اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد نحوه تبدیل پروژه آردوینو به برد مستقل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد نحوه تبدیل پروژه آردوینو به برد مستقل

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
    در برنامه ی Arduino IDE جایی که کد رو مینویسین! نشانگر موس رو بیارین رو فلش آپلود و وقتی شیفت رو نگه دارین میبینین متن از upload به upload using programmer تغییر میکنه! بعد روش کلیک کنین هنگامی که دکمه ی شیفت رو گرفتین!(hold shift and click upload) (همچنین میتونین از سه کلید کنترل+شیفت+u استفاده کنین)خواهش میکنم
    امیرحسین ضیا
    آهان بله متوجه شدم ، فکر کردم از IDE منظورتون تبدیل یا ابزاری هست .

باز خیلی ممنونم
    ارائه سرور و هاست رایگان : kandohost.com

دیدگاه

خب الان اینو آپ کردیم و همه چی هم به خوبی پیش رفت ، در پروژه ای از آردوینو تعریف کرده بودیم که با توجه به سنسور نور ، نوز کم شدنی LED روشن شه و نور بالا بودنی خاموش بشه ، که دراین پروژه پایه های GND ,- 5v - 13 - 12-11-10 - A0 درگیر بودند.

حالا همین برنامه رو آپ کردیم روی میکروکنترلر ، معادل این پایه ها در میکرو رو از کجا پیدا کنیم ؟ با توجه به سرچ که زدم چندتا آورد و این تصویر هم شاملش بود ولی خب نتیجه دقیقی نگرفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sjangjoo نمایش پست ها
        خب الان اینو آپ کردیم و همه چی هم به خوبی پیش رفت ، در پروژه ای از آردوینو تعریف کرده بودیم که با توجه به سنسور نور ، نوز کم شدنی LED روشن شه و نور بالا بودنی خاموش بشه ، که دراین پروژه پایه های GND ,- 5v - 13 - 12-11-10 - A0 درگیر بودند.

حالا همین برنامه رو آپ کردیم روی میکروکنترلر ، معادل این پایه ها در میکرو رو از کجا پیدا کنیم ؟ با توجه به سرچ که زدم چندتا آورد و این تصویر هم شاملش بود ولی خب نتیجه دقیقی نگرفتم

خب اینکه مشخصه . شماره های پایه که از 0 تا 13 روی آردوینو یونو نوشته میشه درواقع ترتیب پایه های دیجیتال میکرو از دیجیتال پین 0 تا دیجیتال پین 13 هستش . دوتا پایه XTAL هم یه کریستال 16مگا نصب میکنید با دوتا خازن 22پیکو برای نویز ... پایه ریست میکرو روهم یکبار با یه مقاومت 10کیلو به مثبت وصل کنید . بار دیگه همون پایه رو با یه کلید فشاری NO(فشاری لحظه ای) به GND .
        در مورد پایه A0 هم کاملا مشخصه این 6تا پایه ورودی آنالوگ هستش و روی میکرو از پایه 23 تا 28 مشخص شده است .

دیدگاه

10=PB2
          11=PB3
          12=PB4
          13=PB5
          A0=PC0

امیرحسین ضیا

امیرحسین ضیا

دیدگاه

تشکر از راهنمایی های خوبتون ، موفق به آپلود کد روی ATMEGA8 شدم.

یه سوال اینکه الان بخوام برنامه دیگری آپلود کنم ، خودش اتوماتیک برنامه قبلی رو پاک میکنه و جدید رو آپ میکنه ؟ یا باید با روش دیگری حافظه میکروکنترلر رو پاک کنم و بعد روش کد جدید آپ کنم ؟

این سوال بخاطر این پیش اومد که بعد از یک بار آپلود ، دیگه آپلود نمیشه و خطا میده

دیدگاه

تشکر از راهنمایی های خوبتون ، موفق به آپلود کد روی ATMEGA8 شدم.

یه سوال اینکه الان بخوام برنامه دیگری آپلود کنم ، خودش اتوماتیک برنامه قبلی رو پاک میکنه و جدید رو آپ میکنه ؟ یا باید با روش دیگری حافظه میکروکنترلر رو پاک کنم و بعد روش کد جدید آپ کنم ؟

این سوال بخاطر این پیش اومد که بعد از یک بار آپلود ، دیگه آپلود نمیشه و خطا میده
              باسلام
              بله خود اردوینو برنامه قبلی رو پاک و کد جدید رو روی میکرو آپلود میکنه و نیازی به روش دگ ای نیست .... اگه میخاید سریع باشید میتونید از یک ماژول تبدیل USB to TTL استفاده کنید . من مدل CP2102 رو پیشنهاد میکنم هم سرعتش بالاست هم کیفیتش خوبه و همچنین نویز تاثیری روی کارکردش نداره . برای خطا احتمالا شما توسط برنامه های دیگری جز آردوینوIDE میکرو رو پاک کردید . هربرنامه دگ ای غیر از Arduino IDE ، بوتلودر میکروکنترلر رو هم پاک خواهد کرد .

