اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دماسنج با سون سگمنت (نمایش دمای منفی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : دماسنج با سون سگمنت (نمایش دمای منفی)

نوشته اصلی توسط feredi
    دقیقا فرمایشات شما درسته!
    الان که مرور میکنم "طراح" محترم ، همین کارها رو توی برنامه دوم انجام داده اند.
    نکنه مهندسی معکوس کردی و از روی برنامه "طراح" این راهنمایی ها رو کردی!
    سلام.
    البته ما هرچی ارائه بدیم ذره ای از درسی است که از اساتیدی چون آقای کی نژاد آموختیم. پس در واقع ما از همین اساتید مهندسی معکوس میکنیم. در اینجا هم چون حق همیشه یکیست هر دو به یک نتیجه رسیدیم. البته زمانی خواستم پاسخ شما رو بدم آقای طراح هنوز پاسخ آخر رو ارسال نفرموده بودند احتمالاً زمانی که داشتم جواب شما رو تایپ میکردم ، ایشون زودتر ارسال کردند. به هر حال بنده تا زمانی که این پست رو ارسال نکردید متوجه برنامه دوم نشده بودم.
    به هر حال خوشحالم که به نتیجه رسیدید، باید قدر زحمات افرادی چون آقای کی نژاد رو بدونیم. امیدوارم ایشون همچون همیشه یاری رسان باشند که اجر و ثواب ایشون حتماً محفوظ است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط perfect
      البته ما هرچی ارائه بدیم ذره ای از درسی است که از اساتیدی چون آقای کی نژاد آموختیم. پس در واقع ما از همین اساتید مهندسی معکوس میکنیم.
      مرسی از این همه معرفت!
      آره ، مشکل درایو سون سگمنتها کاملا حل شد. (این "طراح" عجب اعجوبه ایه. تو اولین برنامه پیشنهادیش ، همه مشکلات رو ریشه کن کرد)
      دیشب ، کلی باهاش تست انجام دادم. با استفاده از یخچال ، دمای 13- رو هم مشاهده کردم.
      ولی هنوز کنجکاوم بدونم مشکل برنامه اصلی و اولیه در کجا بود که سایه ای از رقم روشن ، به رقم خاموش بعدی منتقل میشد. ظاهرا که توی برنامش همه چی درسته و طبق تئوری نوشته شده!
      دارم برنامه آقای "طراح" رو مطالعه میکنم و سعی میکنم بتونم تحلیلش کنم. پر است از دستور های نا آشنا! امیدوارم تا آخر امسال بتونم به این برنامه مسلط شوم!

چون رقم یکان تو این برنامه برای نمایش علامت سانتیگراد مصرف شده و همیشه بصورت ثابت روشن میمونه ، حیفه با روش refresh روشنش کنیم. چون هیچ وقت تغییری در این متغییر نخواهیم داشت. پیشنهاد میکنم ، از این رقم به عنوان یک رقم اعشار استفاده بکنیم. اینطوری دقت دماسنج هم بهتر میشه.
      آیا شما میتونید این امکان رو به برنامه آقای "طراح" اضافه بکنید!
      آخه خجالت میکشم ، دوباره از خودشون ، خواهش کنم! :redface:

باید قدر زحمات افرادی چون آقای کی نژاد رو بدونیم. امیدوارم ایشون همچون همیشه یاری رسان باشند که اجر و ثواب ایشون حتماً محفوظ است.
      باهاتون کاملا موافقم. :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط perfect
        البته ما هرچی ارائه بدیم ذره ای از درسی است که ...
        من از فروتنی و ادب شما و همچنین پست های بسیار خوب و فنی که اخیرا منتشر می کنید تشکر می کنم.

نوشته اصلی توسط feredi
        پیشنهاد میکنم ، از این رقم به عنوان یک رقم اعشار استفاده بکنیم. اینطوری دقت دماسنج هم بهتر میشه.
        برای اضافه کردن عدد بعد از ممیز باید یکسری تغییرات در برنامه داده شود و حداقل تغییرات دما هم 0.25 درجه خواهد بود. با توجه به اینکه برای بخش بعد از ممیز فقط یک 7segment وجود دارد، می توان این دما را مثلا به ازای هر 0.5 تغییرات نمایش داد و یا یک 7segment دیگر به آن اضافه کرد.

اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
          حداقل تغییرات دما هم 0.25 درجه خواهد بود. با توجه به اینکه برای بخش بعد از ممیز فقط یک 7segment وجود دارد، می توان این دما را مثلا به ازای هر 0.5 تغییرات نمایش داد و یا یک 7segment دیگر به آن اضافه کرد.
          پس resolution در حدی نیست که با داشتن یک سگمنت اعشار ، تغییرات رو بصورت یکدهم یکدهم نمایش بدیم؟ :sad:
          و اگه بخوایم با همین یک رقم اعشار کارکنیم ، فقط اعداد 0 و 5 رو در این سگمنت خواهیم داشت ، درست متوجه شدم؟
          با اینکه حیف شد ، ولی همین هم غنیمته! آخه چون برای تغییرات دمای بین دو عدد صحیح هیچ عکس العملی از دماسنج نداریم ، اینجوری لااقل متوجه 0.5 درجه ها میشویم. و این خوبه.
          آقای perfect میتونید یه کمکی برسونید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
            پس resolution در حدی نیست که با داشتن یک سگمنت اعشار ، تغییرات رو بصورت یکدهم یکدهم نمایش بدیم؟ :sad:
            و اگه بخوایم با همین یک رقم اعشار کارکنیم ، فقط اعداد 0 و 5 رو در این سگمنت خواهیم داشت ، درست متوجه شدم؟
            با اینکه حیف شد ، ولی همین هم غنیمته! آخه چون برای تغییرات دمای بین دو عدد صحیح هیچ عکس العملی از دماسنج نداریم ، اینجوری لااقل متوجه 0.5 درجه ها میشویم. و این خوبه.
            آقای perfect میتونید یه کمکی برسونید؟
            اصولاً زمانی که از سنسوری مثل LM35 استفاده میکنید رقم اعشار معنا نخواهد داشت. چون این سنسور با هر پسوندی که باشد خطائی در حدود 1درجه خواهد داشت. بنابر این زمانی که خطای شما از دهم درجه بیشتر است نمایش دهم درجه معنایی ندارد.
            ولی چنانچه از سنسور دقیق استفاده کنید چند راه دارید:
            1- میتوانید مبدل ADC داخلی را فراموش کرده و از مبدل های خارجی با رزولوشن حداقل 12 بیت استفاده کنید.

* در دو روش زیر بازه قابل اندازه گیری کاهش می یابد:

2- اگراز ولتاژ مرجع داخلی استفاده میکنید میتوانید سیگنال ولتاژی خروجی سنسور را در یک عدد مناسب ضرب کنید(با OP-AMP) .مثلاً ولتاژ سنسور را 2.5 برابر کنید. در این صورت پس از قرائت مقدار توسط ADC آن را بر 10 تقسیم کنید. در این صورت شما قادر خواهید بود تا دمای 102.4 درجه را با یک رقم اعشار نشان دهید. و اگر سیگنال را در 2.56 ضرب کنید تا دمای 100.0 درجه را خواهید داشت.

3- برای اینکه نیاز به OP-AMP نباشد، میتوانید از یک ولتاژ مرجع کوچکتر خارجی استفاده کنید. البته این مرجع باید دقیق باشد. مثلاً اگر از ولتاژ 1.024 ولت یا 1 ولتی استفاده کنید با تقسیم عدد بدست آمده از ADC بر 10 باز هم قادر خواهید بودبه ترتیب تا عدد 100.0 و 102.4 را با یک رقم اعشار نمایش دهید.

