اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی موتور براشلس (BLDC)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی موتور براشلس (BLDC)

نوشته اصلی توسط alireza.r
    این win avr عجب برنامه ای هست :angry: :angry:
    جناب نوربخش من این شماتیک رو بستم
    http://s1.picofile.com/file/7213408602/SHN_BLMC.jpg
    این برنامرو هم با win avr کامپایل کردم
    http://s2.picofile.com/file/7213411284/main.c.html
    که حاصل فایل هگز زیر شد
    http://www.4shared.com/file/bWJk1av-/main.html
    با خود win avr نتونستم پروگرم کنم چون یا ایسیرو نمیشناسه یا پروگرمر رو بخاطره همین فایل هگزو با بسکام پروگرم کردم اما هیچ نتیجه ای حاصل نشد!نمیدونم mfile رو اشتباه ساختم یا اصلا این کار جواب نمیده.ممنون میشم یه تستی برام بکنید
    با سلام،

برادر علیرضا، راستش من که با WinAVR واقعا حال میکنم! احتمالا شما هنوز قلقش نیومده دستت، درست میشه

ولی یه نکته رو در مورد برنامه میکرو باید خدمت جنابعالی و سایر دوستان عرض کنم و اون اینه که این نرم افزار برای ارتباط I2C نوشته شده و مقدار سرعت موتور رو از این طریق میگیره و در صورتی که ارتباط I2C با فلایت کنترل قطع بشه، بدلیل مسائل امنیتی، بطور خودکار موتور رو خاموش میکنه! برای همین هم فعلا، من قسمت های مربوط به I2C رو حذف کردم و بجاش یه روتاری انکودر گذاشتم تا بتونم بطور دستی دور موتور کم و زیاد و اون رو خاموش و روشن بکنم. شما هم باید یه همچین کاری بکنی، مثلا سه تا کلید فشاری در نظر بگیری.
    در ضمن، من برای مونیتور کردن عملکرد نرم افزار و میکرو، یه LCD نوکیا 1100 هم به مدار اضافه کردم.

اگر لازم میدونی، بگو تا آخرین فریم ور خودم رو برات بزارم اینجا ( فقط یه کم شلوغه!!! ) ......
    مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aivhl
      و اما وحید خان گل، من درایور ترانزیستوری پیشنهادی شما رو بستم، متاسفانه در هیچ حالتی جواب نداد! اول کل درایور خودم رو با پیشنهاد شما جایگزین کردم که اصلا جواب نمیداد و بعدش فقط ترانزیستور های قسمت ماسفت های منفی رو گذاشتم که فقط موتور یه تکون های کوچکی میخورد و راه نمی افتاد.....

سالاری aivhl جان
      بعد از بستن درایوری که گذاشتم آیا برنامه رو هم تغییر دادی؟
      چون پالس اعمالی به ماسفت N باید برعکس باشه ها!
      توی شماتیک نسخه 2 اگر دقیق نگاه کنی ماسفتها با اعمال پالسهای + روشن میشن. اما در چیزی که من کشیدم ماسفت N با اعمال پالس + خاموش میشه!
      یادمه دایی هم یه اشاره ای کرد.
      احتمالا اون رو مد نظر قرار ندادی.
      ؟

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط (به یاد استاد آقازاده)وحید نصیری

سالاری aivhl جان
        بعد از بستن درایوری که گذاشتم آیا برنامه رو هم تغییر دادی؟
        چون پالس اعمالی به ماسفت N باید برعکس باشه ها!
        توی شماتیک نسخه 2 اگر دقیق نگاه کنی ماسفتها با اعمال پالسهای + روشن میشن. اما در چیزی که من کشیدم ماسفت N با اعمال پالس + خاموش میشه!
        یادمه دایی هم یه اشاره ای کرد.
        احتمالا اون رو مد نظر قرار ندادی.
        ؟
        با سلام،

آقایی اخوی.......

کاملا حق با شماست، راستش اصلا به این موضوع توجه نکرده بودم oo:
        پیری و صد درد و عیب
        فعلا نمیتونم برنامه رو تغییر بدم، بعدا این کار رو میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

اگر قصد ندارید برنامه رو تغییر بدید میتونید از این یکی شماتیک برای درایو Z44 استفاده کنید.
          البته اینم بگم من خودم هیچ وقت از این استفاده نمیکنم(ما همون شماتیک اولی با 1 ترانزیستور از این بهتر کار میکنه!!!)
          اما برای کار شما جواب میده.(بدون مشکل)
          همون طور هم که دیده میشه RL رو 2 اهم گذاشتم تا مثلا 6 آمپر رد بشه. در اون حالت توان تلفاتی ماسفت 700 میلی وات بود!!!!!!!!!

