اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یادگیری vhdl

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یادگیری vhdl

نوشته اصلی توسط حمید نجفی
    ببینید FPGA رو حتما باید کلاس بیاین. چیزی نیست که خودت خوب یادبگیری. بحثش و نرم افزاراش خیلی گستردس.
    بحث اصلا کد نویسی نیست. دیدگاه به دیجیتال و هنر طراحیه که مهمه.
    VHDL فقط یه ابزاره
    طراحی در این حوزه یعنی طراحی یک IC که میتونه تولید انبوه بشه و به فروش برسه
    من تو کلاس های خودم فقط 4 جلسه دیجیتال و تکنیک های طراحی کار میکنم و بعد وارد VHDL میشم
    تکنیک های طراحی دیجیتال و دیدگاه شی گرایی سخت افزاری از همه چیز مهم تره
    بله ولی متاسفانه تو شهرستان ما جایی نیست و حتی اطرافش :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
      خب جناب نجفی آب پاکی رو روی دستتون ریخت.
      دو نفر از بهترین های FPGA بهترین راهنمایی رو بهت کردن(حمید نجفی و هـادی).
      طرف واسه کار با میکروکنترلر میره کلاس اونوقت واسه FPGA دیگه باید...
      :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
      یکی که دوروبرش کلاس نیست تکلیف چیه؟ :cry2:

دیدگاه

برای شروع بد نیست این ویدئوها رو دانلود کنی:

http://maktabkhooneh.org/course?course=isfehan1246

بعدش اولین فرصت باید یک برد آموزشی بگیری و اینقدر تلاش کنی تا یاد بگیری.
        هرچند که کلاس آدم رو خیلی جلو میندازه.
        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

لینک کتاب در اینجا:
          http://mim-shin-shahid.persiangig.co...L.pdf/download
          درست میفرمایند اساتید گرامی که باید حتما پیش یه استاد برید. اما حتما این فرد استاد باشن! من با آدمهای متعددی مواجه شدم که اسم مدرس vhdl رو یدک میکشیدند اما بسیار سطحی با fpga آشنا بودند.
          حوزه fpga اینقدر وسیع هست که حالا حالا ها جای کار داره. اینکه فردی رو یک نوع fpga تسلط داشته باشه دلیل بر این نمیشه که به دانش روز fpga تسلط داره. بعضا خانواده هایی در fpga هستند که کار کردن باهاشون دانش بیشتری می طلبه. مثلا در سری های جدید soc، یک کور سخت افزاری سی پی یو arm علاوه بر کور fpga در چیپ گنجونده شده. یا در بعضی از خانواده ها کور سخت افزاری لایه فیزیکی PCIe یا....
          بنا براین بهتره در مورد تصمیمتون جدی تر فکر کنید. یا شروع به کار کنید و استاد خوب و درجه یک پیدا کنید یا سراغ ابزار دیگه ای برید.
          البته فکر میکنم اگر انگیزه کافی در شما وجود داشته باشه با استفاده از کتاب و مقاله و مطالب اینترنت میتونید پیشرفت داشته باشید. اتفاقا خیلی هم اصولی تر هست. اما زمان بیشتری لازم خواهید داشت و هم انگیزه بسیار بالا.
          موفق باشید.

دیدگاه

Rohalamin شرمنده می کنی خیلی مونده تا من به جایی برسم که اسمم کنار اسم حمید نجفی بیاد.

درس مدار منطقی بیس دیجیتال و FPGA هست. در FPGA همزمان با کدنویسی باید درک سخت افزاری از کدی که مینویسی هم داشته باشی، تجربه خیلی مهمه و باید حتماً کارهای چالش برانگیز انجام بدی تا به ابعاد مختلف FPGA تسلط پیدا کنی. من هم بعد از بیشتر از یک سال کار با FPGA میتونم بگم هنوز کارهای کنترلی و ارتباطی رو خوب میتونم انجام بدم اون هم نه همش رو و تا حدی هم کارهای پردازشی. منابع اصلی و اینترنت رو فراموش نکن. به علت گرانی بورد و قطعه کار سخت افزاری خیلی آسون نیست و بدون سخت افزار هم نمیشه خیلی چیزها رو درست یاد گرفت. تاپیک هایی درباره بوردهای آموزشی FPGA در همین انجمن هست. بهش مراجعه کن و یک بورد مناسب انتخاب کن. البته بعد از این که تصمیم قطعی رو گرفتی که میخوای با FPGA کار کنی. ترجیحاً با Xilinx کار کنی بهتر از Altera هست چون وسیع تره و پشتیبانی های قوی تره داره و در ایران و دنیا هم پرکاربردتره. اگه با کدنویسی VHDL هم زیاد راحت نیستی میتونی از System Generator استفاده کنی ولی یادگرفتن یک زبان HDL واجبه.
            شاید در آینده اگه وقت کنم آموزش مختصری از SysGen رو هم بذارم.
            لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
            لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
            با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
            اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
            يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
              برای شروع بد نیست این ویدئوها رو دانلود کنی:

http://maktabkhooneh.org/course?course=isfehan1246

بعدش اولین فرصت باید یک برد آموزشی بگیری و اینقدر تلاش کنی تا یاد بگیری.
              هرچند که کلاس آدم رو خیلی جلو میندازه.
              مرسی :smile: :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هـادی
                Rohalamin شرمنده می کنی خیلی مونده تا من به جایی برسم که اسمم کنار اسم حمید نجفی بیاد.

درس مدار منطقی بیس دیجیتال و FPGA هست. در FPGA همزمان با کدنویسی باید درک سخت افزاری از کدی که مینویسی هم داشته باشی، تجربه خیلی مهمه و باید حتماً کارهای چالش برانگیز انجام بدی تا به ابعاد مختلف FPGA تسلط پیدا کنی. من هم بعد از بیشتر از یک سال کار با FPGA میتونم بگم هنوز کارهای کنترلی و ارتباطی رو خوب میتونم انجام بدم اون هم نه همش رو و تا حدی هم کارهای پردازشی. منابع اصلی و اینترنت رو فراموش نکن. به علت گرانی بورد و قطعه کار سخت افزاری خیلی آسون نیست و بدون سخت افزار هم نمیشه خیلی چیزها رو درست یاد گرفت. تاپیک هایی درباره بوردهای آموزشی FPGA در همین انجمن هست. بهش مراجعه کن و یک بورد مناسب انتخاب کن. البته بعد از این که تصمیم قطعی رو گرفتی که میخوای با FPGA کار کنی. ترجیحاً با Xilinx کار کنی بهتر از Altera هست چون وسیع تره و پشتیبانی های قوی تره داره و در ایران و دنیا هم پرکاربردتره. اگه با کدنویسی VHDL هم زیاد راحت نیستی میتونی از System Generator استفاده کنی ولی یادگرفتن یک زبان HDL واجبه.
                شاید در آینده اگه وقت کنم آموزش مختصری از SysGen رو هم بذارم.
                مرسی دوست عزیز من vhdl رو دارم سعی میکنم یاد بگیرم.
                ولی اطلاعاتی از fpga نداشتم وارد بحثش اصلا نشده بودم ظاهرا اون مهمتره از کدنویسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هـادی
                  شکسته نفسی نفرمایید.
                  دوستانی چون شما و جناب نجفی افتخار ECA هستن. قدر دوستان مودب و با سخاوتی چون شما رو باید کل مملکت بدونن نه فقط من. من جزء کوچیکی از این اجتماع هستم.

واسه FPGA هر چقدر بذاری بازم کمه و ارزشش رو داره که آدم هی دربارش بخونه. همین الان اگه اشتباه نکرده باشم جوان الکترونیک FPGA داره که 4 میلیون قیمتشه. دیگه خودت فکرشو بکن. بردهای آموزشی عالی ساخت خود زایلینکس هست که واسه ما خیلی گرونه:

Boards and Kits

یکی دوبار سفارش برد خوب به ECA دادم که وارد کنه ولی خب فکر کنم تمایل زیادی ندارن. اینم لینک سفارشم:

پاسخ : به فروشگاه ECA پیشنهاد دهید

این دو برد جزو بردهای ارزون واسه یادگیری هستن که FPGA از نوع اسپارتان-6 روشون نصبه. گزینه خوبی به نظرم اومد. چون قطعات خوبی داشت.
                  بردهای منبع باز هم هست.