دیدگاه

برنامه زیر را برای 0.5 درجه امتحان کنید. ضمنا نقطه یا dot point برای نمایش ممیز در 7segment یکان (بعد از ممیز) باید متصل باشد:

کد:
              $regfile = "m8def.dat"
              $crystal = 1000000
              On Ovf0 Refresh
              Config Portd = Output
              Config Portb = Output
              Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Internal
              Config Timer0 = Timer , Prescale = 8

Dim Select_line As Byte , N As Byte , Sum As Integer
              Dim A As Word , B As Word , C As Integer , D As Byte , S As Byte
              Dim D0 As Byte , D1 As Byte , D2 As Byte
              Select_line = 1
              Start Adc
              Start Timer0
              Enable Ovf0
              Enable Interrupts

'=================================================================
              Do

Sum = 0
              For N = 0 To 11
              A = Getadc(0)
              B = Getadc(1)
              C = A - B
              C = C / 2
              C = C * 5
              Sum = Sum + C
              Next N
              C = Sum / 12
              If C > 0 Then
              S = 11
              End If
              If C < 0 Then
              C = C / -1
              S = 10
              End If
              D0 = C Mod 10
              C = C / 10
              D1 = C Mod 10
              D2 = C / 10
              Waitms 1000
              Loop

'=======================================================================

Refresh:

Portd = Portd And &HF0
              Select Case Select_line
              Case 1 : D = S
              Case 2 : D = D2
              Case 4 : D = D1
              Case 8 : D = D0
              End Select
              Portb = Lookup(d , 7seg)
              If Select_line = 4 Then Portb = Portb Or &H80
              Portd = Portd Or Select_line
              Select_line = Select_line * 2
              If Select_line = 16 Then Select_line = 1
              Return

'=============================================================================

7seg:
              Data &H3F , &H6 , &H5B , &H4F , &H66 , &H6D , &H7D , &H7
              Data &H7F , &H6F , &H40 , &H00
              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

مهندس "طراح"
                برنامتون کار میکنه!
                یک رقم اعشار رو دارم. ولی یه مشکل وجود داره!
                وقتی عدد اعشار آروم میره بالا ، در رقم 4 عمل سر ریز انجام میشه و یه رقم به یکان اضافه میشه. و در ادامه بعد از 9 رقم 0 نمایش دادده میشه و رقمی به یکان اضافه نمیشه! بطور خلاصه نقطه سر ریز بجای 10 در 5 انجام میشه!
                لطفا دوباره برنامه رو چک میفرمایید؟

چون فرموده بودید ، تغییرات برای 0.5 درجه نوشته شده ، فکر میکردم مابین اعداد صحیح فقط عدد 5 رو در اعشار خواهم دید. مثال میزنم ، انتظار داشتم بعد از عدد 26.0 با افزایش دما تا رسیدن به دمای 26.5 درجه هیچ تغییری در اعداد نداشته باشیم و با رسیدن به دمای 26.5 درجه بناگهان ، عدد از 26.0 به 26.5 جهش پیدا کنه. ولی در این برنامتون ، در رقم اعشار تمام اعداد از 0 تا 9 رو شاهد بودم.
                انگار رزولوشن نمایش ، بصورت 0.1 میباشد!!!
                منتظر میمونم تا بعد از اصلاح نقطه سر ریز ، دوباره و دقیقتر بررسی بکنم.

سپاسگزارم که پاسخ میفرمایید.

دیدگاه

در بخش برنامه که جناب طراح استاد ما هستن و همیشه کارشون عالیه.
                  در بخش سخت افزار سوالم اینه که چرا بجای LM35 از LM335 استفاده نمیکنید؟
                  در بازار به وفور پیدا میشه و فقط 2000 ریال با LM35 اختلاف داره.
                  خوبی این سنسور اینه که دمای زیر صفر هم نشون میده و خروجی اون برحسب درجه کلوین هستش که کافیه در برنامه، خروجی نهایی 273.15- بشه.
                  Xmega + IAR + Labview = New Life

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electera
                    چرا بجای LM35 از LM335 استفاده نمیکنید؟
                    خوبی این سنسور اینه که دمای زیر صفر هم نشون میده و خروجی اون برحسب درجه کلوین هستش که کافیه در برنامه، خروجی نهایی 273.15- بشه.
                    یعنی با این سنسور دیگه میتونم اون دیود 1N4148 رو بردارم.
                    راستش از اول نسبت به این روش سنجش دمای منفی ، یکم بی اعتماد هستم. چون اون ولتاژ رفرنس روی پایه 3 سنسور رو بصورت مجازی درست کرده ایم. و احتمالا اون ولتاژ ، در شرایط مختلف و با تولرانسهای 1N4148 دچار تغییر خواهد بود. نمیدونم تغییرات ولتاژ فوروارد اون دیود چه تاثیراتی در کار دماسنج خواهد داشت؟
                    مسئله وقتی بغرنج تر میشه که ، توی بعضی از طرح ها دیده ام دو تا دیود بصورت سری در نظر گرفته اند. آیا تغییرات دما در اینگونه دماسنج ها ، خطی هست؟ در دماهای منفی چطور؟

