اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایا موازی کردن یک خازن بزرگ با شبکه برق منزل در کاهش مصرف برق مفیده؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ایا موازی کردن یک خازن بزرگ با شبکه برق منزل در کاهش مصرف برق مفیده؟

و اما دوست عزیزمون bacheLLL
    فرمودید خازن روی توان اکتیو تاثیر گذار هستش اما چرا ؟؟؟ ما یه مصرف کننده سلفی اهم داریم یه بانک هم باهاش موازی می کنیم خازن توان راکتیو سلف رو جبران می کنه اما توان اکتیو RI^2 و هیچ ربطی به خازن نداره
    خازن فقط می تونه با کاهش جریان خط سبب کاهش افت و تلفات در مسیر بشه که در شبیه سازی من مقاومت مسیر بسیار ناچیز هست.
    در مورد ضریب توان گفتید که باز هم تغییر این فاکتور نشان دهنده تغییر توان اکتیو نیست چون توان اکتیو تابع جریان بار و میزان مقاومت مدل شده هست که به خازن ربطی نداره!
    نقل قول :
    میدونیم که توی شبکه های جریان متناوب توان ظاهری که از مولد ها دریافت میشه به دو بخش توان مفید یا اکتیو و توان غیر مفید یا راکتیو تقسیم میشه.
    نحوه این تقسیم به شرایط مدار بستگی داره. یعنی هر چه قدر ضریب توان بیشتر باشه سهم توان مفید یا اکتیو بیشتر خواهد بود.
    همون طور که خودتون فرمودین سهم توان اکتیو بیشتر خواهد بود و در مقدار اون اثری نداره !
    منظور من از بیشتر شدن توان اکتیو ، همونطور که گفتم در حقیقت افزایش سهم توان اکتیو بود.
    همونطور که میدونید و من هم اشاره ای کردم هر چه قدر سهم توان راکتیو از توان ظاهری داده شده کمتر باشه مسلماً توان اکتیو سهم بیشتری خواهد داشت و بیشتر خواهد شد!!! چرا که میدونیم توان ظاهری ثابت هستش. مثلاً فرض کنید از تیر برق دادیم به یه ترانس. از ترانس هم داریم 220 ولت موثر با جریان N آمپر میگیریم.
    خوب به ازای این مقادیر توان خروجی ظاهری محدود و مشخصی داریم.
    یعنی اگر باری به این ترانس وصل کنیم و تلفات زیاد باشه یعنی توان راکتیو زیاد هستش و یعنی توان اکتیو کم هستش.
    اگر جبران سازی انجام بدیم به هر شکلی ، تلفات رو کم میکنیم و سهم توان اکتیو از اون 220 ولت N آمپری رو بیشتر میکنیم.
    خوب مسلماً در این دو حالت توان اکتیو متفاوت خواهد بود. شاید و به احتمال خیلی زیاد اگر شرایط در حالت 1 ( توان راکتیو یا تلفات زیاد ) حاد باشه ، ممکنه توان اکتیو خیلی کم بشه و مصرف کننده اصلاً راه نیفته و توان کاملاً راکتیو باشه. و تلفات بسیار زیاد خواهد بود. که موجب آسیب به شبکه میشه.
    //
    در ضمن یه نکته ای به ذهنم رسید که شاید تحقیق راجع بهش بد نباشه!!! ( البته شاید خیلی ربطی به موضوع بحث نداشته باشه ولی بد نیست )
    در قدیم ( مثلاً 15 20 سال پیش ) یه اتفاقی برای یکی از نیروگاه ها توی ایران افتاده بوده به این شکل که نیروگاه حالت دستی کنترل میشده و اتوماتیک نبوده. شب شبکه دچار اضافه بار و تلفات میشه و اپراتور خواب بوده. صبح که میان میبینن نیروگاهی وجود نداره!!!

میشه راجع به علت های اضافه بار و تلفاتی که اون سال رخ داده تحقیق کرد. قدیمی هست ولی به درد بخوره.