دیدگاه

راستی این فیلمای دکتر صدری بسیار بسیار عالی است. واقعا جناب صدری استاد هستند. تقریبا عمده مواردی که در fpga لازم هست رو بیان کردند. نزدیک به سی ساعت آموزش هست. البته زبان برنامه نویسی وریلاگ هست. تمرینات خوبی هم میدن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم شکیبا
                      راستی این فیلمای دکتر صدری بسیار بسیار عالی است. واقعا جناب صدری استاد هستند. تقریبا عمده مواردی که در fpga لازم هست رو بیان کردند. نزدیک به سی ساعت آموزش هست. البته زبان برنامه نویسی وریلاگ هست. تمرینات خوبی هم میدن.
                      سلام
                      مرسی از پاسختون
                      من تازه میخواستم برم فیلمهارو بگیرم یعنی من که vhdl یاد گرفتم اینا واسم فایده ای نداره؟
                      از verilog چیزی نمیدونم

دیدگاه

ممنون از همه دوستان که لطف زیاد دارید. من هم شاگردم

لینک کتاب در اینجا:
                        http://mim-shin-shahid.persiangig.co...L.pdf/download
                        درست میفرمایند اساتید گرامی که باید حتما پیش یه استاد برید. اما حتما این فرد استاد باشن! من با آدمهای متعددی مواجه شدم که اسم مدرس vhdl رو یدک میکشیدند اما بسیار سطحی با fpga آشنا بودند.
                        حوزه fpga اینقدر وسیع هست که حالا حالا ها جای کار داره. اینکه فردی رو یک نوع fpga تسلط داشته باشه دلیل بر این نمیشه که به دانش روز fpga تسلط داره. بعضا خانواده هایی در fpga هستند که کار کردن باهاشون دانش بیشتری می طلبه. مثلا در سری های جدید soc، یک کور سخت افزاری سی پی یو arm علاوه بر کور fpga در چیپ گنجونده شده. یا در بعضی از خانواده ها کور سخت افزاری لایه فیزیکی PCIe یا....
                        بنا براین بهتره در مورد تصمیمتون جدی تر فکر کنید. یا شروع به کار کنید و استاد خوب و درجه یک پیدا کنید یا سراغ ابزار دیگه ای برید.
                        البته فکر میکنم اگر انگیزه کافی در شما وجود داشته باشه با استفاده از کتاب و مقاله و مطالب اینترنت میتونید پیشرفت داشته باشید. اتفاقا خیلی هم اصولی تر هست. اما زمان بیشتری لازم خواهید داشت و هم انگیزه بسیار بالا.
                        موفق باشید.
                        در مورد ابزار FPGA باید گفت پشن های زیادی درونش وجود داره که برای گسترش قدرت کاربر در طراحی وجود داره. ازجمله پرسسورهای داخلی. این پشن ها هیچ کدوم مربوط به مسیر طراحی دیجیتال پیشرفته توسط ابزار FPGA نیست. اسم این مسیر رو نمیشه FPGA گذاشت. بلکه این مسیر بحث طراحی پیشرفته دیجیتال روی ابزار FPGA با ابزار دیگری به نام زبان توصیف سخت افزار است که در حوزه توصیف رفتار، دست ما رو در طراحی خیلی باز میکنه. اینکه با پشن ها چطور کار کنیم این دیگه گستردگی کاره.
                        یک زبان قوی هم در این حوزه زبان VHDL هست. وقتتون رو برای Verilog نزارین. چیزی رو یاد بگیرید که بعدا هم بتونید استفاده کنید. VHDL نتنها برای کار با هر نوع FPGA بکار میره بلکه زبانی مشخص در دنیا برای طراحی سیستم های دیجیتال هست.
                        من در کلاس های خودم هم روی ALTERA و هم روی XILINX و البته با فوکوس روی XILINX و با برد هایی که طراحی خودم هست از CPLD تا FPGA های خانواده SPARTAN بصورت تضمینی کار میکنم که بعد از کلاس دانشجو دید و قدرت کامل طراحی دیجیتال و تکنیک های مختلف اون رو بدست بیاره
                        خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

استاد نجفی گرامی:
                          بله درست میفرمایید. اما من یه آدم ایده آل به نظرم کسی است که شناخت جامعی نسبت به ابزار کارش داشته باشه و بتونه با این شناخت طراحی درجه یک و بهینه تحویل بده. حالا این حد بالای قضیه. دیدم بعضا کسانی هستند تمام focus اشون مثلا به soft processorها در fpga هست و گمان میکنند fpga به منظور پیاده سازی یک پروسسور ساخته شده. کسی که fpga رو میشناسه میتونه بگه چه کاری رو میشه به چه شکلی در اون پیاده کرد و بهینه ترین روش چیه.
                          پشن های مختلف برای امور مختلف تنظیم شدن. پروسسورهای سخت یا نرم برای هدفی قرار داده شدن. اگه کسی با این ها آشنا نباشه چطوری میتونه solution یک مساله رو به خوبی مطرح کنه؟(بنده خودم فاصله زیادی دارم با این شرایط) بنده در تاپیک دیگری بحثی رو مطرح کردم ناظر به همین موضوع.

