اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک دارلینگتون خوب با تیپ میخوام (موتور پله ای)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک دارلینگتون خوب با تیپ میخوام (موتور پله ای)

دوستان عزیز
    یه موتور پله ای بزرگ دارم که فقط گامش مشخصه 1.8 اما ظاهرا جریان زیاد میکشه چون با uln2003 فقط آی سی رو داغ میکنه و حرکت نمی کنه بهم پیشنهاد شد یه دارلینگتون ببندم.می خوام به مدار خوب معرفی کنین با ترانزیستور های tip.lمثلا نوع ترانزیستور هاو مقاومت های مناسبش.بسیارممنون
    فوق کل ذی علم علیم
    مهندسین هیچ گاه به بن بست نمیرسند یا راهی پیدا می کنند یا راهی میسازند

کلید تشکر انگیزه دادن بیشتر به دوستان برای همدلی بیشتر است

پاسخ : یک دارلینگتون خوب با تیپ میخوام (موتور پله ای)

با سلام
    tip122-tip107
    نادانترين مردم کساني هستند که فکر مي کنند داناترين آنها هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khandani
      دوستان عزیز
      یه موتور پله ای بزرگ دارم که فقط گامش مشخصه 1.8 اما ظاهرا جریان زیاد میکشه چون با uln2003 فقط آی سی رو داغ میکنه و حرکت نمی کنه بهم پیشنهاد شد یه دارلینگتون ببندم.می خوام به مدار خوب معرفی کنین با ترانزیستور های tip.lمثلا نوع ترانزیستور هاو مقاومت های مناسبش.بسیارممنون
      سلام
      tip 142 و tip 147 هم دارلینگتون هستن که اولی npn و دومی pnp
      AV Maziton 100
      Render By Artlantis Studio
      [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

سلام دادا.
        من معمولاً با irf راه میندازم. تا حالا هم مشکلی نداشتم. اگه شما هم از ماسفت استفاده کردی حتماً برا راه اندازیش پوش پول بذار.
        تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khandani
          دوستان عزیز
          در ابتدا ببین موتورت چند ولته و چند آمپر.
          ترانزیستورهای دارلینگتون معمولا گینشون 1000 هست اما شما 500 در نظر بگیر.
          حالا اگر موتورت مثلا 2 آمپر میکشه به 500 تقسیمش کنی میشه 4 میلی آمپر برای جریان بیس.
          برای اینکار اگر میکروکنترولرت از 5 ولت تغذیه میکنه یک مقاومت 820 اهم (3.6V/4mA) بین پایه های
          خروجی کنترولر و بیس ترانزیستورها قرار بده.
          از اینها گذشته باید توجه داشت که در موقع روشن شدن
          ترانزیستور چیزی حدود هشت دهم تا یک ولت بین دوسر کلکتور و امیتر افت میکنه.

دیدگاه

با سلام
            tip122-tip107
            سلام
            tip 142 و tip 147 هم دارلینگتون هستن که اولی npn و دومی pnp
            یعنی خود این ترانزیستور ها دارلینگتون هستند.آخه به من گفتند یه npn مثلا 2n2222 را با tip41 دارلینگتن کن
            یعنی خود ترانزیستور های tip رو میشه مستقیما به میکرو وصل کرد؟
            سلام دادا.
            من معمولاً با irf راه میندازم. تا حالا هم مشکلی نداشتم. اگه شما هم از ماسفت استفاده کردی حتماً برا راه اندازیش پوش پول بذار.
            ممنون از پاسختون اما متاسفانه با ماسفت کار نکردم

در ابتدا ببین موتورت چند ولته و چند آمپر.
            ترانزیستورهای دارلینگتون معمولا گینشون 1000 هست اما شما 500 در نظر بگیر.
            حالا اگر موتورت مثلا 2 آمپر میکشه به 500 تقسیمش کنی میشه 4 میلی آمپر برای جریان بیس.
            برای اینکار اگر میکروکنترولرت از 5 ولت تغذیه میکنه یک مقاومت 820 اهم (3.6V/4mA) بین پایه های
            خروجی کنترولر و بیس ترانزیستورها قرار بده.
            از اینها گذشته باید توجه داشت که در موقع روشن شدن
            ترانزیستور چیزی حدود هشت دهم تا یک ولت بین دوسر کلکتور و امیتر افت میکنه
            مهندس عزیز از جواب تحلیلی و دقیقتون ممنون.یعنی شمام میفرمایید مستقیما به میکروش متصل کنم؟
            در ضمن جریان و ولتاژش مشخص نیست :sad:

فوق کل ذی علم علیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khandani
              ...
              یعنی خود ترانزیستور های tip رو میشه مستقیما به میکرو وصل کرد

مهندس عزیز از جواب تحلیلی و دقیقتون ممنون.یعنی شمام میفرمایید مستقیما به میکروش متصل کنم؟
              در ضمن جریان و ولتاژش مشخص نیست :sad:
              همونطور که سارا خانوم گفتند میتونید از TIP122 استفاده کنید که خودش دارلینگتون هست
              قابلیت جریان دهیش هم بد نیست، فکر کنم 3-4 آمپر رو میده.
              بله خروجی میکروکنترلر رو به یک مقاومت 820 اهم و اون سر مقاومت رو به بیس ترانزیستور وصل کن.
              امیتر به زمین و کلکتور به سیم پیچ موتور.
              برای ولتاژ و جریانش هم از اونجایی که موتور رو خریدی میتونی سوال کنی. حالا بر چسب موتور رو خوب دیدی؟

دیدگاه

همونطور که سارا خانوم گفتند میتونید از TIP122 استفاده کنید که خودش دارلینگتون هست
                قابلیت جریان دهیش هم بد نیست، فکر کنم 3-4 آمپر رو میده.
                بله خروجی میکروکنترلر رو به یک مقاومت 820 اهم و اون سر مقاومت رو به بیس ترانزیستور وصل کن.
                امیتر به زمین و کلکتور به سیم پیچ موتور.
                برای ولتاژ و جریانش هم از اونجایی که موتور رو خریدی میتونی سوال کنی. حالا بر چسب موتور رو خوب دیدی؟
                ممنون از شما و سارا خانم.حالا یه سوال دیگه شاید مسخره!
                سیم های موتور رو چطور به ترانزیستور ها وصل کنم. موتورم 6 سیمه هستش و به نظرم باید به کلکتور وصل و امیتر رو به زمین بدم.درسته مهندس جان؟
                فوق کل ذی علم علیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khandani
                  ممنون از شما و سارا خانم.حالا یه سوال دیگه شاید مسخره!
                  سیم های موتور رو چطور به ترانزیستور ها وصل کنم. موتورم 6 سیمه هستش و به نظرم باید به کلکتور وصل و امیتر رو به زمین بدم.درسته مهندس جان؟
                  آره
                  4 تا ترانزیستور میخوای، اون 6 تا سیم برای دو سیم پیچ هست که سر وسط داره.
                  با اهمتر میتونی سر وسط رو پیدا کنی. بعد سر وسط رو به مثبت وصلش کن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X