اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or Datalogger)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or Datalogger)

adc ها از نظر ساختار داخلی و تکنولوژی طراحی اونها بسیار متنوع هستند. برای آشنایی بیشتر با اونها می تونید به مجله نویز مراجعه کنید که به صورت کلی تعدادی از اونها را معرفی کرده. برای اطلاعات بیشتر هم می تونید داخل اینترنت یک جستجویی را انجام بدین و کتابهای بسیار زیادی را به زبان لاتین پیدا کنین.
    به خاطر پیچیدگی بحث من فعلا از این قسمت سریع رد میشم و در مواقع لزوم مطالبی را ارائه می کنم. شاید بعدا برای کامل تر شدن مطالب گریزی به عقب زدم و این قسمت را کامل تر کردم.

به طور کلی 2 دسته از adc ها امروزه پرکاربرد تر هستند. سیکما دلتا و sar

به طور کلی سیکما دلتا ها دسته ای از adc ها هستند که دقتی تا 32 بیت را شامل می شوند.(در زمان ارائه ای مطلب 31 بیتی را دیده ام). ساختار داخلی ساده ای دارند.مصرف توان پایینی دارند. سرعت نمونه برداری اونها محدود به چند مگاسمپل هست. از نظر قیمت هم معمولا قیمت پایین تری دارند. نسبت به نویز حساسیت کمتری دارند و طراحی مدارات با این دسته ساده تر و آسان تر می باشد.

در مقابل این دسته گروه sar قرار دارد. دقت این دسته محدود به حدود 18 بیت می باشد. مصرف توان بیشتر از سیکما دلتا ها هستند. سرعت نمونه برداری بسیار بالا تا چند صد مگاهرتز را شامل می شوند. نسبت به نویز حساسیت بیشتری داشته و قیمت اونها نسبتا بیشتر می باشد. برای راه اندازی این مدل نیاز به درایو کردن ورودی ها و بافر می باشد. بنابراین مدارات ساخته شده با این دسته عموما بزرگتر و پیچیده تر می باشد.

نکته : نوع adc داخل avr ها از نوع سیکما دلتا می باشد و نرخ نمونه برداری اونها در xmega تا حدود 2 میلیون نمونه در ثانیه می رسد.
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.
    3-آدم ها مثل عکس ها هستند: زیاد بزرگشون کنی ، کیفیتشون میاد پایین!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeid.exe
      ضمن تشکر فراوان از جناب مهندس siyavash2k / توضیحاتتون کامل و عالی بود.

اول از همه یک سوال: تفاوت adc های Sigma-Delta و SAR چیست؟
      --------------------------------------------------------------------------------------
      من مشخصات دیتا اکوزیشنم را بصورت زیر تعریف میکنم و اگه موافق باشید طبق همین پیش میریم :
      تعداد کانال: 8 عدد
      مشخصات هر کانال: کانال ها بصورت یونیورسال هستند و قابلیت انتخاب در حالت های 1- ورودی جریان 2- ورودی ولتاژ 3- ورودی rtd را دارند.
      تعداد adc : یک عدد / AD7190 (این را دقیقا نمیدونم ولی اولویت با 1-آیسی های موجود در بازار 2- دقت 16 بیت هست)
      پردازنده: LPC2378 | LPC2388
      فرکانس سیگنال ورودی : اگر سرعت نمونه برداری برای هر کانال را 1ms در نظر بگیریم >> adc = 8*1ms >> که طبق فرمایشات آقای siyavash2k باید زمان نمونه برداری کمتر از دوبرابر باشه یعنی کمتر از 16ms
      --------------------------------------------------------------------------------------
      //* آقای siyavash2k من تقریبا تمام مشکلات از طرف میکرو به بعد را حل کردم اما الان مهمترین مسئله بخش ورودی ها تا adc و انتخاب هستند که اگر امکانش هست یک مدار و آیسی مالتی پلکسر معرفی کنید و توضیحاتی در مورد مدار سوئیچینگ در ورودی بفرمایید تا PCB را شروع کنم. (سوئیچ برای انتخاب نوع ورودی هرکانال)

اگر مدار خیلی پیچیده میشه ، فعلا ورودی rtd را بیخیال میشم چون تو این پروژه نیازی بهش ندارم.

