اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد تغییر مدل سیم پیچی بوبین ساب ووفر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد تغییر مدل سیم پیچی بوبین ساب ووفر

سلام شما قدرت مگنت رو هم*محاسبه کنید . اکثرا قدرت مگنت در سابها مقداری نسبت به ویس کوییل قویتره اما اگه توان سیم پیچ بالاتر از قدرت مگنت باشه منجر به داغ شدن مگنت میشه و کم کم شارژ مغناطیس رو ضعیف میکنه

دیدگاه

باسلام دوستان .یه ساب ووفرهست سیم پیچش سوخته بیرونش اوردم بوبین حالاچطوربایدبدونم سایزش مثلابه سانتیمترباخط کش روی4سانتیمتر چی میگن چون توسایت نوشته بودمثلا25.5یا19.5یعنی چی ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MohsenMsvi نمایش پست ها
        با سلام خدمت اساتید
        یه مدت پیش یه ساب ووفر 12 اینچ سوخته متعلق به یکی از دوستان نزدیک به دستم رسید که به مدل انسان های اولیه و کاملا با دست سیم پیچش رو دوباره پیچیدم. خوشبختانه هنوز اون ساب داره با تمام قدرت کار میکنه و مشکلی هم نداشته.
        حال
        یه مدت هست یه سوال نظری در مورد تغییر مدل سیم پیچ ساب ووفر )subwoofer voice coil) به ذهنم رسیده

با مثال شروع میکنم
        مقادیر ذکر شده تقریبی و فرضی هستند.
        فرض میکنیم یک ساب ووفر با قطر سی سانت --12 inch-- مورد استفاده در خودرو ها داریم که سیم پیچ ان به علت بار بیش از حد سوخته است.
        سیم پیچ این ساب دارای چهار لایه سیم نمره 50 می باشد. و تعداد دور هر لایه تعداد 50 دور می باشد ... یعنی تعدار کل دور سیم پیچ تعداد 200 دور می باشد. و همانطور که گفته شد قطر سیم را هم 50 فرض میکنیم.

پس یک بوبین با سیم 50 و چهار لایه سیم که تعداد دور در هر لایه 50 دور می باشد و در مجموع تعداد دور ها 200 دور می باشد.

حال ایا میتوان به جای سیم 50 از سیم با قطر دو برابر یعنی 100 استفاده کرد و به جای چهار لایه (چهار لایه 50دور= 200 دور) فقط دولایه (دو لایه 50دور = 100 دور ) سیم پیچید؟ یعنی تعداد کل دور ها به جای 200 دور ... تعداد 100 دور باشد ( دو تا لایه 50 دور=100 دور)

) (( قطر بوبین ها D و طول L برابر می باشد.)))
        از لحاظ نظری ایا این کار ممکن است؟
        ایا امپدانس این دو وویس کویل برابر خواهد بود؟
        ایا میدان مغناطیس ایجاد شده توسط این دو وویس کویل با اعمال ولتاز و جریان یکسان برابر خواهد بود؟
        متاسفانه به علت گرانی و افت ارزش پولمون مقدور نبود به صورت عمل روی یه ساب این نظریه رو پیاده کنم و بعد تست کنم.
        بنده در ریاضیات بسیار ضعیف هستم و متاسفانه در حل معادلات و فرمول های محاسبه کویل ناتوان هستم. البته نیازی هم نیست در اون حد بحث پیچیده بشه.

سلام
        هرچند مال 3 سال قبله ولی گفتنش ضرر نداره قطعا
        2 رشته یا 2 لایه سیم مثلا0ِ50 معادل یک لایه سیم 1ِ00 نیست
        الان شما به جای 4 لایه سیم 0ِ50 فقط یک لایه و 1 رشته سیم 1میل باید بزاری مساحت سطح مقطع طول ×عرص
        تو سیم که مقطع گرده میشه شعاع ×شعاع×عدد پی
        که معادل 4 رشته سیمه که قطر سیم 2 برابر بشه

دیدگاه

سلام دوستان توجه داشته باشید که اصل مقاومت بوبین یعنی ۴ اهم باید رعایت بشه شما با دو برابر کردن قطر سیم و نصف کردن تعداد دور عملا مقاومت رو بیشتر از یک چهارم یعنی به حدود یک اهم کاهش دادید که عملا برای این بلندگو جوابگو نیست .
          جدیدترین ویرایش توسط رستمخان; ۱۹:۱۹ ۱۴۰۱/۰۶/۲۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X