اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کسینوس فی متر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کسینوس فی متر

سلام بچه ها من باید برا استادم یه کسینوس فی متر بسازم با میکرو میشه لطفا بهم کمک کنید که برای این کار باید چی کار کنم
    معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

پاسخ : کسینوس فی متر

سلام آقای lock من توی یکی از سایتها چندی پیش دیدم که این کار رو توشط آِیسی های ضرب کننده آنالوگ انجام داده بودند وخروجی آی سی به adc وصل میشد البته شماتیکی نبود ومنم نفهمیدم چه طور میشه این کارو کرد ولی اگه اساتید اطلاعاتی راجع به این دارن برای منم سوال شده که چطور با میکرو میشه کسینوس فی متر ساخت :applause:

دیدگاه

سلام دایی جان لاک
      امیدوارم بجای کارد بازی کمی تاپیک ها رو بخونی :icon_razz:
      اینجا بدردت می خوره
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

[quote author=ahmadmn link=topic=29785.msg144247#msg144247 date=1248833555]
        سلام دایی جان لاک
        امیدوارم بجای کارد بازی کمی تاپیک ها رو بخونی :icon_razz:
        اینجا بدردت می خوره:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=27467.0

دیدگاه

احمد جان داستان خیلی عجیب تر از جزیره شده چون من رشته ام کامپیوتر استادم هم عشق برق هست من اصلا نمیدونم این کسینوس فی چی هست که این می خواد من با یه میکرو حسابش کنم

دیدگاه

اگه اینطوریه بی خیال شو
            چون چیز خوبی نیست

دیدگاه

استاد احمد اگه بی خیالش بشم باید بی خیال فارغ التحصیلی بشم حالا میشه بگید این کسینوس فی چی هست ؟ :angry:

دیدگاه

وقتی ما با سیگنالهای غیر dc کار می کنیم به پارامتری بنام کسینوس فی بر می خوریم.

مثلا برق شهر که شکل موجش سینوسیه.

وقتی یه لامپ رو به برق شهر وصل می کنی جریان داخل لامپ هم سینوسی میشه. اگه توی اسکوپ جریان و ولتاژ لامپ رو نگاه کنی دو سینوسی می بینی که دقیقا همفازند. یعنی هر دو در یک زمان به صفر میرسند و در یک زمان ماکزیمم و مینیمم میشن.

اگه بجای لامپ یه مهتابی بزاری توی اسکوپ جریان و ولتاژ رو سینوسی می بینی اما همفاز نیستند! و اختلاف فاز اندکی با هم دارند. این اختلاف فاز بدلیل سلفی بودن مهتابی رخ میده. جریان در سلف کمی دیرتر از ولتاژ ظاهر میشه.
                اگه یک بار خازنی بزاری باز هم این اختلاف فاز را می بینی اما این بار جریان زودتر از ولتاژ است.

دستگاهی که این اختلاف فاز را اندازه میگیره "اختلاف فازمتر" نام داره. بعضی از دستگاههای اندازه گیری کسینوس این زاویه رو هم نمایش میدن و به "کسینوس فی متر" معروفند.

کسینوس فی در محاسبه ی توان واقعی استفاده میشه و بیشتر از خود فی بکار میاد.

دیدگاه

مرسی استاد عزیر
                  احمد جان من حدود یک ماه برای این مساله تحقیق کردم حتی یه کنتور یه فاز رو هم باز کردم و هم اکنون مقدار دقیق جریان و ولتاژ رو دارم با میکرو میگیرم
                  حالا این جوری که معلومه باید در یک لحظه خاص اختلاف بین جریان و ولتاژ رو حساب کنم
                  راستی همون جور که خودتون توی تاپیک های قبلی فرمودید جریان رو دارم با C/t میگیریم و ولتای رو هم با ترانس p/t به 6 ولت تبدیل بعد با یه مقاومت به 5 ولت بعد اندازه میگریم
                  من هرچی دارم فکر میکنم این دو تا عدد هیچ سنخیتی ندارند که بخوام تفاضل اینها رو بگیرم