من به شکل کلی مطالب را میگم. شما سئوالی داشتین بپرسین. من قصد دارم از یک دیتالاگر ساده تک کاناله شروع کنم و به n کانال برسم.

در ضمن من از محاسبات شما چیزی متوجه نشدم. ولی انشا الله در طی پست های بعدی این مسئله کاملا حل گردد.
      در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
      2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.

دیدگاه

پاسخ : همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or

نوشته اصلی توسط ajapyy
        تفاوت ADC های سیگما دلتا و SAR توی دقت و سرعت هستش. دقت توی دلتا سیگما بالاتره و سرعت پایین تر و بالعکس. برای درک بهترش مجله نویز شماره 7 رو بخون.
        -----------------------
        برای انتخاب مبدل انالوگ به دیجیتال چند تا نکته رو باید در نظر بگیرید.
        1. شما تا چه دقتی نیاز دارید ؟ تعداد بیت هایی که توی صفحه اول و عنوان میگند برای شرایط خاص هستش. تجربه ای که من داشتم :
        با 24 بیت تونستم 17 بیت رو بگیرم. با سرعت نمونه برداری 2 کیلو.
        معمولا دقت واقعی پایین تر از اونچه تو عنوانه هستش. با 16 بیت شما می تونی 14 بیت بگیری و .....
        AD7190 دقت نامی 24 بیت داره. شما یک سری به CS5534 بزن. بدک نیست.
        در مورد نرخ نمونه برداری هم طبق قضیه نایکوییست توی سیگنال ها برای نمونه برداری درست باید نرخ نمونه برداری حداقل ! دو برابر بیشترین فرکانس سیگنال ورودی باشه. یعنی اگر شما سیگنال ورودی تون بیشتر از 1 کیلو هرتز داشته باشه شما باید حداقل 2 کیلو، نمونه برداری کنی. البته این حداقل هستش و برای سیگنال با کیفیت شما باید 5 یا 10 برابر نمونه برداری کنی.
        پردازنده هم ARM باشه که فرکانس ورودی بالایی داشته باشه کافیه.
        -----------------------------------------------------------------------
        اینایی که گفتم و میگم نظر و تجربه خود منم بودند و هستند :biggrin:
        ----------------------------------------------------------------
        خروجی ADC که با پروتکل SPI به پردازنده وصل میشه و کنترل و دیتا گرفتن ازش با همین پروتکله. یعنی 4 تا سیم. معمولا یک پایه هم هست وقت آماده شدن دیتا صفر میشه (یا یک). یک سری از مبدلا با پایه های کنترلی، کنترل میشند و یک سری هم با رجیسترای داخلی که رجیستراش با همون پروتکل SPI پروگرم میشند.
        قبل از ADC شما باید یک فیلتر پاد تداحل بزاری. برای اینکه قضیه نایکوییست رو رعایت کرده باشی. قبل از فیلتر بستگی داره به نوع سیگنال. اینجا دیگه خود ولتاژ رو میدی.
        ممنونم :job:، نویز را مطالعه کردم :read:
        1- دقت بالای 14 بیت لازم دارم / فکر کنم محاسبات را برای 8 ورودی درست انجام دادم (من به زمان حساب کردم) /
        اگر فرکانس هر سیگنال 1 هرتز باشه ، 8 کانال میشه 8 هرتز >> یعنی نرخ نمونه برداری حداقل 16 سمپل در ثانیه باید باشه
        //* با این حساب برای فرکانس یک هرتز فعلا محدودیتی در انتخاب ADC ندارم .

2- آیسی که شما معرفی کردید ( CS5534 ) را پیدا نکردم / این مدل را دیدم CS5532-BS-SMD قیمتش هم 25000 تومنه.
        3- فیلتر پاد تداخل چیست ؟!!

