اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ذخیره یک متغیر در eeprom

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ذخیره یک متغیر در eeprom

نوشته اصلی توسط mosi_reali نمایش پست ها
    یعنی در واقع من فقط یک عبارت از نوع بایت متونم داخلش ذخیره کنم درسته ؟
    Dim A As Eram Byte

من بسکام کار نکردم نمیدونم بیسیک چجوریه. اما اگر C بود میشد داخلش یک کاراکتر یا عددی بین ۰ تا ۲۵۵ یا عددی بین -۱۲۸ تا ۱۲۷ ذخیره کرد.

دیدگاه

یعنی در واقع من فقط یک عبارت از نوع بایت متونم داخلش ذخیره کنم درسته ؟
      Dim A As Eram Byte

با درود
      حتما نیاز نیست فرمت از نوع بایت باشه
      میتونه هر نوع فرمتی استفاده کنید
      اینکه ما میگیم فلان میکرو 512 بایت هست به این معنی نیست حتما باید داده ها از نوع بایت باشن
      معمولا کار کردن به حافظه ای ای پروم در ادیتورها فرقی با موارد دیگه نداره و از دستورات مشترک استفاده میشن فقط جنس متغیر که متفاوت و از قبل باید تعریفش کرده باشیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
        با درود
        حتما نیاز نیست فرمت از نوع بایت باشه
        میتونه هر نوع فرمتی استفاده کنید
        اینکه ما میگیم فلان میکرو 512 بایت هست به این معنی نیست حتما باید داده ها از نوع بایت باشن
        معمولا کار کردن به حافظه ای ای پروم در ادیتورها فرقی با موارد دیگه نداره و از دستورات مشترک استفاده میشن فقط جنس متغیر که متفاوت و از قبل باید تعریفش کرده باشیم

یعنی من میتونم چند تا متغیر از نوع بایت داخل eeprom میکرو Atmega8 ذخیره کنم ؟
        جدیدترین ویرایش توسط mosi_reali; ۲۳:۳۹ ۱۴۰۱/۰۴/۰۳.
        بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

یعنی من میتونم چند تا متغیر از نوع بایت داخل eeprom میکرو Atmega8 ذخیره کنم ؟
          خب دوستمونم که گفتن تا 512 تا بایت میتونی
          بایت بیشتر یک واحد مثلا وقتی میگیم یک کیلو بایت از بایت به عنوان واحد استفاده کردیم یعنی 1024 تا بایت میشه یک کیلو بایت .. حکم گرم در کیلو گرم واحد وزن داره

ولی نوع داده ها میتونه متفاوت باشه .. مثلا اینتچر از دو بایت تشکیل شده یا از 16 بیت تشکیل شده
          خب حالا شما میتونید بک عدد اعشار در این حافظه ذخیره کنید که به چهار تا بایت نیاز داره تا نوع داده اعشاری یا فلوت تشکیل بده
          حالا اگر شما 10 تا عدد اعشاری رو بخواید در حافظه ذخیره کنید به چند بایت نیاز دارید ؟ 10 ضبدر 4 بایت میشه 40 بایت از حافظه ای ای پرام مصرف کردید
          حالا 100 داده char هم میخواید در این حافظه تعریف و ذخیره کنید
          هر
          char به یک بایت فضا نیاز داره پس 100 بایت هم اینجا مصرف کردید
          پس تا حالا 140 تا بایت از 512 تا رو مصرف کردید

حالا اول برنامه داده های ای ای پرومتون تعریف میکنید و نام گذاری میکنید و حتی مقدار دهی اولیه میکنید
          بعد عین یه متغیر معمولی در برنامه استفاده میکنید
          مثلا یک
          char { یک بایت }در حافظه ای ای پروم تعریف کردید به اسم a
          بعد توی برنامه عدد 8 به بایت a منتقل میکنید
          a=8
          تمام
          البته در ادیتور ها و ربان های مختلف جرئئات با هم فرق میکنه

