اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش ساخت تابلو روان به صورت گام به گام(قسم&

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش ساخت تابلو روان به صورت گام به گام(قسمت جدید)

نوشته اصلی توسط meysamg
    سلام خدمت همه دوستان مخصوصا آقای نصیری

من این مدار تابلو روان رو توی پروتیوس ساختم ولی هرکاری میکنم بد کار میکنه واقعا کلافه شدم نمیفهمم مشکلم چیه !

ممنون میشم راهنماییم کنید

http://s1.picofile.com/file/7288354408/ravan.rar.html
    شماتیکتون دو اشکال داره
    1- پایه oe تمام لچها رو به زمین وصل کنید و s1 s2 s3 s4 رو به le لچها وصل کنید
    2- داتماتریسها رو 180 درجه بچرخونید (سروته کنید) و مجددا سیم کشی کنید
    پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسنی کاخکی
      شماتیکتون دو اشکال داره
      1- پایه oe تمام لچها رو به زمین وصل کنید و s1 s2 s3 s4 رو به le لچها وصل کنید
      2- داتماتریسها رو 180 درجه بچرخونید (سروته کنید) و مجددا سیم کشی کنید
      ممنون از راهنمایی شما آقای حسنی
      1.داخل PDF آموزشی پایه های OE رو به S1 تا S4 وصل کردن. منم طبق همون انجام دادم. ولی روش شما هم امتحان کردم متاسفانه هنوزم مشکل داره و درست نمایش نمیده.
      2.ماتریس هارو توی همون فایل که گذاشتم چرخونده بودم.

لطفا بیشتر راهنمایی کنید آخه هنوز کار نمیکنه :sad:

اضافه شده در تاریخ :
      مشکلم حل شد
      مشکل این بود که ماتریس رو Mirror کرده بودم نه اینکه 180 درجه بچرخونم !
      متشکرم !

دیدگاه

سلام وحید جان اموزشات عالی بود..اما من یه مشکل دارم..من با codevision کار میکنم :mrgreen: با facstlcd میشه رو کد ویژنم کار کرد؟اگه میشه یه توضیح مختصر میدید؟
        اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
        هيتلر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeed Saeb
          سلام وحید جان اموزشات عالی بود..اما من یه مشکل دارم..من با codevision کار میکنم :mrgreen: با facstlcd میشه رو کد ویژنم کار کرد؟اگه میشه یه توضیح مختصر میدید؟
          ما توی بسکام کد ها HEX رو با &H تشون میدیم ولی توی سی 0x نشون میدن
          مثلا برای بسکام H&00 همین توی سی میشه 0x00
          این برنامه هم برای بسکام داره و هم برای کدویژن
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=55267.0
          فکر کنم فست ال سی دی فقط بیسیک داره اگه همون بیسیک رو H& رو پاک کنید بجاش 0x بزارید برای کد ویژن هم قابل استفاده میشه ولی اون برنامه بالا هم 0x داره و هم H&

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan m
            ما توی بسکام کد ها HEX رو با &H تشون میدیم ولی توی سی 0x نشون میدن
            مثلا برای بسکام H&00 همین توی سی میشه 0x00
            این برنامه هم برای بسکام داره و هم برای کدویژن
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=55267.0
            فکر کنم فست ال سی دی فقط بیسیک داره اگه همون بیسیک رو H& رو پاک کنید بجاش 0x بزارید برای کد ویژن هم قابل استفاده میشه ولی اون برنامه بالا هم 0x داره و هم H&
            ممنون . بعد انجام این تبدیل به 0X کد رو باید چی کار کنم؟ممنون میشم بگید راستش من جزورو خوندم اما چون بیسیک نمیدونم سر در نیاوردم
            هيتلر

دیدگاه

می توی بسکام یه جایی برچسب می زنیدم بعد دونه دونه اونا رو فراخوانی می کنیم
              مثلا
              DAT: نام بر چسبه که می خوایم کد ها رو از روی اون بخونیم
              0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,
              بعد با یه دستوری دونه دونه اینا میان اینا توی یه متغیر دیگه قرار میگیرند
              برنامت اینطوری میشه
              روشن کردن سوتون اول
              فرستادن کد اول از DAT:
              خاموش کردن سوتون اول
              روشن کردن سوتون دوم
              فرستادن کد دوم از DAT :
              ...
              اگه 8 تا کد خونده بشه (البته پش سر هم نه ها باید با فاصله 1 میکرو ثانیه ) تصویر تشکیل میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan m
                می توی بسکام یه جایی برچسب می زنیدم بعد دونه دونه اونا رو فراخوانی می کنیم
                مثلا
                DAT: نام بر چسبه که می خوایم کد ها رو از روی اون بخونیم
                0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,
                بعد با یه دستوری دونه دونه اینا میان اینا توی یه متغیر دیگه قرار میگیرند
                برنامت اینطوری میشه
                روشن کردن سوتون اول
                فرستادن کد اول از DAT:
                خاموش کردن سوتون اول
                روشن کردن سوتون دوم
                فرستادن کد دوم از DAT :
                ...
                اگه 8 تا کد خونده بشه (البته پش سر هم نه ها باید با فاصله 1 میکرو ثانیه ) تصویر تشکیل میشه
                ممنون روش کار میکنم.راستی این نرم افزار اقای تفزشی هم به همین صورته؟
                هيتلر