باز هم با خودتون. اگر خواستید برنامه رو تغییر بدید و از اونیکی شماتیک استفاده کنید و اگرم نخواستید از این یکی برای Z44 استفاده کنید و به برنامه هم کاری نداشته باشید.

فایل های پیوست شده
          درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
          بدرود . . .

دیدگاه

نه داداششششش، اون یکی خرجش کمتره!!! =))

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aivhl

اگر لازم میدونی، بگو تا آخرین فریم ور خودم رو برات بزارم اینجا ( فقط یه کم شلوغه!!! ) ......
              سلام واقعا ممنون میشم اگه بذارید.من این lcd که فرمودیت ندارم.دیگه مجبورم چشم بسته کار کنم.ممنون

دیدگاه

دیدم اینجور نمیشه
                یه ملخ و تشکیلات به این موتورمون اضافه کردم
                و الان یواش یواش داره این ماسفت ها داغ می کنند :d
                اول راه اندازی هم موتور یه نیم دوری قاطی میزنه تا درست کار بکنه ! یه قیژ ویژی می کنه وبعد راه میفته !
                وسطا یه چند باری هم یهو سرعتش زیاد شد ! ( از اون بالا دستور گرفته بود، من چیزی نگفته بودم )
                برای مونیتورینگ هم می خوام از سریال استفاده بکنم، وصل کردن یه LCD فکر کنم خیلی دنگ و فنگ داشته باشه !
                شرمنده که میپرسم، آخرش واسه این ماسفتا چی کار کنیم ؟ می خوام سخت افزار 100% مطمئن بشم و یه برد براش بزنم، بعد برم رو نرم افزارش کار بکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
                  وسطا یه چند باری هم یهو سرعتش زیاد شد ! ( از اون بالا دستور گرفته بود، من چیزی نگفته بودم )
                  کدوم بالا؟

اگه که میخواهید توپ باشه باید صبر کنید تا استاد کوهستانی آمار کار رو بده.
                  اما اگر یه چیز معمولی میخواهید همونهایی که گذاشتم جواب میده.
                  اگر هم سمبل کاریه اون درایور خود اخوی ژرمن ها رو ببندید

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                    کدوم بالا؟
                    اگه که میخواهید توپ باشه باید صبر کنید تا استاد کوهستانی آمار کار رو بده.
                    اما اگر یه چیز معمولی میخواهید همونهایی که گذاشتم جواب میده.
                    اگر هم سمبل کاریه اون درایور خود اخوی ژرمن ها رو ببندید
                    نه بابا ، سمبل چیه ! می خواهیم تیاره 4 ملخه بسازیم
                    اون بالا هم منظورم عالم غیب بود
                    منتظر که نمیشه شد، منم میگردم، حداقل اطلاعاتم رو در این زمینه یه مقدرای بالا ببرم، پس منتظریم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alireza.r
                      سلام واقعا ممنون میشم اگه بذارید.من این lcd که فرمودیت ندارم.دیگه مجبورم چشم بسته کار کنم.ممنون
                      با سلام بر کلیه دوستان محترم.....

این سورس من هستش که براتون میزارم، مربوط به اون شماتیک اصلی خودم :
                      http://s1.picofile.com/file/7215747953/SHN_BLMC_dist.rar.html

توجه کنید که :
                      فعلا I2C رو حذف کردم.
                      LCD نوکیا رو هم حذف کردم و بجاش سریال پورت رو راه انداختم ( به محض ریست شدن، یه پیام به اضافه مقدار PWM و وضعیت روشن و خاموش بودن موتور رو به سریال ارسال میکنه و در حین کار هم، در صورتی که موتور رو استارت و استوپ کنید و یا مقدار PWM رو تغییر بدید، وضعیت رو به سریال میفرسته )
                      یه دونه LED به PB0 متصله که در حین کارکرد عادی مدار، مدام چشمک میزنه، اگر نزد و ثابت بود، بدونید که مدارتون کار نمیکنه!
                      سه تا کلید هم به میکرو متصله، Up برای افزایش PWM با استپ +5 ( PD2 ) و Down برای کاهش PWM با استپ - 5 ( PD4 ) و SP برای روشن و خاموش کردن موتور ( PD7 )

در ضمن، مجبور شدم که Watchdog رو هم موقتا غیر فعال کنم!

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

ببخشید میشه یکی بگه این براشلس ها به چه دردی میخورن؟ کجا ازشون استفاده میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          ببخشید میشه یکی بگه این براشلس ها به چه دردی میخورن؟ کجا ازشون استفاده میشه؟
                          ساده ترین شکلش تو فن کامپیوتر هست و پیشرفته ترش هم بخوای تو مدلهای پروازی استفاده میشه. یه بوهایی هم میاد که مثل اینکه تو صنعت هم هست.

