اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده درست از رله یا ماژول رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : استفاده درست از رله یا ماژول رله

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
    هیچ مدار اسنابری نیاز نیست. نکته برای شما : اسنابر رو با سوییچ موازی می کنند نه با بار دوست عزیز!
    نمیشه همچین حکم کلی ای رو داد، یعنی نمیشه گفت که اسنابر اصلا نمیخواد.
    این موضوع اسنابر بستگی به باری داره که قراره سوییچ زده بشه، مثلا برای یک لامپ 100 وات نیازی نیست، ولی برای یک بار اندوکتیو حتما باید اسنابر باشه یا قطع یک جریان DC آمپر بالا.
    پس در حالت کلی میشه گفت که اسنابر نیاز هست، حالا شاید برای یک جا بود و نبودش فرقی نداشته باشه.
    من همین الآن 2تا استابیلزر جلو دستمه که هردو مدار کنترل اونها مشکل دارند، یکیشون اسنابر داره یکیشون نداره، اونی که اسنابر داره رله هاش سالمن اما اونیکی خیر، سطح کنتاکشون به شدت داغون شده.
    برای کامل شدن مطلب اگه حوصله دارین این لینک رو ببینید و بعد خودتون نتیجه گیری کنید ( لینک )
    توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
    همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
    https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
      سلام.
      درسته که دوستان توضیحات لازم رو دادن اما منم گفتم به اندازه برداشت و فهمم از مسئله یک توضیحی بدم که اگه عزیزی گذری به این تاپیک رسید کمکش کنه.
      در اینجا بحث نویز رو تغذیه میکرو نیست، که اون با همون فیلتر هایی که شما گفتی دمپ میشه.
      اما بحث اینجاست که خود BJT ایزوله نیست و جریان بیس و کلکتور اون به هم وابسته هستند که با ضریب بتا یا همون Hfe به هم مرتبط میشن.
      با کلید زنی بوبین رله، که از جنس سلفی هست ما یک سری گذرا ها داریم که این گذرا ها تاثیر خودشونو از طریق بیس رو میکرو نشون میدن.
      حالا اگه رله 5 ولت باشه و میکرو هم 5 ولت یا کمتر باشه دیگه تاثیر بدتری دارند ( که توی این نمونه انگاری همینطوریه و اگه اون دیود اسنابر هم نباشه که دیگه بد تر میشه)، بهتره که مثلا رله 12 ولت باشه، باز تاثیرش کمتر میشه اما بهترین حالت استفاده از اپتوکوپلر هست که دیگه خیالمون از بابت ایزوله بودن پایه میکرو راحته، حالا اگه طراحی بهتر انجام شده باشه و زمین های رله و میکرو از هم جدا باشند که خیلی حالت بهتریه.
      حالا خودمم 2 تا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین:
      1.من تو مدارات ماشین و قسمت لاجیک نیروگاه و حتی چندین نمونه برد دیدم که مثلا 24 ولت یا 12 ولت مستقیم وصل کردن ولی زمین یا قسمت منفی رو قطع و وصل میکنند، که من خودم همیشه برعکس عمل میکنم یعنی قسمت منفی رو مستقیم به زمین میدم و قسمت مثبت رو قطع و وصل میکنم، اما سوال اینه کدوم حالت بهتره؟ اصلا فرقی داره یا نه؟ و چرا 24 ولت یا تغذیه مثبت رو مستقیم وصل کردن؟
      جواب که خودم به این سوال دادم ( و از یکی دو نفر هم پرسیدم ) گفتن مثلا توی ماشین چون کل بدنه به قسمت منفی وصله، ما میایم و مثبت رو مستقیم وصل میکنم و منفی رو قطع و وصل میکنم که اگه اون سیم به بدنه خود اتصالی رخ نده! اما فکر نمیکنم فقط علتش همین باشه، چون احتمال آسیب دیدن سیم مثبت هم هست که بخوره به بدنه و اتصالی رخ بده، یا توی PCB ترک اگه قطع بشه به جایی که نمیخوره بگیم اتصالی رخ میده یا توی لاجیک نیروگاه هم همینطور، اما به هر حال اگه علت دیگه ای داره و شما میدونید ممنون میشم بگین.