دیدگاه

extreme burner دانلود کن و فیوز بیت هارو دیفالت کن. اگه دیدی اکستریم برنر هم نمیشناسه و رید نمیکنه میکرو رو بدون تنظیمات فیوز بیت رو بهم زدی و با یک کریستال 16 تست کن. و منم USB ASP رو بهتون پیشنهاد میکنم به خاطر اوپن سورس بودنش و استفاده از یک Atmega 8 و قابلیت آپدیت فرموار

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behzad0007 نمایش پست ها
                  باسلام
                  بله خود اردوینو برنامه قبلی رو پاک و کد جدید رو روی میکرو آپلود میکنه و نیازی به روش دگ ای نیست .... اگه میخاید سریع باشید میتونید از یک ماژول تبدیل USB to TTL استفاده کنید . من مدل CP2102 رو پیشنهاد میکنم هم سرعتش بالاست هم کیفیتش خوبه و همچنین نویز تاثیری روی کارکردش نداره . برای خطا احتمالا شما توسط برنامه های دیگری جز آردوینوIDE میکرو رو پاک کردید . هربرنامه دگ ای غیر از Arduino IDE ، بوتلودر میکروکنترلر رو هم پاک خواهد کرد .
                  بله یه روشی هم بود با CMD ویندوز کد hex شده رو آپ کردم و بعد از این دیگه با IDE آپ نشد. خب راهکار چیه برای برگردوندن به حالت اول ؟

دیدگاه

توی CMD فیوز بیت هارو چجوری تنظیم کردین؟ چه کدی زدی؟ شرح بده! ولی نظرم اینه usb asp بگیر ده تمنه کلا

امیرحسین ضیا

دیدگاه

بله یه روشی هم بود با CMD ویندوز کد hex شده رو آپ کردم و بعد از این دیگه با IDE آپ نشد. خب راهکار چیه برای برگردوندن به حالت اول ؟
                      دوست عزیز شما وقتی روی میکرو بوتلودر ریختید و تبدیل به آردوینو کردید بااااید از اردوینو یا یک ماژول TTL استفاده کنید . پروگرمر هم بدردشما نخواهد خورد زیرا هربار که میکرو رو پاک کنید یا کد جدید بریزید بوتلودر پاک خواهد شد و هردفه باید هی بوتلودر بریزید ولی با ماژول TTL نیازی به ریختن بوتلودر هربار نیست ... الان هم بوتلودر شما کلا پریده باید دوباره آپلودش کنید
                      اصلا نیازی به CMD و اینها نیست ! واستون سخت میشه این روش از همون روشی ک گفتم برید یا از خود اردوینو برای اپلود استفاده کنید که این یکم زحمت داره و باید هر دفه هی 5-6تا سیم نره به ماده به اردوینو و میکرو وصل کنید که اذیت میشید یا بهترین روش اینه یه ماژول USB به TTL استفاده کنید . ماژول های زیادی در بازار هست مثل CH340 یا همون CP2102 ، مدل CH340 یکم ضعیفه . همون مدلی که عکسشم پایین فرستادم رو بخرید و استفاده کنید کلا به 4تا سیم نیاز خواهید داشت موفق باشید .

جدیدترین ویرایش توسط behzad0007; ۰۴:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
                        توی CMD فیوز بیت هارو چجوری تنظیم کردین؟ چه کدی زدی؟ شرح بده! ولی نظرم اینه usb asp بگیر ده تمنه کلا

خرید زدم چند روز بعد دستم میرسه .

در مورد سوال بعدیتون اول با این کد :
                        کد:
                        avrdude -c arduino -p m8 -P COM6

که خروجیش الانم زدنی اینه :
                        کد:
                        avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.01s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e950f
                        avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07
                                    Double check chip, or use -F to override this check.

avrdude.exe done.  Thank you.
                        و بعدش آپلود فایل hex شده arduinoISP
                        کد:
                        avrdude -c arduino -p m8 -P COM6 -b 19200 -U flash:w:ArduinoISP.ino.standard.hex -F
                        که خروجی زیر رو میده :
                        کد:
                        PS C:\Users\Saeed\Desktop\Blink\ard ISP\ArduinoISP> avrdude -c arduino -p m8 -P COM6 -b 19200 -U flash:w:ArduinoISP.ino.
                        standard.hex -F
                        avrdude.exe: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00

avrdude.exe done.  Thank you.

و اینم محتوای فایل که آپلود کردم :
                        https://gofile.io/?c=FGlwYA
                        جدیدترین ویرایش توسط sjangjoo; ۱۷:۳۵ ۱۳۹۷/۱۲/۰۲.

