اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه مشکل با کریستال ساعت دارم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یه مشکل با کریستال ساعت دارم

مگه تو خود برنامه TIMSK=0X44 خودش وقفه های تایمر 1 و2 رو از قبل فعال نکرده ؟

کد:
    // Timer(s)/Counter(s) Interrupt(s) initialization
    TIMSK=0x44;
    در اینجا شما باید بیت اختصاصی مربوط به سرریز تایمر 1 و2 را 1 کنی یعنی TIMSK=0b01000100 در ضمن بازم تاکید میکنم حتما #asm("sei" را در تابع وقفه مربوط به تایمر 1 بنویسید
    تو قسمت تایمر 1 این کارو کردم ولی جواب نداد :cry2:

مگه این ریجیستر (SREG=0b10000000 ) مربوط به اولویت بندی وقفه ها نیست؟؟؟
    میشه از این ریجیستر استفاده کرد . یا من اشتباه می کنم؟؟؟
    میشه یه توضیح کوچلو بدین
    البته ببخشید اینقدر سوال میپرسما :redface:
    ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

[quote=majid.4206]
      مگه تو خود برنامه TIMSK=0X44 خودش وقفه های تایمر 1 و2 رو از قبل فعال نکرده ؟

چرا کاملا درسته من بازم بی دقتی کردم

مگه این ریجیستر (SREG=0b10000000 ) مربوط به اولویت بندی وقفه ها نیست؟؟؟
      میشه از این ریجیستر استفاده کرد . یا من اشتباه می کنم؟؟؟
      میشه یه توضیح کوچلو بدین
      البته ببخشید اینقدر سوال میپرسما :redface:
      اولا باعث افتخار که من بیسواد بتونم سوالات شما را پاسخ بدم (اگه دقت کنم)
      دوما دیگه از این حرفها نزنید
      بریم سر اصل مطلب
      SREG یه رجیستر که اگر در طراحی داخلی AVR دقت کنید در ساختار CPU قرار دارد و در خروجی ALU قرار دارد وهشت بیت دارد که وضعیت انجام شدن محاسبات را نشان میدهد مثلا اگر جواب محاسبات صفر شد بیت Z از SREG یک خواهد شد وبرای مثالی دیگر اگر محاسبات شامل رقم نقلی باشد بیت H یا C یک میشود و به همین ترتیب.حالا این SREG یه بیت داره به نام I که به Global Interrupt مشهور است.همانطور که توضیح دادم برای پذیرفتن و انجام توابع وقفه یه بیت عمومی داریم یه بیت اختصاصی که این I همون عمومی است(هیچ سنخیتی هم با اولویت نداره) وبیت اختصاصی که در اینجا رجیستر TIMSK حاوی بیت های اختصاصی تایمر هاست (صفحه 130 دیتا شیت را نگاه کردید؟)
      فرزندم در راه است

دیدگاه

ممنون علی اقا کاملا مفیدو مختصر بود
        راستش دیتا شیتشم نگاه کردم درباره همین ریجیستر TIMSK توضیح داده بود دستو پا شکسته یه چیزایی فهمیدم
        (اخه انگلیسیم یکم نم کشیده :mrgreen
        الان یه 4 - 5 ساعت هست که ساعت رو دارم تست میکنم تقریبا 1 ثانیه جلو افتاده (اخه قبلا هر دقیقه 4 - 5 ثانیه جلو میوفتاد )

از تو ساعتا هم یه چنتایی کریستال ساعت برداشتم با اونا امتحان کردم ولی فرقی نکرد . احتمال خیلی زیاد اشکال از حمین وقفه هاست ...
        دیگه نمیدونم چیکار باید کرد :angry: :angry:
        ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

شما بیا و از کریستال خارجی 4 مگ استفاده نکن و منبع کلاک را بزار داخلی 8 مگ خود میکرو اگه بازم نشد ان شا الله سعی میکنم یه برنامه ساعت با lcd یا سون سگمنت واستون برای مثال بنویسم
          فرزندم در راه است

دیدگاه

با درود . . .
            منم یه چنین مشکلی داشتم.
            توی پروتئوس امتحان کن اگه بازم مشکل داشت از برنامته ولی اگه آی سی میکرویی که استفاده میکنی از سری pc هست به طور 60 درصد بهت اطمینان میدم که از ای سیته بهتره برای چنین کارهایی از pi استفاده کنی . این pc ها اصلا معلوم نیست از کجا درمیاد بیرون؟؟؟
            درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
            بدرود . . .