دیدگاه

اون برنامه عین فست ال سی دی هست تازه خروجی C هم داره خودش برات به صورت 0x هم میاره اگر زبان C رو انتخاب کنید اگر زبان بیسیک رو انتخاب کنید برات H& می زاره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan m
                    اون برنامه عین فست ال سی دی هست تازه خروجی C هم داره خودش برات به صورت 0x هم میاره اگر زبان C رو انتخاب کنید اگر زبان بیسیک رو انتخاب کنید برات H& می زاره
                    lممنون از توضیحاتتون
                    من با برنامه اقای تفرشی کارو شروع کردم
                    کد رو واسم تیدیل کرد
                    میخوام پورت c منفی مدارم و پورت b مثبت led ها باشه اما نمیدونم این اعداد بدست اومده برمامرو چجوری رو پورتا ست کنم :cry2:

اضافه شده در تاریخ :
                    const unsigned char Code[]=
                    {
                    0x00,0x08, // X=8
                    0x00,0x08, // Y=8
                    0x00, // ........
                    0xDE, // ##.####.
                    0x92, // #..#..#.
                    0x92, // #..#..#.
                    0x92, // #..#..#.
                    0xF6, // ####.##.
                    0x00, // ........
                    0x00 // ........
                    };
                    این کدیه که تولید کردم اما نمیدونم چجوری رو پورتا ستش کنم
                    رو پورت c و پورت b به ترتیب مثبت led ها و منفی led ها
                    هيتلر

دیدگاه

ما توی بیسک این کار رو می کنیم
                      VAR1=lookup(VAR2,DAT)
                      portd=VAR1

اولین خط برنامه به ازای تعد متغیر VAR2 از برچسب DAT می خوانه بعد میریزه توی متغیر VAR1 بعد توی خط بعد مقدار VAR1 رو می فرسم روی پورت D
                      نکته : اگر متغیر VAR2 1 باشد اولین کد رو از برچسب DAT می خونه اگر VAR2 2باشد دومین کد رو می خونه ...
                      نکته : دستور اضافه کردن به متغیر هم اضافه شده که هربار یه حلقه تمام شد یه دونه به VAR2 اضافه میشه
                      نکته : هر باری که به متغیر VAR2 اضافه میشه سوتون بعدی فعال میشه

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان و اساتید محترم

دوستان یه شماتیک و یه فایل برنامه به زبان c واسه تابلو روان 40*24 گذاشتم - نوشته قابل توسعه تا بی نهایت !

حالا مشکل اینجاست که من از برنامش سر در نمیارم و انگار برنامش کامل نیست.

از اساتید اگه یکی لطف کنه این رو توی پروتیوس شبیه سازی کنه و برنامش رو کامل کنه و بذاره خیلی ممنون میشم. متاسفانه من نمیدونم چیکارش کنم!

سوال دیگه اینکه تغذیه مدار چی میشه ؟ کم نمیاره مدار در وسعت بیشتر ؟؟؟

لینک تصویر شماتیک در سایز بزرگ

http://www.ecapic.ir/image/ECA-090605144943.jpg

************************************************** **********************

یه مدار دیگه تابلو روان 24*24 هست که توسط آقای مهندس لاچینی ارائه شده و قابل توسعه هم هست . من شبیه سازیش رو انجام دادم ولی متاسفانه درست کار نمیکنه اگه ممکنه دوستان نگاه کنن ببینن مشکلم چیه ؟؟؟

لینک دریافت فایلهای مربوط به هر 2 پروژه :

http://s1.picofile.com/file/7301515585/ravan.rar.html

متشکرم

اضافه شده در تاریخ :
                        با سلام مجدد :

چند سوال دیگه هم داشتم :

1. مدار 32*8 که آقای نصیری معرفی کردن رو شبیه سازیش بخوبی جواب میده حالا میخوام بدونم چطور میشه به سطرها اضافه کرد ؟ یعنی مثلا 32*24 یا 32*16 ؟ یا کلا مداری سراغ دارید بشه راحت گسترش داد ؟ البته برنامش هم باشه ها :nerd:

2. آیسی های 74HC573 رو به 5+ ولت باید وصل کرد ؟ آیا میشه از 1 منبع که به 7805 وصل شده واسه همش استفاده کرد؟ ( پاور کامپیوتر)