//* آقا من اینجوری یکم گیج شدم / اگه میشه یه مداری معرفی کنید تا تکلیف کانال های ورودی و سوئیچ کردن هر کانال را مشخص کنم و روی مدار بحث کنیم و کم کم سخت افزارشو آماده کنم/ من فرکانس سیگنال ورودیم برای این پروژه خیلی زیاد بشه تا 1 هرتز میاد که با این وضعیت هر 8 کانال رو میتونم با مالتی پلکسر رو هر نوع adc دریافت کنم .
        -------------------------------------------------------
        آی سی هایی که من میتونم تهیه کنم :
        CS55332 : 16~24Bit
        AD7190 : 16~24Bit
        AD7715 : 16Bit
        AD7780: 24Bit

نوشته اصلی توسط siyavash2k
        دقت این دسته محدود به حدود 18 بیت می باشد. مصرف توان بیشتر از سیکما دلتا ها هستند. سرعت نمونه برداری بسیار بالا تا چند صد مگاهرتز را شامل می شوند. نسبت به نویز حساسیت بیشتری داشته و قیمت اونها نسبتا بیشتر می باشد. برای راه اندازی این مدل نیاز به درایو کردن ورودی ها و بافر می باشد. بنابراین مدارات ساخته شده با این دسته عموما بزرگتر و پیچیده تر می باشد.
        با این حساب آیا انتخاب adc های نوع sar با توجه به شرایطی که دارند کاملا مردود خواهد بود؟

من به شکل کلی مطالب را میگم. شما سئوالی داشتین بپرسین. من قصد دارم از یک دیتالاگر ساده تک کاناله شروع کنم و به n کانال برسم.
        پیشنهاد خوبیه. شما ادامه بدید تا از تجربیاتتون استفاده کنیم. :read:
        Reveng will surely come... Your hard time are ahead
        // - - - - - - - - - -
        برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
        // - - - - - - - - - -
        اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
        // - - - - - - - - - -

دیدگاه

1 هرتز میشه همون DC تقریبا. با توجه به صحبتهای شما، به نظر من برید سراغ همون AD7190. تو همین انجمن هم در موردش صحبت شده کامل.
          2. تون آی سی که من گفتم 4 کاناله همونی هستش که شما نتخاب کردید.
          3. برمیگرده به قصه نایکوییست. یک فیلتر پایین گذر هستش که اول مبدل میزارند تا فرکانس رو محدود کنند به همون نرخ نمونه برداری که تنظیم کردند.
          ---------
          .
          .
          ...........

دیدگاه

پاسخ : همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or

نوشته اصلی توسط ajapyy
            1 هرتز میشه همون DC تقریبا. با توجه به صحبتهای شما، به نظر من برید سراغ همون AD7190. تو همین انجمن هم در موردش صحبت شده کامل.
            من الان شک کردم به فرکانس ورودی . باید بپرسم / ولی فکر نکنم با استفاده از ad7190 چون تعداد کانالهام کمه محدودیتی بوجود بیاد.

ببینید من هدفم اینه که عملیات نمونه برداری از تعداد 8 عدد کانال ورودی در زمان نیم ثانیه انجام بشه. ولی در مورد فرکانس سیگنال ورودی اطلاعی ندارم.
            // - - - - - - - - - -
            برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
            // - - - - - - - - - -
            اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نکته ای که باید به اون توجه داشت اینه که دقتی که برای یک adc ذکر میشه به صورت تئوری و در شرایط بسیار سخت آزمایشگاهی به دست میاد و در عمل چنین چیزی غیر ممکن هست. علاوه بر این باید خطایی که به وسیله ادوات دیگه که توی مسیر سیگنال وجود داره را هم به حساب آورد. فرمولی وجود داره برای محاسبه دقت عملی یک مدار که در جای خودش بعدا بهش اشاره می کنم.

