اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دفعات نوشتن در EEPROM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دفعات نوشتن در EEPROM

سلام دوستان یک سوال شاید خیلی ساده دارم
    همه می دونیم که تعداد دفعات نوشتن در EEPROM محدود است و شما نمی توانید هر چقدر که دلتان می خواهد در آن بنویسید و بعد از مدتی خراب می شود
    سوال من اینجاست اگه مقداری ثابت رو مرتب در آن بنویسم آیا باز هم عمر آن به همین محدود است مثلا مقدار 010101111 مرتبا در حافظه نوشته شود ( به دلیل اشکالی که ممکن است در برنامه وجود داشته باشد )
    ممنون می شم اگر کسی که مطمئن هست جواب بده

پاسخ : دفعات نوشتن در EEPROM

بله باز هم محدود است .

از sram استفاده کنید و در لحظه قطع برق ، سریعا روی ایپرام بنویسید

دیدگاه

سلام
      تو دیتا شیت ها نوشته 10 هزار بار.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
        سلام
        تو دیتا شیت ها نوشته 10 هزار بار.
        10 هزار بار یا 100 هزار بار؟
        درمورد eeprom های خارجی هم همینجوره؟ (مثل **24C)
        پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

ولی من فکر نمی کنم اگه یک بیتی یک باشه و مرتبا همان رو روش بریزیم این باعث خرابی بشه مگر اینکه بعضی اوقات یکش کنیم و بعضی اوقات دیگه صفر .
          اصلا علت خرابی به نظر من همین تغییر دادنها می تونه باشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسنی کاخکی
            درمورد eeprom های خارجی هم همینجوره؟ (مثل **24C)
            برای 24Cxx این عدد یک میلیون بار است .

دیدگاه

خواهش می کنم با دلیایل خودتون یا حرف من رو رد کنید و یا با دلیل تایید کنید مهمه برام.

دیدگاه

اگه به دنبال چاره هستید خوب هر بار که میخواهید بنویسید بخونید و مقایسه بکنید اگه برابر بود دیگه ننویسید
                ولی اگه دنبال دلیل هستید بر منم موضوع جالب شد ، نمیدونم ولی دنبالش میگردم

دیدگاه

بقلا یه بار تو سایت بحث شده ( منم اشتباهی فکر میکردم )
                  این به ساختار حافظه eeprom بر میگرده
                  برای اینکه به جزیات پی ببرین بهتره یه سربه کتابهای میکروپرسسور بزنین
                  صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM

دیدگاه

ممنونم من دنبال چاره نمی گردم دنبال اصل قضیه هستم

دیدگاه

با سلام
                      اصولا برای نوشتن در ایپرام یک ولتاژ بالای 10 ولت نیاز است که در ایپرام میکروکنترلر و ایپرام های سریال این ولتاژ داخل چیپ ساخته میشه و به خاطر این ولتاژ بالا محدودیت نوشتن درست میشه برای همین شما اگر یک ثابت را نیز مدام روی ایپرام بریزید باز هم از عمر آن کم میشود.
                      البته به نظر من اینگونه است.
                      همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط داریوش عباسی
                        سلام دوستان یک سوال شاید خیلی ساده دارم
                        همه می دونیم که تعداد دفعات نوشتن در EEPROM محدود است و شما نمی توانید هر چقدر که دلتان می خواهد در آن بنویسید و بعد از مدتی خراب می شود
                        سوال من اینجاست اگه مقداری ثابت رو مرتب در آن بنویسم آیا باز هم عمر آن به همین محدود است مثلا مقدار 010101111 مرتبا در حافظه نوشته شود ( به دلیل اشکالی که ممکن است در برنامه وجود داشته باشد )
                        ممنون می شم اگر کسی که مطمئن هست جواب بده
                        جناب آقای عباسی گرامی
                        با سلام

سوال شما رو با یک مثال پی میگیرم :

همونطور که احتمالا اطلاع دارید ، صفحه کیلومتر شمار اتومبیلهای جدید ، دارای واحد حافظه EEPROM سریال ، برای ذخیره اطلاعات مورد نیاز ، از قبیل "مقدار مسافت طی شده کلی / موقت ،TOTAL / TRIP در 6 رقم " میباشند .

