اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی تقویم شمسی با میکرو 8051 و آی سی real time

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی تقویم شمسی با میکرو 8051 و آی سی real time

با سلام خدمت دوستان واساتید محترم .
    شاید تا اسم ساعت به میان بیاد همه این توذهنشون بیاد که جزو مدارات ساده واولیه با میکرو هستش .
    اما اکثر مدارات طراحی شده دارای دقت پایین و کارای کمی هستند.
    من می خواهم مداری رو با استفاده از 8051 و آی سی های real time clock  طراحی کنم که دارای آلارم تقویم(روز شمار) شمسی هفته نما باشه .
    حسن آی سی های real time  اینه که ساعت وزمان رو دقیقا محاسبه کرده وبا یک باطری کوچک مدتها نگه می دارند.
    یک نگاهی به این لینک بندازید.

http://www.4shared.com/file/7616501/51d166a5/real-time-ic.html

حال از دوستانی که کار کردن یا اطلاعاتی دارن تقاضای یاری می کنم.
    اولین مسئله اینه که چه آی سی تو بازار هست (real time clock) . :question: :question:
    دوم اینکه چگونه می شه اونو به میکرو وصل کرد واطلاعاتش رو خوند یا تغییر داد. :question:
    ممنون می شم اگه نظرتون رو لطف کنید.
    خبرآمد خبري در راه است
    سرخوش آن دل كه از آن گاه است

پاسخ : طراحی تقویم شمسی با میکرو 8051 و آی سی real time

سلام
    خیلی خوب و جالبه
    ولی من لینکی ندیدم اگه میشه لینکشو دوباره بدید

دیدگاه

ببخشید اصلاحش کردم .
      درهر حال لینک رو دوباره می گذارم.

http://www.4shared.com/file/7616501/51d166a5/real-time-ic.html
      خبرآمد خبري در راه است

دیدگاه

تو بازار می تونی ds1307 رو گیر بیاری که از باتری پشتیبان هم استفاده می کنه و یه نمه هم ram داره (یادم نیست چقدر :eek: )
        یکی دیگه هم که فیلیپس میزنه pcf8583 هست که اونم تو ایران هست و یه 1400 تومنی مایه می خواد . این یکی باتری پشتیبان نداره . اما 256 بایت ram داره .
        ارتباط با اینا هم کاری نداره . واسه 8583 اینجوریه :
        کلا دو تا رجیستر کنترلری داره که یکی حالت کلی هست و یکی واسه آلارم . باقی رجیسترا واسه نگه داشتن مقدار ثانیه و ... هستن . هر ثبات آدرس مخصوص خودشو داره . اول از همه باید رجیسترهای کنترل تنظیم بشه . بعد از اون مقدار ساعت و ثانیه و ...
        ارتباط باهاش عین eeprom از نوع i2c هست . اول می نویسی و بعد هم مرتب می خونی و نمایش میدی .

البته بگما ، اینا میلادی هستن و فقط تا روزهای هفته به دردت می خوره . ماه و سال رو باید خودت با میکرو انجام بدی . چون اینا میلادی میشمارن
        به دلیل رعایت نکردن قوانین ، امضا ویرایش شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط irmicro
          تو بازار می تونی ds1307 رو گیر بیاری که از باتری پشتیبان هم استفاده می کنه و یه نمه هم ram داره (یادم نیست چقدر :eek: )
          یکی دیگه هم که فیلیپس میزنه pcf8583 هست که اونم تو ایران هست و یه 1400 تومنی مایه می خواد . این یکی باتری پشتیبان نداره . اما 256 بایت ram داره .
          ارتباط با اینا هم کاری نداره . واسه 8583 اینجوریه :
          کلا دو تا رجیستر کنترلری داره که یکی حالت کلی هست و یکی واسه آلارم . باقی رجیسترا واسه نگه داشتن مقدار ثانیه و ... هستن . هر ثبات آدرس مخصوص خودشو داره . اول از همه باید رجیسترهای کنترل تنظیم بشه . بعد از اون مقدار ساعت و ثانیه و ...
          ارتباط باهاش عین eeprom از نوع i2c هست . اول می نویسی و بعد هم مرتب می خونی و نمایش میدی .

البته بگما ، اینا میلادی هستن و فقط تا روزهای هفته به دردت می خوره . ماه و سال رو باید خودت با میکرو انجام بدی . چون اینا میلادی میشمارن
          دوست عزیز سلام .
          ممنون از توجهت . راستش طی تحقیقاتی که خودم انجام دادم ds1307 برای این کار ازهمه مناسب تره . در مورد تبدیل تاریخ میلادی به شمسی هم از یک برنامه استفاده می کنم و نکته اصلی اینه که من یه نمونه برنامه به زبان c می خوام که برای 8051 نوشته شده باشه وارتباط اونو با ds1307 برقرار کنه .
          اگر شما ویا سایر دوستان چنین برنامه ای رو سراغ دارن ممنون می شم لینکش رو لطف کنن.
          با تشکر از همگی .
          خبرآمد خبري در راه است

دیدگاه

من با 8051 کار نکردم . اما یادمه یه جا دیدم واسه 8051 اینو . فقط یه مشکلی هست اونم اینکه آدرس سایتشو یادم نیست :redface:

دیدگاه

سلام
              با 8051 کار سختی،چون DS1307 از I2C استفاده میکنه،اما فکر میکنم یه برنامه برای تبدیل میلادی به شمسی به زبان cآ‌ برای AVR از کتاب ره افروز دارم اگه بدرت میخوره بگو برات بذارم
              البته یکی از دوستان یه الگوریتم بهتر پیدا کرده بود،تو سایت هست ولی من یادم نیست کجاست :rolleyes:
              در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
              مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام دوستان .
                1- جهت اطلاع قیمت  ds1307 امروز 1250تومان بود. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
                اینو همینجوری گفتم که اطلاع داشته باشید.
                2- ضمن تشکر فراوان از محمد جان وجناب irmicro مشکل اصلی من در حال حاضر همون ارتباط ds1307 با 8051 هستش.
                3- من اینو از یه جایی توانجمن گیر اوردم (نمیدونم کجاش بود) که فکر کنم مربوط به pic  باشه اگه شماتونستم اونو به 8051تبدیلش کنید ممنون میشم  :job: :job: :job:

http://www.4shared.com/file/8693639/8787c817/ds1307.html

4- حافظه eeprom 24c32a هم با i2c کارمی کنه که من باهاش کار کردم. اگه اینم کمکی می کنه لطفا راهنمایی بفرمایید.
                درضمن در مورد تبدیل میلادی به شمسی وبالعکس من خودم برنامه دارم که تو برنامه نویسیهام ازش استفاده می کنم ولی نمیدونم بعداز تغییرات لازم بدرد میکرو میخوره یانه.
                اگه محمد آقا لطف کنن وزحمت اون الگوریتم رو بکشن که بسیار عالی می شه  :job: :job: :job: :job: :job:

خبرآمد خبري در راه است

دیدگاه

سلام
                  درباره مورد 4 تون باید بگم بله،می تونید از همون تجربه های قبلیتون درباره I2C و تبدیل میلادی به شمسی استفاده کنید
                  با توجه به اینکه قبلا خودتون الگوریتم نوشتید فکر کنم راحتتر باشه از همون الگوریتم استفاده کنید،با این حال من الگوریتم کتاب ره افروز رو براتون گذاشتم:
                  http://www.4shared.com/file/8695230/dc3987b3/M2SH.htm
                  l
                  در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
                  مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

خوب من خودم با pic رو دارم . اما فرق داره . من اسمبلی یا c بلد نیستم . بیسیک بلدم .
                    اما یه چیز دیگه نمیشه با bascom 8051 بنویسی ؟ دیگه اینجوری نباید i2c سخت باشه .
                    بعد شما میگی با eeprom کار کردی دیگه . اینم مثل همونه . حتی کد کنترلش هم مثل همونا 1010 هست .
                    فقط تنها کاری که می خواد بکنی اینه که دیتا شیت ds1307 رو بگیری . آدرس هر ثبات رو پیدا کنی و ببینی هر بیت واسه چه عملی هست . بعد با نوشتن تنظیم می کنی و بعد هم با خودن از آی سی زمان دستت میاد . مقدار ثانیه و ... هم به صورت bcd ذخیره میشه تو ثباتای مخصوص .
                    واسه همین تبدیل به شمسی هم من خودم یه کاری کردم . فقط از ثانیه استفاده کردم که نهایت میشه تا ساعت و روز هفته هم استفاده کرد . اما روز ماه ، ماه و سال رو باید خودت دستی بسازی . طرز کار هم اینطوری هست که میای واسه مقدارای ساعت به بالا هر کدوم یه متغیر میزاری . یعنی واسه روزهای ماه ، ماه و سال هر کردم یه متغیر تعریف می کنی .
                    برنامه رو اینطوری می نویسی که بعد از هر 24 ساعت که گذشت ( یه روز کامل ) بیاد یه واحد به روزهای ماه اضافه کنه . بعد چک می کنی . اگه مقدار ماه کمتر از 7 بود ( بهار و تابستون ) روز تا 31 می تونه بشمره و بعد صفر بشه و یکی به ماه اضافه بشه . اما اگه بزرگتر از 6 بود ( پائیز و زمستون به جز اسفند ) مقدار روز تا 30 می تونه بالا بره و بعد صفر میشه و .... اما اگه ماه برابر با 12 بود باید تا 29 بشمره و بعد صفر بشه .

دیدگاه

برنامه اسمبلی 8051 برای  ds1307

http://www.4shared.com/file/8738097/c8b03d2d/Ds1307_with_8051.html

دیدگاه

با تشکر فراوان از لطف همه دوستان.
                        واقعا دستتون درد نکنه . امیدوارم این مطالب بتونه کمک کنه وبقیه دوستان هم بتونن استفاده کنن.
                        درضمن مار رو هم از راهنماییهاشون بی نسیب نذارن.
                        مخلص همگی. :agree: :agree: :agree:
                        خبرآمد خبري در راه است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط irmicro
                          خوب من خودم با pic رو دارم . اما فرق داره . من اسمبلی یا c بلد نیستم . بیسیک بلدم .
                          سلام

اگر براتون مقدور هست برنامه و مدار را برام قرار بدین . ممنون میشم .

موفق باشید :smile:
                          [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
                          ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : طراحی تقویم شمسی با میکرو 8051 و آی سی real time

نوشته اصلی توسط majid_teh2005
                            برنامه اسمبلی 8051 برای ds1307
                            http://www.4shared.com/file/8738097/c8b03d2d/Ds1307_with_8051.html
                            سلام

اگر برای PIC هم قرار بدید که دیگه عالی میشه . (البته در صورت امکان )

موفق باشید :smile:
                            [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
                            ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

سلام لینک زیر به نظرم کمکت کنه ببین
                              http://www.mcselec.com/index.php?option=com_content&task=view&id= 181&Itemid=57

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X