اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

pll در میکرو یعنی چه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : pll در میکرو یعنی چه؟

توی یادگیری اسمبلی باید دو مقوله رو در نظر بگیرید، یکی اینکه باید به معماری مسلط بشید و دیگری اینکه تکنیک های برنامه نویسی اسمبلی رو یاد بگیرید. معماری و دستورات رو میشه از روی دیتاشیت یاد گرفت اما تکنیک برنامه نویسی اسمبلی رو یا باید از قبل روی تراشه های دیگه یاد گرفته باشید یا اینکه کتابی بگیرید و تمرین کنید تا یاد بگیرید، میکروهای سری 16 و پایین تر از اون توی خانواده PIC ها دستورالعمل های 14 بیتی دارند و از لحاظ برنامه نویسی اسمبلی خیلی پایه هستند، حدود 35 تا دستور دارند که خیلی محدود هست، کسی که بتونه با این دستورات و این میکروها با اسمبلی انواع برنامه رو بنویسه میشه یک برنامه نویس اسمبلی خوب، اما واقعا شروعش زحمت زیادی میخواد، کتاب زبان انگلیسی برای PIC توی اینترنت زیاد هست اما اگر کتاب فارسی میخواید برای یادگیری تکنیک های پایه و مهم به نظر من کتاب مرجع کامل PIC 16F84 خوب هست و تکنیک ها رو خوب بیان کرده و با یک میکرو ساده برنامه نویسی رو یاد داده و مثال زده، مطالعه دیتاشیت هم برای برنامه نویسی اسمبلی کاملا ضروری هست، کتابی که ذکر کردم ترجمه و تکمیل آقای امیر داداش وند هست، و حجم کمی هم داره و به نظر من برای یادگیری تکنیک های پایه و مهم اسمبلی کاملا ضروری و مفید هست. اگر میخواید خوب یاد بگیرید باید هرچی کتاب دیدید بخرید و بخوانید و برنامه بنویسید، اسمبلی خیلی نکته داره و هرچی کار کنید کم هست، به خصوص توی تراشه های PIC که ریزه کاری زیاد دارند، بعد از اینکه به سری 16 مسلط شدید وقتی بخواید سری 18 رو با اسمبلی برنامه نویسی کنید خیلی راحت تر هستید چون دستورات زیادتر شده و راحت تر شده، برنامه نویسی اسمبلی AVR هم دیگه براتون خیلی راحت هست. نمیخوام بترسونمتون ولی اگر میخواید با اسمبلی کار کنید باید واقعا اهل سر و کله زدن باشید و انتظار نداشته باشید کارها راحت انجام بشه.
    شما که C رو بلد هستید اگر اسمبلی رو درست یاد بگیرید میشید یک برنامه نویس کامل، کسی که اسمبلی بلد نباشه در واقع میکرو رو کامل بلد نیست !

از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : pll در میکرو یعنی چه؟

نوشته اصلی توسط n340
      جالب بود
      ولی من یادگرفتن PIc رو با سی ترجیح میدم
      فعلا که دست از سر avr برنمی دارم

البته به نظر شما برای ربات کدومش مناسبن
      به نظر من تو ساخت ربات ها ، pic ها بهترن به خاطر قدرت و مقاومتشون در برابر نویز .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X