در پاسخ به دوست محترمfahim123
                          من خودم vhdl کار میکنم ولی فیلمشونو دیدم و بسیار چیز یاد گرفتم. میتونید از بخشهای وریلاگش عبور کنید.
                          constraint editor
                          fpga editor
                          microblaze and picoblaze
                          ...
                          موارد جانبی هست که در این آموزش در موردشون صحبت میشه.
                          ضمنا مفاهیم اولیه و اهمیت fpga مطرح میشه.

دیدگاه

نظر من بر عکس نظر شماست.
                            من فیلم های FPGA این آقا رو ندیدم ولی فیلم ARM شون رو دیدم. باید بگم که اصلا خوب نبود. بهتر بود که اسمش رو می ذاشت آشنایی با بعضی مفاهیم دیجیتال.
                            در مورد HDL هم به نظر من بهترین زبان هستش توی این دسته. هر جا هم جستجو کردم همین رو گفتن. منم قبلا می خواستم verilog یاد بگیرم ولی همه گفتن VHDL بهتره. بچه ها می گفتن verilog ساده هستش و به زبان C نزدیکه ولی VHDL یه چیز دیگه هستش.

دیدگاه

نظر من بر عکس نظر شماست.
                              من فیلم های FPGA این آقا رو ندیدم ولی فیلم ARM شون رو دیدم. باید بگم که اصلا خوب نبود. بهتر بود که اسمش رو می ذاشت آشنایی با بعضی مفاهیم دیجیتال.
                              در مورد HDL هم به نظر من بهترین زبان هستش توی این دسته. هر جا هم جستجو کردم همین رو گفتن. منم قبلا می خواستم verilog یاد بگیرم ولی همه گفتن VHDL بهتره. بچه ها می گفتن verilog ساده هستش و به زبان C نزدیکه ولی VHDL یه چیز دیگه هستش.
                              پیشنهاد میکنم ببینید این فیلمو. مباحثشون بسیار کامل هست.

دیدگاه

:angry: :angry: :angry:

به نظر من Verilog بهترین زبان است. اتفاقا هرجا جست و جو کردم همین رو گفتن. همه گفتن verilog بهتره(جامعه آماری من بزرگتر هم بود!). و verilog یه چیز دیگه س !!

نظر دیگه ای ندارید؟؟ !

نوشته اصلی توسط حمید نجفی
                                وقتتون رو برای Verilog نزارین. چیزی رو یاد بگیرید که بعدا هم بتونید استفاده کنید. VHDL نتنها برای کار با هر نوع FPGA بکار میره بلکه زبانی مشخص در دنیا برای طراحی سیستم های دیجیتال هست.
                                دیگه واقعا حرفی واسه گفتن نمی مونه!
                                ما که هرچی طرح آی سی و پروژه های VLSI هم دیدیم با verilog بود! (جسارتا به سبک نفر قبل!)

دوستان نظر من اینه که هر دو زبان رو باید یاد بگیرین. هیچ فرقی هم با هم ندارم. من خودم verilog کار میکنم اما تو چندین پروژه همکارام vhdl کار میکردن و من باید vhdl هم می فهمیدم. تجربه شخصی چند سال بنده میگه که بیشتر منابع براساس verilog هستن. اما این دلیل نمیشه شما فقط verilog کار کنید. هر دو رو باید بلد باشین. مثلا یه جاهایی مثل اعماق EDK نیاز دارین vhdl حالیتون بشه. به نظر من (آقای نجفی) نه تنها وقت هدر دادن نیست بلکه صد در صد بکارشون میاد و لازم هم هست!
                                در کل بیخود بحث نکنید این بهتره یا اون. چون هر دو بر اساس مفاهیم مشترک طراحی شدن.
                                https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X