اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت سلف متر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت سلف متر

با سلام
    یه پروژه اندازهآ‌گیری سلف/خازن بر پایه فرکانس تشدید LC است (اگر درست فهمیده باشم). به نظرم بد نیست دوستان علاقهآ‌مند نگاهی بیندازند.
    http://cappels.org/dproj/EvenBetterLCMeter/Even_Better_LC_Meter.html
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

اگر بین یک سیم سلف و منبع سیگنال (البته با فرکانس 20k کار کن)که سلف را تغذیه می کند آمپرسنج را وصل کرده باشی(روش عادی سنجش آمپر ) و رنج آمپر سنج acرا انتخاب کرده باشی ،این همان مقدار جریان است که از سلف می گذرد ،اکنون با کمک همین عدد و ولتاژ منبع که در حین آزمایش با یک ولت سنج به دست آورده ای مقاومت مدار را به دست بیاور (v/i=r) که این rمقاومت منبع +مقاومت(راکتانس) سلف است (یعنی مقاومت کل مدارت) ،حالا با کم کردن مقاومت منبع از مقاومت کل مدار تو راکتانس سلف را داری .حالا این راکتانس را در فرمول (اندوکتانس = (راکتانس/(دو پی ضرب در فرکانس)) بگذار تا با حل فرمول اندوکتانس(ضریب خود القایی)را به دست بیاوری .(پی همان 3.14 است و فرکانس همان فرکانسی است که تو به سلف داده ای )
      البته بیاد داشته باش که این مقدار اندوکتانسی که به دست می آوری خیلی دقیق نیست و برای مداراتی که به دقت زیادی نیاز دارند مفید نیست.
      شکر که این سرا را دست بشر نداد
      ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
      ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        بنده باید بتونم روی اسیلوسکپ ببینم یه مرجع میخام واسه کارم جون من اذیت نکن با اسکوپ چطوریه؟ :nerd:
        اگر اسیلوسکوپ و فانکشن ژنراتور در اختیار دارید یک روش نسبتا دقیق و سر راستی برای اندازه گیری سلف وجود دارده و آن روش تشدید سلف و خازنه.
        برای این کار یک مقاومت و یک خازن را با سلف مورد نظر به صورت سری ببندید و سر اول و آخر آن را به فانکشن وصل کنید دو سر اسکوپم به دو سر مقاومت وصل کنید بعد فرکانس فانکشن رو از کمترین مقدار یواش یواش شروع به زیاد کردن کنید میبینید دامنه ولتاژ مقاومت شروع به زیاد شدن میکنه تا جایی که به حداکثر خودش میرسه یعنی بعد از این با زیاد کردن فرکانس دامنه کم میشه این نقطه فرکانس تشدید سلف و خازن نام داره این فرکانس رو یادداشت میکنید.
        با استفاده از فرمول 1 = 2 ^ L*C*W مقدار سلف بدست میآید

c ظرفیت خازن

L مقدار سلف

w=F*2*3.14

F فرکانس تشدید که بدست آوردید

نکته مهم در این روش مقدار خازن است که باید متناسب با سلف باشد یعنی برای سلف های کوچک خازن کوچک و برای سلف های بزرگ خازن بزرگتر انتخاب بشه
        این روش کاملا عملیه و من همیشه از این روش مقدار سلف رو بدست میارم

دیدگاه

دوستان اگه میخواهید یه چیز ساده و کار را بنداز بسازید، اینا امتحان کنید:
          نوسان ساز کولیپس:

بجای L سلف مجهولتون را بزارید و فرکانس را اندازه بگیرید. بعد با فرمول زیر L را حساب کنید:

من تستش کردن، برای سلف کمتر از میکرو هانری دقیق نیست ولی برای سلف های بزرگ میشه استفاده کرد :nice:
          Weakness of attitude becomes weakness of character
          Albert Einstein

دیدگاه

مرسی ، میشه مدار رو تحلیل کنی؟ :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ;(while(1
              نوسان ساز کولیپس:

بجای L سلف مجهولتون را بزارید و فرکانس را اندازه بگیرید. بعد با فرمول زیر L را حساب کنید:

من تستش کردن، برای سلف کمتر از میکرو هانری دقیق نیست ولی برای سلف های بزرگ میشه استفاده کرد :nice:
              به نظر من اگه از ترانزیستور های فرکانس بالا به جای 2n2222 استفاده بشه هم دقت مدار بیشتر میشه و هم رنج اندازه گیری سلف ها
              همانطور که دوستان گفنتد مدار فوق یک اسیلاتور کولپیتس هست که با تغییر سلف فرکانس نوسان هم تغییر می کند با استفاده از فرکانس متر و فرمول بالا مقدار سلف مشخص می شود.
              ترانزیستور محدوده ای از فرکانس ها رو تولید می کند با استفاده از فیلتر کولپیس فرکانس خاصی رو تقویت کرده با فیدبک مثبت به مدار برمی گردانیم.

دیدگاه

این مدار نهایتا با سلف 1nh :surprised: روی 500 کیلو نوسان میکنه که خیلی کمتر از f 2n2222 هست . پس نیازی به نگرانی نیست مگر اینکه انداره خارن ها را خیلی خیلی کم بگیرید که معقولانه نیست!
                Weakness of attitude becomes weakness of character
                Albert Einstein

دیدگاه

سلام
                  میشه یه نگاه به این بندازید شاید کمک کمکتون کنه دعوا نکنید
                  http://felezyab.persianblog.ir/post/38/
                  :biggrin:

دیدگاه

سلام.

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                    ای تنبل
                    قراره یه مدار بسازی تا حالشو ببری.
                    با اسکوپ که کاری نداره.

یه AVR بردار و یه پالس مربعی تو یکی از خروجیهاش بساز. این خروجی رو به سلف بده که با یه مقاومت 10 اهم اون سرش زمین شده. ولتاژ مقاومت رو هم به ورودی مقایسه کننده ی AVRآ‌بده و ورودی دیگه ی مقایسه کننده رو به یه ولتاژ 0.1 ولت که با تقسیم مقاومتی می سازی. این شد سلف متر

دیدگاه

سلف متر

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      ای تنبل
                      قراره یه مدار بسازی تا حالشو ببری.
                      با اسکوپ که کاری نداره.

یه AVR بردار و یه پالس مربعی تو یکی از خروجیهاش بساز. این خروجی رو به سلف بده که با یه مقاومت 10 اهم اون سرش زمین شده. ولتاژ مقاومت رو هم به ورودی مقایسه کننده ی AVRآ‌بده و ورودی دیگه ی مقایسه کننده رو به یه ولتاژ 0.1 ولت که با تقسیم مقاومتی می سازی. این شد سلف متر
                      سلام من برای یه پروژه از این روش استفاده کردم. ولی تو برنامه نویسیش مشکل دارم شما میتونین یکم راهنماییم کنین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rectifier►
                        نوسان ساز کولیپس:

سلام برای بستن نوسان ساز کولپیتس مقادیر اولیه بایاس ترانزیستور و خازن ها رو تو چ رنجی انتخاب کرده بودین ک جواب گرفتین

تصویر حذف شده متاسفانه
                        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

سلام
                          انداز گرفتن مقدار یک سلف سخت است چون رنج سلف ها در رنج میکرو می باشد ودر نیجه به ازای ولتاژ سینوسی با دامنه یک ولت جریانی در حدود چند صد کیلو امپر باید از آن بگذرد که این غیر ممکن است در نتیجه از تو فکر اینکه ولتاژ بدید جریان اندازه بگیرید وسپس امپدانس شو حساب کنید بیاید بیرون. شما می توانید یک جریان قابل تحمل سیم پیچ های سلف را به ان اعمال کرده سپس ولتاژ دو سر ان ر به چند طبقه تقویت کننده داده وسپس ولتاژ را خوانده ومقدار سلف را محاسبه می کنیم دقت شود چون رنج در حد میکرو می باشد باید منبع جریان وتقویت کننده دقیق باشند.