فقط 2000 ریال با LM35 اختلاف داره.
                    کار بدی کردی ، که قیمت رو اینجوری مطرح کردی!
                    اینطوری ، ممکنه دوستان فکر کنند ، بخاطر مسائل مالیش این سنسور انتخاب شده!

مرسی از راهنماییت. الان دیتاشیت LM335 و LM75 رو بررسی میکنم ببینم میتونم چیزی ازش سر در بیارم؟
                    اگه قول بدی ، که در نوشتن برنامه اش کمک میکنی ، برم هر دوی این سنسور ها رو تهیه کنم! :biggrin:
                    آخه انصاف نیست همه کارها رو به مهندس "طراح" حواله کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
                      مهندس "طراح"
                      برنامتون کار میکنه!
                      یک رقم اعشار رو دارم. ولی یه مشکل وجود داره!
                      وقتی عدد اعشار آروم میره بالا ، در رقم 4 عمل سر ریز انجام میشه و یه رقم به یکان اضافه میشه. و در ادامه بعد از 9 رقم 0 نمایش دادده میشه و رقمی به یکان اضافه نمیشه! بطور خلاصه نقطه سر ریز بجای 10 در 5 انجام میشه!
                      لطفا دوباره برنامه رو چک میفرمایید؟
                      از برنامه نویسی بدون سخت افزار بروز چنین مشکلاتی هم بعید نیست. اما عملکردی که توضیح دادید مقداری با ساختار برنامه سازگار به نظر نمی رسد. به هر حال در ابتدای برنامه 3 خط زیر را اضافه کنید و نتیجه را مشاهده کنید که در صورت درست نشدن، لازم می شود تا سخت افزار آن فراهم شود. من تا دقایقی در انجمن منتظر می مانم تا در صورت انجام آزمایش نتیجه را اعلام کنید:

کد:
                      $hwstack = 32
                      $swstack = 32
                      $framesize = 40

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                        در ابتدای برنامه 3 خط زیر را اضافه کنید و نتیجه را مشاهده کنید

کد:
                        $hwstack = 32
                        $swstack = 32
                        $framesize = 40
                        بسیار پوزش میخوام که دیر شد!
                        اون سه خط رو به شکل زیر ، به برنامه اضافه کردم.

ولی متاسفانه مشکل نقطه سر ریز ، حل نشد!
                        همونطور که قبلا گفتم ، مثلا در عدد 26.4 سر ریز انجام میشه و یک رقم به یکان اضافه میشه. که البته در عددهای دیگر هم همینطور است. و سر ریز در عددهای 27.4 ، 28.4 ، 29.4 ، و . . . انجام میشه.

راضی نیستم ، دنبال سخت افزار این برنامه هم ، بروید. انصاف نیست!
                        با همون برنامه دوم شما ، بدون اعشار ، کار میکنم.
                        تشکر میکنم ، که شرکت کردید و مشکل سون سگمنتها رو حل کردید. :applause:

دیدگاه

برنامه زیر بصورت عملی مورد تست قرار گرفت و برای دماهای مثبت به خوبی عمل می کند:

کد:
                          $regfile = "m8def.dat"
                          $crystal = 1000000
                          $hwstack = 32
                          $swstack = 32
                          $framesize = 40
                          On Ovf0 Refresh
                          Config Portd = Output
                          Config Portb = Output
                          Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Internal
                          Config Timer0 = Timer , Prescale = 8

Dim Select_line As Byte , N As Byte , Sum As Integer
                          Dim A As Word , B As Word , C As Integer , D As Byte , S As Byte
                          Dim D0 As Byte , D1 As Byte , D2 As Byte
                          Select_line = 1
                          Start Adc
                          Start Timer0
                          Enable Ovf0
                          Enable Interrupts

'=================================================================
                          Do