اضافه شده در تاریخ :
    پس جریان کشی امروزه منازل غیر سینوسی هست و هر موج غیر سینوسی تشکیل میشه از چند موج سینوسی پس اگر در منازل یک خازن و یک سلف در ورودی برق منزل تعبیه بشه می تونه هارمونیک های فراکانس بالا رو حذف کنه و مصرف برق رو کاهش بده اما فرکانس برق شهر 50 هرتز هست و نیاز به فیلتر ال سی بزرگ می باشد.
    با صحبت آقای منتظری موافقم.
    هر شکل موجی رو میشه برحسب مولفه های سینوسی نوشت که بهش میگن تبدیل به حوزه فرکانس یا سری فوریه گیری.
    این سری فوریه گیری باعث ایجاد یک سری مولفه های فرکانسی میشه که اصطلاحاً بهشون میگن هارمونیک های فرکانسی.
    هارمونیک اوّل با ضریب 1 از فرکانس اصلی هستش که بهش میگن هارمونیک اصلی.
    هارمونیک های بعدی با ضرایبی از فرکانس اصلی تولید میشن.
    مثلاً یک موج شبه سینوسی شامل هارمونیک های اوّل و سوم و پنجم و هفتم و کلاً هارمونیک های فرد هستش.خوب در این شکل موج هارمونیک های سوم به بعد باعث ایجاد اعوجاج میشن.
    البته توجه کنید که این هارمونیک ها همیشه هم بد نیستن. ممکنه یک شکل موجی باشه که ما احتیاج به مولفه های فرکانس بالاش داشته باشیم یا ...
    //
    در مورد شکل اوّلی ( شکل پریز برق ) که آقای محمد شاهی گذاشتند ، ظاهراً هم اعوجاج فرکانس بالا داریم هم اعوجاج فرکانس پایین.چرا که شکل موج در پیک دارای Overshoot هستش و اینکه توی همون پیک دارای کجی یا انحراف هستش. که overshoot بیانگر اعوجاج فرکانس پایین و انحراف بیانگر اعوجاج فرکانس بالا هستش.
    دوستان دقت کردین اکثر افت ولتاژ و دفورمه شدن سیگنال در قسمت پیک هستش
    دلیلش اینه که منابع تغذیه سوییچینک و پل دیود و خازن صافی انرژی رو در قسمت پیک دریافت می کنن
    در نتیجه افت ولتاژ بیشتر در پیک ولتاژ هستش
    بله درسته و برای اینکه دقیقاً مکان این دفورمه شدن و اعوجاج رو توی شکل موج تشخیص بدید باید سری فوریه شکل این شکل موج رو بنویسید.
    بعد از تبدیل شکل موج به مجموعی از سینوسی ها باید بیاید و تک تک سینوسی ها رو با هم جمع کنید. وقتی هارمونیک اوّل رو با بعدی جمع میکنید تغییرات از پیک دور هستش. به مرور زمان وقتی به فرکانس های بالا میرسید و اون ها جمع میکنید میبینید که تغییرات به سمت بالا کشیده میشن.
    البته همونطور که گفتم نوسانی بودن پیک به دلیل اعوجاج فرکانس پایین هستش. یعنی موج مثلاً از یک فیلتر بالا گذر رد شده و مولفه های فرکانس پایین اون حذف شده که باعث شده پیک موج نوسانی به نظر برسه.
    //

دیدگاه

با سلام و عرض تشکر
      نقل قول:
      منظور من از بیشتر شدن توان اکتیو ، همونطور که گفتم در حقیقت افزایش سهم توان اکتیو بود.
      همونطور که میدونید و من هم اشاره ای کردم هر چه قدر سهم توان راکتیو از توان ظاهری داده شده کمتر باشه مسلماً توان اکتیو سهم بیشتری خواهد داشت و بیشتر خواهد شد!!! چرا که میدونیم توان ظاهری ثابت هستش. مثلاً فرض کنید از تیر برق دادیم به یه ترانس. از ترانس هم داریم 220 ولت موثر با جریان N آمپر میگیریم.

