اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت میان میکروکنترلر و FPGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تفاوت میان میکروکنترلر و FPGA

دوست عزیر FPGA در کارهای ساده (مثل راه اندازی LCD )صرفه اقتصادی و زمانی نداره، ببین راه اندازی یک LCD از نوع کاراکتری با AVR یک برنامه 4 خطی تو Bascom میشه این درحالیه که همین کار با یک FPGA یک کد 100 خطی VHDL درمیاد.
    اما در بعضی جاها که میکرو ها حتی با معماری RISC هم جوابگوی سرعت پردازش نیستن استفاده از FPGA ها بشدت به صرفه است چون موازی پردازش میکنند.

هر چیزی را بهر کاری ساختند !!!

دیدگاه

سلام
      من در مورد کارکرد fpga یک سئوال دارم اگر با fpga میشه گیت منطقی ساخت مثلآ گیت OR دیگر چه نیازی به کلاک هست
      و آیا بدون دادن کلاک به fpga میشه ازش استفاده کرد؟
      این مدعیان در طلبش بی خبرانند
      آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Babak1367
        سلام
        من در مورد کارکرد fpga یک سئوال دارم اگر با fpga میشه گیت منطقی ساخت مثلآ گیت OR دیگر چه نیازی به کلاک هست
        و آیا بدون دادن کلاک به fpga میشه ازش استفاده کرد؟
        در مورد گیت OR که جزو پایینترین سطح مدارهای منطقی هست باید بگم که در خود FPGA گیت OR قابل پیاده سازی هست و اون گیت OR نیست که نیاز به کلاک داره بلکه مداراتی که در FPGA پیاده سازی میشن در نهایت دو نوع بیشتر نیستند، نوع اول مدارهای ترکیبی که نیازی به کلاک ندارند، نوع دوم مدارهای ترتیبی که نیاز به کلاک دارند، حالا ممکنه در هر دوی این نوع مدارها گیت OR هم استفاده بشه. مدارهایی هم مثل Flip Flop ها که اصل کارشون بر اساس کلاک هست نیاز به کلاک دارند و ترتیبی هستند و الی آخر. :nerd:
        اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ژوپیتر
          در مورد گیت OR که جزو پایینترین سطح مدارهای منطقی هست باید بگم که در خود FPGA گیت OR قابل پیاده سازی هست و اون گیت OR نیست که نیاز به کلاک داره بلکه مداراتی که در FPGA پیاده سازی میشن در نهایت دو نوع بیشتر نیستند، نوع اول مدارهای ترکیبی که نیازی به کلاک ندارند، نوع دوم مدارهای ترتیبی که نیاز به کلاک دارند، حالا ممکنه در هر دوی این نوع مدارها گیت OR هم استفاده بشه. مدارهایی هم مثل Flip Flop ها که اصل کارشون بر اساس کلاک هست نیاز به کلاک دارند و ترتیبی هستند و الی آخر. :nerd:
          سلام
          ممنون از پاسختون :smile:
          پس من میتونم یک مدار با تعداد حدودآ 100 گیت در cpld یا fpga پیاده کنم بدون اینکه به cpld یا fpga کلاک بدم درسته؟ :read:

دیدگاه

پس من میتونم یک مدار با تعداد حدودآ 100 گیت در cpld یا fpga پیاده کنم بدون اینکه به cpld یا fpga کلاک بدم درسته؟ :read:
            از کلاک می ترسی؟! :mrgreen:
            فقط موقع پیکربندی نیاز به کلاک داره که اونم پروگرمر به fpga و fpga به حافظه خارجی میده. بعد از پیکربندی یه مدار ترکیبی داری که نیازی به کلاک نداره.
            https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

سلام
              ممنون از پاسختون :smile:
              درسته، نیازی به کلاک نداری. :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد حسینی
                از کلاک می ترسی؟! :mrgreen:
                فقط موقع پیکربندی نیاز به کلاک داره که اونم پروگرمر به fpga و fpga به حافظه خارجی میده. بعد از پیکربندی یه مدار ترکیبی داری که نیازی به کلاک نداره.
                سلام
                من مداری با گیت های سی موس ساختم که در مکانی با نوسانات گاهی شدید هیچ مشکلی نداشت
                بعد همین مدار رو با 89c2051 و atmega8 ساختم اما چشمتون روز بعد نبینه هنک پشت هنگ از واج داک
                هم استفاده کردم ریست پشت ریست برای همین میخواستم ببینم که fpga نرم افزاری عمل میکنه یا
                سخت افزاری؟
                از راهنمایی دوستان ممنونم