2.برای بوبین من خودم تاحالا از دیود سنابر استفاده کردم، اما به نظر شما استفاده از وریستور یا زنر بهتر نیست؟ من احساس میکنم که بهتر دمپ میکنه، اما خودم تاحالا اونو آزمایش نکردم که آیا خود دیود اسنابر کافیه، فقط حدث میزنم که بهتر دمپ کنه و یا اینکه زنر یا وریستور بهترن یا اصلا فرقی ندارند؟

پیشاپیش از پاسخ گوییتون تشکر میکنم.[/FONT]
      اسم اون دیود، دیود هرزگرد هست. توضیحات قبلی که برای دوستان نوشتم به درد شما هم می خوره.
      در مورد دیود هرزگرد.. حتما حتما باید از نوع دیود Fast Recovery باشه. و اساسا این قیاس با دیود زنر یا وریستور باطل هست. پشت این داستان تحلیل خوابیده که با کمی سرچ حتما به نتیجه می رسید.
      اما در مورد سوال شما.. من دقیق متوجه نشدم منظورتون رو. ولی اگر منظورتون اینه که چرا سوییچ رو عموما بین بار و گراند قرار میدهند، باید بگم که اصولا فرقی نداره مگر اینکه محدودیت های مداری ما رو به سمت یکی از این حالت ها سوق بده. اما اگر بخوای بدونی که چرا جاهایی که فرقی نداره باز هم بیشتر سوییچ بین بار و گراند قرار می گیره، خب در مورد ترانزیستور ها باید بگم که ترانزیستور های نوع NPN در مدارات الکترونیکی بیشتر کاربرد دارند. و بحث یکسان سازی قطعات و کاهش تنوع قطعات باعث این موضوع میشه. از طرفی وقتی خودت طراحی کنی متوجه میشی که مثلا برای درایو یک بار با تغذیه 12 یا 24، تنها با یک ترانزیستور PNP نمیتونی بار رو با میکرو کنترل کنی. حتما بازم نیاز به یک NPN داری. بنابراین منطق میگه از اول از همون NPN استفاده کن. بازم میگم به شرطی که محدودیت ها ما رو به یک سمت هدایت نکنن.
      چون سوال شما رو درست متوجه نشدم اون قضیه ی اتصال بدنه و ... رو هم نمیتونم نظری بدم.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
      نمیشه همچین حکم کلی ای رو داد، یعنی نمیشه گفت که اسنابر اصلا نمیخواد.
      این موضوع اسنابر بستگی به باری داره که قراره سوییچ زده بشه، مثلا برای یک لامپ 100 وات نیازی نیست، ولی برای یک بار اندوکتیو حتما باید اسنابر باشه یا قطع یک جریان DC آمپر بالا.
      پس در حالت کلی میشه گفت که اسنابر نیاز هست، حالا شاید برای یک جا بود و نبودش فرقی نداشته باشه.
      من همین الآن 2تا استابیلزر جلو دستمه که هردو مدار کنترل اونها مشکل دارند، یکیشون اسنابر داره یکیشون نداره، اونی که اسنابر داره رله هاش سالمن اما اونیکی خیر، سطح کنتاکشون به شدت داغون شده.
      برای کامل شدن مطلب اگه حوصله دارین این لینک رو ببینید و بعد خودتون نتیجه گیری کنید ( لینک )
      اگر رله رو سوییچ ببینیم، برای تیغه های سوییچ بسته به بار ممکنه اسنابر مورد نیاز باشه.
      اگر ترانزیستور رو سوییچ ببینیم، با توجه به بار، اسنابر نیاز نیست.
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

متاسفانه بحث به موردهای دیگه کشیده شد وبیشتر بحثب هم به ایزوله بودن گذشت
        ضمن تشکر از دوستان ولی من هنوز پاسخ سوالهای پست 1 رو بصورت واضحی دریافت نکردم

بصورت ساده دقت کنید رله مورد نظرم با 220 کار میکنه وقرار است یک مدار 12 ولت را قطع ووصل کند.مثلا با با یک کلید برق شهر بخواهیم مدار یک لامپ 12 ولتی را خاموش روشن کنیم
        درصورتی که رله های معمول که بصورت ماژول فراوان هستند معمولا برعکس هستند وبوبین آنها 12 ولت است وقابلیت مثلا قطع ووصل بصورت no,nc ولتاژ 220 را دارند

