اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد ترموکوپل و نحوه تبدیل جهت میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : در مورد ترموکوپل و نحوه تبدیل جهت میکرو

دایی جان یه توضیح مفصل میدین ممنون میشم چه نرم افزاری چه سخت افزاری

دیدگاه

با توجه به فرمایش جناب حاجی زاده، نوع ترموکوپل مهمه، که اکثر ترموکوپلهای بازار از نوع K هستند، حالا بسته به نوع ترموکوپل یه جدول داره که ولتاژ دو سر ترموکوپل به ازای درجه سانتیگراد بر حسب میلی ولت در اون ذکر شده که با سرچ تو گوگل به راحتی پیدا میشه، اما چون مقادیر مندرج در جدول در حد میلی ولت هستند استفاده از op_amp اجتناب ناپذیره،مسئله مهمه دیگه در ترموکوپلها،دمای نقطه اتصال سرد(COLD JUNCTION) هست که مربوط به دمای محل اتصال سیمهای ترموکوپل به ترمینال مدار شماست، در حالت کلی باید بوسیله یک سنسور دمایی مثلا LM35 دمای ترمینال گرفته بشه و این مقدار از مقدار خونده شده توسط ترموکوپل کسر بشه، البته این مرحله توسط نرم افزار هم رفع شدنیه،تمام مراحل گفته شده در آیسی AD595 و AD594 در نظر گرفته شده و خروجی این آیسی 10 میلی ولت به ازای هر درجه سانتیگراد تغییر میکنه.موفق باشید

دیدگاه

ببخشید من سرچ کردم جدولی رو پیدا نکردم اگه مکیشه پارامتر سرچ رو بگین بگردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط a-hadad
          ببخشید من سرچ کردم جدولی رو پیدا نکردم اگه مکیشه پارامتر سرچ رو بگین بگردم
          با سلام
          این جدول رو نگاه بکن

http://www.omega.co.uk/temperature/pdf/Type_K_Thermocouple_Reference_Table.pdf

دیدگاه

من یه مدار که میخواستم ازش بسازم ماله چین بود قسمت ترموکوپل که به پایه ADC0 میکرو M32میره رو در آوردم روی دستگاه که تا 200 سانتیگراد کار کرده با خطای 1 درجه بود . ببینید چه جوره یا چیزی درست هست روش کار کنم لطفان نظر بدین
            http://www.pic.iran-forum.ir/images/r2llv17vspeyqxi5bday.bmp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط a-hadad
              دایی جان یه توضیح مفصل میدین ممنون میشم چه نرم افزاری چه سخت افزاری
              وقتی داخل میکرو پ امپی برای تقویت گذاشتند، من چی بگم دایی جان؟!
              کافیه دو سر ترموکوپل رو به پایه های ADC0 و ADC1 میکروی ATmega16 وصل کنی و یه خط برنامه زیر رو بنویسی:
              ADMUX=203
              شما که مایه داری و می خوای پ امپ خارجی استفاده کنی. تازه LM324 که با مقاومت های کناریش دقت دما رو برباد میده.
              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پس دایی جان کمک کن من فکر زاید نکنم . موندم . بگین چطور با اپ امپ داخلی میکرو با بیسکام کار کنم لطفا کمک کنید

دیدگاه

کافیه دو سر ترموکوپل رو به پایه های ADC0 و ADC1 میکروی ATmega16 وصل کنی و یه خط برنامه زیر رو بنویسی:
                  ADMUX=203

دیدگاه

دایی جان بعداز این دستور چیکار کنم از کجا بخونم دمارو

دیدگاه

دمت دایی
                      بعدش ADC رو بخون و هرجا دوست داری نمایش بده. این میشه دما. اگه مشکلی بود هم بگو.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط a-hadad
                        دایی جان بعداز این دستور چیکار کنم از کجا بخونم دمارو
                        حتما برای راه اندازی ADC پایه AVCC , AGND رو با استفاده از یک فیلتر LC به تغذیه میکرو وصل بکنید.

