اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارسال اطلاعات همراه با کد تصحیح خطا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارسال اطلاعات همراه با کد تصحیح خطا

با سلام
    من می خوام با استفاده از 8051 اطلاعات رو به صورت دیجیتال پارالل دریافت و سپس اون رو سریال از خروجی بگیرم در این بین می خوام میکرو روی اطلاعات کد تصحیح خطا بذاره وبعد خروجی بگیرم اگر کسی الگوریتم خاصی به ذهنش میرسه ممنونم ارایه بده :idea:(milad_irib@yahoo.com(

پاسخ : ارسال اطلاعات همراه با کد تصحیح خطا

سلام. خوبی میلاد جان؟
    من یه نگاهی کردم کتاب رو توی مد های مختلفش هم امکان ارسال بیت پریتی وجود نداره . فکر کنم آی سی وجود داشته باشه که یه بایت موازی رو تبدیل به سریال کنه به همراه پریتی و ... .
    موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با سلام
      معمولا توی ساده ترین حالت باید سیستم گیرنده شما از روی کد فرستاده شده خطا رو تشخیص بده
      نمی دونم میشه ارسال سریال رو روی پایه ای به غیر از پایه سریال میکرو انجام داد اونوقت توی ارسال میشه روی دیتا فرستاده شده ئتغییر مورد نظر رو انجام داد

دیدگاه

سلام.
        ببخشید من درست متوجه نشدم. شما میخولید اطلاعات گرفته شده از پورت موازی رو تبدیل به اطلاعات سریال بکنی و روی پورت سریال بریزی با بیت تصحیح خطا؟
        خوب خود میکرو موقعی که میخواد یک دیتا رو سریال بفرسته بیت کنترل رو میفرسته (یعنی خودش میسازه).
        لازم نیست شما این کد رو دستی تولید کنید.
        ولی میکرو این امکان رو به شما میده که به جای بیت کنترل خودتون این بیت رو تعین کنید.
        فقط توی وقفه پورت سریال اطلاعات بروز شده رو از یکی از پورتهای موازی میکرو بخونید و توی بافر پورت سریال بریزید.
        الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Iran-PC
          سلام.
          ببخشید من درست متوجه نشدم. شما میخولید اطلاعات گرفته شده از پورت موازی رو تبدیل به اطلاعات سریال بکنی و روی پورت سریال بریزی با بیت تصحیح خطا؟
          خوب خود میکرو موقعی که میخواد یک دیتا رو سریال بفرسته بیت کنترل رو میفرسته (یعنی خودش میسازه).
          لازم نیست شما این کد رو دستی تولید کنید.
          ولی میکرو این امکان رو به شما میده که به جای بیت کنترل خودتون این بیت رو تعین کنید.
          فقط توی وقفه پورت سریال اطلاعات بروز شده رو از یکی از پورتهای موازی میکرو بخونید و توی بافر پورت سریال بریزید.
          سلام خوبی دوست عزیز؟
          من کتاب میکرو رو یه بار دیگه نگاه کردم . در کتاب میکرو گفته که در این پروتکل های ارسال حداکثر میشه یه بیت شروع و یه بیت ختم به همراه 8 بیت وسطش فرستاد که اون بیت ختم چیزی غیر از بیت پریتی هست.
          برای این هم که خودتون بخواهید پروتکل سریال بنویسید و با یه پایه دیگه کار کنید در این صورت میتونید بیت پریتی هم براش تعریف کنید که استاد ما میگفت خیلی خیلی کار مشکلی هست از نظر زمان بندیش(البته خودش این کار رو کرده بود)
          همونطور که میدونید خود کامپیوتر هم یه آی سی داره که امور مربوط به ارتباط سریال رو انجام میده میگم اسمش خاطرم نیست در کتاب مدارهای واسط کاملا اون رو به همراه ثبات هاش توضیح داده اگه بیرون گیر بیاد میتونید از همون استفاده کنید.
          موفق باشید.