1-آیا حتما نیازه این رله 220 ولتی به ماژول تبدیل بشه؟اگر مستقیم از خود رله استفاده بشه چه مشکلاتی هست؟
        2-ساخت ماژول برای همچنین رله ای؟مدار؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط isfahan نمایش پست ها
          متاسفانه بحث به موردهای دیگه کشیده شد وبیشتر بحثب هم به ایزوله بودن گذشت
          ضمن تشکر از دوستان ولی من هنوز پاسخ سوالهای پست 1 رو بصورت واضحی دریافت نکردم

بصورت ساده دقت کنید رله مورد نظرم با 220 کار میکنه وقرار است یک مدار 12 ولت را قطع ووصل کند.مثلا با با یک کلید برق شهر بخواهیم مدار یک لامپ 12 ولتی را خاموش روشن کنیم
          درصورتی که رله های معمول که بصورت ماژول فراوان هستند معمولا برعکس هستند وبوبین آنها 12 ولت است وقابلیت مثلا قطع ووصل بصورت no,nc ولتاژ 220 را دارند

1-آیا حتما نیازه این رله 220 ولتی به ماژول تبدیل بشه؟اگر مستقیم از خود رله استفاده بشه چه مشکلاتی هست؟
          2-ساخت ماژول برای همچنین رله ای؟مدار؟
          سلام
          دوستان تا حدودی جواب شما رو دادند! منم از شما سوال کردم دقیقا برای چه کاری چنین نیازی دارید که پاسخ ندادید.
          شما رله ی معمولی رو هم می تونید با 220 تغذیه کنید. به کمک یک تغذیه ی خازنی می تونید یک رله ی معمولی مثلا 12 ولتی رو قطع و وصل کنید.
          دوستان هم که گفتند رله ی با کویل 220 ولتی در بازار موجود هست.
          ماژول مگه چیه که شما خودتون رو درگیرش کردید! هر جور که نیازتون برطرف میشه باید قطعات رو به کار بگیرید!!

دیدگاه

قطعا اگر جوابی داشتی اینجا مطرح میکردی..
            متاسفانه چیزی که تو ایران زیاد داریم مهندس های تجربی هستند، اونقدر بهش گفتند ؛مهندس؛ که خودشون هم باور کردند و فقط خودشون رو با این جور جواب ها خجالت زده می کنند. کسی که اطلاعاتی در این زمینه داره پاسخ های شما رو میبینه یه پوزخند میزنه و رد میشه (شاید هم افسوس بخوره). همه مثل من جوابتون رو نمی دهند...

ایشون مبانی ساده الکترونیک رو هم نمیدونند، جواب میخوایین؟ من نمیخواستم بحث کنم اما چشم:

۱. شما ادعا کردید رله نویزی تولید نمیکنه:
            قطعاً و 100 درصد؟؟؟؟؟ این یقین از کجا میاد!! واقعا تعجب می کنم از چنین جوابایی تو یه انجمن علمی!!!
            کویل رله چی هست؟ سیم پیچ هست (آفرین) سیم پیچ یعنی سلف. خاصیت سلف چی هست؟ ذخیره جریان.
            زمانی که رله رو خاموش میکنید بار القایی در کویل رله قطبین رو عوض میکنه تا تخلیه بشه. این باعث میشه اختلاف ولتاژ زیادی به وجود بیاد (در حد چند صد ولت).
            بار کویل رله ((باید)) یک جایی تخلیه بشه حالا رله رو شما صاف به ترانزیستور وصل کردید مگه کلکتور ترانزیستور تحمل چند ولت داره؟ بیشتر از ۶۰ ولت نیست و اون هم absolute maximum هست.

حالا قطعاً و 100 درصد من باید اختلال ببینم؟؟ حالا که اختلالی نمیبینم طراحیم اشکالی داره به نظر شما؟؟؟
            نخیر برادر نباید اختلال ببینید. شما اصلا میتونید سیم کشی خونه رو با سیم لخت انجام بدید. میتونید ارت رو از سیم کشی خونه حذف کنید. میتونید دکمه های آسانسور رو روی سقف آسانسور کار بزارید.
            اما این که اختلال نمی بینید دلیل بر درستی کار شما نیست. مهندسی یعنی کار رو (استاندارد و بر پایه مبانی علمی) انجام بدید و نه به صورت تجربی که حالا کار میکنه دیگه ولش کن...
            در ضمن فرق هست بین مهندسی الکترونیک و مهندسی برق.

