اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد ساخت مدار کنترل سطح مایع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کمک در مورد ساخت مدار کنترل سطح مایع

سلام
    فلوتر ها دارای یک سوئیچ هستند که وقتی سطح آب بالا تر از آن قرار گیرد سوئیچ آن بسته می شود
    به سایت پمپ مایه مراجعه کنید اطلاعات کافی به شما داده می شود
    **/nsm\**

دیدگاه

عزیز من تمام این چیزایی که دوستان میگن درسته ولی گرون در میاد.
      از خاصیت رسانایی آب استفاده کن. بیس یک ترانزیستور دارلینگتون با بتای بالا رو درون آب بزار خروجی رو یه ال ای دی. وقتی آب به بیس میرسه روشن میشه.

دیدگاه

سلام

دوستان که میگن گرون در میاد، بستگی داره، اگر فقط بخواهید سطح رو در سه level بسنجید، بله این روش اصلاً اقتصادی نیست. اما اگر بخواهید حجم آب موجود رو نخمین بزنید، این بهترین روش هست.
        تازه دستتون هم برای گسترش اون بازه. میتونید همواره حجم آب رو داشته باشید و مصرف آب رو مثلاً در طول شبانه روز حساب کنید و در انتهای ماه یک میانگین از مصرف آب بدست بیارید.

ماژول خارجی که خیلی تو بازار زیاده، اما اکثرشون transceiver هستند، خروجیشون رو هم دیجیتال میدن و قیمتشون هم گرون هست. یه چند تا ماژول ایرانی آماده هست، اکثر مغازه ها دارند.

من کلاً خوب توضیح نمیدم، فکر کنم برای همین یک مقدار گیج شدید! خوب یکبار بهتر توضیح میدم: ماژولی که تهیه میکنید، دو پایه تغذیه، یک ورودی و یک خروجی داره. شما وقتی ورودی رو high کنید، ماژول موج 40 کیلوهرتز رو روی فرستنده ارسال میکنه. هر وقت هم که خروجی high شد، یعنی موج دریافت شده. حالا ما با مبکروکنترلر زمان بین این دو عمل رو اندازه گیری میکنیم.

اگر تازه کار هستید، Graphic LCD رو فعلاً کنار بگذارید و با Alphanumeric LCD که مار باهاش ساده هست شروع کنید و سطوح رو با Low, Mid, High نشون بدید. به این صورت که بعد از محاسبه فاصله در برنامه، دو تا شرط مقایسه میگذارید.

Dim هم در کامپایلر Bascom دیمانسیون متغیر رو تعریف میکنه. یعنی وقتی می نویسیم Dim a as Long یعنی متغیر a رو از نوع long تعریف کردیم. a در اینجا مقدار خوانده شده از تایمر رو در خودش نگه میداره.

موفق باشید.

دیدگاه

خیلی ممنون آقا محمد و nasser_sm و epauon عزیز :applause: با توجه به اینکه همه معترفید که برای پروژه من این روشها یکم گرونه فکر کنم بهتر باشه از همون خاصیت هدایت آب استفاده کنم فکر من اینه که یک عدد فیبر باریک که هر 5 سانت یک بار هادی شده رو داخل آب بزارم و یک برق 5 ولت هم به آب وصل کنم بعد وقتی آب به 5 سانت اول میرسه هادی 5 ولت رو دریافت میکنه حالا سیم پشت بردرو به میکرو میدیم و میگیم وقتی هر کدوم از هادی های داخل آب 1 شدن مثلا روی lcd بنویس low یا mid یا high به نظرتون عملی؟ :read:و بعدم اینکه استادم گفته روی lcd گرافیکی باشه وگرنه اصلا فعلا با گرافیکی کار نمی کردم.بازم ممنون از همه ی دوستان
          اگر دين نداري حداقل آزاده باش <امام حسين (ع)>

دیدگاه

سلام
            برنامه نویسی با این ماژول چطوریه ؟؟؟ (بسکام )
            فقط هدفم اینه آب تا یه سطحی که زیاد شد پمپ خاموش شه تا یه سطحی که کم شد پمپ روشن شه همین ؟؟؟
            با تشکر
            بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