دیدگاه

FPGA دارای بیست هزار گیت قابل برنامه ریزیه , معمولا پروژه هایی با ضریب دقت بالا رو با FPGA کار میکنن مثل پروژه های هسته ای , قیمتش از 50000 تومن هست تا 3 میلیون تومن , به میزان ولتاژ ورودی هم خیلی حساسه مثلا اگه نیم ولت بالا پایین بهش بدی = فااااااااااتحه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Afshin Naghizadeh
                    FPGA دارای بیست هزار گیت قابل برنامه ریزیه , معمولا پروژه هایی با ضریب دقت بالا رو با FPGA کار میکنن مثل پروژه های هسته ای , قیمتش از 50000 تومن هست تا 3 میلیون تومن , به میزان ولتاژ ورودی هم خیلی حساسه مثلا اگه نیم ولت بالا پایین بهش بدی = فااااااااااتحه .
                    CPLD چطور؟

دیدگاه

CPLD چطور؟

سلام..
                      CPLDها با توجه به شماره اونا تعداد مدارهای قابل برنامه ریزی شون(مایکروسل ها یا جایی خوندم که از نوع PALهستش!! ) فرق میکنه!! مثلآ IC با شماره EPM7032 سه شماره آخرش تعداد ماکروسل ها رو مشخص می کنه که با توجه به کاری که می خوای ازش استفاده کنی تا 256 تا هم داره!(256 تا خیلی زیاده!!! :surprised البته این واسه یه مدل از CPLDهای ALTERA بود که واستون مثال زدم... ولی اساس کار همهCPLD هابر اساس مایکروسل هستش..!!!

امیدوارم خوب گفته باشم!! :nerd:
                      نگران فردايت نباش...

"خداي" ديروز و امروزت "فردا هم هست"..

*فردايت قشنگ*

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پیکسل
                        MaxPlusII + max7000

max7000..؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek: :angry:

گشتم نبوووددد...نگرد نیست..!!!!!! :angry: :angry: :cry2:
                        نگران فردايت نباش...

"خداي" ديروز و امروزت "فردا هم هست"..

*فردايت قشنگ*

دیدگاه

سلام
                          من به تازگی برد آموزشی nsk105 نوآوران رو خریدم نرم افزارشم ISE6 ولی خیلی اذیت میکنه بعد Erasse خطای Blank_check میگیره پروگرام میکنم خطای vrify میگیره
                          با اینکه از همه چی خطا میگیره بعضی از برنامه های نمونه توی CD رو اجرا میکنه بعضی رو هم نه واقعا از XILINX دارم دل زده میشم نظر شما چیه برم سمت آلترا یا
                          یا نه؟

دیدگاه

ISE 6 خیلی قدیمیه !!

بگرد ورژن 11 پیدا میشه
                            https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

سلام
                              من به تازگی برد آموزشی nsk105 نوآوران رو خریدم نرم افزارشم ISE6 ولی خیلی اذیت میکنه بعد Erasse خطای Blank_check میگیره پروگرام میکنم خطای vrify میگیره
                              با اینکه از همه چی خطا میگیره بعضی از برنامه های نمونه توی CD رو اجرا میکنه بعضی رو هم نه واقعا از XILINX دارم دل زده میشم نظر شما چیه برم سمت آلترا یا
                              یا نه؟
                              سلام،
                              همیشه سعی کنید کدتون رو روی خود FPGA بریزید و تست کنید و بعد از نهایی شدن هر مرحله اون مرحله از کد رو روی PROM بریزید. اینکار باعث میشه که هم PROM عمر بیشتری بکنه و هم اینکه سرعت ریختن برنامه روی FPGA خیلی سریعتر هست و زودتر شروع به کار میکنه. از طرفی وقتی PROM رو پروگرام میکنید مطمئن بشید که برنامه روی FPGA در حال اجرا نیست، برای اینکار ابتدا PROM رو پاک کنید، برق مدارتون رو قطع کنید تا زمانی که لازمه تا خازنهای تغذیه خالی بشن و برنامه FPGA پاک بشه، بعد برق مدار رو وصل کنید و شروع کنید به پروگرام کردن PROM. اکثر این خطاها هم به دلیل خطای خوندن و نوشتن در JTAG هست که میتونه عوامل زیادی داشته باشه، مثل زمین نشدن نامناسب، ریپل منبع تغذیه، نویز پذیری کابل پورت موازی، کراس تاک و ...
                              امیدوارم با روشی که گفتم جواب بگیرید، در ضمن همونطور که آقای حسینی هم گفتند اون نسخه خیلی قدیمیه، نسخه 11.1 یا 9.1 رو اگه استفاده بکنید بهتره، اگر هم در کامپیوترتون قدرت تنظیم مشخصات پورت موازی رو در بایوس دارید اون رو روی Compatibility mode تنظیم کنید و یا روی حالتی که کمترین سرعت ممکن رو داشته باشه تا نویز کمتری هم بگیره.
                              اینجا انواع حالتهای پورت موازی رو توضیح داده:
                              http://pinouts.ru/ParallelPorts/ParallelECP_pinout.shtml

دیدگاه

سلام
                                البته مشکل من در رابطه با برد آموزشی cpld است فعلآ دنبال ورژن بالاتره ise هستم و از راهنمایی دوستان ممنونم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X