اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حفاظت از برنامه میکرو بطور دایمی (برای همیشه غیر قابل خواندن)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حفاظت از برنامه میکرو بطور دایمی (برای همیشه غیر قابل خواندن)

سلام یه سوال داشتم چه طور میشه از برنامه میکرو محافظت کرد که به هیچ عنوان دیگه نشه خوندش
    در مورد فیوز بیت ها می دونم ولی یه جایی خوندم اگه به پایه های میکرو ((همون پایه های spi یا ریست ))ولتاژ بالا بدیم اون پایه ها واسه همیشه می سوزن وغیر قابل استفاده می شه و دیگه نمیشه که اون برنامه رو خوند چون پروگرامر نمیتونه با میکرو ارتباط بر قرار کنه و بر نامه برای همیشه محفوظ می مونه؟ !:wow:
    خب این میتونه در مورد پرگرامر های stk200/300 صادق باشه چون با spi با میکرو ارتباط بر قرار میکنن :applause:
    ولی من نمی دونم که این پروگرامر های پارالل چطوری با میکرو ارتباط بر قرار می کنن یعنی از چه پایهای میکرو میخونن یا می نویسن یا از چه پروتتکل ارتباطی استفاده می کنن :cry2:
    از دوستان کسی در مورد پارالل می تونه کمک کنه ؟ چه پایه یای رو باید سوزوند تا دیگه نشه بر نامه رو خوند؟ :nerd:
    در مورد سایر پروگرامها هم کسی می تونه کمک کنه

پاسخ : حفاظت از برنامه میکرو بطور دایمی (برای همیشه غیر قابل خواندن)

فکر کنم همه ی انواع پروگرامر با پایه های MISO MOSI SCKارتباط برقرار میکنن!پروگرامر پارالل من که اینطوری بود!
    زکات علم نشر آن است.

دیدگاه

فکر کنم همینجوری باشه چرا چک نکردی هزینه اش 1000 تومان atmega8 هست!!!!!!!!!!!!
      :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

حرف قشنگی زدی!!!به امتحانش میارزه!!! :applause:
        زکات علم نشر آن است.

دیدگاه

سلام پس به نظر دوستان بهترین کار باید همین باشه یعنی های ولتاژ دادن به پایه میکرو که دیگه دغدغه فیوز بیت هم نداشته باشی
          میشه اساتید هم بگن که چطور از برناموشون مواظبت می کنن :nerd: می خوام این تاپیک یه جایی برسه
          انشا ...

دیدگاه

اگه فیوز بیت های لاک رو فعال کنید . کسی نمیتونه برنامه شما رو بخونه .

دوست عزیز اگه کسی بتونه این کارو بکنه کل ATMEL رو هواست .

البته یه جاهایی میگفتن که تونستن میکرو های PIC سری 16 رو با جداول lookup برنامشو بخونن که این کار هم زمان بر و تقزیبا غیر ممکن هست
            مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط segmex
              اگه فیوز بیت های لاک رو فعال کنید . کسی نمیتونه برنامه شما رو بخونه .
              ولی من توی همین سایت یه چیزهای دیگه خوندم حالا کار که از محکم کاری عیب نمی کنه!!
              دوست عزیز اگه کسی بتونه این کارو بکنه کل ATMEL رو هواست .

البته یه جاهایی میگفتن که تونستن میکرو های PIC سری 16 رو با جداول lookup برنامشو بخونن که این کار هم زمان بر و تقزیبا غیر ممکن هست

دیدگاه

سلام
                یه راه مطمئن میدونی چیه ؟
                پایه های ریست رو تو مگا 8 بکنی!!!! oo:
                و ببین توقسمت پروگرمر پارالل کدوم پایه مربوط به xtal است اونم منهدم کنی چون تمام فیوزبیت هارو من شنیدم(امتحان نکرم پس مطمئن نیستم)که میشه از طریق پروگرمر پاررالل برگردوند...
                در ضمن شما میبینید وقتی یه شرکت محصولشو تجاری وارد بازار میکنه اسم آی سی رو پاک یا یه شماره دیگه میزاره روش برا همین هم
                Atmel نمی خواد بره رو هوا!!!!
                یا علی

دیدگاه

اون پایه ای که همه رو با هم SYNC میکنه،پایه SCK هستش...اگه این نابود بشه تمومه!!!در ضمن اگه مداری بزنی که نذاره پایه RESET میکرو صفر بشه حله!!
                  چون شروع هر فرایند پروگرامری با این پایست که اگه صفر نشه پروگرامرت ERROR میده!!! :wow:
                  زکات علم نشر آن است.

دیدگاه

کسی میتونه مکانیزم عمل لاک بیت ها رو توضیح بده ؟
                    مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

دوستان تا جایی که من میدونم پروگرمرهای پارالل یا پروگرمرهای یونیورسال میتونن فیوزبیت ها رو برگردونن ولی لاک بیت رو فکر نمیکنم بشه.

تو درس معماری واسه حافظه ها چیزایی راجع به اینکه چجوری اطلاعات ذخیره میشه خونده بودیم یعنی یه mos با ولتاژ تریشهولد متغیر بود که با تغییر این مقدار میشد تنظیم کرد که ترانزیستور خاموش باشه یا نه. و با اعمال یه ولتاژ بالا میشد ترانزیستور رو ریست کرد. ولی باز میگم فکر نمیکنم امکان بازگردانی فیوزبیت باشه اونوقت دیگه هیچ کالایی امنیت نداره که هیچ دیگه برنامه نویس ها هم نمیتونن پولی دربیارن چون فورا کپی میشه. :mrgreen:
                      It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

اصولا همه چیز ممکنه !!!!!!!!!!!!
                        ولی باید دید که چرا و چگونه میشود که اینجوری میشود؟؟؟؟؟؟
                        تا جایی که من میدونم لاک کردن میکرو بیشتر نرم افزاری است ولی این حرکت ولتاژ بالا سخت افزاری است و یه چیزی رو میسوزونه که دیگه درست نمیشه!!
                        :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
                        درست میگم یا در اشتباهم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                        دوستان راهنمایی کنن؟؟
                        :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question:

دیدگاه

پروگرامر پارالل می تونه آیسی شما را مثل روز اولی کنه که از مغازه می خرینش.

نه اینکه مثلا لاک بیت هاشو بردارید و برنامه اش رو بخونید !!!!
                          تا جایی که من اطلاع دارم قفل کردن برنامه میکرو هنوز مطمئن ترین راه است .

خیلی هم نگران برنامه تون نباشید . طرف اینکاره باشه 3 سوته مشابه اونرو می نویسه !!!

دیدگاه

آره!!اگه این کارو بکنی و بسوزونی به هیج وجه نمیشه برگردودتش!!!!
                            زکات علم نشر آن است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید نصراله زاده
                              پروگرامر پارالل می تونه آیسی شما را مثل روز اولی کنه که از مغازه می خرینش.

نه اینکه مثلا لاک بیت هاشو بردارید و برنامه اش رو بخونید !!!!
                              تا جایی که من اطلاع دارم قفل کردن برنامه میکرو هنوز مطمئن ترین راه است .

خیلی هم نگران برنامه تون نباشید . طرف اینکاره باشه 3 سوته مشابه اونرو می نویسه !!!
                              بله حق با ایشونه
                              اگه لاک بیتها رو فعال کنید دیگه راهی نداره که برنامه رو بخونین
                              لاک بیتها برمیگردند فقط در صورتی که میکرو رو erase کنید که در این صورت برنامه میکرو هم پاک میشه
                              پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X