دیدگاه

با کریستال 16 مگ تست کن اگه نشد صب کن پروگرمر دستت برسه و extreme burner رو تست کن
                          اینجا avrdude.exe: Device signature = 0x1e950favrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07
                          داره میگه سیگنچر چیپ اشتباهه/
                          از atmega8 استفاده کردی یا atmega8L برو اینارو چک کن!
                          این سیگنچر atmega328p هست که دادی!
                          روی آردویینو isp رو ریختی؟ کدی که داری میدی به cmd اشتباهه
                          من هم نمیدونم چه کدی باید بدی ولی بهتره صب کنی usb asp برسه دستت
                          ضمنا بدون آپدین فرموارش هم میتونی کار کنی باهاش ولی اگه بخوای آپدیتش کنی بازم با اردویینو میتونی/ باید آردویینو رو پروگرمر کنی و فایل هگز رو آپ کنی روی atmega8 که روی usbasp هست/ (یه جامپر برای پروگرم کردن داره اون رو میزاری بعد پایه های mosi miso و غیره رو وصل میکنی و اینجا آردویینو پروگرمرت خواهد بود! و بعد usb asp رو با دستورات cmd فلش میکنی من چون قبلا اینکارو انجام دادم از یه فروم خارجی کد ها و فیوز بیت هارو گرفتم والان یادم نیس چی بود ولی اساس کار همینه)
                          جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۷:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۰۲.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

با کریستال 16 مگ تست کن اگه نشد صب کن پروگرمر دستت برسه و extreme burner رو تست کن
                            همین رو از اول وصل کردم به میکرو

xtreme burner کلا هیچی رو نمیشناسه ، میگه USB وصل نیست !

از atmega8 استفاده کردی یا atmega8L برو اینارو چک کن!
                            میکرو از نوع ATMEGA8A هست.
                            ----------------------------------------------
                            اینم نتیجه آپلود با IDE Arduino که بعد از چند دقیقه این خطا رو میده :

کد:
                            [FONT=Yekan]avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding[/FONT]
                            کد:
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x28
                            avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x28
                            Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.

دیدگاه

اکستریم برنر در صورتیه که بخواین از usbasp استفاده کنین! اون تبدیلی که دوستمون میگن باااید بااااید هم در صورتی کار میکنه که از بوت لودر آردویینو یا هر بوت لودری که بتونه سریال بخونه روی میکرو بریزین! حالا فک کن رفتی atmega 32 خریدی و میخوای پروگرمش کنی! حالا بیا بگرد دنبال بوت لودر! ما اینجا میخوایم کمک کنیم به هم نمیخوایم رقابت کنیم که! برای اینکه میکرو های معروف از شرکت avr رو پروگرم کنی و هر دفه بوت لودر روی اینا نریزی و الکی حجم برای بوت لودر حروم نکنی برو atmel studio و یا code vision یاد بگیر! اگه میخوای حرفه ای کار کنی. اگه هم نه در حد خاموش کردن چراغ و خاموش روشن کردن ساده ی ترانزیستوره از همین بوت لودر آردویینو استفاده کن و تبدیل ttl در واقع با اینکار داری یه آردویینو میسازی/ولی نمیتونی بوت لودر آردویینو رو روی هر میکرویی بریزی!(ch340 روی سه تا از دستگاهام هست که هر روز داره تعدادش بیشتر میشه/ در واقع یک عدد مبدل چینی ارزان قیمت هست که همون کار تبدیل یو اس بی به سریال رو انجام میده! https://cdn.sparkfun.com/datasheets/...r/CH340DS1.PDF برخی دوستان میگن به درد نمیخوره من تو این فروم دو سه جا دیدم. احتمالا درایور مناسبی نصب نکرده بودن و .... من دو عدد دستگاه پرینتر سه بعدی و دو عدد انکوباتور (پیشرفته و ساده) رو با این مبدل ch340 هم کنترل میکنم هم کد میریزم روش (دریافت و ارسال سریال دیتا و آپلود کد) واقعا نمیدونم چرا میگن بد کار میکنه و فلان
                              جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۸:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۰۲.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

بله ممنون از راهنماییتون ، پس راهی نداره برای برگردوندن به حالت اول با آردوینو (من که موفق نشدم )

و یه مساله هم اینه که من به آردوینو هم شک دارم ! برای مثال کلا از میکرو جداش کردم و چند تا پروژه ساده قبلی رو ساخته بودم و تست کرده بودم رو تست کردم و جواب نداد ! با اینکه کدهای مربوط به پروژه ها بدون خطا روش آپلود میشه.

راهی برای تست کامل سالم بودن آردوینو وجود داره ؟ (چراغها و ... نرمال هست و چیزی از ظاهرش عوش نشده )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X