اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or Datalogger)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or Datalogger)

نوشته اصلی توسط Saeid.exe
    ببینید ، من 6 تا ورودی دارم و اینها را به مالتی پلکسر انالوگ دادم ، اما توی خروجی افت ولتاژ زیادی دارم و دلیلش هم مقاومت Ron در هنگام سوئیچ هست.
    از 4051 استفاده کردم /
    جایگزینی برای این هست که Ron کمتر باشه و افت ولتا در هنگام سوئیچ نداشته باشم؟
    توی این سیستمها Ron تقریبا اهمیتی نداره. چون خروجی 4051 به ورودی A/D وصل میشه و ورودی A/D هم مقاومت بالایی داره که اثر Ron رو با دقت خوبی خنثی میکنه.
    اگه از مبدلهایی مثل 574 یا 1674 استفاده کردین که مقاومت ورودیشون کمه، فبلش یه بافر بذارین تا جبران بشه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
      توی این سیستمها Ron تقریبا اهمیتی نداره. چون خروجی 4051 به ورودی A/D وصل میشه و ورودی A/D هم مقاومت بالایی داره که اثر Ron رو با دقت خوبی خنثی میکنه.
      اگه از مبدلهایی مثل 574 یا 1674 استفاده کردین که مقاومت ورودیشون کمه، فبلش یه بافر بذارین تا جبران بشه.
      من از 4051 استفاده کردم ، اما متاسفانه توی خروجی افت ولتاژ دارم /
      تقریبا 10 میلی ولت افت ولتاژ دارم و البته میزان مشخصی هم نیست که بتونم کالیبره کنم.... :angry:
      Reveng will surely come... Your hard time are ahead
      // - - - - - - - - - -
      برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
      // - - - - - - - - - -
      اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
      // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeid.exe
        من از 4051 استفاده کردم ، اما متاسفانه توی خروجی افت ولتاژ دارم /
        تقریبا 10 میلی ولت افت ولتاژ دارم و البته میزان مشخصی هم نیست که بتونم کالیبره کنم.... :angry:
        با چند ولت ورودی 10 میلی ولت افت دارین؟ تو مقادیر ورودی مختلف بررسیش کنین. ولتاژ ورودی این افت رو نداره؟
        طبقه بعدیتون چیه و مقاومت ورودیش چقدره؟ یه بافر از خانواده TL بذارین که بعلت داشتن فت در ورودی، مقاومتی در حد ترا اهم دارن.
        اگه به 4051 شک دارین میتونین از یه ADG508 استفاده کنین. ولی مقاومت سوئیچها معمولا از چند صد اهم بیشتر نیست و این در مقابل حداقل چند مگ مقاومت طبقه بعدی نباید افتی ایجاد کنه.
        من برای ماکس همیشه از خانواده ADG استفاده میکنم. الان روی یه سیستم با حدود 140 ورودی آنالوگ دارم کار میکنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maysam.azizi نمایش پست ها
          سلام دوست عزیز
          من خیلی به مبحثی که داری کار میکنی علاقمندم و چند پروژه صنعتی که انجام دادم به نوعی قسمتی ازش یک دیتالاگر بوده ولی بصورت یک دیتالاگر استاندارد و همه کاره نبوده و مثلا اطلاعات سنسوری رو میگرفته لاگ میکرده و یک سری کارهای دیگه
          چند نکته عرض میکنم که در طراحیتون باید مد نظرتون باشه
          اصولا سنسورهای صنعتی خروجی های متنوعی دارند که مهمترینش جریانی 4-20 و ولتاژی 1-5 است. ترموکوپل، RTD، فرکانس و ... انواع دیگری هستند بنابراین شما چند آنالوگ اینپوت و چند دیجیتال اینپوت برای دستگاه در نظر بگیرید.
          برنامه ریزی و چگونگی ارتباط با لاگر خیلی مهم است یعنی کاربر به چه صورت با لاگر در ارتباط باشد و تنظیمات خود را انجام دهد
          معمولا لاگر در جایی استفاده میشود که دسترسی به برق محدود است و برای مدت زمان نسبتا طولانی قرار است اطلاعات ذخیره شود. باید مدیریت توان باتری در برنامه ریزی نرم افزاری و سخت افزار سیستم در نظر گرفته شود. باید دستگاه شما قابلیت کارکرد با تغذیه ورودی و در صورت قطع تغذیه خارجی از باتری را داشته باشد.
          یکی دیگه از قابلیتهایی مهمی که روی خیلی از لاگرها نیست امکان ریختن اطلاعات برروی یک حافظه خارجی در زمان قرائتهای دوره ای است. که اکثر اونهایی که این قابلیت رو دارد از رم sdو .. استفاده میکنند ولی اگر بتونید اطلاعات رو روی فلش بریزید خیلی قابلیت خوبی میشه