تقویت کننده داخلی وقتی که میکرو در مد دیفرانسیلی قرار داره قابل استفاده اس. متاسفانه تا جائی که من میدونم بسکام برای این مد دستوری در نظر نگرفته!!!
                        واسه همین مجبورید مستقیما با رجیسترهای مخصوص بخش ADC کار بکنید(زیاد سخت نیس )

با توجه به توضیحات داده شده شما وقتی ADMUX = 203 باید پایه مثبت رو به ADC1 و پایه منفی رو به ADC0 وصل بکنید. بهره تقویت کننده داخلی برای این حالت 200برابر می باشد.
                        نوع ولتاژ مرجع مورد استفاده ولتاژ 2.56 ولت داخلی انتخاب شده و نیازی به اعمال ولتاژ رفرنس داخلی به پایه Aref ندارید.فقط شما اجازه ندارید پایه AREF روآزادبگذارید و طبق توصیه دیتا شیت این پایه رو با یک خازن 100 نانوفاراد زمین بکنید.

داخل بسکام
                        یک متغییر دو بایتی تعریف بکن
                        dim adc_result as word

بعد از Start ADC هر جائی برنامه که خواستین محتوای رجیستر دیتای ADC یعنی به صورت زیر بخونید.

adc_result = adc

ممکنه یه چند تا مشکل کوچولو داشته باشی که اونم وقتی سرت اومد حلش میکنیم :mrgreen:

دیدگاه

سلام رضا جان
                          برای این کار که مقایسه کننده آنالوگ داخلیه یه دستور به نام aci است توی بیسکام میشه با این کار کرد

دیدگاه

مقایسه کننده نه دایی جان. این تقویت کننده است که بصورت دیفرانسیلی(تفاضلی) کار می کنه. یعنی ولتاژ پایه ADC0 رو از ولتاژ پایه ADC1 تفریق می کنه و ضربدر 200 میکنه.
                            مقایسه کننده داخلی میکرو قسمت مستقلیه.
                            با تشکر از دایی رضا با توضیحات فولش

دیدگاه

سلام دایی ممنون
                              از راهنمایی که کردین ممنونم . اگه مشکلی پیدا کردم باز مزاحمتون میشم . از رضا جان و بقیه دوستان هم تشکر میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
                                حتما برای راه اندازی ADC پایه AVCC , AGND رو با استفاده از یک فیلتر LC به تغذیه میکرو وصل بکنید.

تقویت کننده داخلی وقتی که میکرو در مد دیفرانسیلی قرار داره قابل استفاده اس. متاسفانه تا جائی که من میدونم بسکام برای این مد دستوری در نظر نگرفته!!!
                                واسه همین مجبورید مستقیما با رجیسترهای مخصوص بخش ADC کار بکنید(زیاد سخت نیس )

با توجه به توضیحات داده شده شما وقتی ADMUX = 203 باید پایه مثبت رو به ADC1 و پایه منفی رو به ADC0 وصل بکنید. بهره تقویت کننده داخلی برای این حالت 200برابر می باشد.
                                نوع ولتاژ مرجع مورد استفاده ولتاژ 2.56 ولت داخلی انتخاب شده و نیازی به اعمال ولتاژ رفرنس داخلی به پایه Aref ندارید.فقط شما اجازه ندارید پایه AREF روآزادبگذارید و طبق توصیه دیتا شیت این پایه رو با یک خازن 100 نانوفاراد زمین بکنید.

داخل بسکام
                                یک متغییر دو بایتی تعریف بکن
                                dim adc_result as word

بعد از Start ADC هر جائی برنامه که خواستین محتوای رجیستر دیتای ADC یعنی به صورت زیر بخونید.

adc_result = adc

ممکنه یه چند تا مشکل کوچولو داشته باشی که اونم وقتی سرت اومد حلش میکنیم :mrgreen:

با سلام
                                ممنون از توضیحات کاملاتان،اگر امکان دارد این مبحث را برای زبان سی در codvision بیشتر توضیح دهید
                                با سپاس
                                نادانترين مردم کساني هستند که فکر مي کنند داناترين آنها هستند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X