دیدگاه

این بحث خیلی خوبه کاش تا انتها مثل اون پروژه اصلاح ضریب آقای احمد بشه
                    اگه من بحث رو عوض نمی کنم یه سوال دارم اونم اینه که من هم برای نمونه برداری از این ترانس ها استفاده کردم روش نوشته بود 230 که تبدیل میکرد به 6 ولت ولی نمیدونم چرا بجای 6 ولت داره 8 ولت میده و توی این لحظه هم مقدار برق شهر دقیقا 225 ولت بود کسی میدونه چرا راستی این ترانس از این پک ها هست نگید خودم سیم پیچی کردم
                    البته یه چیزی هم با آقای جان لاک عزیز بگم که قبل از اینکه بانک اطلاعاتی انجمن دچار مشکل بشه چند تا از دوستان جواب داده بودن کاش دوباره تشریف بیارن و جواب بدن :cry2:

دیدگاه

آفرین
                      درست حدس زدی
                      کافیه در یک نقطه ی خاص اختلاف زمانی بین دوتا رو محاسبه کنی.
                      اگه ایندو سیگنال رو به ADCآ‌میکرو دادی:
                      وقتی ولتاژ به عدد 128 رسید تایمر رو استارت کن و وقتی جریان به عدد 128 رسید تایمر رو استوپ کن. مقدار تایمر همون اختلاف فازه و کافیه به درجه تبدیل کنی و با دستور COS ازش کسینوس بگیری.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pani_rezaii
                        این بحث خیلی خوبه کاش تا انتها مثل اون پروژه اصلاح ضریب آقای احمد بشه
                        اگه من بحث رو عوض نمی کنم یه سوال دارم اونم اینه که من هم برای نمونه برداری از این ترانس ها استفاده کردم روش نوشته بود 230 که تبدیل میکرد به 6 ولت ولی نمیدونم چرا بجای 6 ولت داره 8 ولت میده و توی این لحظه هم مقدار برق شهر دقیقا 225 ولت بود کسی میدونه چرا راستی این ترانس از این پک ها هست نگید خودم سیم پیچی کردم
                        البته یه چیزی هم با آقای جان لاک عزیز بگم که قبل از اینکه بانک اطلاعاتی انجمن دچار مشکل بشه چند تا از دوستان جواب داده بودن کاش دوباره تشریف بیارن و جواب بدن :cry2:
                        ترانس هایی که ما می خریم ایده آل نیستند. اگه با مدل ترانس آشنا باشیم به پارامتری به نام رگولاسیون برمی خوریم. این پارامتر یعنی ولتاژ ترانس وقتی بار ازش می کشیم چه تغییری می کنه. هرچه جریان بیشتری از ترانس بکشیم ولتاژ خروجیش کمتر میشه.
                        ترانسی که شما خریدید هم رگولاسیون مشخصی داره. در حالت بی باری 8 ولت میده اما در بار کامل 6 ولت خواهد داد. پس رگولاسیون ترانس شما 33 درصده که چندان خوب نیست.

البته امیدوارم منظورتون از 8 ولت ولتاژ rms باشه و ولتاژ پیک رو با ولتاژ rms اشتباه نگرفته باشید oo:

دیدگاه

توی جزیره ما که ساعت نداره ولی چرا شما که توی دنیای معمولی هستید تا حالا بیدارید (دوست دارم احمد جان استاد عزیز)
                          وای مرسی آقای احمد واقعا ممنونم من یه چیزی رو اشتباه فهمیدم من فکر میکردم باید مقدار این دوتا رو باید از هم کم کنیک الان فهمیدم تفاضل زمان
                          حالا این نقطه رو باید چی در نظر بگیریم حالا چرا 128 :wow: :wow: :wow:

دیدگاه

دمت گرم دایی
                            (مارا همه شب نمی برد خواب، دل نکته ی روزگارو دریاب ...)

اگه سیگنالها رو 5 ولت کرده باشی، یعنی بین صفر و 5 ولت نوسان کنند و اگه 8 بیتی بخونی(که بهتره) عدد بدست آمده بین صفر تا 255 خواهد بود. معمولا وسط سیگنال دقیقترین نقطه برای اندازه گیری اختلاف فازه که میشه 128

دیدگاه

آقای احمد من هم با این 128 مشکل دارم مگه ما توی Adc 1023 پله نداریم شما دقیقا منظورتون پله های Adc هست اگه اینجوریه این پله ها به ولتاژ رفرنس ما بستگی داره و همیشه خونه 128 اون خونه دلخواه ما نیست البته اگه تصور آرایه ای داشته باشیم
                              http://services.nexodyne.com/email/i...3D/0/image.png

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X