اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت کلید های خازنی با واحد RC در AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت کلید های خازنی با واحد RC در AVR

نوشته اصلی توسط M_0125_n
    دوست عزیز این مواردی که شما معرفی کردی هیچ کدام حالت خازنی ندارد
    یک نوع تایمر است و با پالس کار میکند
    من به دنبال ساخت نوعی کلید با شماتیک خاص که ضرفیت خازنی داشنه باشد میباشم که انگشت دی الکتریک ان است

باتشکر

:angry: :read: :angry:
    با سلام

اطلاعات موجود در این تاپیک برای شروع ساخت نمونه آزمایشی برد مدارچاپی تاچ خازنی دست ساز ، که:
    دارای حلقه های نواری دایره ای ( مثلا 4 حلقه با عرض 2 میلی متر و فاصله 0.3 میلیمتر در لایه top برد)
    که یک در میان باید به هم وصل باشند تا خازن تشکیل شود، و با پوششی مثل چسب یا چاپ سبز پوشیده شده ،
    کافی می باشد.
    بسازید و آزمایش کنید و نکات و ریزه کاری های آنرا کشف کنید ، ( چون موضوع کمتر کار شده ای است)

بعد از موفقیت آزمایشات ، از پانلهای چاپی ممبران/نیترات نقره ، به جای مدار چاپی می توانید استفاده کنید.
    با سپاس
    فایل های پیوست شده
    گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

سلام به همگی دوستان خوشحالم که دوستان سوال من را متوجه شدند از همفکری شما متشکرم هستم

دوست عزیز درست متوجه شدید اولین مشکل اصلی ما همین است

نوشته اصلی توسط سارا امامی فر

اما مشکل اینجاست که این الکترود به چه صورت باید به میکرو بایاسینگ بشه؟

تمامی پاسخ سوالات ما در این لینک است که همین پروژه را با Pic انجام داده است که من در پست اول معرفی کردم

http://pcbheaven.com/circuitpages/PIC_Frequency_Change_Touch_Button/

http://pcbheaven.com/wikipages/How_a_Touch_Button_works/?p=1

منتها من نتونستم خیلی ازش سر در بیارم

باز هم از همفکری شما متشکرم .

دیدگاه

سلام
        شما باید یه خازن سنج بسیار دقیق بسازید که این کار کمی مشکله.
        در این حالتی که شما میخواهید کار کنید ظرفیتی بسیار پایین در حد پیکو فادا تشکیل میشه که باید مدار شما تغییرات ناچیز خازن رو به ازای نزدیک شدن دست سنس کنه.
        من یه دوستی دارم که اطلاعاتش بد نیست و یه زمان روی این طرح کار کرده. اگه تونستم پیداش میکنم و یه تخلیه اطلاعاتی روش انجام میدم!!!!!!!
        نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

با سلام
          این هم مدار تبدیل ظرفیت خازن به فرکانس:

با سپاس
          فایل های پیوست شده
          گشتی در لاله زار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
            با سلام
            ممنون
            4093 از سری سی موسه
            میشه بجاش 74132 بزاریم؟؟
            4053 چی ؟
            میشه بجاش 4066 گذاشت؟
            نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ساناز.پارســا
              ممنون
              4093 از سری سی موسه
              میشه بجاش 74132 بزاریم؟؟
              4053 چی ؟
              میشه بجاش 4066 گذاشت؟
              با سلام
              به جای 4093 ، هر بافر یا NOT یا گیت با هیسترزیس ثابت می توانید قرار دهید مشروط بر اینکه ( اشمیت تریگر باشد با امپدانس ورودی بالا(جریان ورودی کمتر از 100 نانوآمپر))
              ( که 74132 دارای این شرایط نیست! )
              به جای 4053 می توان از 4066 با رعایت شرط انتخاب صحیح گیت بافری یا معکوس کنندگی فوق الذکر می شود استفاده کرد.
              با سپاس
              گشتی در لاله زار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ساناز.پارســا
                سلام
                شما باید یه خازن سنج بسیار دقیق بسازید که این کار کمی مشکله.
                در این حالتی که شما میخواهید کار کنید ظرفیتی بسیار پایین در حد پیکو فادا تشکیل میشه که باید مدار شما تغییرات ناچیز خازن رو به ازای نزدیک شدن دست سنس کنه.
                من یه دوستی دارم که اطلاعاتش بد نیست و یه زمان روی این طرح کار کرده. اگه تونستم پیداش میکنم و یه تخلیه اطلاعاتی روش انجام میدم!!!!!!!
                سلام دوست عزیز درست است و من نیز منکر ساخت خازن سنج با دقت بالا نیستم این بیس کار ماست که فکر نمیکنم میکرو این قابلیت یعنی با این دقت را دارا باشد

