اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستر مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستر مناسب

میخوام با یه پیچه و یه آهن روبا یه چیزی شبیه ویبره بسازم
    میخوام با میکرو یه موج مربعی تولید کنم و اونو تو پیچه بفرستم
    حالا میخوام بدونم باید از چه ترانزیستوری برای وصل کردن میکرو به پیچه استفاده کنم
    اگه یه مدار براش طراحی کنید عالی میشه
    (تعداد دور پیچه و قطر سیم هنوز معلوم نیست! ، ولی قطعا شعاع پیچه کمتر از 1 ساتی متر)
    نــــ_ـــمـــ_ــــیــــ_ـــدونـــــ_ــم.....

پاسخ : ترانزیستر مناسب

نوشته اصلی توسط mjs1990s
    میخوام با یه پیچه و یه آهن روبا یه چیزی شبیه ویبره بسازم
    میخوام با میکرو یه موج مربعی تولید کنم و اونو تو پیچه بفرستم
    حالا میخوام بدونم باید از چه ترانزیستوری برای وصل کردن میکرو به پیچه استفاده کنم
    اگه یه مدار براش طراحی کنید عالی میشه
    (تعداد دور پیچه و قطر سیم هنوز معلوم نیست! ، ولی قطعا شعاع پیچه کمتر از 1 ساتی متر)
    بسته به ولتاژ و جریانتون داره ترانزیستور های ارزون برای این کار
    bd139 یه کم قویتر bd239 بالاترش bd243 یا tip41 بالاتر ترش tip3055 یا اگه قویتر لازم دارین 2n3055
    البته این ترانزیستور ها برای فرکانس پایین و ولتاژ پایین ساخته شدن دیود هرز گرد دو سر سیم پیچ فراموش نشه

دیدگاه

من هم تقریبا یه همچین کاری می کنم و می خوام 12v به ترانزیستر بدم . کدوم اینا بهترند.

راستی این دیود هرز گرد چیه لازمه؟ ولتاژ DC هستش ها؟؟!!

راستی میکرو م هم ATMega32L برای همین پایین بودن ولتاژ base هم برام مهمه.

bd139 خوبه؟
      تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
        بسته به ولتاژ و جریانتون داره ترانزیستور های ارزون برای این کار
        bd139 یه کم قویتر bd239 بالاترش bd243 یا tip41 بالاتر ترش tip3055 یا اگه قویتر لازم دارین 2n3055
        البته این ترانزیستور ها برای فرکانس پایین و ولتاژ پایین ساخته شدن دیود هرز گرد دو سر سیم پیچ فراموش نشه
        میخوام از باتری موبایل استفاده کنم ، باید از کدومشون استفاده کنم؟
        دیود هرز گردم نمیدونم چیه!

دیدگاه

برای جریانهای تا یک آمپر bd139 خوبه اگه جریان بیس پایینتر می خواین با یه ترنزیستور دیگه مثل 2sc945 بصورت دارلینگتون ببندینش
          دیود هرزه گرد هم برای حذف ولتاژ بالای ناشی از اثر خود القایی سیم پیچ هنگام قطع جریان بکار میره

دیدگاه

میشه بگید باید از چه دیود هرز گردی استفاده کنم

دیدگاه

سلام
              برای این کار تا جریان 5 آمپر بهترین ترانزیستور به نظر من tip122 هست که 120 تومان قیمتشه و داخل خودش هم دیود هرز گرد داره و لازم نیست قطعه دیگری استفاده کنی تازه اگر شما از یک ترانزیستور معمولی استفاده کنی به علت اینکه نیاز به دیود هرز گرد در خارج مدار پیدا میکنی ولی به دلیل اینکه اکثر افراد فکر می کنند که دیود 1n4007 یا دیگر دیود های این خانواده برای دیود هرز گرد مناسبه ولی این مشکل وجود داره که این دیود یک دیود کند محسوب می شه و برای اینکه از این دیود استفاده می شود بعد از مدتی یا ترانزیستور سوییچ می سوزد یا میکرو بدبخت قاطی میکند برای همین من بهت پیشنهاد می کنم از یک ترانزیستور با دیود هرز گرد داخلی استفاده کن.
              به جای تشکر برام دعا کن.
              التماس دعا
              همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