دیدگاه

یه موضوعی داره گیجم میکنه من کلا 4 تا 7segment دارم که باهاش میتونم دقیقه و ساعتو نشون بدم حالا موضوعی که عجیبه اینه که
              اگه فقط دقیقه و ساعتو باهاش نشون بدم ساعت اصلا درست کار نمیکنه ولی اگه بیام ثانیه واون 2 تای دیقه بشن دقیقه اگه اینجوری راش بندازم
              عین یه ساعت سوئیسی کا میکنه :mrgreen: با ساعت کامپیوتر که تیمش کردم دقیق دقیق بود ...
              اخرش نفهمیدم علت چیه ؟؟؟ از وقفه هاست ؟از کریستال خارجی؟ (در ضمن من از کریستا ل داخلی خود میکرو هم استفاده کردم فرقی نداشت)
              از برنامه ایی که نوشتم .... خلاصه گیج گیج شدم
              راستی یه سواله دیقه داشتم: اگه بخوام ساعت وقتی رسید به 23 بعدش بشه 00 مگه این دستور درست نیست؟؟؟
              کد:
              if (i==3 && j==4)
              {
              i=0;
              j=0;
              }

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

[quote author=majid.4206 link=topic=26806.msg128832#msg128832 date=1238650964]
                یه موضوعی داره گیجم میکنه من کلا 4 تا 7segment دارم که باهاش میتونم دقیقه و ساعتو نشون بدم حالا موضوعی که عجیبه اینه که
                اگه فقط دقیقه و ساعتو باهاش نشون بدم ساعت اصلا درست کار نمیکنه ولی اگه بیام ثانیه واون 2 تای دیقه بشن دقیقه اگه اینجوری راش بندازم
                عین یه ساعت سوئیسی کا میکنه :mrgreen: با ساعت کامپیوتر که تیمش کردم دقیق دقیق بود ...
                اخرش نفهمیدم علت چیه ؟؟؟ از وقفه هاست ؟از کریستال خارجی؟ (در ضمن من از کریستا ل داخلی خود میکرو هم استفاده کردم فرقی نداشت)
                از برنامه ایی که نوشتم .... خلاصه گیج گیج شدم
                راستی یه سواله دیقه داشتم: اگه بخوام ساعت وقتی رسید به 23 بعدش بشه 00 مگه این دستور درست نیست؟؟؟

if (i==3 && j==4)
                {
                i=0;
                j=0;
                }

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

سلام
                  بفرمایید این هم ساعت با 4 تا سون سگمنت
                  http://www.4shared.com/file/96375324/1912ea2a/1_online.html
                  http://www.4shared.com/file/96375435/7241fd78/_2__1.html

توپه توپ کار میکنه و کاملا تست شده میباشد
                  فرزندم در راه است

دیدگاه

سلام دوستان گرامی وقتتون بخیر
                    من برد میکروکنترلری رو ساختم که از کریستال ساعت استفاده کردم
                    منبع تغذیه مدار تبدیل شده ۲۲۰ به ۵ ولت هستش که با خازن و مقاومت وات بالا، دیود زنر و رگولاتور و خازن های ظرفیت بالا استفاده کردم و ولتاژ کاملا صاف هستش
                    مدار به خوبی و بدون مشکل کار میکنه و در زمانهای مشخصی یک رله رو روشن و خاموش میکنه
                    مشکل مدار اینجاست که وقتی چند بار دستگاه رو به برق میزنم و قطع میکنم کریستال از کار میفته و میکرو نمیتونه بشماره
                    با تعویض کریستال باز کار میکنه اما بعد چند بار روشن خاموش کردن باز میسوزه
                    به کریستال ساعت هیچ خازن عدسی وصل نکردم

ممنون میشم تجربیات خودتون رو به اشتراک بگذارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X