فرض میکنیم که ذخیره مسافت طی شده ، در هر 100 متر صورت میپذیرد ، با این حساب ، این قسمت از صفحه کیلومترشمار ، بعد از چند کیلومتر باید دچار آسیب شود ( عدم کارکرد EEPROM ) ؟

تا اونجا که بنده در این زمینه فعالیت و مشاهده نمودم ، ندیدم که حتی یک صفحه کیلومتر هم ، در این رابطه ، دچار نقص بشه .( یعنی مسافت شمار ، اطلاعات جدید رو ذخیره نکند ).
                        البته نه اینکه در این صفحات از EEPROM های غیر زمینی استفاده میشه !! خیر ( نمونه اش ، EEPROM معروف 93c46 یا 93c56 )، بلکه ، احتمالا طراح سخت افزار در این نوع از صفحه کیلومترهای باصطلاح دیجیتالی ، از ترفندی استفاده کرده ، به این ترتیب :

طبق روال مرسومی که عرض شد ، در خانه های حافظه نوشته میشه .
                        تعداد دفعاتی که در خانه های مورد نظر نوشته شده ، بهمراه ، آدرس شروع و خاتمه آن ، در جایی دیگر از حافظه نوشته شده .
                        بر اساس برنامه داخل میکرو صفحه کیلومتر، تعداد دفعات با مقدار حد اکثر مجاز ، مقایسه شده و اگر این تعداد ، بیش از مقدار مجاز نوشتن در یک خانه باشد ، میکرو برای نوشتن اطلاعات جدید ، از خانه های دیگر حافظه با روش ذکر شده استفاده میکند .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر معیری

جناب آقای عباسی گرامی
                          با سلام

سوال شما رو با یک مثال پی میگیرم :

همونطور که احتمالا اطلاع دارید ، صفحه کیلومتر شمار اتومبیلهای جدید ، دارای واحد حافظه EEPROM سریال ، برای ذخیره اطلاعات مورد نیاز ، از قبیل "مقدار مسافت طی شده کلی / موقت ،TOTAL / TRIP در 6 رقم " میباشند .

فرض میکنیم که ذخیره مسافت طی شده ، در هر 100 متر صورت میپذیرد ، با این حساب ، این قسمت از صفحه کیلومترشمار ، بعد از چند کیلومتر باید دچار آسیب شود ( عدم کارکرد EEPROM ) ؟

تا اونجا که بنده در این زمینه فعالیت و مشاهده نمودم ، ندیدم که حتی یک صفحه کیلومتر هم ، در این رابطه ، دچار نقص بشه .( یعنی مسافت شمار ، اطلاعات جدید رو ذخیره نکند ).
                          البته نه اینکه در این صفحات از EEPROM های غیر زمینی استفاده میشه !! خیر ( نمونه اش ، EEPROM معروف 93c46 یا 93c56 )، بلکه ، احتمالا طراح سخت افزار در این نوع از صفحه کیلومترهای باصطلاح دیجیتالی ، از ترفندی استفاده کرده ، به این ترتیب :

طبق روال مرسومی که عرض شد ، در خانه های حافظه نوشته میشه .
                          تعداد دفعاتی که در خانه های مورد نظر نوشته شده ، بهمراه ، آدرس شروع و خاتمه آن ، در جایی دیگر از حافظه نوشته شده .
                          بر اساس برنامه داخل میکرو صفحه کیلومتر، تعداد دفعات با مقدار حد اکثر مجاز ، مقایسه شده و اگر این تعداد ، بیش از مقدار مجاز نوشتن در یک خانه باشد ، میکرو برای نوشتن اطلاعات جدید ، از خانه های دیگر حافظه با روش ذکر شده استفاده میکند .

با تشمر از شما من خودم هم معمولا برای نوشتن در از روشی مشابه روش شما که فرمودین استفاده می کنم ولی اصلا سوال من این نیست
                          اصولا برای نوشتن در ایپرام یک ولتاژ بالای 10 ولت نیاز است که در ایپرام میکروکنترلر و ایپرام های سریال این ولتاژ داخل چیپ ساخته میشه و به خاطر این ولتاژ بالا محدودیت نوشتن درست میشه برای همین شما اگر یک ثابت را نیز مدام روی ایپرام بریزید باز هم از عمر آن کم میشود
                          از شما هممتشکرم ولی شما مطمئن هستید ( هم 10 ولت رو میگم وهم علت خرابی)

دیدگاه

با توجه به اینکه هیچ کجا از دیتاشیت نگفته که " مقدار ورودی با مقدار داخل ایپرام چک میشود ، اگه برابر بود از عملیات write صرفنظر میگردد" پس نتیجه مشخص است .

شما هم یک برنامه بنویس که یک میلیون بار یک عدد را در یک بایت از ایپرام write کنه . فردا صبح ببین حال ایپرامت چطوره !!! خبرش را به ما هم بده.

موفق باشید .

دیدگاه

سلام، تو این سایت کلی گشتم و تایپیک همه رو خوندم، اما جواب ِ سوالامو نگرفتم می دونید مشکل کجاست؟ اینکه من هیچ اشنایییاتی با eeprom ندارم و می خوام با اتصالش به میکرو یه سری اطلاعات توش ذخیره کنم ، همه ی این اطلاهعات واسه فهمیدن بعد اصل قضیه است لطفا کمکم کنید اگه اطلاعاتی یا نمونه ای که با برنامه ی بسکام دارید برایم بذارید یا راهنمایی کنید من یه at24c512 'گرفتم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X