هیچ مدار اسنابری نیاز نیست. نکته برای شما : اسنابر رو با سوییچ موازی می کنند نه با بار دوست عزیز!
            به اون دیود، دیود فلای بک میگن، اسنابر برای فیلترینگ فرکانس استفاده میشه. اسنابر از خازن و گاها مقاومت تشکیل شده دیود نداره. در مدار DC جریان DIRECT CURRENT هست. نویز رله در حد چند میلی ثانیه هست که با دیود فلای بک بر طرف میشه.

ایزولاسیون الزامی نیست.
            در مورد ایزولاسیون، شما ادعا کردید که من برای فیلترینگ الکترومغناطیسی میگم ایزولاسیون انجام بشه! خب این نشون میده که شما از الکترو مغناطیس هم چیزی نمی دونید. ما مجاورت نداریم که نگران الکترو مغناطیس باشیم!*
            چرا ایزوله باید بکنیم کویل رله رو از لاجیک I/O میکروکنترلر؟ چند دلیل میتونه داشته باشه مهم ترینش اینه که اگه ترانزیستور بسوزه، کلکتور و بیس ترانزیستور به اصطلاح short بشه چه اتفاقی میوفته؟
            انگار ولتاژ کویل رله صاف وصل شده به خروجی میکروکنترلر، حالا ما داریم به پین میکروکنترلر که خروجی تعریف شده ولتاژ ورودی میدیم!
            حالا چقدر احتمال داره این اتفاق بیوفته؟ خب به ندرت اما آیا حاضر هستید ریسکش رو بپذیرید؟

نکته : بخش زیادی از مشکلاتی که دوستان به عنوان نویز روی میکرو مطرح می کنند، به کانفیگ میکرو و برنامه نویسی بر میگرده.
            لاجیک میکروکنترلر دچار نویز نمیشه! یه ترانزیستور اونجاست یا روشن هست یا خاموش.
            نویز در میکروکنترلر مربوط به ADC و شاید PWM میکرو باشه. شما میتونید نویز مثلا ADC رو در نرم افزار اصلاح کنید اما در واقع فقط میکروکنترلر رو کند میکنید و هی باید sample بگیرید. ۹۰٪ نویز باید در (سخت افزار) گرفته بشه و من نمی دونم این اصلا چه ربطی به بحث ما در مورد رله داره!

جوابتون رو گرفتید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J35U51510V3 نمایش پست ها
              متاسفانه چیزی که تو ایران زیاد داریم مهندس های تجربی هستند، اونقدر بهش گفتند ؛مهندس؛ که خودشون هم باور کردند و فقط خودشون رو با این جور جواب ها خجالت زده می کنند. کسی که اطلاعاتی در این زمینه داره پاسخ های شما رو میبینه یه پوزخند میزنه و رد میشه (شاید هم افسوس بخوره). همه مثل من جوابتون رو نمی دهند...

ایشون مبانی ساده الکترونیک رو هم نمیدونند، جواب میخوایین؟ من نمیخواستم بحث کنم اما چشم:

۱. شما ادعا کردید رله نویزی تولید نمیکنه:

کویل رله چی هست؟ سیم پیچ هست (آفرین) سیم پیچ یعنی سلف. خاصیت سلف چی هست؟ ذخیره جریان.
              زمانی که رله رو خاموش میکنید بار القایی در کویل رله قطبین رو عوض میکنه تا تخلیه بشه. این باعث میشه اختلاف ولتاژ زیادی به وجود بیاد (در حد چند صد ولت).
              بار کویل رله ((باید)) یک جایی تخلیه بشه حالا رله رو شما صاف به ترانزیستور وصل کردید مگه کلکتور ترانزیستور تحمل چند ولت داره؟ بیشتر از ۶۰ ولت نیست و اون هم absolute maximum هست.

نخیر برادر نباید اختلال ببینید. شما اصلا میتونید سیم کشی خونه رو با سیم لخت انجام بدید. میتونید ارت رو از سیم کشی خونه حذف کنید. میتونید دکمه های آسانسور رو روی سقف آسانسور کار بزارید.
              اما این که اختلال نمی بینید دلیل بر درستی کار شما نیست. مهندسی یعنی کار رو (استاندارد و بر پایه مبانی علمی) انجام بدید و نه به صورت تجربی که حالا کار میکنه دیگه ولش کن...
              در ضمن فرق هست بین مهندسی الکترونیک و مهندسی برق.

