اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب خازن صافی مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : انتخاب خازن صافی مناسب

نوشته اصلی توسط ((O-I-O))
    اقا هیچ چیز تو این دنیا بی اساس نیس oo:
    سوال بهتر:
    اگه قرار باشه کم ظرفیت ترین خازن به عنوان خازن صافی گزاشته بشه میشه هر خازن کم ظرفیتی گزاشت؟اگه نمیشه چرا؟
    پاسخ:
    میزان بار خروجی و مقدار ریپل مورد نظر تعیین کننده ظرفیت خازن صافی هستن.
    با سلام
    اینکه هیچ چیز بی اساس نیست درسته ولی دوست من در این تیپ تاپیک ها بیشتر دنبال رفع مشکل میگردند
    نه بحث علمی محض
    اگر در تاپیکی قرار باشه بحث علمی راه بیندازیم خوب قطعا فرمولی هست و ....

از طرف دیگه یه خازن چقدر هزینه بر. هست که بخوایم حداقل ظرفیت را قرار بدیم

در خیلی جا ها برای تضمین کارکرد مدار و ظریب اطمینان در بعضی المان ها که دستمون باز هست باید به حداقل اکتفا نکنیم و دستو دل بازانه قطعات را انتخاب کنیم

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

یه جای دیدم

در منبع 50هرتز و تمام موج وجریان مصرفی 100 میلی امپر برای کاهش دامنه ریپل به اندازه 700 میلی ولت به خازن 1000 میکرو فاراد نیاز است............

دامنه ریپل با جریان مصرفی رابطه مستقیم و با ظرفیت خازن رابطه عکس .......................

برای کاهش ریپل میتوان از ایسی رگولاتورها هم استفاده کرد
      ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن نصرالهی
        یه جای دیدم

در منبع 50هرتز و تمام موج وجریان مصرفی 100 میلی امپر برای کاهش دامنه ریپل به اندازه 700 میلی ولت به خازن 1000 میکرو فاراد نیاز است............

دامنه ریپل با جریان مصرفی رابطه مستقیم و با ظرفیت خازن رابطه عکس .......................

برای کاهش ریپل میتوان از ایسی رگولاتورها هم استفاده کرد
        اگه بخوایم از رگلاتور 12 ولت استفاده کنیم باید بعد از پل دیود و خازن قرار داده بشه؟به چیز دیگه ای نیاز نیست؟

دیدگاه

با سلام دوستان من مقدار خازن و ولتاژ خازن صافی رو برای ولتاژ یکسو شده 24ولت با جریان 12امپر نیاز دارم، اگر بگید ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدماهور نمایش پست ها
            با سلام دوستان من مقدار خازن و ولتاژ خازن صافی رو برای ولتاژ یکسو شده 24ولت با جریان 12امپر نیاز دارم، اگر بگید ممنون میشم
            با سلام:
            برای ولتاژ 24 ولت حداقل ولتاژ کار خازن 35 ولت است که شما می توانید از خازن با ولتاژ کار 50 نیز می توانید استفاده کنید. ازنظر تجربی برای هر آمپر مصرفی شما باید از خازن 1000 میکرو فاراد استفاده کنید. یا از 12 عدد خازن 1000 میکرو فاراد 35 الی 50 ولت یا یک عدد خازن 12000 میکرو فاراد یا معادل آن هرکدام که از نظر قیمت به صرفه تر است.
            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
              با سلام:
              برای ولتاژ 24 ولت حداقل ولتاژ کار خازن 35 ولت است که شما می توانید از خازن با ولتاژ کار 50 نیز می توانید استفاده کنید. ازنظر تجربی برای هر آمپر مصرفی شما باید از خازن 1000 میکرو فاراد استفاده کنید. یا از 12 عدد خازن 1000 میکرو فاراد 35 الی 50 ولت یا یک عدد خازن 12000 میکرو فاراد یا معادل آن هرکدام که از نظر قیمت به صرفه تر است.
              اولا ممنون دوما این محدوده انتخاب ظرفیت چند درصد از ریپل رو خنثی میکنه توی اون محدوده ولتاژ که اسیبی به ماسفت هام(IRFP260) نزنه؟؟؟؟

دیدگاه

اولا ممنون دوما این محدوده انتخاب ظرفیت چند درصد از ریپل رو خنثی میکنه توی اون محدوده ولتاژ که اسیبی به ماسفت هام(IRFP260) نزنه؟؟؟؟
                با سلام:
                1- دوست عزیز، برای درصد ریپیل شما باید حداکثر جریان مصرفی را در یک ولتاژ ثابت تعین می کردید. 2- وسیله مصرفی شما چیست.؟ چون مدارات مقایسه کننده و ... باید کم ترین ریپیل را داشته باشند.3- برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موسفت ها شما باید جریان و ولتاژ کار آن ها را بالاتر از حد تعین شده انتخاب نمائید.

