اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال L298 به میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اتصال L298 به میکرو

سلام

دیود BYV28 با ولتاژ 100 ولت و 3.5 آمپر ، آیا مناسب است ؟

با سپاس
    http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
      با سلام

آیا می توان از دیود های فوق سریع مانند BYV28 و BY399 و UF4007 استفاده کنم ، این دیود ها چند ولت هستند ؟

با سپاس
      اولی 200 ولت
      دومی 800 ولت
      سومی رو هم پیدا نکردم
      در ضمن زمان این ها خیلی زیاده کی گفته اینا سریع هستند زمان این ها کمتر از 500 نانوثانیه هست ولی اونایی که گفتم کمتر از 5 نانوثانیه هستش
      اصلا همون معمولی ها بهتر از این ها جواب میده بهتر از همه اینا اون هایی که گذاشتم هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
        سلام

من می خواهم طبق راهنمایی آقای رحیمی و دیگر دوستان از شماتیک زیر برای اتصال L298 به میکرو استفاده کنم و Fast Diode (دیود های سریع) در مدار به کار ببرم ، لطفا بهترین نوع Fast Diode رو که قابلیت استفاده در این مدار را داشته باشد اعلام نمایید ، و اگر لطف کنید و شماتیک رو هم چک و بررسی نمایید خیلی خیلی ممنون می شوم

با سپاس
        من نمیدونم شما چرا دوست دارین یه مدار ببندین و بنویسین میخوام تستش کنم از لحاظ عملی ببینید این مدار کار میکنه اصلا
        دو تا دیود که به متور اومدن بر عکس هم هستن ایا در متور جریانی جاری میشه
        شما میشه بفرماییید که کار دیود ها در مدار بسته شد در دیتا شیت l298 چیه من موندم شما چی می خواهین بسازین

:sad: فرهنگ تشکر هم که هیچ وقت درست نمیشه
        [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

از من میشنوید باید روی یه پروژه متمرکز بشید نه یه روز دعوا و یه روز ARM و یه روز موتور و ...
          بعد هم اینکه آدم سرچ میکنه ببینه چه خبره و خودش باید روحیه مهندسی داشته باشه و دست به کار بشه نه اینکه بیاد اینجا و بخواد که بقیه بیشتر کار رو براش انجام بدند
          منم از این شاخه به اون شاخه میپریدم آثارش تو سایت هست :mrgreen:
          ولی فهمیدم که این طوری آدم به هیچ جایی نمیرسه و وقتش تلف میشه
          من مطمئنم شما زیر دیپلمی :rolleyes:
          در کل اگه مسابقه ای نیست دیود معمولی خوبه

دیدگاه

برادر من مگه هرکی زیر دیپلم هست از Fast Diode استفاده می کنه ؟؟؟؟؟
            اگر همین الانش هم حساب کنم از صدتا از این مهندس های الکترونیک بیشتر میدونم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
            این L298 که شما تازه یاد گرفتی برای من خاطرست ، فقط می خواستم بدونم با Fast Diode چطوری میشه آیا بهتره یا نه ، من با این L298 و دیود معمولی تا حالا صدتا مسابقه رد کردم
            بعدش هم من 15 سالمه و با ARM کار می کنم فقط برای این که انجمن AVR شلوغ بود اینجا سوال کردم
            بعدش هم من دارم روی یک پروژه کار می کنم که یک قسمتش راه اندازی موتور هست وگرنه اصلا از هیچ کس سوال نمیکردم
            آقای رحیمی اگر لطف کنید شماتیک درست رو پلود کنید یا اشکال ها رو بگید تا من اصلاح کنم

با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
              برادر من مگه هرکی زیر دیپلم هست از Fast Diode استفاده می کنه ؟؟؟؟؟
              اگر همین الانش هم حساب کنم از صدتا از این مهندس های الکترونیک بیشتر میدونم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
              این L298 که شما تازه یاد گرفتی برای من خاطرست ، فقط می خواستم بدونم با Fast Diode چطوری میشه آیا بهتره یا نه ، من با این L298 و دیود معمولی تا حالا صدتا مسابقه رد کردم
              بعدش هم من 15 سالمه و با ARM کار می کنم فقط برای این که انجمن AVR شلوغ بود اینجا سوال کردم
              بعدش هم من دارم روی یک پروژه کار می کنم که یک قسمتش راه اندازی موتور هست وگرنه اصلا از هیچ کس سوال نمیکردم
              آقای رحیمی اگر لطف کنید شماتیک درست رو پلود کنید یا اشکال ها رو بگید تا من اصلاح کنم

با سپاس
              نه کی گقته؟؟؟؟
              دقیقا هم سن من هستی از روی تاپیک هات فهمیدم :mrgreen:آره گاهی وقتا فکر میکنم بعضی ها استباهی این رشته قبول شدند اگر هم این IC برات خاطرست شماتیکشو اینطوری نمیبستی
              منم اگه بقیه مشکلاتم رو برام حل میکردند خیلی جلو بودم ARM هم چیز خاصی نیست برای من فقط یه میکروی پیچیده است مثل بقیه میکرو های پیچیده همین
              به هر حال
              شماتیکش توی دیتاشیت IC هست یعنی اصولا باید باشه
              بعد هم اینکه اگر بتونی دیتاشیت رو بفهمی نصف سوالات جواب داده میشه دیگه نیازی به مطرح کردنش نیست