دوستان برای همین لول سنج من از یه مدار استفاده کردم که دو سطح رو نشون اندازه گیری میکنه،ایا میشه همین مدارو با اضافه کردن چندتا المان دیگه به سه سطح یا بیشتر ارتقا داد؟من خودم روی همین گیر بودم،هر چی هم تو نت گشتم چیزی پیدا نکردم

البته با اجازه صاحب تاپیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mosi_reali نمایش پست ها
                سلام
                برنامه نویسی با این ماژول چطوریه ؟؟؟ (بسکام )
                فقط هدفم اینه آب تا یه سطحی که زیاد شد پمپ خاموش شه تا یه سطحی که کم شد پمپ روشن شه همین ؟؟؟
                با تشکر
                اگر منظور شما التراسونیک هست که کد های آن در اینترنت موجود هست . از نقشه پست بعدی که با یک ۵۵۵ ساخته شده هم میتونید استفاده کنید . انواع فلوتر هم در بازار هست که مثل یک کلید عمل می*کنه و کارکرد راحتی داره . پیچیدگی برنامه هم نداره میتونید استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadgh1370 نمایش پست ها
                  دوستان برای همین لول سنج من از یه مدار استفاده کردم که دو سطح رو نشون اندازه گیری میکنه،ایا میشه همین مدارو با اضافه کردن چندتا المان دیگه به سه سطح یا بیشتر ارتقا داد؟من خودم روی همین گیر بودم،هر چی هم تو نت گشتم چیزی پیدا نکردم

البته با اجازه صاحب تاپیک
                  درود . با این مدار که بعید هست . در این مدار با سنجش مقدار آب بین h و l موتور خاموش و روشن میشه . سطح سوم چه کاری انجام بده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                    اگر منظور شما التراسونیک هست که کد های آن در اینترنت موجود هست . از نقشه پست بعدی که با یک ۵۵۵ ساخته شده هم میتونید استفاده کنید . انواع فلوتر هم در بازار هست که مثل یک کلید عمل می*کنه و کارکرد راحتی داره . پیچیدگی برنامه هم نداره میتونید استفاده کنید
                    درود
                    منظورم التراسونیک نیست ماژول هست روی ماژول کلیک کنید لطفا .
                    در نقشه 555 یعنی پایه L رو میزاریم رو کمترین سطح ( با یه سیم ؟! ) و پایه H رو هم میزاریم بالاترین سطح مورد نظر ( با یه سیم ؟؟ ) بعد هر موقع آب به L رسید موتور روشن هر موقع به H رسید خاموش درست ؟؟
                    راستی این فلوتر سطح اتصالش چند سانته ( یعنی باید چند سانت بالا یا پایین بشه تا وصل و قطع بشه ) ؟؟؟
                    مد نظر من 5 تا 7 سانت هست .
                    راستی واسه مخزن هم نمیخوام برای مزرعه برنج میخوام .
                    با تشکر
                    جدیدترین ویرایش توسط mosi_reali; ۱۸:۳۳ ۱۳۹۷/۰۳/۰۸.
                    بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

درود
                      منظورم التراسونیک نیست ماژول هست روی ماژول کلیک کنید لطفا .
                      در نقشه 555 یعنی پایه L رو میزاریم رو کمترین سطح ( با یه سیم ؟! ) و پایه H رو هم میزاریم بالاترین سطح مورد نظر ( با یه سیم ؟؟ ) بعد هر موقع آب به L رسید موتور روشن هر موقع به H رسید خاموش درست ؟؟
                      راستی این فلوتر سطح اتصالش چند سانته ( یعنی باید چند سانت بالا یا پایین بشه تا وصل و قطع بشه ) ؟؟؟
                      مد نظر من 5 تا 7 سانت هست .
                      راستی واسه مخزن هم نمیخوام برای مزرعه برنج میخوام .
                      با تشکر
                      درسته ، ببخشید ندیدم لینک رو ، ماژولی که لینک دادید متشکل از یک سری ترک موازی هست که توسط یک ترانزیستور تقویت میشه و به خروجی میده ، یک نکته که حتما باید در نظر بگیرید سولفاته شدن این ماژول یا هر پراب دیگه ست که بعد از مدتی به دلیل تغییر مقاومت ، ممکنه روی سطح تنظیم شده شما تاثیر بذاره .
                      در مورد مدار ۵۵۵ بله همینطور هست با تشخیص تغییر جریان ناشی از رسانا بودن مایع می*تونه لول رو تشخیص بده ، البته سیم سوم m هم هست که باید در کف ظرف نصب* بشه . .
                      فلوتر شامل یک شناور مغناطیسی و یک رد رله ست که با تغییر ارتفاع شناور ، پایه های خروجی صفر و یک میشن و برای همین گزینه خوبی می*تونه باشه ،
                      دامنه حرکت فلوتر زیاد نیست و می*تونه برای سنجش سطح استفاده بشه .
                      عکس :

