اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مکان یابی در فضای بسته

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مکان یابی در فضای بسته

نوشته اصلی توسط se2010 نمایش پست ها
    دست عزیز فرض کنید ما چند ربات داریم داخل یک زمین که اون زمین داخل یک سوله هست و سربسته
    حالا ما داخل این زمین یک سری موانع هم داریم
    حالا من میخواهم بتونم مثلا ربات دوم رو به محل ربات اول برسونم
    من در اینا یک ارتباط wifi هم دارم + سنسور التراسونیک
    حالا اگه اطلاعات مناسبی دارید ممنون می شم در اختیارم بزارید
    با سلام و درود
    ربات هایی هستند که به ربات های اجتماعی معروف اند و گاهی مواقع مشاهده شده است که مثلاً تعداد صدها عدد در مکانی گرد هم آمده و تشکیل یک متن یا تصویر را می دهند(هنگام نگاه کردن از بالا به مجموعه ی این ربات ها).
    در مورد راه های ارتباطی این ربات ها تحقیق نمایید.

دیدگاه

اینی که شما میگید مربوط به رادار میشه که بتونه موقعیت هدف رو نسبت به خودش تعیین کنه
      اگه بشه که امواج رو به یه مسیر خطی هدایت کرد دیگه مشکل حل میشه
      ینی روبات برای پیدا کردن بقیه دوستاش یه موج میفرسته به هر جهت ؛ بعد اگه یکی از دوستاش در مسیر حرکت موج باشه میتونه موج رو دریافت کنه
      .
      .
      پس هر دو میفهمند که اون یکی در جهت اومدن یا فرستادن موج قرار داره ...پس به سمت هم حرکت میکنن
      حالا این موج میتونه فراصوت(التروسونیک) یا وایرلس باشه فقط باید در یک جهت محدود بشه و به بقیه جهات منتشر نشه
      البته خود التروسونیک این قابلیت رو داره ولی ممکنه سر راهش با موانع برخورد کنه و باعث ایجاد خطا شه پس خیلی به درد نمیخوره...

اگه میشه بیشتر در مورد هدفتون توضیح بدید که مثلا موانع از چه جنسین یا ایا توی اون سوله که فرمودید ، روی زمین هیچ علامت گذاری شده یا نه یا اصلا میشه روی زمینش چیزی هک کرد یا نوشت؟
      اگه بتونید واضح تر منظورتونو بگید ممکنه زود تر به جواب مورد نظرتون برسید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

البته اینو هم بگم که اگه منظورتون از سر بسته ینی اینکه سقف داشته باشه میشه یه علامت روی سقف فرستاد مثلا یه نور لیزر که روبات با زاویه 90 درجه به بالا میتابونه .......بعد هر کی خواست پیداش کنه ، محل قرار گرفتن نور روی سقفو پیدا میکنه که کار مشکلی نیست بعد طبق قوانین مثلثات دبیرستانی میشه محل روبات رو پیدا کرد(بالاخره یه بار این فرمولا به درد خوردن!!)

دیدگاه

واقعا ممنون از دوستان
        ببینید نمی دونم باربات های مین یاب سایز هوشمند آشنا هستید یانه
        من در واقع یک چیزی می خواهم درست کنم مثل این ربات ها
        این لیگ مسابقه دارای یک زمین هست و تعداد مانع که میتونه از بلوک ها آجر های ساختمانی باشه
        حالا داخل این لیگ حداقل دوتا ربات داریم
        یکی از ربات ها بیرون زمینه باید بتونه در بعضی مواقع به پیش ربات دیگه بره
        حالا پروژه من تقریبا مثل همینه

دیدگاه

خب اگه همون اول همینو میگفتی دیگه نیاز به اینقد حاشیه نبود!

اگه ممکنه اطلاعات بیشتری بده در مورد :ناهمواری های زمین-حداکثر تعداد موانع-اندازه ی ربات ها-محدودیت هایی که داره-محل قرار گیری دو ربات نسبت به هم-و هر چیزی که فک میکنی روی کار ربات ها تاثیر میزاره

اگه من درست فهمیده باشم ؛ از دوتا ربات یکشون شروع به حرکت میکنه....هر وقت اولی نیاز به پشتیبانی داشت ربات دومی باید بره واسه کمک

امیدوارم داستان هانسل و گرتل رو شنیده باشی....ربات اول یه رد از خودش به جا میزاره و دومی همونو ادامه میده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeed under line نمایش پست ها
            خب اگه همون اول همینو میگفتی دیگه نیاز به اینقد حاشیه نبود!

اگه ممکنه اطلاعات بیشتری بده در مورد :ناهمواری های زمین-حداکثر تعداد موانع-اندازه ی ربات ها-محدودیت هایی که داره-محل قرار گیری دو ربات نسبت به هم-و هر چیزی که فک میکنی روی کار ربات ها تاثیر میزاره

اگه من درست فهمیده باشم ؛ از دوتا ربات یکشون شروع به حرکت میکنه....هر وقت اولی نیاز به پشتیبانی داشت ربات دومی باید بره واسه کمک

امیدوارم داستان هانسل و گرتل رو شنیده باشی....ربات اول یه رد از خودش به جا میزاره و دومی همونو ادامه میده
            ممنون دوست عزیز من چند روزیه در گیر تعوض شرکتadsl هستم برای همین دسترسی به نت ندارم برای جواب دادن به موقع
            در هرصورت موانع تعدادشون مشخص نیست ولی آنچنان زیاد هم نیست که دست و پا بسته باشیم
            زمین هم هموار هست و فقط تعداد مانع درون ان هست
            ربات هم هم فرض کنید چیزی حدود 30 سانتی متر در 30 سانتی متر
            اگه ممکنه اطلاعات بیشتری را بگید

دیدگاه

مثل داستان هانسل و گرتل:
              روبات اول مسیر حرکتشو مشخص میکنه
              بعد روبات دوم همون کار هایی رو که روبات اول انجام داده ،انجام میده تا برسه به اولی

حالا بسته به تجهیزاتی که داری میتونی خودت انتخاب کنی که از چه روشی این کارو انجام بدی
              من پیشنهادم به شما اینه که اگه امکانش هست روبات اول روی زمین یه رد از خودش بزاره و دومی اونو دنبال کنه تا برسه به اولی
              البته خیلی راه های دیگه ای هم هست!!

دیدگاه

راه حلی هست به غیر از ایجاد رد روی زمین؟

راه حلی هست به غیر از ایجاد رد روی زمین؟

دیدگاه

بله که هست
                  شما میتونی با یه حافظه خارجی به تر تیب مختصات x,y که روباتت طی میکنه رو ذخیره کنی بعدش به روبات دوم بفرستی تا طبق همونا عمل کنه
                  راستش من تا حالا این کارو نکردم که از روبات اولی به دومی ادرس بدم ولی با atmega32 روی برد هزار سوراخ یکی بستم که اول با چهار تا کلید معمولی روی حافظه خارجی ادرس میدادم بعدش که همه خونه های حافظه پر شه با فشردن اولین کلید روبات شروع به حرکت میکرد و نحوه حرکتشو از حافظه میخوند و روی موتورا اعمال میکرد
                  اگه تونستم کدی که برای روباتم نوشته بودمو دوباره بنویسم حتما اینجا میزارم....امیدوارم کمکت کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X