خیلی ممنون.

datasheetشو خوندم چیزایی که می خواستم داشت فقط اینکه دیود هرزگرد دارد رو باید از کجای اون بفهمم . چه جوری نوشته ؟
                تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

خیلی ممنون.

datasheetشو خوندم چیزایی که می خواستم داشت فقط اینکه دیود هرزگرد دارد رو باید از کجای اون بفهمم . چه جوری نوشته ؟
                  تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

امروز این ترانزیستر tip122 رو خریدم ، وقتی دیدمش ترسیدم!!!
                    من میخوام مدارمو که توش یه میکرو avr atmega8L با 4 تا از این ترانزیستر ها با کلی چیزه پر مصرف دیگرو با یه باطری موبایل را بندازم ، بنظرتون شارژش چند ثانیه دوم میاره؟

دیدگاه

متاسفانه نتونستم راش بندازم!!!
                      میخوایم یه موج مربعی با دامنه قابل کنترل تولید کنیم(حتی اینم بلد نیستم!)
                      بعد این موج رو بفرستیم تو یه پیچه(قطر پیچه 1.5cm ،قطر سیم رو خودتون تعیین کنید(لطفا))
                      در واقع میخوایم این پیچه رو کنار یه آهن ربا قرار بدیم تا یه لرزش با دامنه قابل کنترل داشته باشیم
                      پایین بودن مصرفش خیلی برامون مهم برای تولید موج میخوایم از یه میکرو ATmega8L یا ATmega8VL استفاده کنیم ولی نمیتونیم مدارشو طراحی کنیم ، تو نوشتن برنامش هم مشکل داریم.
                      در ضمن برای راه اندازیش از یه باطری موبایل استفاده میکنیم و 4 تا از این ویبره ها لازم داریم.

حالا میگید باید چیکار کنیم؟

دیدگاه

اول با یه کار راحت شروع کنین .
                        مثلا یه لامپ رو باهاش روشن و خاموش کنین بعد سراغ بقیه چیزا مثل pwm برین

دیدگاه

سلام
                          ترانزیستور tip122 از داخل دارای دیود هرز گرد هست و لازم نیست که چک بشه فقط در تست با اهممتر اگر کلکتور امیتر را به صثورت معکوس وصل کنید باز هم به اندازه یک دیود افت ولتاژ خواهید داشت از روی دیتا شیت پایه ها را پیدا کن و نگران مصرف نباش چون ترانزیستور برای شما مشخص نمی کند که مصرف چه قدر است بلکه امپدانس(مقاومت) پیچه شما جریان عبوری را مشخص می کند این ترانزیستور تا 5 آمپر قدرت جریان دهی دارد.
                          همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

منم اول با یه لامپ تستش کردم ولی وقتی ترانزیستر رو سر راهش میذاشتم دیگه چشمک نمیزد (داعم روشن میموند)

حالا چطوری یه موج سینوسی با دامنه قابل کنترل تولید کنم؟
                            این موجی که من برنامشو نوشتم به صورت دیجیتال و نمیشه دامنشو تغییر داد.

دیدگاه

یه روش عجیب ولی جالب به ذهنم رسید.

یه ولتژ ثابت رو بده به یه موتور مٍلا یه آرمیچر ساده. بعد حالا اول یه سوالی اگر یه آرمیچر رو مثلا به نیروی باد بچرخونیم اونوقت موج سینوسی تولید میشه؟؟

اگر جواب مثبته پس فقط لازمه اون آرمیچر اولی رو به سر یه آرمیچر دیگه وصل کنی اینجوری فکر کنم خروجیت متناوب بشه.

اصلا مگه با خروجی های آنالوگ میکرو نمی شه این کارو کرد؟؟
                              تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X