به اون دیود، دیود فلای بک میگن، اسنابر برای فیلترینگ فرکانس استفاده میشه. اسنابر از خازن و گاها مقاومت تشکیل شده دیود نداره. در مدار DC جریان DIRECT CURRENT هست. نویز رله در حد چند میلی ثانیه هست که با دیود فلای بک بر طرف میشه.

در مورد ایزولاسیون، شما ادعا کردید که من برای فیلترینگ الکترومغناطیسی میگم ایزولاسیون انجام بشه! خب این نشون میده که شما از الکترو مغناطیس هم چیزی نمی دونید. ما مجاورت نداریم که نگران الکترو مغناطیس باشیم!*
              چرا ایزوله باید بکنیم کویل رله رو از لاجیک I/O میکروکنترلر؟ چند دلیل میتونه داشته باشه مهم ترینش اینه که اگه ترانزیستور بسوزه، کلکتور و بیس ترانزیستور به اصطلاح short بشه چه اتفاقی میوفته؟
              انگار ولتاژ کویل رله صاف وصل شده به خروجی میکروکنترلر، حالا ما داریم به پین میکروکنترلر که خروجی تعریف شده ولتاژ ورودی میدیم!
              حالا چقدر احتمال داره این اتفاق بیوفته؟ خب به ندرت اما آیا حاضر هستید ریسکش رو بپذیرید؟

لاجیک میکروکنترلر دچار نویز نمیشه! یه ترانزیستور اونجاست یا روشن هست یا خاموش.
              نویز در میکروکنترلر مربوط به ADC و شاید PWM میکرو باشه. شما میتونید نویز مثلا ADC رو در نرم افزار اصلاح کنید اما در واقع فقط میکروکنترلر رو کند میکنید و هی باید sample بگیرید. ۹۰٪ نویز باید در (سخت افزار) گرفته بشه و من نمی دونم این اصلا چه ربطی به بحث ما در مورد رله داره!

جوابتون رو گرفتید؟
              انگار این عقده ی مهندسی بد جور داره گلوت رو فشار میده که حرفشو پیش کشیدی! وگرنه کسی اینجا حرفی از مهندس و غیر مهندس نزده!
              ماشالا از بس هول شدی که فقط یه سری جواب پشت سر هم ردیف کنی، کامنت ها رو نصفه و نیمه خوندی و اصلا متوجه نشدی کی داره چی میگه! اینم احتمالا بخاطر ضیق وقت جناب عالیه!!!
              در مورد دیود هرزگرد (همون فلای بک شما مهندس جان) و اسنابر که مشکلی نبود که شما افاضات فرمودید و حرفای ما رو به خودمون بر می گردونید!! از کرامات شیخ ما این است، شیره را خورد و گفت شیرین است!!
              در مورد برنامه نویسی هم فکر کنم بهتر باشه این مبحث رو دیگه با دانش لایتناهیت منفجر نکنی! چون از مطالبی که در این مورد نوشتی پی به سطح سوادت بردم.
              شما بهتره فقط در مورد بحث ایزولاسیون که خودت مطرح کردی صحبت کنی..
              در مورد ایزولاسیون الکترومغناطیسی من نه تایید کردم نه تکذیب! من دارم سعی می کنم متوجه شم چرا به اون مدار ایراد گرفتی!!
              مداری که مشخصه تغذیه رله 5 ولت هست! حالا به فرض که ترانزیستور بسوزه، اشکالی داره 2 تا 5 ولت که از یک منبع تغذیه شدن به هم وصل بشن؟؟؟
              با طرح مباحث بدیهی مثل اینکه رله سیم پیچ داره، فلای بک دیوده و اسنابر خازن داره که نمیتونی مشکلت رو حل کنی و موضوع رو عوض کنی! من دارم میگم چرا به چیزی که ایراد نداره ایراد میگیری؟، شما میگی بادمجون بنفشه، بنابراین اون مدار ایراد داره!!
              در ضمن : اسنابر برای محافظت از سوییچ در برابر تغییرات ناگهانی ولتاژ کاربرد داره، نه فیلترینگ فرکانس مهندس جان!!!
              اگه به علمت بر نمیخوره یکم مطالعه هم بکن.. https://www.bornika.ir/Fact/Detail/1...B3%D8%AA%D8%9F
              =+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+ =+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+ =+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+
              در هر صورت این قضیه ی استاندارد ماژول رله رو من جایی ندیدم که چیزی به نام استاندارد مطرح شده باشه.
              و اما برداشت من از اینکه چرا اینجوری طراحی میکنن اینه که اصولا هر نوع ماژول یه چیزه تجاریه و قاعدتا باید عموم نیاز ها رو برآورده کنه. اینکه ماژول رله اونجوری طراحی شده تولید یک استاندارد نمی کنه که ما بیایم بگیم فقط و فقط این درسته و غیر این غلطه! تجاریه و ماهیتش اینه!
              به علاوه ی اینکه در بحث مهم تولید ما اگر بخوایم چنین پارامتر های سخت گیرانه ای که الزامی براش وجود نداره رو در طراحی لحاظ کنیم، علاوه بر اینکه خسارت مالی سنگین به دنبال داره، در دنیای حرفه ای بسیار ناشیانه خواهد بود و از نظر دیگران و خصوصا کارفرمایان امتیاز منفی محسوب میشه.
              ما باید در نظر بگیریم مثلا چند درصد احتمال داره اون ترانزیستور که رله رو درایو میکنه بسوزه. (که با طراحی صحیح احتمالش نزدیک به صفره.). بعد بیایم حساب کنیم ببینیم آیا توجه به این احتمال می ارزه به اینکه ما یک تعداد قطعه به صورت سربار برای همه ی تولیداتمون در نظر بگیریم و خسارت مالی ایجاد کنیم؟؟
              تازه یک نکته ی مهمتر اینکه ما مدارمون و مشتریانمون رو مجبور کردیم از 2 منبع جداگانه استفاده کنن که اینم ینی هزینه! نتیجه اینکه کم کم جایگاهمون رو از دست می دیم. وگرنه استفاده از اپتوکوپلر با گراند مشترک که فاجعه ی طراحیه!!
              اینا رو گفتم چون ظاهرن شما خیلی روی ماژول رله و استانداردش تاکید داشتی! خواستم روشن شی که دیگه از این به بعد دیگران رو به اشتباه نندازی..