جناب Solsal عزیز مسئله را به خوبی درک کردند و مشکل با یک مقایسه گر فرکانسی (چون بیشترین تغییرات در حالت فرکانسی صورت میگیرد)بر طرف میشود و بحث میکرویی ما به کنار میرود

پس مشکل اصلی ما در رابطه با بایاسینگ خود ان کلید ونحوه ساخت آن و ارتباط آن با میکرو است .

:angry: :read: :angry:

دیدگاه

دوستان همفکری کنید تا به نتیجه برسیم .

دیدگاه

سلام دوستان من یک آزمایش کوچک انجام دادم.با استفاده از چسب آلومینیوم یک خازن درست کردم. وانها را به مولتی متر(خازن سنجش) وصل کردم.روش را هم کاغذ قرار دادم وقتی دستم را روی خازن قرار می دادم ظرفیت خازن مقدار 80 پیکو تغییر می کرد.که البته نسبت به شکل خازن که من ساختم عدد قابل توجهی است.
                    همچنین موقعی که به صورت تک صفحه ازمایش کردم ظرفیت خازن در حد 10 پیکو تغییر داشت.
                    این ازمایش را بارها و بارها در شرایط مختلف انجام دادم و به تقریبی از تنایج بالا رسیدم.

ساخت مقایسه کننده فرکانسی فکر بسیار جالب است.می توانیدم از مدارات PLL استفاده کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                      با سلام

با سپاس
                      سلام

تبدیل ظرفیت خازنی به فرکانس روش خوبی ولی شما اگر بخواهی یه صفحه ماتریسی رو اسکن کنید اصلا مقرون به صرف نیست( از هر نظر چه محاسبه فرکانسی این صفحه چه قطعات جانبی به کار رفته)

ثانیه مداره مشابه بالا با 555 هست که خیلی بهتر ودقیقتر هم جواب می ده

من با کلی تلاش تونستم یه کارایی بکنم ولی ....
                      ابتدا یه فیبر مسی در ابعاد 1cm*1cm را با یک سیم به پایه مقایسه گر آنالوگ زدم و یه مقاومت 100k رو هم از همین پایه به یکی دیگر از پایه های میکرو وصل کردم و از طریق شارژ و دشارژ صفحه و ثابت زمانی ظرفیت خازن رو حساب کردم
                      اولش نتیجه خیلی خوبی داد حتی در فاصله چند سانتی هم جواب می داد ولی بعد فهمیدم یه مشکل اساسی داره

مشکل اینجا بود وقتی مثلا دستم راستم را به سیم گراند گرفتم و دستم چپم را به سمت صفحه بردم، حساسیت به شدت کاهش پیدا کرد ،این یه شکست نسبتا تلخی بود چون میکرو داشت نویز القایی روی صفحه رو هم لمس می کرد این یعنی خطا
                      نادانترين مردم کساني هستند که فکر مي کنند داناترين آنها هستند.

