان رو تضعیف می کنه چون 1میلی امپر vccبه هدر رفته
        منو می گی :eek: :eek: :eek:
        مگه می شه همچین چیزی؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

نه جسارتا دوستمون می گفت
          جریانی که از vccترانزیستور می کشه مهمه نه جریانی که بیس ترانزیستور می کشه و تو کلکتور جاری می شه!!!
          منظور اگه از vcc5میلی امپر جریان بکشه بیس ترانزیستور هم 22میکرو امپر بکشه و کلکتور هم 4میلی امپر جریان بده یعنی ترانزیستور جریان رو تضعیف می کنه چون 1میلی امپر vccبه هدر رفته
          منو می گی :eek: :eek: :eek:
          مگه می شه همچین چیزی؟؟؟
          احتمالا 1میلی آمپر هم حق الزحمه انتقال جریان بوده!
          اگه بایاس مقسم ولتاژ باشه؛ بقیه جریان از مقاومت های مقسم ولتاژ واسه بیس،رد میشه.که باز هم با این فرض، تضعیفی وجود نداره!تضعیف وقتی میشه(که هیچوقت نمیشه!) که بتا کمتر از 1 باشه! :mrgreen:

دیدگاه

ببینید این هم توضیحاتی که به من داده
            شما به این نگاه نکنید که بتا برابر جریان بیس میشه جریان کلکتور به این نگاه کنید که چه مقدار جریان دی.سی از منبع(به عبارت بهتر از ورودی) کشیده میشه و چه مقدار اون در خروجی ظاهر میشه
            بنابرین می بینیم حتی اگر هم خروجی رو از کلتکتور بگیریم باز هم جریان موجود از میزان جریانی که از منبع کشیده شده کمتره و این یعنی که هیچ تقویت کنندگی انجام نشده
            من خودم بد از شنیدنش خشک شدم شمارو نمی دونم الان چی شدین :icon_razz:

TABRIZ

دیدگاه

:eek:
              شما خوب هستین؟
              این کجاش ایراد داره؟
              مجموع جریان ها با هم برابر هستن دیگه! چه ایرادی دیده میشه؟
              جریان خروجی از امیتر مساوی هست با IC+IB و اون هم با جریان R4 جمع بشه میشه 5.20362e-3 که اورکد اون رو گرد کرده به 5.204میلی آمپر
              چه تضعیفی مشاهده میکنین؟
              اون دوستتون انتظار تولید جریان داره؟؟!!! :mrgreen: که از منبع 5 میلی آمپر جریان بکشی؛ تو خروجی 10 میلی جریان داشته باشی؟ مگه ژنراتوره؟

دیدگاه

:angry: :angry: :angry: :angry:
                دیگه کاملا گیج شدم
                اگه از کلکتور بگیریم خروجی رو چی میشه؟؟ oo: oo: oo:

TABRIZ

دیدگاه

:angry: :angry: :angry: :angry:
                  دیگه کاملا گیج شدم
                  اگه از کلکتور بگیریم خروجی رو چی میشه؟؟ oo: oo: oo:
                  چه فرقی میکنه؟باز هم جریان 22 میکرو آمپری بیس، تقویت شده به اندازه ی بتا.
                  اون دوستتون اشتباه فجیعی مرتکب میشده.انتظار افزایش جریان داشتن! یعنی ورودی رو جریان منبع تغذیه حساب میکرده؛ خروجی رو جریان کلکتور!!! :mrgreen:
                  ورودی این مدار بیس هست!
                  علاوه بر اون، یه تغذیه داریم؛ یه ورودی سیگنال! نسبت توان خروجی به توان کشیده شده از منبع تغذیه، میشه راندمان مدار.
                  نسبت توان کشیده شده از منبع سیگنال ( مثلا یه میکروفون-آنتن یه رادیو) به توان خروجی تقویت کننده، میشه بهره ی اون تقویت کننده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X