          مبدل آنالوگ به دیجیتال که فرمودید ایده خوبیه و از لحاظ زمانی مشکل خاصی نیست. در ضمن همون 16 بیتی هم کافیه
          سایز دستگاهتون ظاهر اون و ... هم از موارد تجاری کاره که بعد از ساخت نمونه اولیه باید روی اونها کار کنید.
          امکان اتصال دستگاه به سیستمهای GPRS و یا وجود این قابلیت روی خود دستگاه هم از قابلیتهای پیشرفته ای هست که جدیدا روی لاگرها میزارن
          سلام، منم یک دیتا لاگر ساده میخوام طراحی کنم که اطلاعات رو بفرسته روی فلش مموری ، پورت usb و sd card
          تازه کارم و تا حالا طراحی نکردم، چطور باید شروع کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زهره رودی نمایش پست ها
            سلام، منم یک دیتا لاگر ساده میخوام طراحی کنم که اطلاعات رو بفرسته روی فلش مموری ، پورت usb و sd card
            تازه کارم و تا حالا طراحی نکردم، چطور باید شروع کنم؟
            با سلام
            برای شروع، یکی از ورودیهای آنالوگ میکرو رو بخونید و با پورت سریال به کامپیوتر بفرستین و ذخیره کنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
              با سلام
              برای شروع، یکی از ورودیهای آنالوگ میکرو رو بخونید و با پورت سریال به کامپیوتر بفرستین و ذخیره کنین.
              اضافه می کنم که قبل از شروع باید فرکانس ورودی و محدوده ولتاژ ورودی را مشخص کنیم
              // - - - - - - - - - -
              برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
              // - - - - - - - - - -
              اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
              // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید خیری نمایش پست ها
                اضافه می کنم که قبل از شروع باید فرکانس ورودی و محدوده ولتاژ ورودی را مشخص کنیم
                این که میگین یکی از ورودی هارو بخون یعنی چی؟
                lcd نباید بذارمو چطور بفهمم ذخیره شده
                ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زهره رودی نمایش پست ها
                  این که میگین یکی از ورودی هارو بخون یعنی چی؟
                  lcd نباید بذارمو چطور بفهمم ذخیره شده
                  ؟
                  قطعا مدار شما ورودی انالوگ/دیجیتال داره که مقادیر آنالوگ با بخش ADC دریافت میشه / خوب زمانیکه مقادیر ت.سط میکرو دریافت شد باید مشاهده کنید و ببینید این مقادیر چقدر هستند.
                  چند راه داره
                  1- روی LCD نمایش بدیم >> این راه یجورایی خیلی جالب نیست بخواطر اینکه فقط مقادیر لحظه ای را بصورت آنلاین (یعنی همزمان با قرائت مقادیر ورودی) میتونیم ببینیم و بنابراین نمیتونیم کل سیگنال ورودی در زمانهای قبل را ببینیم. از طرفی هم نمایش روی LCD باعث درگیر شدن CPU میشه
                  2- از طریق پورت سریال و یک کابل مبدل USB به سریال ، داده ها را برای PC ارسال میکنیم که باید با یک نرم افزار روی PC دریافت بشه. نرم افزار هم یا لب ویو هست یا متلب یا یک برنامه ساده با C# .
                  حالا با این دیتاها چکار کنیم؟ اول اینکه از طریق همون نرم افزار روی کامپیوتر روی یک فایل اکسل ذخیره کنیم تا داده های قدیمی را بتونیم بررسی کنیم. و دوم اینکه بصورت شکل موج تمام داده ها را رسد کینم و اینطور میشه پردازش سیگنال برای فیلترگذاری نرم افزاری انجام داد و ...

// - - - - - - -

اگر توضیح بیشتری در مورد پروژتون بفرمایید بهتر میتونم راهنمایی کنم اما بطور کل تمامی فرایند های مانیتورینگ به همین صورتیه که عرض کردم.
                  // - - - - - - - - - -
                  // - - - - - - - - - -
                  // - - - - - - - - - -

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X