دیدگاه

ابتدا یه فیبر مسی در ابعاد 1cm*1cm را با یک سیم به پایه مقایسه گر آنالوگ زدم و یه مقاومت 100k رو هم از همین پایه به یکی دیگر از پایه های میکرو وصل کردم و از طریق شارژ و دشارژ صفحه و ثابت زمانی ظرفیت خازن رو حساب کردم
                        باید تشکر کنم یک بزرگوار پیدا شد که ساخت را شروع کنه.
                        خازن را شما تک جوشن ساختید یا دو جوشن؟
                        ظرفیت خازن ها چقدر بود.در چه محدودای تغییر می کرد؟
                        مرسی

دیدگاه

سلام

تبدیل ظرفیت خازنی به فرکانس روش خوبی ولی شما اگر بخواهی یه صفحه ماتریسی رو اسکن کنید اصلا مقرون به صرف نیست( از هر نظر چه محاسبه فرکانسی این صفحه چه قطعات جانبی به کار رفته)

ثانیه مداره مشابه بالا با 555 هست که خیلی بهتر ودقیقتر هم جواب می ده

من با کلی تلاش تونستم یه کارایی بکنم ولی ....
                          اولش نتیجه خیلی خوبی داد حتی در فاصله چند سانتی هم جواب می داد ولی بعد فهمیدم یه مشکل اساسی داره

مشکل اینجا بود وقتی مثلا دستم راستم را به سیم گراند گرفتم و دستم چپم را به سمت صفحه بردم، حساسیت به شدت کاهش پیدا کرد ،این یه شکست نسبتا تلخی بود چون میکرو داشت نویز القایی روی صفحه رو هم لمس می کرد این یعنی خطا

با درود . . .
                          این مشکلی که شما باهاش برخورد کردید چیز عجیبی نیستش و یه امر عادی هست
                          در ساخت خازن هایی با ظرفیت پیکو بیشتر عایق کاری اهمیت پیدا میکنه تا ساخت خود خازن.
                          شما اگه همین الان بیای دو تا فویل 50 میکرون آلومینیومی به ابعاد 10 در 10 رو دو طرف یک شیشه 2 میل بچسبونی یه خازن ساختی که تا چند کیلوولت هم کار میده.
                          میتونید یه خازن 22 پیکو رو بردارید و به خازن سنج وصل کنید. در ابتدا عدد کاملا ثابته و به محض نزدیدک شدن دست به خازن و یا لمس پایه ها مقدار تغییر پیدا میکنه.
                          به نظر من بهتره برای ساخت خازن لمسی از آرایش شانه ای استفاده کنید که کمتر جا میگیره و میشه باهاش ظرفیت بالاتری رو ساخت.
                          روشی هم که جناب solsal برای تبدیل به فرکانس بهش اشاره کردن طرح جالبی هست اما به نظر من ناپایداره و خیلی راحت تر میشه این کارو کرد.

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                          بدرود . . .

دیدگاه

باید تشکر کنم یک بزرگوار پیدا شد که ساخت را شروع کنه.
                            خازن را شما تک جوشن ساختید یا دو جوشن؟
                            ظرفیت خازن ها چقدر بود.در چه محدودای تغییر می کرد؟
                            مرسی
                            با سلام
                            ظرفیت خازن حدود 50 ای 100 پیکو (دقیقا یادم نیست این تست را حدود 7 روز پیش انجام دادم)
                            همانطور که توضیح دادم یک الکترود قرار دادم الکترود دیگر انگشت بود

مشکل اساسی نویز دسته؟ البته این مشکل رو پیش بینی می کردم باید به صورتی اونرا فیلتر کرد
                            یعنی میکرو علاوه بر محاسبه ولتاژ ذخیره شده که بر اثر ظرفیت خازنی ایجاد می شه یه ولتاژ دیگه ای که بر اثر القای نویز بدن بر روی الکترود اعمال می شه رو هم محاسبه می کنه

باید یه جوری این ولتاژ رو فیلتر کرد
                            نادانترين مردم کساني هستند که فکر مي کنند داناترين آنها هستند.

دیدگاه

چرا اینقدر خودتون رو اذیت میکنید وقتی یه IC برای این کار طراحی شده؟؟؟
                              http://www.atmel.com/dyn/products/de...family_id=2109

دیدگاه

سلام دوستان یک مدار خوب با توضیح پیدا کردم.
                                فکر کنم خیلی کمک کنه.

http://www.extremecircuits.net/2010/...ch-sensor.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X