اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

latch

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

latch

کاربرد LATCH در تابلو روان و پنل های rgb چیست؟
    آیا عمل سوئیچ رو انجام میده ؟

پاسخ : latch

سلام

راستش دکمه تشکر رو اشتباه زدم!

در مورد لچ باید بگم کارش نگه داشتن اطلاعاتش سطر و ستون هست ...

یه جورایی میشه گفت با استفاده از لچ پورت اضافه میکنند!
    مثلا میتونند با 2 تا پورت و 8 تا لچ ، 2 پورت رو به 8 تا پورت تبدیل کنند!

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مهری

اشکالی نداره
      هر 6 ماهی 1 بار دستت به کلید تشکر بخوره بد نیست حالا می خاد اشتباهی باشه یا درست :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

بله . لچ برای افزایش پورت های خروجی میکر و استفاده میشه . البته از روش های دیگه هم برای افزایش خروجی میشه استفاده کرد مثل شیفت رجیستر و دیکودر و ... . ولی لچ از همشون بهتره و نور تابلو رو بالا میبره .
        یکی از پرکاربرد ترین لچ تو تابلو روان ها ، آی سی 74HC573 هستش .
        یه توضیح کوچیک در موردش :
        این ic دارای 8تا پایه ورودی اطلاعات و یه پایه هم واسه کنترل هستش که اسمش LE می باشد .
        وقتی اطلاعات روی ورودی قرار میگیرند ، تا وقتی LE صفر یا LOW باشه اطلاعات به خروجی نمیرن . (به اصطلاح میگن خروجی قفل میشه و اطلاعات حالت قبل رو در خودش نگه میداره .) این عکس رو نگاه کن :

حالا یکسری اطلاعات (صفر و یک) رو به ورودی این ic میدیم . ولی پایه LE رو یک نمیکنیم و همون صفر میزاریم بمونه . نتیجه رو ببین :

خوب با اینکه ورودی نسبت به حالت قبل تغییر کرد ولی خروجی هنوز همون حالت قبل رو داره نشون میده . چرا؟ چون پایه LE صفره و هنوز یک نشده .
        حالا پایه LE رو یک میکنیم . به خروجی دقت کن :

دیدی که وقتی پایه LE رو یک میکنیم ، اطلاعات ورودی به خروجی میره .
        حالا یک بار دیگه تکرار میکنیم . ورودی رو تغییر میدیم ولی پایه LE رو صفر میکنیم .

مشاهده میکنی که هنوز خروجیمون اطلاعات مرحله قبل رو تو خودش نگه داشته و اطلاعات جدید به خروجی نرفته . (به اصطلاح خروجی لچ شده)
        حالا پایه LE رو یک میکنیم .

اطلاعات ورودی به خروجی رفت .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeed Bagherani

اشکالی نداره
          هر 6 ماهی 1 بار دستت به کلید تشکر بخوره بد نیست حالا می خاد اشتباهی باشه یا درست :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

شرمنده اما اگر حرف شما درست باشه ، سابقه من داخل این سایت میشه 276 *6 ماه که میشه چند ماه؟ و چند سال؟

دیدگاه

سلام

در مورد لچ باید بگم کارش نگه داشتن اطلاعاتش سطر و ستون هست ...

یه جورایی میشه گفت با استفاده از لچ پورت اضافه میکنند!
            مثلا میتونند با 2 تا پورت و 8 تا لچ ، 2 پورت رو به 8 تا پورت تبدیل کنند!

موفق باشید
            ممنون از توضیحتون ولی میشه بیشتر توضیح بدید که چگونه میشه 2 پورت رو با 8 لچ به 8 پورت تبدیل کرد. در پنل های RGB که برای نوردهی پیکسل ها از PWM استفاده میشود از لچ استفاده میکنن . کاربرد لچ در این پنل ها چیست؟

دیدگاه

سلام

ماجرای Latch در RGBها فرق میکنه!اونجا ولتاژ کم و زیاد میشه (با PWM) ولی تابلو های معمولی نه ! فقط یه 0 و 1 هست!

در مورد 8 تا پورت هم ....

یه پورت رو به همه ی دیتاهای لچ ها وصل کن... (همه ی لچ ها رو با هم سری کن اینطوری که مثلا D0 های همه ی لچ ها به هم وصل کن و همه رو به Portb.0 وصل کن و بقیه رو هم همینطور!)

اون یکی پورت رو هم وصل کن به 8 تا پایه ی LE ها که از هر لچ یه دونه میاد!

حالا برای ریختن اطلاعات توی پورتات ، اطلاعات رو بریز روی پورت دیتا هات بعد پایه ی LE رو یه پالس بده!

***فکر کنم بد گفتم! اگه متوجه نشدی بگو تا شماتیک برازم :redface:
              راستی یادم رفت اینو بگم که داخل تابلو RGB ها برای هر سطر یه کانال PWM میزارند!!!(البته به همین سادگی نه)

یه نکته رو هم در مورد تابلو های نسل جدید بگم که تازگیا مد شده که مثلا 2 تا ال ای دی رو با فاصله کم و رنگ مختلف میزارند!البته نمیشه گفت RGB اما خوب قشنگه!و انیمیشن های خیلی جالبی میشه ازش در آورد!