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                            ساده ترین شکلش تو فن کامپیوتر هست و پیشرفته ترش هم بخوای تو مدلهای پروازی استفاده میشه. یه بوهایی هم میاد که مثل اینکه تو صنعت هم هست.
                            آهان خوب وحید جان اینا مضیتشون نسبت به براش دارا چیه؟ :question:

دیدگاه

با اجازه اساتید
                              موتورهای براش دار از سیستم جاروبک استفاده می کنند که خودش کلی جرقه، تلفات نیرو و اصطحکاک داره و بعد از یک مدتی جاروبک ها خورده میشند و ....
                              این موتورهای براشلس، همین که جاروبک ندارند، یعنی کلی تلفات و اصطحکاک و تعویض جاروبک حذف میشه !
                              به نسبت توان مصرفی و وزنشون سرعت خیلی بالاتری نسبت به موتورهای جاروبک دار دارند، یعنی 10000 دور یک موتور معمولی کوچیک که اگر یه موتور جاروبک دار به این سرعت برسه سر 4 دقیقه جاروبک هاش مثل پنیر خورده میشند !
                              اگر برید و ساختمان این موتورها یه تحقیقی بکنید، منظور نحوه سیم بندی و ثابت بودن سیم پیچ ها و متحرک بودن آهنربا ها و غیره و غیره، درک فرق و مزیتهای این موتورها نسبت به جاروبک دارهاش خیلی براتون ملموس تر میشه
                              موفق باشید

دیدگاه

با سلام،

دوستان، من درایور ترانزیستوری پیشنهادی وحید خان رو تست کردم، نتیجه اینکه، ماسفت های منفی عالی کار میکنند و خیلی کم گرم میشن، ولی ماسفت های مثبت خیلی گرم میشن، ولی مشکلی ندارند. جالب اینکه هرچی درایو کردن ماسفت ها بهتر میشه، دور موتور هم بالاتر میره، با این درایور و در حداکثر سرعت، دور موتور 150 تا بیشتر شد!

پس دوستانی که موتورشون با بار تا حداکثر 5 الی 6 آمپر جریان میکشه، میتونند از این درایور بطور کامل استفاده کنند.
                                اما برای کسانی که موتورشون با بار 10 الی 15 آمپر مصرف میکنه، این مدار رو پیشنهاد میدم که درایور ماسفت های منفی مال مدار برادر وحید خان هست و درایور ماسفت های مثبت هم مال مدار ورژن 2 سایت http://mikrocontroller.com

http://s2.picofile.com/file/7217691612/SHN_BLMC2.jpg

این شماتیک به نظر من نهایی شده و میشه PCB رو بر اساس این شماتیک طراحی کرد، اگر کسی داوطلب هست، لطفا اعلام کنه و ترجیحا این شکلی PCB رو طراحی کنه ( البته با کریستال معمولی کوتاه و ماسفت های پکیج معمولی ولی خوابیده! ) :

نکته اینکه، در صورت استفاده از این شماتیک و یا درایور ماسفت های منفی پیشنهادی وحید خان گل، در فایل BLMCconfig.h باید ON و OFF برای UL و VL و WL معکوس بشه، ( یه وقت مثل من سوتی ندید، آبروتون بره! ) یعنی ایطوریییی!

کد:
                                .
                                .
                                	#define UL_ON()								cbi(UL_PRT, UL_BIT)
                                	#define UL_OFF()							sbi(UL_PRT, UL_BIT)
                                .
                                .
                                	#define VL_ON()								cbi(VL_PRT, VL_BIT)
                                	#define VL_OFF()							sbi(VL_PRT, VL_BIT)
                                .
                                .
                                	#define WL_ON()								cbi(WL_PRT, WL_BIT)
                                	#define WL_OFF()							sbi(WL_PRT, WL_BIT)
                                .
                                .

و اما در نهایت، دوستانی که جریان مصرفی بالاتری دارند ( بالاتر از 15 آمپر ) بنابه پیشنهاد برادر گرامی، دایی احمد، پیشنهاد میشه که درایور های ترانزیستوری رو حذف کنند و بجاش از سه تا TC4428 استفاده کنند.

در مورد تغییر در برنامه میکرو هم من نظر و پیشنهاد خاصی ندارم، اگر کسی پیشنهادی در این مورد داره، لطفا بفرمائید تا تست کنیم.....

تشکر از همه، مخصوصا وحید خان و دایی احمد

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X