oversampling چیست؟
              به عمل نمونه برداری زیاد تر نیاز گفته میشه. خاصیتش چیه؟ به صورت کلی باعث میشه که دقت بالاتر بره.
              مثلا فرض کنید که با یک adc که دقتی به اندازه 16 بیت داره به جای یک بار نمونه برداری چهار بار نمونه برداری بشه. در این صورت دقت نمونه برداری معادل یک adc 17 بیتی میشه. این تکنیک در جای خودش میتونه بسیار کاربردی و مفید واقع بشه. علاوه بر افزایش دقت با این کار میشه پرش هایی که در هنگام خوندن مقادیر یک ورودی وجود داره را به حداقل رسوند. به این صورت بیننده احساس خوشایند تری از دیدن خروجی های سنسور ها داره.

دیدگاه

مثلا فرض کنید که با یک adc که دقتی به اندازه 16 بیت داره به جای یک بار نمونه برداری چهار بار نمونه برداری بشه. در این صورت دقت نمونه برداری معادل یک adc 17 بیتی میشه. این تکنیک در جای خودش میتونه بسیار کاربردی و مفید واقع بشه. علاوه بر افزایش دقت با این کار میشه پرش هایی که در هنگام خوندن مقادیر یک ورودی وجود داره را به حداقل رسوند. به این صورت بیننده احساس خوشایند تری از دیدن خروجی های سنسور ها داره.
                یعنی اینکه 4 بار نمونه برداری میکنیم و سپس میانگین میگیریم؟
                // - - - - - - - - - -
                // - - - - - - - - - -
                // - - - - - - - - - -

دیدگاه

یعنی اینکه 4 بار نمونه برداری میکنیم و سپس میانگین میگیریم؟
                  دقیقا همینطوره و به ازای هر چهار برابر نمونه برداری یک بیت دقت افزایش پیدا می کنه.

شرکت های بزرگی که تولید کننده adc هستند عبارتند از تگزاس اینسترومنت ، آنالوگ دیوایس ، ماکزیم اینتگریتد ، لایتیر.
                  البته چند تا دیگه هم هست ولی بزرگترین هاش اینها هستند که با مراجعه به اونها می تونیم از طریق جداول مشخصات به ویژگی های هر مبدلی پی ببریم. از جمله مشخصات مهم دیگر هر adc که باید به اونها توجه کرد نوع ورودی آن است. ورودی ها به دو توع diffrancial , single ended تقسیم بندی می شوند که هر کدوم دارای مزایایی هستند.
                  مثلا single ended تعداد پایه های کمتری را اشغال می کند در حالی که از این طریق مدار نویز پذیرتر است. برعکس حالت diffrencial در مقابل نویز مقاوم تر بوده ولی 2 پایه از adc را اشتغال می کند.

مشخصه مهم دیگر adc ها تعداد کانال های ورودی هست.بعضی از adc ها دارای هر 2 مدل ورودی هستند ولی در صورت پیکربندی به صورت diffrencial تعداد ورودی ها نصف می گردد.

در صورتی که به یکی از صفحات این شرکت ها مراجعه کنید با مشخصات و ویژگی های بسیار متنوعی از این adc ها مواجه می شوید که هر یک از این پارامترها توضیحات بسیار بالایی را می طلبد که در جای خودش قابل تامل است.

دیدگاه

تا اینجا متوجه شدیم که برای افزایش دقت مدار باید adc انتخابی ما دقت بیشتری داشته باشد ولی این تنها راه افزایش دقت مدار نیست. یکی دیگر از راه های افزایش دقت کوچک تر کردن ولتاژ رفرنس است. راه دیگر تقویت سیگنال ورودی می باشد. از این راه ها هم می توان دقت را افزایش داد ولی هر کدام از این راه ها هم محدودیت هایی دارد.

دیدگاه

در مورد ولتاژ رفرنس بیشتر توضیح بدید.