دیدگاه

درسته ، ببخشید ندیدم لینک رو ، ماژولی که لینک دادید متشکل از یک سری ترک موازی هست که توسط یک ترانزیستور تقویت میشه و به خروجی میده ، یک نکته که حتما باید در نظر بگیرید سولفاته شدن این ماژول یا هر پراب دیگه ست که بعد از مدتی به دلیل تغییر مقاومت ، ممکنه روی سطح تنظیم شده شما تاثیر بذاره .
                        در مورد مدار ۵۵۵ بله همینطور هست با تشخیص تغییر جریان ناشی از رسانا بودن مایع می*تونه لول رو تشخیص بده ، البته سیم سوم m هم هست که باید در کف ظرف نصب* بشه . .
                        فلوتر شامل یک شناور مغناطیسی و یک رد رله ست که با تغییر ارتفاع شناور ، پایه های خروجی صفر و یک میشن و برای همین گزینه خوبی می*تونه باشه ،
                        دامنه حرکت فلوتر زیاد نیست و می*تونه برای سنجش سطح استفاده بشه .
                        عکس :
                        http://shop.aftabrayaneh.com/image/c...4)-500x500.jpg
                        متشکرم
                        به نظر خودم هم فلوتر خیلی راحت تر هست .
                        راستی فلوتر رو میشه جوری نصب کرد که با 5 یا 6 سانت جابه جایی ( بالا و پایین شدن ) قطع و وصل کنه ؟؟؟
                        بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

درود . با این مدار که بعید هست . در این مدار با سنجش مقدار آب بین h و l موتور خاموش و روشن میشه . سطح سوم چه کاری انجام بده ؟
                          یه سطح سوم جوری قرار داده بشه که اگه از اون پایین تر رفت روشن شه،یه سطح مابین بالا و پایین،که هی پمپ نخواد روشن شه

دیدگاه

متشکرم
                            به نظر خودم هم فلوتر خیلی راحت تر هست .
                            راستی فلوتر رو میشه جوری نصب کرد که با 5 یا 6 سانت جابه جایی ( بالا و پایین شدن ) قطع و وصل کنه ؟؟؟
                            وقتی وصل میشه که به انتهای لوله برسه .* چون مغناطیسی هست باید این رو تست کنید . اگر بازه کم بود دوتا بذارید . یکی برای سطح پایین و یکی برای سطح بالا . اینطور دقیق تر میتونید کنترل کنید
                            نوشته اصلی توسط mohammadgh1370 نمایش پست ها
                            یه سطح سوم جوری قرار داده بشه که اگه از اون پایین تر رفت روشن شه،یه سطح مابین بالا و پایین،که هی پمپ نخواد روشن شه
                            خب همین طور باید باشه . L قطع بشه یعنی از آب خارج بشه موتور وصل میشه . H داخل آب بره موتور قطع میشه . مدار رو ببندید رو بردبورد . به سیم m هم که کف ظرف باید باشه توجه کنید

دیدگاه

وقتی وصل میشه که به انتهای لوله برسه .* چون مغناطیسی هست باید این رو تست کنید . اگر بازه کم بود دوتا بذارید . یکی برای سطح پایین و یکی برای سطح بالا . اینطور دقیق تر میتونید کنترل کنید
                              نظر شما در مورد رید سوییچ چیه ؟
                              پشتش رو ثابت میکنم جلوش رو هم به یه یونولیت وصل میکنم ؟ بازه کنترلش هم کوچیک هست .؟؟؟
                              بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

نظر شما در مورد رید سوییچ چیه ؟
                                پشتش رو ثابت میکنم جلوش رو هم به یه یونولیت وصل میکنم ؟ بازه کنترلش هم کوچیک هست .؟؟؟
                                منظور شما رید سوییچ مغناطیسی هست؟ بعید می*دونم بتونید از فلوتر دقیق تر درست کنید ، البته اون هم همینه چیز خاصی نداره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X