دیدگاه

چرا اعصاب نداری داداش :mrgreen:

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
                ببین وقتی pwm نداری زیاد نیازی به دیود نیست
                پایه های اینیبل به 1 منطقی یعنی 5 ولت وصل کن
                دیود ها به نظر من این طور صحیح هستش
                فقط یک کانال رو نشون دادم کانال بعدی رو مثل این کانال
                ببند
                [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

سلام

خیلی خیلی ممنون از پاسخ هایتان
                  من از شماتیک اول که از پل دیود استفاده کرده بودم ، جواب نگرفتم ، شاید اشکال از پل دیود هایم بوده ، ولی در کل از استفاده از پل دیود صرف نظر کردم و می خواهم که از دیود های پر سرعت که آقای رجب زاده معرفی کردند استفاده کنم ، اگر شما لطف کنید و شماتیک زیر رو بررسی نمایید تا در صورت درست بودن من مدار رو ببندم

با سپاس

دیدگاه

شماتیکت کاملا اشتباهه
                    اصلا کار نمیکنه
                    ببین من این رو از دیتاشیت گیر آوردم اگه دیتاشیت رو میخوندی الآن اینطوری نبود

پایه 13 و 14 پایه های کنترلی برای یک موتور هستند
                    بقیش هم که واضحه
                    VS ولتاژ منبع تغذیه موتورهاته

دیدگاه

با سلام

شماتیک تصحیح شد ، آیا درست است ؟

با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                        شماتیکت کاملا اشتباهه
                        اصلا کار نمیکنه
                        ببین من این رو از دیتاشیت گیر آوردم اگه دیتاشیت رو میخوندی الآن اینطوری نبود

پایه 13 و 14 پایه های کنترلی برای یک موتور هستند
                        بقیش هم که واضحه
                        VS ولتاژ منبع تغذیه موتورهاته
                        :eek:
                        شهریار چرا گفتی اشتباهه ؟
                        دوست عزیزمون حسابی ناراحت میشن :cry:
                        اگر به شماتیک اول من نگاهی بکنید
                        همین مدار رو بستم
                        ولی هیچ کس نگاه هم نمیکنه

دیدگاه

مدار شما کاملا دزسته
                          ببندید اگر جواب نداد من مسعولیتش رو به عهده میگیرم
                          در ضمن من نوکر همه هستم
                          و حرف ها ی منو زیاد جدی نگیرید :mrgreen:

دیدگاه

بله تصحیح شد الآن کار میکنه
                            اگر نمیگفتم مدار رو می بست میترکید بیشتر ناراحت میشد
                            همینو بساز
                            نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
                            ببین وقتی pwm نداری زیاد نیازی به دیود نیست
                            خوب اگه دیود نمیخواست که l298 به درد نمیخورد
                            این دیود برای خنثی کردن جریان بازگشتی از سیم پیچ های موتوره

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اتصال L298 به میکرو

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                              بله تصحیح شد الآن کار میکنه
                              اگر نمیگفتم مدار رو می بست میترکید بیشتر ناراحت میشد
                              همینو بسازخوب اگه دیود نمیخواست که l298 به درد نمیخورد
                              این دیود برای خنثی کردن جریان بازگشتی از سیم پیچ های موتوره
                              شهریار خوشم میاد خیلی میفهمی :mrgreen:
                              کاملا درسته جریان خود القای سلف ایجاد شده در داخل متور به داخل l298 برمیگرده
                              در متور های کوچک باعث گرم شدن l298
                              و در متور های بزرگ باعث سوختنش میشه
                              حالا وقتی یک لحضه تغذیه متور قطع میشه
                              چه با pwm چه با کنترل میکرو )
                              متور یه جریان برگشتی میفرسته
                              در مواقعی که pwm فعاله متور در هر ثانیه بیش از چند صدر هزار بار این جریان رو به درایور بر میگردونه
                              خوب معلومه اگه این جریان زیاد باشه باعث سوختن درایور می شه
                              حالا وظیفه این دیود ها اینه که این جریان رو به زمین یا vcc اتصال کوتاه کنند تا درایور ما دار فانی را وداع نکنه
                              استفاده از دیود های سریع هم این کار رو بهتر میکنه
                              در ضمن در فرکانس های pwm بالا باید از دیود های سریع استفاده کرد
                              چون دیود ها گرم میشن و زود میسوزن :read:

دیدگاه

دیود هرز گرد چیست؟

به علت خاصیت سلفی که رله ها از خودشان نشان می دهند پس از قطع جریان تمایل دارند جریان ذخیره شده در خود را تخلیه کنند. همین جریان می تواند ، برای عنصری مانند ترانزیستور (که برای تقویت جریان مصرفی رله با کار می رود) مضر باشد. لذا در چنین مواقعی از یک دیود
                                که به صورت موازی و معکوس با سیم پیچ
                                متصل می گردد استفاده می شود. این دیود زمان روشن بودن رله قطع است و لحظا ای که رله خاموش می شود روشن می گردد و جریان سیم پیچ رله را تلف می کند. به همین علت به آن دیود هرزگرد می گویند.

این دیود اکثرا تو هر مدار سلفی dc قابل مشاهه هستش :rolleyes: :read:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X