اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی خواندن پین های سه حالته tri-state در میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی خواندن پین های سه حالته tri-state در میکرو

با سلام
    لطفا راهنمای نمائید که چگونه پین های خروجی PT2272 که سه حالته میباشند را در برنامه میکرو خواند.
    فرض کنید پین های میکرو متصل به پین های ادرس در تراشه PT2272 را بصورت زیر در حالت tri-state قرار داده باشیم.

DDRB = 0x00;
    PORTB = 0x00; امپدانس بالا - مقاومت بالاکش داخلی میکرو غیر فعال

حال میخواهیم در برنامه آدرس را بخوانیم. حالت سوم یعنی float را چگونه در برنامه بخوانیم.
    تعداد آدرس های ممکن: 3 به توان 8

با تشکر
    نيك و بد چون همي ببايد مرد
    خنك آنكس كه گوي نيكي برد
    هر كه آمد عمارتي نو ساخت
    رفت و عمارت به ديگري پرداخت

پاسخ : چگونگی خواندن پین های سه حالته tri-state در میکرو

فکر کنم اینجوری
    ddr=0x01;
    portx.0=1;

ddrx=0x01;
    portx.0=0;

ddrx=0x00;

هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

دوست گرامی n340
      مشکل و ابهام من چگونگی تنظیم کردن پین ها به حالت tri-state نیست چرا که همانطور که در سوال من میبینید من پورت B را در حالت tri-state و امپدانس بالا تنظیم کرده ام.
      مساله این است که چگونه میتوانم بخش data خروجی PT2272 را که 4 پین است توسط برنامه و از طریق پین های تنظیم شده در حالت امپدانس بالا دیکد کنم بطوریکه بجای 2 به توان 4 حالت (یعنی 16 حالت)، 3 به توان 4 حالت (یعنی 81 حالت) را داشته باشم و بر اساس هر کدام از این 81 حالت عمل خاصی در برنامه انجام شود.
      به عبارت دیگر چگونه میتوانم حالت float را در پین ها چک کنم؟ نشانه float بودن یک پین چیست؟

اگر پورت X خوانده شود ( K = pinX ) پینی که در حالت امپدانس بالاست چگونه خوانده میشود؟ 0 یا یک یا بصورت تصادفی یکی از این دو؟
      اگر بصورت تصادفی نتیجه خوانش پین 0 یا 1 شود آنگاه دیگر 81 حالت توسط 4 پین داده بدست نمی آید و تنها 16 حالت را خواهیم داشت.
      امیدوارم با توجه به توضیحات اخیر متوجه منظور بنده شده باشید. لطفا دوستان راهنمایی نمایند.
      خنك آنكس كه گوي نيكي برد
      هر كه آمد عمارتي نو ساخت

دیدگاه

بابا زیر دیپلم حرف بزن
        ما هنوز سال اولیم :mrgreen:

خوب نگاه کن
        pt چند پایه داره برای کد و دیکود کردن
        این پایه ها سه حالت دارند 1.ازاد 2.منفی 3.مثبت
        حالا بسته به نوع pt داره که چند پایه داره
        چند پایه هم داره که 1 0 ورودی میگره و تو pt دیگه خروجی بگیره
        خوب حالا شما رو کدوم پایه ها صحبت داریم
        هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
        بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
        میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

جناب n340

بنده سوالم را پس میگیرم چرا که از طریق فایل زیر متوجه شدم که تنها پین های آدرس میتواند tri-state باشد و نه پین های دیتا. در صورتی که بنده میخواستم از سه حالته بودن 4 پین دیتا برای افزایش رینج داده ارسال از 16 به بالا استفاده کنم.
          http://www.ayxsj.com/pdf/pt2272.pdf

در هر صورت از راهنمای دوستان در این تاپیک سپاسگذارم.
          خنك آنكس كه گوي نيكي برد
          هر كه آمد عمارتي نو ساخت

دیدگاه

لطفا کسانی که از کاربردهای حالت tri-state پین ها در کاربرد های مختلف اطلاع دارند آنرا در این تاپیک مطرح نمایند تا بنده و دوستان دیگر با آن بیشتر اشنا شویم:
            مثلا یکی از کاربرد های آن در تاچ اسکرین ها است:
            صفحات لمسی 4 سیم دارند به GND، VCC, Hi-Z و X یا Y که ترتیب مشخصی از سه سیم اول و X یا Y برای خواندن مختصات نقطه لمس شده توسط میکرو کنترلر بکار میرود.
            با تشکر
            :smile:
            خنك آنكس كه گوي نيكي برد
            هر كه آمد عمارتي نو ساخت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X