دیدگاه

تشکر ویک سوال در مورد کد تصحیح خطا

با تشکر از همه دوستان که به سوال من جواب دادند باید بگم که عملا من نمی تونم از میکرو استفاده کنم چون فرکانس ورودی من متناوب وعملا میکرو با یه فرکانس ثابت کار میکنه حالا من دنبال یه آی سی میگردم که اطلاعات من روپارالل بگیره و همراه با کد تصحیح خطا خروجی بده چون میدونید اگر من بخوام شیفت ریجیست بکنم در تبدیل موازی به سریال خطا می افته

دیدگاه

پاسخ : تشکر ویک سوال در مورد کد تصحیح خطا

با سلام
              دوست عزیز شما باید بحث رو در ادامه تاپیک اولتون ادامه می دادی :rolleyes:

منظورتون ازاینکه فرکانس ؟متناوب منظور یعنی هی تغییر می کنه؟؟؟ یا؟؟؟؟

در ضمنا شما تا حالا روش تصحیح خطا رو تعیین نکردی روش های متفاوتی براش وجود داره(البته بدون در نظر گرفتن 8051 و سریالش می گم)

:rolleyes:

دیدگاه

ببینید من میخوام صوت رو که بین 20تا20کیلوهست روانتقال بدم پس فرکانس ورودی متناوب میشه وعملا نمیشه از میکروهاکه با فرکانس ثابت کار میکنن استفاده کرد حالا فقط من یه آی سی میخوام که جایگزین میکرو بشه وبا یه الگوریتم مناسب واستاندارد موازی ورودی بگیره تصحیح خطا رو انجام بده وسریال خروجی بده :rolleyes:

دیدگاه

با سلام
                  شما با توجه به اینکه می خواهید صوت رو انتقال بدید باید اول صوت خودتون رو تبدیل به دیتا دیجیتالی بکنید تا بشه توسط میکرو از اون استفاده کردولی این خودشه یه قضیه ای هستش
                  یعنی صوت شما باید تبدیل به اطلاعاتی بشه که برای میکرو قابل استفاده باشه
                  منطق دیجیتال ما 0 و 5 ولته( در حالت لاجیک مثبت)

اول واسه این قسمت کاری کردید؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط milad_irib
                    ببینید من میخوام صوت رو که بین 20تا20کیلوهست روانتقال بدم پس فرکانس ورودی متناوب میشه وعملا نمیشه از میکروهاکه با فرکانس ثابت کار میکنن استفاده کرد حالا فقط من یه آی سی میخوام که جایگزین میکرو بشه وبا یه الگوریتم مناسب واستاندارد موازی ورودی بگیره تصحیح خطا رو انجام بده وسریال خروجی بده :rolleyes:
                    سلام . خوبی دوست عزیز؟
                    تصور شما از عملکرد میکرو در این مورد اشتباه هست. هارمونیک های سیگنال صوت بین فرکانس های 20 تا 20 کیلو هرتز هست. به این معنی که برای اینکه بعضی از تغییرات رو بتونید ذخیره کنید(تغییرات مربوط به هارمونیک با فرکانس 20 کیلو هرتز) باید سرعت نمونه برداری شما حداقل 40 کیلو هرتز باشه یعنی باید هر 25 میکرو ثانیه یه نمونه بردارید. سرعت کلاک میکرو (8051) با کریستال 12 مگ 1 میکرو ثانیه هست، با در نظر گرفتن دستورات میشه این نمونه برداری رو انجام داد البته میشه از کریستال بالاتر مثلا 16 مگ هم استفاده کرد. بنابر این میشه از میکرو برای نمونه برداری استفاده کرد. ولی مشکل جای دیگه هست. شما باید این نمونه ها رو که نگفتی چند تا هم هست به سرعت ذخیره یا ارسال کنی. اگه بخواهی ارسال کنی زمان کم میاری نمیشه . اگر بخواهی ذخیره کنی یه RAM خیلی ظرفیت بالا می خواهی .
                    بیشتر توضیح بدید شاید با همفکری تونستیم یه کاریش کنیم.
                    موفق باشید.

دیدگاه

سلام فکر میکنم دوستان دچار اشتباه شدند فکر میکنم من باید کل پروژه رو توضیح بدم
                      ببینید من در حال ساخت یک فرستنده وگیرنده دیجیتال هستم .قسمتهای مختلف این پروژه به این ترتیبه:
                      مبدلA/D (که موازی خروجی میده)-مبدل موازی به سریال-مدولاتور دیجیتال
                      حالا قسمت گیرنده هم عکس مدار بالاست من صدا -تصویر-دیتا رو میخوام ارسال ودریافت کنم پس رنج فرکانس ورودی من متناوب ومختلف در زمانهای متغیر خواهد بود
                      مشکل من در قسمت مبدل موازی به سریال که احتیاج به کد گذاری هم هست تا سیستم دچار مشکل نشه
                      دنبال یه پکیج مناسب برای این قسمتم :surprised: :idea: :exclaim:

دیدگاه

سلام
                        من متوجه نشدم که مشکلتون با این رنج متناوب ورودی چیه!!!
                        همون طور که آقای مهندس نحوی فرمودن شما باید یه فرکانس برای نمونه برداری تون در نظر بگیرید،که حداقل دو یا سه برابر بالاترین فرکانس در ورودیتون باشه،بعد در خروجی گیرنده(DAC) با همین فرکانس نمونه هاتون رو به خروجی بدید، و اصلا مهم نیست که فرکانس ورودی تغییر کنه یا نه!!!
                        وقتی فرکانس ورودی کم بشه اعداد دیجیتالی که دارید نزدیک به هم می شن،و قتی زیاد باشه یه مقدار اختلافشون بیشتر میشه،اگه توضیحات واضح نیست بگید تا کامل تر توضیح بدم
                        در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
                        مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام فکر میکنم دوستان دچار اشتباه شدند فکر میکنم من باید کل پروژه رو توضیح بدم
                          ببینید من در حال ساخت یک فرستنده وگیرنده دیجیتال هستم .قسمتهای مختلف این پروژه به این ترتیبه:
                          مبدلA/D (که موازی خروجی میده)-مبدل موازی به سریال-مدولاتور دیجیتال
                          حالا قسمت گیرنده هم عکس مدار بالاست من صدا -تصویر-دیتا رو میخوام ارسال ودریافت کنم پس رنج فرکانس ورودی من متناوب ومختلف در زمانهای متغیر خواهد بود
                          مشکل من در قسمت مبدل موازی به سریال که احتیاج به کد گذاری هم هست تا سیستم دچار مشکل نشه
                          دنبال یه پکیج مناسب برای این قسمتم :surprised: :idea: :exclaim:
                          سلام. خوبی میلاد جان؟
                          ببین شما هر شکل موجی رو هر شکل موجی رو که بخواهید تبدیل به دیجیتال کنید اگه سینوسی نباشه حتما فرکانس های مختلفی داخلش خواهد بود. مشکل سیگنال هایی که هارمونیک های مختلف دارن اینه که باید حداقل 2 برابر با فرکانس آخرین هارمونیک نمونه برداری کنید این مشکلی برای شما ایجاد نمیکنه.
                          ولی گفتید که می خواهید تصویر رو هم انتقال بدید. اینجا دیگه قضیه خیلی فرق میکنه تا جایی که یادم هست مدولاسیون های تصویر مختلف هست و بسته به مدولاسیونش فرکانس کاریش هم متفاوت هست ولی خاطرم هست استادمون میگفت که باید حدود 10 مگا هرتز باشه . برای نمونه برداری از همچین فرکانسی به ADC خیلی دقیق و سریعی نیاز دارید. و در همچین سرعتی میکرو اصلا جواب گو نخواهد بود. به فرض اینکه میکرو هم جواب گو باشه مشکل دیگه اینه که ارتباط سریال همچین توانی نداره که نمونه ها رو با این سرعت انتقال بده. تازه نکته دیگه اینه که شما نمونه هاتون قطعا بیش از یک بایت خواهند بود ( به خاطر دقتی که نیاز دارید) بنابراین هر نمونه مثلا 2 بایت هست اگه سرعت شما باز هم نصف میشه . به نظر میرسه راه حلش این باشه که شما حداقل 16 کانال طراحی کنید و هر بیت رو به صورت موازی روی یک کانال بفرستید که این هم ... .
                          موفق باشید.

دیدگاه

با سلام به همه دئستان
                            آقا اصلا یک کاری <دوستان لطف کنند اگر آی سی می شناسند که ورودی موازی بگیره خروجی سریال بده طبق یک الگوریتم مناسب واستاندارد هم کد تحیح خطا بذاره معرفی کنند

دیدگاه

با سلام به همه دئستان
                              آقا اصلا یک کاری <دوستان لطف کنند اگر آی سی می شناسند که ورودی موازی بگیره خروجی سریال بده طبق یک الگوریتم مناسب واستاندارد هم کد تحیح خطا بذاره معرفی کنند
                              سلام . خوبی میلاد جان؟
                              من کتابم دم دستم نیست و اگرنه اسم آی سی رو برات مینوشتم. کتاب مدارهای واسط نوشته مزیدی اونجا آی سی پورت سریال کامپیوتر رو معرفی کرده به نظرم اون به کار شما میاد.
                              موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X