دیدگاه

متاسفانه بیشتر بحث به ایزوله کردن گذشت
                گمانم و بهتره که در این مورد ایزوله کردن در قسمت تالار الکترونیک تاپیکی جداگانه ایجاد بشه که قابلیت جستجو داشته باشه ودوستان دیگه هم استفاده کنند
                گرچه از همین توضیحات ایزوله هم تشکر میکنم ودرواقع قسمتی از ماژول رله برای همین ایزوله هست
                ولی دقت بفرمایید این تاپیک رو در بخش arduino مطرح کردم چون قصدم استفاده از برد وساخت یک پروژه ساده وتست هست وبرای همین از دوستان مشورت خواستم که از ماژول استفاده کنم؟یا نیازی نیست؟
                به هر جهت از توضیحات اضافه تشکر میکنم ولی خواهشمندم تاپیک رو با توجه به موضوع پیگیری کنید

در مورد دوست عزیز که کاربرد این رو خواستند،
                برای یک مداری ورودی با برق شهر 220 وخاموش روشن کردن چند مدار آردوینو با کمک کلید برق هست.البته در جایی هم واضح نوشتم که لامپ 12 ولتی که به رله هست قراره خاموش روشن بشه
                البته این را میدانم که با تبدیل 220 به 12 یا 5 ولت با کمک آداپتور هم میشه از یک رله معمول استفاده کرد ویا مداری ساده با کمک چند مقاومت و... که ولتاژ رو به 12 و5 برسونم
                ولی چون جهت تست است میخواهم حتما از رله 220 ولتی استفاده کنم
                مشکلم طراحی ماژول برای رله 220ولتی والمانهای مناسب 220 ولتی برای کارائی بهتر است واگر هم واقعا نیاز نیست که هیچ
                ومن جایی ماژول برای رله 220 ولتی ندیدم.پس وقتی خود رله 220 ولتی ساخته میشه حتما کارایی داره وشاید میشه از اون بدون قرار دادنش در یک ماژول استفاده کرد؟