معمولا adc ها دارای دو عدد پایه Vref+ و Vref- / و دو عدد پایه ی AIN+ و AIN- هستند.
                      در صورت امکان در مورد این پایه ها بیشتر توضیح بدید. :read:
                      // - - - - - - - - - -
                      // - - - - - - - - - -
                      // - - - - - - - - - -

دیدگاه

اولی مربوط به ولتاژ رفرنس و دومی ورودی می باشد که به صورت دیفرانسیلی هستند. در باره مزایای دیفرانسیلی قبلا توضیح دادم.

نکته: ورودی های دیفرانسیلی قابل تبدیل به نوع single ended می باشد. برای این منظور باید سر منفی ورودی به گراند متصل گردد. البته ورودی های تک پایانه ای هم در برخب موارد قابل تبدیل به نوع تفاضلی هست ولی به کمک مدارات الکترونیکی که در جای خودش با مدار نشون می دم.

بعضی از adc ها از ولتاژ رفرنس خارجی و برخی ولتاژ رفرنس داخلی و برخی هم از هر دو نوع استفاده می کنند.در داخل جداول معمولا قید می شود. همینطور نوع کلاک که می تواند داخلی و خارجی و یا هر دو مدل باشد.

دیدگاه

اولی مربوط به ولتاژ رفرنس و دومی ورودی می باشد که به صورت دیفرانسیلی هستند. در باره مزایای دیفرانسیلی قبلا توضیح دادم.
                          نکته: ورودی های دیفرانسیلی قابل تبدیل به نوع single ended می باشد. برای این منظور باید سر منفی ورودی به گراند متصل گردد. البته ورودی های تک پایانه ای هم در برخب موارد قابل تبدیل به نوع تفاضلی هست ولی به کمک مدارات الکترونیکی که در جای خودش با مدار نشون می دم.

بعضی از adc ها از ولتاژ رفرنس خارجی و برخی ولتاژ رفرنس داخلی و برخی هم از هر دو نوع استفاده می کنند.در داخل جداول معمولا قید می شود. همینطور نوع کلاک که می تواند داخلی و خارجی و یا هر دو مدل باشد.
                          خوب چرا ولتاژ رفرنس ، پایه مثبت و منفی داره؟ میشه پایه های منفی ورودی و منفی رفرنس را به هم وصل کرد؟

مهندس جان دستت درد نکنه ، ما تشکر که میزنیم یعنی منتظر پست بعدی هستیما :job: :read:
                          // - - - - - - - - - -
                          // - - - - - - - - - -
                          // - - - - - - - - - -

دیدگاه

خوب چرا ولتاژ رفرنس ، پایه مثبت و منفی داره؟ میشه پایه های منفی ورودی و منفی رفرنس را به هم وصل کرد؟

مهندس جان دستت درد نکنه ، ما تشکر که میزنیم یعنی منتظر پست بعدی هستیما :job: :read:
                            چرا پایه مثبت ومنفی داره؟ چون به حالت دیفرانسیلی هست. در این حالت تفاضل مقادیر این دو پایه به عنوان ولتاژ رفرنس انتخاب میشه.

بلی میشه اونها را به هم متصل کرد. در این حالت اندازه گیری ها پیچیده و شاید اشتباه هم بشه. چون ولتاژ رفرنس با توجه به مقدار ورودی تغییر می کنه. پس بهتره این کار صورت نگیره. ولی اگر این 2 پایه به گراند مدار وصل بشه یک کار منطقی هست. در این صورت ولتاژ ها به نسبت زمین مدار سنجیده می شوند.

بعضی وقتها باید یک کارهایی را عملی انجام بدین تا متوجه نتایج کار بشین و بتونین نتیجه گیری کنین.

ببخشید من در مسافرت هستم برای همین خیلی نمیتونم سریع پست بزارم.

دیدگاه

ما منتظریم :job: :read:
                              // - - - - - - - - - -
                              // - - - - - - - - - -
                              // - - - - - - - - - -

دیدگاه

با عرض پوزش به دلیل وقفه ای که در تعطیلات نوروز پیش اومد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X