Sum = 0
                          For N = 0 To 9
                          A = Getadc(0)
                          B = Getadc(1)
                          C = A - B
                          C = C \ 2
                          C = C * 5
                          Sum = Sum + C
                          Next N
                          C = Sum \ 10
                          If C >= 0 Then
                          S = 11
                          Else
                          C = C / -1
                          S = 10
                          End If

Sum = C Mod 10
                          D0 = Sum
                          C = C \ 10
                          Sum = C Mod 10
                          D1 = Sum
                          Sum = C \ 10
                          D2 = Sum

Waitms 1000
                          Loop

'=======================================================================

Refresh:

Portd = Portd And &HF0
                          Select Case Select_line
                          Case 1 : D = S
                          Case 2 : D = D2
                          Case 4 : D = D1
                          Case 8 : D = D0
                          End Select
                          Portb = Lookup(d , 7seg)
                          If Select_line = 4 Then Portb = Portb Or &H80
                          Portd = Portd Or Select_line
                          Select_line = Select_line * 2
                          If Select_line = 16 Then Select_line = 1
                          Return

'=============================================================================

7seg:
                          Data &H3F , &H6 , &H5B , &H4F , &H66 , &H6D , &H7D , &H7
                          Data &H7F , &H6F , &H40 , &H00

برای دماهای منفی هم زحمت امتحان آن و اعلام نتیجه را بکشید. در مورد آزمایش عملی هم از آنجایی که انواع و اقسام بردهای مختلف در اختیار من است، فقط برای اتصال بین آنها مقداری وقت گذاشتم و به همین دلیل امکان آزمایش عملی بزودی میسر شد. یک نکته مثبت در برنامه این است که به دلیل عمل متوسط گیری عملا دقت دهم را بصورت ظاهری نشان می دهد و تمام اعداد در سطح دهم را پوشش می دهد.

دیدگاه

خسته نباشی مهندس!
                            مرسی از برنامه جدیدتون!
                            برنامه رو تست کردم ، مشکل سر ریز شدن در رقم 4 اعشار ، حل شده و الان بصورت صحیح با عدد 0 سرریز میشه!
                            تغییرات در رقم اعشار هم ، همونطور که پیش بینی کرده بودید ، نرمتر و منطقی تر ، انجام میشه!

ولی یه مشکل جدید پیش اومده!
                            دماسنج ، دما رو 5 عدد صحیح کم نشون میده!!!
                            مثلا دمای 26.0 درجه رو 21.0 درجه نشون میده!
                            انگار در محاسبات مربوط به تبدیلات دیتای سنسور ، یه اشتباهی وجود داره!
                            لطفا دوباره ، چک میفرمایید؟

دیدگاه

خطا در عملیات ضرب در 2.5 بوجود می آمد که آنرا در پست قبل تصحیح کردم.

دیدگاه

مرسی ، الان دماسنج دما رو درست نشون میده.
                                ولی توی رقم اعشار مرتب پرش داریم. در هر یک ثانیه که دما refresh میشه ، هیچ وقت عدد ثابتی توی اعشار نشون داده نمیشه. مثلا وقتی داریم 6. در ثانیه بعد یدفه میشه 3. و بعد 5. و بعد 1. و . . .
                                البته این پرشها مطابق با هیچ اصول منطقی و ریاضی صورت نمیگیره.
                                در برنامه قبلی ، جهش های به این تیزی نداشتیم ، برای اون 5 درجه که ویرایش کردین ، این جهش ها اینطوری تیز و بزرگ شده اند.

مطمئن باشید این پرشها ، مربوط به تغییرات دما نیست.
                                حواسم به جریانات همرفت هوا ، هست. و این تستها رو در یک اتاق کوچکی که. در و پنجره های اون بسته شده انجام میدم.

میگم بیایید از وسعت پوشش دماسنج ، کم کنیم ، و این محدوده بدست اومده رو به اعشار اختصاص بدیم و رقم اعشار رو بصورت حقیقی ، نمایش بدیم. مثلا بجای اینکه ، دماسنجمون تا 100 درجه رو نشون بده اونو تا 90درجه یا 80 درجه محدود کنیم و بجاش ، رقم اعشار واقعی داشته باشیم!
                                نظر شما چیه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X