دیدگاه

من مدارم کوره القاییه طرح zvsالمانه

دیدگاه

من مدارم کوره القاییه طرح zvsالمانه
                    با سلام:
                    یک آمپر متر بصورت سری و یک ولت متر بصورت موازیبا برق تغذیه کوره وصل کنید. بطور همزمان که جریان مصرفی را می بینید ولتاژ برق که بوسیله ولت متر نشان داده می شود گزارش کنید تا درصد ریپیل محاسبه گردد. ولی معمولا برای چنین دستگاه هایی درصصد ریپیل مهم نیست. درصدقابل قبول ریپیل در دستگاه ها ی حساس 50 میلی ولت پیک تو پیک است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علي تحيری نمایش پست ها
                      با سلام:
                      یک آمپر متر بصورت سری و یک ولت متر بصورت موازیبا برق تغذیه کوره وصل کنید. بطور همزمان که جریان مصرفی را می بینید ولتاژ برق که بوسیله ولت متر نشان داده می شود گزارش کنید تا درصد ریپیل محاسبه گردد. ولی معمولا برای چنین دستگاه هایی درصصد ریپیل مهم نیست. درصدقابل قبول ریپیل در دستگاه ها ی حساس 50 میلی ولت پیک تو پیک است.
                      سلام استاد تحیری
                      در جایی از بحث منبع تغذیه پرسیده بودید ابعاد ترانس چقدر هست احتمالا برای تخمین آمپر خروجی ترانس، اگر حدسم درست هست لطفا راهنمایی کنید چون یک ترانس ضبط سونی دارم و قصد دارم منبع تغذیه درست کنم، ابعاد سطح مقطع ترانس 8*10 هست ضمنا دو خروجی حدودا ولت11 و دو خروجی 35 ولت دارد اما از آمپر ترانس اطلاعی ندارم
                      پس از آنکه آمپر مشخص شد چند پرسش دیگر نیز دارم
                      1- فرض کنیم اگر 6 آمپر بود و از خروجی 11 ولت به پل دیود وصل کنم باید پل دیود 8 آمپر 800 ولت بزارم که جوابگو 6 آمپر باشه یا 3 آمپر 60 ولت کفایت میکنه، کلا دیودها را بر اساس توان انتخاب میکنیم یا فقط آمپر؟
                      2- براساس تخمینن یک آمپر 1000 میکروفاراد آیا اگر دوتا خازن 3300 سری کنیم بهتره یا یک 6800 بزاریم؟
                      3- ولتاژ 25 برای خازن یا خازنها کافی هست؟
                      4- برای اینکه حداقل ریپل داشته باشم توصیه دارید؟
                      با تشکر
                      جدیدترین ویرایش توسط afshin.j; ۰۳:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱.

دیدگاه

با سلام به شما.....
                        طبق گفته دوستان ...
                        استاد تحیری مرحوم شده اند ...
                        خداوند همه گذشتگان را بیامرزد انشالله ..
                        آما پاسخ به پرسش‌های شما...
                        برای هر یک امپر در بهترین حالت ۲۲۰۰ میکروفاراد کافی است....
                        ..ولتاژ دیودها و پل دیور بهتر است که بالاتر باشد
                        اما این ولتاژ بالاتر در اندازه دیود تاثیری ندارد ...
                        امپر بالاتر برای پل دیود بهتر است ...بنظر ..نمی رسد که جریان ترانس بیشتر از نیم امپر باشد ....
                        جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۰۶:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
                          با سلام به شما.....
                          طبق گفته دوستان ...
                          استاد تحیری مرحوم شده اند ...
                          خداوند همه گذشتگان را بیامرزد انشالله ..
                          آما پاسخ به پرسش‌های شما...
                          برای هر یک امپر در بهترین حالت ۲۲۰۰ میکروفاراد کافی است....
                          ..ولتاژ دیودها و پل دیور بهتر است که بالاتر باشد
                          اما این ولتاژ بالاتر در اندازه دیود تاثیری ندارد ...
                          امپر بالاتر برای پل دیود بهتر است ...بنظر ..نمی رسد که جریان ترانس بیشتر از نیم امپر باشد ....
                          سلام
                          خدا همه گذشتگان رحمت کند
                          واما چه تصادف جالبی چون توضیحات شما را در «موضوع انتخاب خازن در منابع تغغذیه خطی » خوندم و اتفاقا دیشب یا بهتر بگم اوایل یامداد آآنلاین بودید که متاسفانه نت قطع بود
                          ممنونم اما ابعاد به سانتی متر بود و عرض کردم ظبط سونی با وات بالا بنابراین نیم آمپر نمیشه، درسته؟

دیدگاه

با عرض،سلام......
                            ...بله شما درست فرمودید حالا که از روی یک عدد ترانس ابعاد را
                            اندازه گرفتم ..ترانس شما ۳ الی ۴ امپر می باشد ..
                            ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
                              با عرض،سلام......
                              ...بله شما درست فرمودید حالا که از روی یک عدد ترانس ابعاد را
                              اندازه گرفتم ..ترانس شما ۳ الی ۴ امپر می باشد ..
                              ....

ضمن تشکر من فکر کردم حداقل 5 تا 6 باشه یک فرمول تجربی در مورد سطح مقطع ترانس هست اما فراموش کردم احتمالا مجذور سطح مقطع رو با تخمینی حساب میکردیم اما یادم نیست

دیدگاه

با سلام به شما ...اگر ممکن است سطح مقطع سیم ثانویه را ذکر
                                بفرمایید . ،،،یا عکس ترانس را در کنار یک خودکار جهت مقایسه
                                در انجمن قرار دهید تا دقیقتر شما را راهنمایی کنیم ..
                                ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X