اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده نادرست از مولتی متر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : استفاده نادرست از مولتی متر

بعد شرمنده یه سوال دیگه هم داشتم خدمتتون اگر موقع تست جریان اشتباها به جای com یکی در mA باشد و یکی در A و به صورت سری در مدار با ولتاژ اندازه یه باتری و یک ارمیچر 3 اهم قرار بگیره چه اتفاقی میوفته چون روی مولتی متر عدد 0.2 امپر نمایش داده شد ولی ارمیچر روشن نشد
    تشکر از انجمن خوبتون سعی میکنم این لطفتون رو جبران کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طباطبایی نیا نمایش پست ها
      بعد شرمنده یه سوال دیگه هم داشتم خدمتتون اگر موقع تست جریان اشتباها به جای com یکی در mA باشد و یکی در A و به صورت سری در مدار با ولتاژ اندازه یه باتری و یک ارمیچر 3 اهم قرار بگیره چه اتفاقی میوفته چون روی مولتی متر عدد 0.2 امپر نمایش داده شد ولی ارمیچر روشن نشد
      تشکر از انجمن خوبتون سعی میکنم این لطفتون رو جبران کنم
      تفاوت میلی آمپر و آمپر مولتی متر این هست که آمپر مقسم ولتاژ داره (بعضیهاشون ندارن و فقط یه مقاومت شانت و یه مقاومت با اهم پایین دارند) ولی در نهایت جفتشون بهم وصل هستند.
      باید شماتیک مولتی متر رو دید تا معلوم بشه مقاومت چند اهم هست، اگه مقاومت های مقسم ولتاژ پایین باشه و شما جریان زیادی بکشین ممکن هست مقاومت ها آسیب ببینند.

حالا شما که جریان زیادی نکشیدین، مشکلی پیش نمیاد. حواست رو جمع کن دفعه بعد

آها ببین شماتیکش رو پیدا کردم:

سمت چپ گوشه رو نگاه کن، جفتشون به هم وصل هستند.
      جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۲۰:۴۷ ۱۳۹۹/۰۶/۱۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J35U51510V3 نمایش پست ها
        تفاوت میلی آمپر و آمپر مولتی متر این هست که آمپر مقسم ولتاژ داره (بعضیهاشون ندارن و فقط یه مقاومت شانت و یه مقاومت با اهم پایین دارند) ولی در نهایت جفتشون بهم وصل هستند.
        باید شماتیک مولتی متر رو دید تا معلوم بشه مقاومت چند اهم هست، اگه مقاومت های مقسم ولتاژ پایین باشه و شما جریان زیادی بکشین ممکن هست مقاومت ها آسیب ببینند.

حالا شما که جریان زیادی نکشیدین، مشکلی پیش نمیاد. حواست رو جمع کن دفعه بعد

آها ببین شماتیکش رو پیدا کردم:

سمت چپ گوشه رو نگاه کن، جفتشون به هم وصل هستند.
        خب یعنی جریان فقط از همین چند تا مقاومت گوشه حرکت کرده و دیگه به هیچ جای مدار نرسیده ؟ پس علت اینکه مصرف کننده تو مدار کار نکرده اینه که در واقع مقاومت ها جریان رو کاهش دادن ؟

دیدگاه

خب یعنی جریان فقط از همین چند تا مقاومت گوشه حرکت کرده و دیگه به هیچ جای مدار نرسیده ؟ پس علت اینکه مصرف کننده تو مدار کار نکرده اینه که در واقع مقاومت ها جریان رو کاهش دادن ؟
          سلام،نه جریان خیلی کمی به جاهای دیگه مدار می رسه.
          ولی مشکلی که شما میگین احتمالا یا از فیوز هست ،
          یا از همون چیزی که گفتین.
          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلکتور مولتی متر روی میلی آمپر بود؟ اون مستطیل ها رو میبینی کنار دیودها؟ فکر کنم سلکتور مولتی متر که روی میلی آمپر باشه اون مستطیل ها رو بهم وصل می کنه.
            اگه رو میلی آمپر نباشه که عملا ارتباطی بین آمپر و میلی آمپر نیست. حالا این حدس هست دیگه، نمی دونم سلکتور کدوم پدها رو بهم وصل میکنه...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J35U51510V3 نمایش پست ها
              سلکتور مولتی متر روی میلی آمپر بود؟ اون مستطیل ها رو میبینی کنار دیودها؟ فکر کنم سلکتور مولتی متر که روی میلی آمپر باشه اون مستطیل ها رو بهم وصل می کنه.
              اگه رو میلی آمپر نباشه که عملا ارتباطی بین آمپر و میلی آمپر نیست. حالا این حدس هست دیگه، نمی دونم سلکتور کدوم پدها رو بهم وصل میکنه...
              سلکتور روی آمپر بود و فکر نکنم اصلا سلکتور ربطی به دو پورت میلی امپر و امپر داشته باشه فکر کنم تنها تفاوتش اینه که فیوز هاش فرق میکنه یعنی منظورم اینه مثلا وقتی سلکتور روی میلی امپر باشه هم اگر اشتباه نکنم میشه از پورت امپر هم استفاده کرد البته حدس میزنم اینطوری باشه

دیدگاه

سلکتور روی آمپر بود و فکر نکنم اصلا سلکتور ربطی به دو پورت میلی امپر و امپر داشته باشه فکر کنم تنها تفاوتش اینه که فیوز هاش فرق میکنه یعنی منظورم اینه مثلا وقتی سلکتور روی میلی امپر باشه هم اگر اشتباه نکنم میشه از پورت امپر هم استفاده کرد البته حدس میزنم اینطوری باشه
                شماتیکش رو گذاشتم دیگه، خودت ببین چحوریه!

دیدگاه

از اطلاعات مفید شما ممنون
                  جدیدترین ویرایش توسط Hamed47; ۲۳:۵۵ ۱۴۰۰/۰۱/۱۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X