حالا این لینک راجب دستورات و داده ها در زبان بیسیک

ما نمیتونیم متتغیری تعریف کنیم که از 13 بیت تشکیل شده باشه با توجه به نوع زبان و ادیتور اندازه داده ها بر اساس نوع داده مشخص میشه
          وقتی شما نوع داده رو برای یک متغیر
          char تعریف میکنید ادیتور یک بایت به این متغیر اختصاص میده
          و وقتی شما یه فلوت یا دابل تعرف میکنید ادیتور 4 بایت به این متغیر اختصاص میده

شما میتتونید هر نوع داده ای در ای ای پروم ذخیره کنید فقط تعداد بایت های مجموع باید کمتر از بایت های حافظه اون میکرو باشه نه بیشتر

ما تو مثال قبل 140 تا استفاده کردیم که هنوز حافظه بدون استفاده داریم چون 512 تا بایت در ای ای پروم این میکرو هست
          و ما فقط 140 تا بایت مصرف کردیم

جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۰۶:۴۴ ۱۴۰۱/۰۴/۰۴.

دیدگاه

سلام
            چون کاربر جدید با محدودیت ایجاد پست مواجه هست مجبورم سوالم رو اینجا بپرسم

میخواستم بدونم sram برند DALLAS مدل DS1230Y-100 رو به چه صورت میشه پاک کرد؟
            اینها باتری داخلی دارند و برنامه درونش میماند
            و erase فعال نیست
            شنیدم با اتصال کوتاه کردن یک سری از پایه ها در شرایطی خاص میتوان برنامه را پاک کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
              خب دوستمونم که گفتن تا 512 تا بایت میتونی
              بایت بیشتر یک واحد مثلا وقتی میگیم یک کیلو بایت از بایت به عنوان واحد استفاده کردیم یعنی 1024 تا بایت میشه یک کیلو بایت .. حکم گرم در کیلو گرم واحد وزن داره

ولی نوع داده ها میتونه متفاوت باشه .. مثلا اینتچر از دو بایت تشکیل شده یا از 16 بیت تشکیل شده
              خب حالا شما میتونید بک عدد اعشار در این حافظه ذخیره کنید که به چهار تا بایت نیاز داره تا نوع داده اعشاری یا فلوت تشکیل بده
              حالا اگر شما 10 تا عدد اعشاری رو بخواید در حافظه ذخیره کنید به چند بایت نیاز دارید ؟ 10 ضبدر 4 بایت میشه 40 بایت از حافظه ای ای پرام مصرف کردید
              حالا 100 داده char هم میخواید در این حافظه تعریف و ذخیره کنید
              هر
              char به یک بایت فضا نیاز داره پس 100 بایت هم اینجا مصرف کردید
              پس تا حالا 140 تا بایت از 512 تا رو مصرف کردید

حالا اول برنامه داده های ای ای پرومتون تعریف میکنید و نام گذاری میکنید و حتی مقدار دهی اولیه میکنید
              بعد عین یه متغیر معمولی در برنامه استفاده میکنید
              مثلا یک
              char { یک بایت }در حافظه ای ای پروم تعریف کردید به اسم a
              بعد توی برنامه عدد 8 به بایت a منتقل میکنید
              a=8
              تمام
              البته در ادیتور ها و ربان های مختلف جرئئات با هم فرق میکنه

حالا این لینک راجب دستورات و داده ها در زبان بیسیک

ما نمیتونیم متتغیری تعریف کنیم که از 13 بیت تشکیل شده باشه با توجه به نوع زبان و ادیتور اندازه داده ها بر اساس نوع داده مشخص میشه
              وقتی شما نوع داده رو برای یک متغیر
              char تعریف میکنید ادیتور یک بایت به این متغیر اختصاص میده
              و وقتی شما یه فلوت یا دابل تعرف میکنید ادیتور 4 بایت به این متغیر اختصاص میده

شما میتتونید هر نوع داده ای در ای ای پروم ذخیره کنید فقط تعداد بایت های مجموع باید کمتر از بایت های حافظه اون میکرو باشه نه بیشتر

ما تو مثال قبل 140 تا استفاده کردیم که هنوز حافظه بدون استفاده داریم چون 512 تا بایت در ای ای پروم این میکرو هست
              و ما فقط 140 تا بایت مصرف کردیم

ممنون
              خیلی عالی
              بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X