نمونه هاشم اگه میخواید ببینید و بچه ی اصفهانید ! یکیش در دروازه دولت اول خیابان طالقانی یکی دیگش هم روبه روی 33 پل داخل یه وسایل ورزشی فروشیه که واقعا محشره! :nerd:

موفق باشید :nerd:

دیدگاه

سلام

ماجرای Latch در RGBها فرق میکنه!اونجا ولتاژ کم و زیاد میشه (با PWM) ولی تابلو های معمولی نه ! فقط یه 0 و 1 هست!

در مورد 8 تا پورت هم ....

یه پورت رو به همه ی دیتاهای لچ ها وصل کن... (همه ی لچ ها رو با هم سری کن اینطوری که مثلا D0 های همه ی لچ ها به هم وصل کن و همه رو به Portb.0 وصل کن و بقیه رو هم همینطور!)

اون یکی پورت رو هم وصل کن به 8 تا پایه ی LE ها که از هر لچ یه دونه میاد!

حالا برای ریختن اطلاعات توی پورتات ، اطلاعات رو بریز روی پورت دیتا هات بعد پایه ی LE رو یه پالس بده!

***فکر کنم بد گفتم! اگه متوجه نشدی بگو تا شماتیک برازم :redface:
                راستی یادم رفت اینو بگم که داخل تابلو RGB ها برای هر سطر یه کانال PWM میزارند!!!(البته به همین سادگی نه)

یه نکته رو هم در مورد تابلو های نسل جدید بگم که تازگیا مد شده که مثلا 2 تا ال ای دی رو با فاصله کم و رنگ مختلف میزارند!البته نمیشه گفت RGB اما خوب قشنگه!و انیمیشن های خیلی جالبی میشه ازش در آورد!

نمونه هاشم اگه میخواید ببینید و بچه ی اصفهانید ! یکیش در دروازه دولت اول خیابان طالقانی یکی دیگش هم روبه روی 33 پل داخل یه وسایل ورزشی فروشیه که واقعا محشره! :nerd:

موفق باشید :nerd:
                تو پاساژ طالقانی طبقه سوم یکی هست که این کارارو میکنه تابلوهای جالبی داره یه سری بزنی بد نیست روبرو هست و یه حامد الکترونیک هم روبروشه اون هم داره
                { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

تو پاساژ طالقانی طبقه سوم یکی هست که این کارارو میکنه تابلوهای جالبی داره یه سری بزنی بد نیست روبرو هست و یه حامد الکترونیک هم روبروشه اون هم داره
                  بزار یکی رو هم من آدرس بدم برید ببینید :mrgreen: بعد از پاساژ پوریای ولی ، همون دست پاساژ یه تابلو نمونه کار سبز زده بیرون دم درش(اسمشو نمیگم تبلیغ نشه)

در ضمن تابلو هایی که اینها میسازند 3 رنگه نه RGB .... فرق فوکوله :mrgreen:

دیدگاه

سلام روی چاقی برقراری تیمی میزونی روفرمی یانه :rolleyes: :mrgreen: اینم با لحجه قشنگه ...اونم دیدم ولی اون که تک رنگه oo:البته با خودشم صحبت کردم راستی حالا که به اینجا رسیدیم شما پنجرو led برا تابلو سراغ دارین کجا دارن از این سوراخ سوراخا که مال روز دیدهاست از کجا میشه گرفت سید
                    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                      سلام روی چاقی برقراری تیمی میزونی روفرمی یانه :rolleyes: :mrgreen: اینم با لحجه قشنگه ...اونم دیدم ولی اون که تک رنگه oo:البته با خودشم صحبت کردم راستی حالا که به اینجا رسیدیم شما پنجرو led برا تابلو سراغ دارین کجا دارن از این سوراخ سوراخا که مال روز دیدهاست از کجا میشه گرفت سید
                      ؟نمیدونم؟ :sad:

یادمه بچه ها میگفتند این ها رو میدن با روش تزریق (یه چی تو این مایه ها)درست میکنند که اگه ما بخوایم بدیم برامون درست کنند حدود 1 ملیون به بالا(شاید بیشتر) پامون در بیاد....

من این پنجره ها رو که میگی رو داخل اصفهان ندیدم کسی بندازه رو تابلو هاش....تنها جایی که اینها رو میشه دید داخل تابلو های این اتوبوس های شرکت واحده که فکر کنم ساخت تهرانه :agree:

اگه جایی پیدا کردی که اینها رو داشته باشه یه ندایی به ما هم بده :nerd:

موفق باشید

دیدگاه

چرا بابا من زیاد دیدم ولی نمیدونم از کجا میتونم گیر بیارم یگی میگفت تهران هست دیگه بیشتر نمیدونم :redface:
                        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

تابلو کار میکنی :question:
                          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                            تابلو کار میکنی :question:
                            حدودا...نه هستم نه نیستم :mrgreen:

دیدگاه