3. آیا اگر خروجی 573 رو به ULN2803 وصل کنیم در نور دهی مدار تفاوتی ایجاد میشه ؟

ممنون از اینکه صبورانه جواب سوالاتمو میدید

دیدگاه

1.فکر کنم اگر PDF اول رو بخونی متوجه بشید اضافه کردن کاری نداره عین همونی که توی خودت گذاشتی هست
                          2.اره اره اگر داغ کرد که حتما داغ می کنه باید هیست سیگنت بزارید یه تریاک دیگه ای هم هست که خروجی بیشتر داره کمتر هم داغ میکنه توی مدارت تغذیه هست اگر شما پاور کامپیوتر دارید دیگه چرا می خواید تریاک بزارید خود پاور خروجی 5V هم داره
                          3.اگر تعداد LED ها هم باشه زیاد فرقی نمی کنه اگر هم زیاد باشه بدونه 2803 نورش خیلی کم میشه

اون یکی مدار از پروتکل SPI استفاده شده شاید شاید کمبود سرعت بیارید که اگر خیلی خیلی LED ها زیاد باشه مثلا 99999 * 99999 باشه که موازی هم باشه سرعت هم میاد

دیدگاه

با درود . . .
                            ببین ما نیستیم چه خبره! :biggrin:
                            آخه عرفان جان تریاک چه ربطی به 5 ولت داره؟! oo:
                            از لحاظ تغذیه هم منبعی احتیاجه که بتونه پیک جریان کار مدار رو راحت تأمین کنه.
                            در کل اگر زیر 5 آمپر نباشه بهتره. نکته دیگه ای هم که هست اینه که شما نمیتونید با یه 7805 ساده این 5 ولت رو به تابلو اعمال کنید. یا باید یه ترانزیستور جهت افزایش جریان به 7805 اضافه کنید و یا کلا یه منبع 5 ولت مستقل براش گیر بیارید.
                            عرفان جان ناراحت نشی ها، منتها یه مقدار اطلاعات عمومی خودت رو ابتدا افزایش بده بعد به بقیه کمک کن
                            :biggrin:
                            نوشته اصلی توسط erfan m
                            1.فکر کنم اگر PDF اول رو بخونی متوجه بشید اضافه کردن کاری نداره عین همونی که توی خودت گذاشتی هست
                            2.اره اره اگر داغ کرد که حتما داغ می کنه باید هیست سیگنت بزارید یه تریاک دیگه ای هم هست که خروجی بیشتر داره کمتر هم داغ میکنه توی مدارت تغذیه هست اگر شما پاور کامپیوتر دارید دیگه چرا می خواید تریاک بزارید خود پاور خروجی 5V هم داره
                            3.اگر تعداد LED ها هم باشه زیاد فرقی نمی کنه اگر هم زیاد باشه بدونه 2803 نورش خیلی کم میشه

اون یکی مدار از پروتکل SPI استفاده شده شاید شاید کمبود سرعت بیارید که اگر خیلی خیلی LED ها زیاد باشه مثلا 99999 * 99999 باشه که موازی هم باشه سرعت هم میاد
                            برای افزایش تعداد سطرها ساختار برنامه باید تغییر کنه(برنامه و آموزش نهایتا برای تعداد 8 در 32 خوب جواب میده و با افزایش تعداد سطر و ستون ها نور کم میشه)
                            راه اول تغییر ساختار به رفرش سطر هستش و راه دوم هم که کمی پیچیده تره استفاده از همون ترکیب ستونی + یه مقدار تغییرات هست.
                            اگر بخوام اینجا توضیحش بدم یه 10 صفحه ای میشه و نمیرسم همشو تایپ کنم.
                            بطور خلاصه شما میتونید به تعداد لازم ماتریس 8 در 8 در نظر بگیرید و شروع نوشته شدن و نمایش در هر ماتریس رو در پایان ماتریس قبلی تعریف کنید.
                            این فیلم رو نگاه کنید:
                            http://www.4shared.com/video/4u_Iou6Y/Movie_2.html

توی این تابلو از 14 تا بخش 8 در 8 استفاده شده و با همون سیستم رفرش ستون داره کار میکنه. همونطور که میبینید نه لرزشی داره و نه کاهش نور. برای درایو ستونها هم تنها از 2803 استفاده کردم و سطرها فاقد درایور درست و حسابی هستند و مستقیم دارند از 74573 تغذیه میشوند.
                            انشاا... اگر عمری بود و سرم خلوت شد آموزشش رو تموم میکنم و میزارم براتون. :biggrin:
                            با اینکه ابعاد 16 در 56 هست منتها 2.5 آمپر بیشتر جریان لازم نداره و براش یه سوئیچینگ 3 آمپری ساختم و گذاشتم.