دیدگاه

در مورد دوست عزیز که کاربرد این رو خواستند،
                  برای یک مداری ورودی با برق شهر 220 وخاموش روشن کردن چند مدار آردوینو با کمک کلید برق هست.البته در جایی هم واضح نوشتم که لامپ 12 ولتی که به رله هست قراره خاموش روشن بشه
                  البته این را میدانم که با تبدیل 220 به 12 یا 5 ولت با کمک آداپتور هم میشه از یک رله معمول استفاده کرد ویا مداری ساده با کمک چند مقاومت و... که ولتاژ رو به 12 و5 برسونم
                  ولی چون جهت تست است میخواهم حتما از رله 220 ولتی استفاده کنم
                  مشکلم طراحی ماژول برای رله 220ولتی والمانهای مناسب 220 ولتی برای کارائی بهتر است واگر هم واقعا نیاز نیست که هیچ
                  ومن جایی ماژول برای رله 220 ولتی ندیدم.پس وقتی خود رله 220 ولتی ساخته میشه حتما کارایی داره وشاید میشه از اون بدون قرار دادنش در یک ماژول استفاده کرد؟
                  سه نمونه رله با کویل 220 ولت :

خرید رله کولری جاپیچ دار رله 220 ولت 30 آمپر گوشواره ای فیش خور سفید رنگ برند NHG فروش انواع رله 220 ولت ac قیمت رله با بوبین 220 ولت 40 آمپر

رله های بالا در واقع نمونه های ظریف تر از المان های موسوم به کنتاکتور هستند.
                  در واقع از منظر الکتریکی، خود رله دارای ایزولاسیون الکتریکی هست. و البته وقتی شما در نظر دارید با یک منبع تغذیه ی کاملا جدا (برق شهری) بوبین رله را تحریک کنید، بنابراین استفاده از ماژول رله به جای خود رله بی فایده خواهد بود.
                  فقط توجه به این نکته ضروری است که در رله های با بوبین 220 ولتی، از دیود هرزگرد استفاده نکنید. ضمناً با توجه به کم بودن جریان مورد نیاز تحریک بوبین، استفاده از مدار اسنابر الزامی نیست.

دیدگاه

سه نمونه رله با کویل 220 ولت :

خرید رله کولری جاپیچ دار رله 220 ولت 30 آمپر گوشواره ای فیش خور سفید رنگ برند NHG فروش انواع رله 220 ولت ac قیمت رله با بوبین 220 ولت 40 آمپر

رله های بالا در واقع نمونه های ظریف تر از المان های موسوم به کنتاکتور هستند.
                    در واقع از منظر الکتریکی، خود رله دارای ایزولاسیون الکتریکی هست. و البته وقتی شما در نظر دارید با یک منبع تغذیه ی کاملا جدا (برق شهری) بوبین رله را تحریک کنید، بنابراین استفاده از ماژول رله به جای خود رله بی فایده خواهد بود.
                    فقط توجه به این نکته ضروری است که در رله های با بوبین 220 ولتی، از دیود هرزگرد استفاده نکنید. ضمناً با توجه به کم بودن جریان مورد نیاز تحریک بوبین، استفاده از مدار اسنابر الزامی نیست.
                    از راهنمایی شما تشکر میکنم وکلیدتشکر هم زدم
                    لینک رله هایی که گزاشتید خوب وظاهرا با کیفیت هستند
                    فقط رله https://modernelectronics.ir/product...ت-30-آمپر که نوشتید رو در چند سایت دیدم ولی گمان میکنم 24 یا 12 ولت باشه نه 220 ولت

دیدگاه

فقط رله https://modernelectronics.ir/product...ت-30-آمپر که نوشتید رو در چند سایت دیدم ولی گمان میکنم 24 یا 12 ولت باشه نه 220 ولت
                      خیر 220 هست، از فرم کانکتور های تحریکشم مشخصه ( دیگه نوشته ها روی خودش به کنار ).
                      مدل 12 یا 24 ولتش، اون کانکتور های بوبین رو ندارند.
                      جدیدترین ویرایش توسط akaReza; ۰۹:۰۳ ۱۳۹۹/۰۶/۰۵.
                      توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                      همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                      https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

سپاس از شما. مهم اینه که بتونیم به دوستانمون کمک کنیم.
                        همون طور که دوستمون به درستی اشاره کردن، هم ظاهر رله و هم اطلاعات روی رله تایید میکنه که کویلش 220 ولت هست. البته نوع 12 و 24 و ... هم در بازار موجود هست که عکس رو گذاشتند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X