اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میزان کم و زیاد ولتاژ برق شهر ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : میزان کم و زیاد ولتاژ برق شهر ؟

مهندس حیدری خیلی خوشحال شدم دوباره شما را توی این قسمت انجمن دیدم
    و میتونیم از اطلاعات شما استفاده کنیم

بله حق با شماست ، مسئله خیلی پیچیده ای و به راحتی نمیشه در موردش صحبت کرد

ولی فکر کنم خیلی بخواهیم بدبین باشیم احتمال وقوع چنین حادثه ای هست دیگه؟

البته اگر نول دچار قعطی نشه
    برای من سئوال پیش اومده که جریان مسیرش از کجا میبنده؟
    اگر بره سمت نول و سر آخر به زمین؛ با اختلاف 220 ولت در این مسیر جریان پیدا میکنه
    و اختلاف ولتاژ توی خونه مشترک همون 220 هست

ولی سئوالی که برام پیش اومده اینه که اگر از طریق فاز دیگری که توی خونه مشترک هست جریانشو ببنده ، و چون که اختلاف ولتازش هم بیشتر 380 ولت؛ فکر کنم تمایل به بستن جریان از این مسیر هم بیشتر
    و اگر به این شکل مسیر بسته بشه ، توی خونه مشترک هم 380 ولت هست دیگه :question:

لطفا راهنمایی بفرمایید
    دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

تو یک مورد که خودم از دوستم که اتفاقا سیم کش است شنیدم که تو منزلشون بر اثر اشتباه برق کار آسانسور کل 12 واحد منزل مسکونی از هر خونه چندتا وسیله سوخته بود دوست خود من 3.5 میلیون پول تعمیرات داد . الان هم پروندشون تو دادگاه است .
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

آره اتفاق خیلی بدیه
        حال گیری :NO:
        ولی یه سئوال دوست شما روی وسایل خونگیش محافظ نصب نکرده بود؟
        محافظ ها بالای 240 قطع میکنند :question:

وسایل چطور آسیب دیدند؟
        مثلا یخچال و کولر سیم پیچ موتور آسیب دیده بود
        یا قسمت برد الکترونیکیش
        یا در مورد وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون و کامپیوتر ، قسمت پاورشون فقط آسیب دیده بود؟
        دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
          دوست عزیز شما مسئله خطا در شبکه رو نمی تونید فقط با تحلیل مداری بررسی کنید
          در پاور سیسیتم وقتی اتصال خط به نول پیش می آد چند پدیده هم زمان رخ می دهد
          1-عبور جریان زیادی از خط به زمین
          2-عبور فوران مغناطیسی بسیار زیاد و اشباع مغناطیسی در قسمتی از هسته ترانسفورماتور
          3-افت ولتاژ شدید در ولتاژ تمامی خط ها
          4-تخلیه انرژی بانک خازنی محله شما در نقطه ی خطا
          5-تشدید فرکانس های هارمونیکی اندکتانس خط با بانک خازنی
          6-تخلیه لحظه ای انرژی بار های سلفی در نقطه ی خطا
          دوست عزیز بر آیند تمامی این رخ داد ها بخصوص موارد 5 و 6 سبب افزایش ولتاژ ترنزینت لحظه ای شبکه و اون اتفاقاتی که شما گفتین میشه
          امیدوارم دقت داشته باشید که مفاهیم و رفتار های برقی گاه در عین سادگی بسیار پیچیده هستن
          موفق و موید باشین :nerd:
          هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
          بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

در کل تو تمام وسایل الکترونیکی محافظ نصبه !!!!!!!!!!!!!
            اینطور نیست که اگر ورودی 2 فاز بشه دستگاه نابود بشه !
            تو فیلتر ورودی 90 درصد از دستگاه ها وریستور و فیوز NTC وجود داره و با دو فاز شدن برق شهر میسوزن و از رفتن ولتاز بالا به داخل قستمهای اصلی برد جلو گیری می کنن !
            درسته که اگر این اتفاق بیوفته یه تعمیرکار باید بیاد و فیلتر ورودیو تعمیر کنه اما اینطور نیست که کلا نابود بشه بره !

و در مورد مشکلات برق شهر باید بگم که 10 تا مشکل داره برق شهر از قبیل
            OVER VOLTAGE
            UNDER VOLTAGE
            SURGE
            SAGS
            SPIKE
            TRANSIENT
            FREQUENCY VARIATION
            HARMONIC DISTROTION
            BLACK OUT
            NOISE
            که افزایش و کاهش ولتاژ از قبیل مورد های 1 تا پنجو میشه با یه استابلایزر یا یه UPS لاین اینتراکتیو بر طرف کرد !
            اما اینکه چقدر میتونه صدمه بزنه و چ جوری و چ ولتاژی میتونه صدمه بزنه رو بچه ها گفتن ! :biggrin:

اما مشکل اصلی این کاهش ولتاژ یا افزایشه ولتاژه نیست ! مشکل اصلی بالا چایین شدن این ولتاژس که میتونه صدمه جدی رو به دستگاه های مصرف کننده برق شهر بزنه :angry:
            عقاب هميشه تنهاست اما لاشخورا هميشه باهمند .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
              بستگی به نوع مصرف کننده داره، در وسایل الکترونیکی اگر برق در ورودی دستگاه به ترانس بره چون خروجی ترانس خطی هست با نوسانات جزئی ولتاژ و فرکانس (-180 و +240) دستگاه آسیب میبینه
              اگر تعذیه دستگاه سویچینگ باشه حساسیت کمتر هست معمولا تغذیه های سویچینگ محدوده بیشتر ولتاژ و فرکانس رو پوشش میدهند 100 تا 240 V Ac فرکانس 50-60 Hz

جرا ؟ من فکر نمیکنم در مورد دستگاهایی که تو ورودیشون ترانسه درست گفته باشین !
              به عنوان مثال من یه ترانس 220 به 220 دارم و تو ورودیش یه وریاک و با وریاکه ولتاژ ورودی رو در حد -+10 ولت بالا و پایین میکنم اما تو خروجی ولتاژ با ضریب کمتری تغییر میکنه
              مثلا ورودی 230 میدم و خروجی میشه 225 !!!!!!!

ممنون میشم یه توضیحی به من بدین ! گیجو ویج شدم !

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : میزان کم و زیاد ولتاژ برق شهر ؟

نوشته اصلی توسط Hany jafary

جرا ؟ من فکر نمیکنم در مورد دستگاهایی که تو ورودیشون ترانسه درست گفته باشین !
                به عنوان مثال من یه ترانس 220 به 220 دارم و تو ورودیش یه وریاک و با وریاکه ولتاژ ورودی رو در حد -+10 ولت بالا و پایین میکنم اما تو خروجی ولتاژ با ضریب کمتری تغییر میکنه
                مثلا ورودی 230 میدم و خروجی میشه 225 !!!!!!!

ممنون میشم یه توضیحی به من بدین ! گیجو ویج شدم !
                برای ترانس ایده آل هست که اگه ضریب تقسیم یک باشه خروجی برابر ورودیه
                این 5ولت اختلاف رو هم بذارید به حساب تلفات اهنی و تلفات مسی

راستی این 225 ولت رو بدون بار اندازه گیری کردید یا به ترانس بار وصل بوده؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : میزان کم و زیاد ولتاژ برق شهر ؟

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
                  برای ترانس ایده آل هست که اگه ضریب تقسیم یک باشه خروجی برابر ورودیه
                  این 5ولت اختلاف رو هم بذارید به حساب تلفات اهنی و تلفات مسی

راستی این 225 ولت رو بدون بار اندازه گیری کردید یا به ترانس بار وصل بوده؟
                  عه ؟ :sad:
                  نه من میگم یه ترانس 220 به 220 ! کاری به ایده عالیشو اینا ندارم چون ترانس ایده عالی وجود نداره که !
                  خروجی به اندازه ورودی تغییر نمیکنه این حرف منه یا بهتره بگم کمتر تغییر میکنه :read:

نه بدون بار
                  ممنون از توجهت

دیدگاه

با عرض سلام
                    دوست عزیز این رفتار می تونه دلایل متعددی داشته باشه!
                    ابتدا یک سوال آیا ولتاژورودی شما مطلقا سینوسیه؟
                    ضرایب هارمونیکی ورودی چه وضعیتی داره؟
                    توی لینکی که قرار دادم در مورد بی باری ترانس کاملا صحبت شده
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=84789.15
                    آیا رفتار های ترانستون رو در حالت بی باری بررسی کردین؟
                    آیا تا به حال شکل موج جریان ورودی تراس رو در حالت بی باری چک کردین؟
                    این دلایل و دلایل زیاد دیگه ای میتونه دلیل اتفاقی که گفتین باشه!

در تصویر زیر جریان بی باری ترانس تابع ولتاژ و فوران عبوری از هسته نمایش داده می شود :
                    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
                    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
                      با عرض سلام
                      دوست عزیز این رفتار می تونه دلایل متعددی داشته باشه!
                      ابتدا یک سوال آیا ولتاژورودی شما مطلقا سینوسیه؟
                      ضرایب هارمونیکی ورودی چه وضعیتی داره؟
                      توی لینکی که قرار دادم در مورد بی باری ترانس کاملا صحبت شده
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=84789.15
                      آیا رفتار های ترانستون رو در حالت بی باری بررسی کردین؟
                      آیا تا به حال شکل موج جریان ورودی تراس رو در حالت بی باری چک کردین؟
                      این دلایل و دلایل زیاد دیگه ای میتونه دلیل اتفاقی که گفتین باشه!

در تصویر زیر جریان بی باری ترانس تابع ولتاژ و فوران عبوری از هسته نمایش داده می شود :
                      مهندس حیدری ممنون از نوجهت !
                      ولتاژ ولتاژ برق شهره و همونطور که فرمودین ضرایب هارمونیکی و یا همون THD ورودی همون THD برق شهره ! ولی توضیحاتتون کامل بود هرچند باید خودم باز رو ترانسه یه تستی بزنم
                      ممنون :wow:

دیدگاه

سلام من یه سوال دارم ؟؟
                        لطفا در مورد VOLTAGE SPIKE توضیح بدین اینکه چی هست و معنی لغوی اون چیه ممنون..

دیدگاه

دوستان اگه یه محافظ دیجیتال خوب به ورودی برق منزل وصل کنیم برای همه وسیله ها جواب میده؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X