خدمت آقا سعید هم عرض کنم اگر با عبارت &h مشکل دارید میتونید کل کدهای خروجی رو توی notpad و یا هر نرم افزار ویرایش متن دیگه ای کپی کنید و توی چند مرحله تمامشون رو به 0x تبدیل کنید. مثلا پس از اینکه کدها رو تو notpad پیست کردید به منوی edit برید و گزینه replace رو بزنید. در کادر باز شده در جای خالی اول عبارتی رو که باید تغییر کنه و در کادر دوم عبارتی که باید ایجاد بشه رو بنویسید و replace all رو بزنید. خلاص!
                            اینم شکلش:

این گزینه خیلی جاها کاربرد داره ها! :mrgreen:

موفق باشید

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                            بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                              با درود . . .
                              ببین ما نیستیم چه خبره! :biggrin:
                              آخه عرفان جان تریاک چه ربطی به 5 ولت داره؟! oo:
                              از لحاظ تغذیه هم منبعی احتیاجه که بتونه پیک جریان کار مدار رو راحت تأمین کنه.
                              در کل اگر زیر 5 آمپر نباشه بهتره. نکته دیگه ای هم که هست اینه که شما نمیتونید با یه 7805 ساده این 5 ولت رو به تابلو اعمال کنید. یا باید یه ترانزیستور جهت افزایش جریان به 7805 اضافه کنید و یا کلا یه منبع 5 ولت مستقل براش گیر بیارید.
                              عرفان جان ناراحت نشی ها، منتها یه مقدار اطلاعات عمومی خودت رو ابتدا افزایش بده بعد به بقیه کمک کن
                              :biggrin:
                              برای افزایش تعداد سطرها ساختار برنامه باید تغییر کنه(برنامه و آموزش نهایتا برای تعداد 8 در 32 خوب جواب میده و با افزایش تعداد سطر و ستون ها نور کم میشه)
                              راه اول تغییر ساختار به رفرش سطر هستش و راه دوم هم که کمی پیچیده تره استفاده از همون ترکیب ستونی + یه مقدار تغییرات هست.
                              اگر بخوام اینجا توضیحش بدم یه 10 صفحه ای میشه و نمیرسم همشو تایپ کنم.
                              بطور خلاصه شما میتونید به تعداد لازم ماتریس 8 در 8 در نظر بگیرید و شروع نوشته شدن و نمایش در هر ماتریس رو در پایان ماتریس قبلی تعریف کنید.
                              این فیلم رو نگاه کنید:
                              http://www.4shared.com/video/4u_Iou6Y/Movie_2.html

توی این تابلو از 14 تا بخش 8 در 8 استفاده شده و با همون سیستم رفرش ستون داره کار میکنه. همونطور که میبینید نه لرزشی داره و نه کاهش نور. برای درایو ستونها هم تنها از 2803 استفاده کردم و سطرها فاقد درایور درست و حسابی هستند و مستقیم دارند از 74573 تغذیه میشوند.
                              انشاا... اگر عمری بود و سرم خلوت شد آموزشش رو تموم میکنم و میزارم براتون. :biggrin:
                              با اینکه ابعاد 16 در 56 هست منتها 2.5 آمپر بیشتر جریان لازم نداره و براش یه سوئیچینگ 3 آمپری ساختم و گذاشتم.

خدمت آقا سعید هم عرض کنم اگر با عبارت &h مشکل دارید میتونید کل کدهای خروجی رو توی notpad و یا هر نرم افزار ویرایش متن دیگه ای کپی کنید و توی چند مرحله تمامشون رو به 0x تبدیل کنید. مثلا پس از اینکه کدها رو تو notpad پیست کردید به منوی edit برید و گزینه replace رو بزنید. در کادر باز شده در جای خالی اول عبارتی رو که باید تغییر کنه و در کادر دوم عبارتی که باید ایجاد بشه رو بنویسید و replace all رو بزنید. خلاص!
                              اینم شکلش:

این گزینه خیلی جاها کاربرد داره ها! :mrgreen:

موفق باشید
                              سلام وحید جان
                              من این کارو انجام دادم اما طرز استفادشو تو برنامه نویسی متوجه نشدم..متاسفانه من از بسکام هیچی نمیدونم حتی تا حالا محیطشم ندیدم :cry2:و الان نمیدونم رو کدویژن چطوری بایداین کدهارو استفاده کنم
                              هيتلر

دیدگاه

اگر کدهایی که با fastlcd ایجاد کردی دم دستته بزار تا برات تبدیل کنم.
                                ضمنا لازم نیست اصلا بسکام داشته باشی! با همون notpad میتونی هر فایل رو باز کنی(خیر سرش اسکی هست :biggrin: )
                                درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                                بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X