دیدگاه

سلام به همه - بهترین راه، ساخت سلف متر با attminy2313 است با وجود اینکه ممکنه وقت گیر باشه و بگیر نگیر داره ولی اگر جواب بده، دقیق تر و بهتر از روشهایی هستش که دیگر دوستان پیشنهاد می دن - هدف دیگر دوستان این است که می خوان هیچ هزینه و زمان و هیچ زحمتی به خود ندهند، و از طرفی بهترین جواب را بگیرند- این طوری نمیشه عزیزانم
                            من خودم دارم سعی می کنم بسازم و به جواب برسم- پیشنهاد من اینه که شما هم همین کارو بکیند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              سلام

من یه فرمول پیدا کردم که اگه دوستان هم کمک کنن میشه باهاش یه سلف متر ساخت فکر کنم بیشتر از 4-5 هزارتومنم نشه!

فرمول اینه:

Vl= ولتاژ القایی به سیم پیچ بر حسب ولت
                              L= هانری سیم پیچ بر حسب هانری
                              di = تغیرات جریان بر حسب آمپر
                              dt = زمان برحسب ثانیه

این فرمول از این تعریف هستش : یک هانری ضریب خود القاء سیم پیچی است که به ازاء تغییر جریان یک آمپر بر ثانیه یک ولت در دوسر آن ایجاد شود.

خوب چطوری عملیش کنیم؟

من اینارو میدونم :

باید با یک فرکانس مشخص و ثابت جریان سیم پیج رو توی یه رنج مشخص کم و زیاد کنیم و براساس اون ولتاژ رو اندازه گیری کنیم و به زمان تقسیم کنیم...

و مقدار هانری سلف رو بدست بیاریم!

مواد لازم:

یه نوسان ساز
                              ولت متر
                              مدار تغییر آمپر! ( اینو نمیدونم باید چی جوری ساخت! شایدم بشه با یه کلک دیگه مقدار هانری سلف رو اندازه گرفت!)
                              یه کمم برنامه نویسی لازمه...

خوب پروفسور ها بیان بالا نظرشونو بدن! :nice:

درود بر شما،

مدار مورد نظر خود را در اینجا پیدا خواهید کرد:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/04/24/An_Adapter_for_Inductance_Measurement

پیروز باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                                سلام

من یه فرمول پیدا کردم که اگه دوستان هم کمک کنن میشه باهاش یه سلف متر ساخت فکر کنم بیشتر از 4-5 هزارتومنم نشه!

فرمول اینه:

Vl= ولتاژ القایی به سیم پیچ بر حسب ولت
                                L= هانری سیم پیچ بر حسب هانری
                                di = تغیرات جریان بر حسب آمپر
                                dt = زمان برحسب ثانیه

این فرمول از این تعریف هستش : یک هانری ضریب خود القاء سیم پیچی است که به ازاء تغییر جریان یک آمپر بر ثانیه یک ولت در دوسر آن ایجاد شود.

خوب چطوری عملیش کنیم؟

من اینارو میدونم :

باید با یک فرکانس مشخص و ثابت جریان سیم پیج رو توی یه رنج مشخص کم و زیاد کنیم و براساس اون ولتاژ رو اندازه گیری کنیم و به زمان تقسیم کنیم...

و مقدار هانری سلف رو بدست بیاریم!

مواد لازم:

یه نوسان ساز
                                ولت متر
                                مدار تغییر آمپر! ( اینو نمیدونم باید چی جوری ساخت! شایدم بشه با یه کلک دیگه مقدار هانری سلف رو اندازه گرفت!)
                                یه کمم برنامه نویسی لازمه...

خوب پروفسور ها بیان بالا نظرشونو بدن! :nice:

:mrgreen: بهترین کار اینکه یه قلک پلاستیکی بخریم و پولامونا جمع کنیم و یه دونه بخریم :nerd:
                                --------------------------- --------------------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X