جناب bachelll اینها درست و جزء واقعیت های واضح علم برق هستن
      اما شما در مورد شبیه سازی ها نظری ندارین ؟
      من خودم تو ابهام گیر کردم خازن گذاری و استفاده از فیلتز LC میزان RMS توان اکتیو رو تغییر میده ( این یعنی چی ؟؟؟ )
      دوستان هیچ نظری ندارن؟
      من شبیه سازی رو انجام دادما :smile:
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

سعی کردم جواب سوالتون مبنی بر اینکه گفتید نمیدونم چطوری خازن روی توان اکتیو تأثیر داره رو بدم...!!!
        همونجا که گفتید P=R.I^2... یادتون اومد ؟!؟!؟!
        جوابش دقیقاً همین واقعیت های واضح علم برق هستش.
        //
        در مورد شبیه سازی ها نمیخام همینطوری اظهار نظرم کنم. میخام خودمم شبیه سازی کنم و با شبیه سازی های شما مقایسه کنم که نتایج بهتری گرفته بشه.
        و به دلیل اینکه یه مقداری درگیر امتحانات هستم هنوز موفق به شبیه سازی نشدم.
        به خاطر همینه که اظهار نظر نمیکنم!!!
        //
        در مورد بررسی تأثیر فیلتر LC روی توان اکتیو من یه پیشنهادی دارم :
        به جای اینکه منحنی توان رو رسم کنید ، منحنی های ولتاژ و جریان بار رو جداگانه رسم کنید. ( در دو حالت بدون فیلتر و با فیلتر )
        یا حتی محاسبات رو روی کاغذ انجام بدید . ( باز هم بدون فیلتر و با فیلتر )
        شاید اینطوری بشه نتیجه ای گرفت.
        //
        سعی میکنم شبیه سازی ارائه بدم.

دیدگاه

سلام تشکر از زحمات شما ولی به یک نتیجه گیری کلی نرسیدیم یا من متوجه نشدم اول نتیجه گرفتیم که موازی کردن یک خازن مثلا 15 میکرو با برق شهر توان راکتیو رو پایین میاره برای مصارف موتوری خوبه ولی اکتیو رو نه پس برای کنتورهای قدیمی هیچ فرقی نداره چون این کنتورها فقط توان اکتیو رو محاسبه میکنند ولی برای کنتورهای جدید خوبه چون راکتیو رو هم محاسبه میکنند و این خازن توان راکتیو رو کاهش میده

ولی اقای حیدری بر این نظر داشتند که خازن در توات راکتیو و اکتیو هم موثره درست است پس بزاریم بهتره؟

دیدگاه

با سلام خدمت شما
            دوست عزیز خازن موازی در شبکه مصرف اثرات مفید زیادی داره
            1- اینکه سبب جبران توان راکتیو سلفی میشه
            2-به عنوان فیلتر فرکانس های بالای مصرفی رو جبران می کنه
            3- در شبکه های قدرت شکل موج توا اکتیو موثر عبور داده شده از خط رو اصلاح می کنه
            4- ولی در مورد تغییر در توان اکتیو مصرفی اصولا نباید اثر بزاره ولی شبیه سازی چیز دیگه ای رو نشون میده باید بررسی بیشتری بشه!
            ولی در کل خازن اثر مثبت داره ...
            موفق باشید :nerd:
            بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

اقای حیدری با این وجود اگر دو سیم کلفت را چند دور بزنیم و شبیه سیم پیچ در بیاریم و با هر خط فاز و نول سری کنیم و با خازن مثلا 15 میکرو موازی کنیم اینطوری کاملتر نیستش؟

دیدگاه

دوست عزیز
                بحثی که شما می کنید بر می گرده به مبحث طراحی فیلتر ها شما با سلف و خازن می تونید انواع فیلتر های شبکه رو بسازید
                فیلتر برای شبکه ی متناوب بسار مفید هستش !
                و این مشکلات هارمونیکی که توی شبکه دیده میشه همه بر می گرده به نبود فیلتر !
                شما می تونید از انواع فیلتر ها از قبیل فیلتر P , T , EMI , فیلتر رزنانسی مثل SERIES LC , PARALLEL LC و انواع فیلتر های اکتیو و جبرانگر ها و فیلتر هسترزیس و...
                استفاده کنید همه ی اینها بر روی کیفیت توانی که در اختیار مصرف کنند گذاشته میشه اثر مثبت داره
                موفق باشید :nerd:

دیدگاه

بچه ها دم همتون گرم.حال کردم با توضیحاتتون

دیدگاه

سلام یه سوال
                    اگر یه خازن رو با برق ورودی بخاری برقی موازی کنیم ایا تاثیر
                    در میزان جریانی که میکشه داره
                    یا اصلا باید سری بشه
                    ممنون اگر راهنمایی کنید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام یه سوال
                    یا اصلا باید سری بشه
                    ممنون اگر راهنمایی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa77 نمایش پست ها
                      سلام یه سوال
                      یا اصلا باید سری بشه
                      ممنون اگر راهنمایی کنید
                      با درود
                      اول اینکه شما چرا کامنت های همین تاپیک نخوندید ؟
                      برای بار های اهمی تاثیری نداره بلکه هزینه برق شما بیشترم میشه
                      اگر سری بشه کل توان هیتر پایین میاد و دیگه کارایی نداره
                      میتونید چند تا هیتر با هم سری کنید تا توان کمتر کنید یعنی هم توان ورودی هم توان خروجی
                      دیود و دیمر هم میشه ولی هزینه برق کم نمیکنن و فقط توان کم میشه
                      جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۸:۴۴ ۱۴۰۰/۱۱/۰۱.

دیدگاه

با سلام
                        با اینکه من عضو این انجمن هستم ولی متاسفانه تصاویر ارسالی دوستان برای من نمایش داده نمی*شود!

با سلام
                        با اینکه من عضو این انجمن هستم ولی متاسفانه تصاویر ارسالی دوستان برای من نمایش داده نمی*شود!

با سلام<br>با اینکه من عضو این انجمن هستم ولی متاسفانه تصاویر ارسالی دوستان برای من نمایش داده نمیشود!

با سلام&lt;br&gt;با اینکه من عضو این انجمن هستم ولی متاسفانه تصاویر ارسالی دوستان برای من نمایش داده نمیشود!

دیدگاه

سلام دوستان.
                          اضافه کردن خازن ( موازی ) در سر راه برق خانگی مسئله ای غیر منطقی است.
                          تمامی تجهیزات و وسایل برقی سلفی اعم از کولر ، یخچال ، فریزر و ..... دارای خازن داخلی هستند ضمن اینکه برای تعیین کسینوس فی و بار راکتیو در بار خانگی نیاز به تعیین مقدار آنها با دستگاه های اندازه گیری خاص می باشد که میزان آن بقدری ناچیز است که اصلا نیازی به این کار نیست.
                          برای کارگاه ها یا کارخانجات که دارای بار سلفی زیاد هستند از بانک خازنی استفاده میشه که آنهم بسته به نوع و تعداد مصرف کننده های القایی در زمان های مختلف متغییر است و این عمل با رله کنترل بار خازنی یا اصطلاحا رگلاتور خازنی استفاده می شود.
                          موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FX5 نمایش پست ها
                            سلام دوستان.
                            تمامی تجهیزات و وسایل برقی سلفی اعم از کولر ، یخچال ، فریزر و ..... دارای خازن داخلی هستند ضمن اینکه برای تعیین کسینوس فی و بار راکتیو در بار خانگی نیاز به تعیین مقدار آنها با دستگاه های اندازه گیری خاص می باشد که میزان آن بقدری ناچیز است که اصلا نیازی به این کار نیست.
                            برای کارگاه ها یا کارخانجات که دارای بار سلفی زیاد هستند از بانک خازنی استفاده میشه که آنهم بسته به نوع و تعداد مصرف کننده های القایی در زمان های مختلف متغییر است و این عمل با رله کنترل بار خازنی یا اصطلاحا رگلاتور خازنی استفاده می شود.
                            موفق باشید.
                            با سلام .سخن و نظر دوستمان*در فوق صحیح است...هر دستگاهی برقی سلفی بطور مجزا برای خودش،خازن اصلاح ضریب
                            قدرت دارد و قرار دادن یک خازن بطور دائم در شبکه برق خانه کار درستی نیست......
                            موفق باشید

نوشته اصلی توسط FX5 نمایش پست ها
                            سلام دوستان.
                            موفق باشید.
                            با سلام .سخن و نظر دوستمان*در فوق صحیح است...هر دستگاهی برقی سلفی بطور مجزا برای خودش،خازن اصلاح ضریب
                            قدرت دارد و قرار دادن یک خازن بطور دائم در شبکه برق خانه کار درستی نیست......
                            موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X