اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چجوری میشه 220 ولتو با میکرو و رله کنترل کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چجوری میشه 220 ولتو با میکرو و رله کنترل کرد؟

نوشته اصلی توسط alielec
    سلام

1 - در مورد اینکه برای یک مدار فرمان تابلو کدوم بهتره به نظر من اگه بتونی نویز رو بگیری که روی میکرو اثر نکنه و صدا هم برات مهم نباشه میتونی از رله استفاده کنی . اما این مدار که میبینی اسمش رله حالت جامد هست که دقیقا کار رله رو انجام میده و اگه بتونی توی مدار کشیدن نویز گیری کنی بخوبی جواب میده . اگه کار اپتی کوپلر رو بخوایی بدونی فقط برای جلوگیری از جریان کشی از میکرو گذاشته شده و خودش نمیتونه جریان زیادی بده . اما ولتاژ ایزولاسیون اپتی کوپلر زمانی که تحریک وجود ندارد 400 ولت و پیک جریان زمانی که تحریک وجود دارد 1 امپر است .

2 - تو اپتی کوپلر مدل moc3021 بله و در مدل های دیگر به دیتا شیت قطعه مراجعه شود

3- من همین اپتی کوپلر رو میشناسم که تو بازار هم هست البته خانواده MOC30XX . بله حتما از تریاک استفاده کن اصلا تحمل 16 امپر رو تریاک انجام میده و اپتی کوپلر فقط کار ایزولاسیون و فرمان رو انجام میده .

4- در مدار خازن و مقاومت نمیدونم ولی فکر کنم برای تریاک گذاشته شده باشه :icon_razz: :rolleyes: :mrgreen:

اگه بازم سوالی بود بپرس :biggrin:
    دوست عزیز ممنون

چند روز پیش رفتم دانشگاه از چندتا استادام پرسیدم
    اونا یک مداری واسم کشیدن.
    گفتن یه سر اپتی کوپلر رو بده 12 ولت و اون سرشو بده به رله ... واسه رله هم یک دیود هرزگرد ...و گفت که این کارتو راه میندازه و نیازی به تراک و اینا نیس....درسته ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nicolas1390
      سلام
      من دقیقا مداری که قرار دادید را بستم البته با bt136 و moc3063 اما کار نکرد !!!
      مدار زیر هم توی پروتوس کشیدم اما کار نکرد !!!!
      میشه راهنمایی کنید ؟
      سلام
      اگه اشتباه نکنم زمان عبور از صفر رو باید تشخیص بدی بعد تریاک رو روشن کنی وگرنه مدارت کار نمیکنه...شایدم من اشتباه کنم....

دیدگاه

مرسی
        درست شد
        مشکل از مقاومت سر راه پایه یک moc3063 بود ! 100 اهم قرار دادم درست شد .
        توی مدار هم ترایاک سوخته بود !!!!! عوض کردم درست شد !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط par3eh
          دوست عزیز ممنون

گفتن یه سر اپتی کوپلر رو بده 12 ولت و اون سرشو بده به رله ... واسه رله هم یک دیود هرزگرد ...و گفت که این کارتو راه میندازه و نیازی به تراک و اینا نیس....درسته ؟
          من امدم جواب بدم دیدم اصلا خودم این بحث باز کرده بودم oo:
          اگه خیلی میخوای قطع و وصل کنی با رله نمیشه و باید از تریاک استفاده کنی چون رله مکانیکیه خراب میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط par3eh
            دوست عزیز ممنون

پیرو حرف دوست عزیزمون که گفتن رله مکانیکی
            بگم که تازه تریاک صدا هم نداره یعنی مدار بدون صدا کار میکنه ( یه روز رفتم مغازه دوستم تابلو LED سفارش داده بود هر بار که تابلو چشمک میزد صدای رله میومد :NO: منم بهش گفتم اگه اذیتت میکنه درستش کنم اونم گفت درست کن منم رله رو باز کردم و دقیقا به جای رله تریاک گذاشتم چون مدار برای راه اندازی رله ترانزیستور داشت نیازی به اپتی کوپلر هم نبود) :wow:
            الکترونیک همه کاره دنیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alielec
              پیرو حرف دوست عزیزمون که گفتن رله مکانیکی
              بگم که تازه تریاک صدا هم نداره یعنی مدار بدون صدا کار میکنه ( یه روز رفتم مغازه دوستم تابلو LED سفارش داده بود هر بار که تابلو چشمک میزد صدای رله میومد :NO: منم بهش گفتم اگه اذیتت میکنه درستش کنم اونم گفت درست کن منم رله رو باز کردم و دقیقا به جای رله تریاک گذاشتم چون مدار برای راه اندازی رله ترانزیستور داشت نیازی به اپتی کوپلر هم نبود) :wow:
              آخه من تو باکس این اتوماسیون های مرغداری همش رله دیدم واسه همین مطرح کردم....واسه تریاک نقطه عبور از صفر لازم نیس؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط par3eh
                آخه من تو باکس این اتوماسیون های مرغداری همش رله دیدم واسه همین مطرح کردم....واسه تریاک نقطه عبور از صفر لازم نیس؟
                اولا که بسته به نیازی که ادم داره قطعه مورد نظر رو استفاده میکنه

بعدش هم اگر اپتی کوپلر زیر رو بزارید که خودش اتوماتیک از نقطه صفر شروع میکنه

در مورد تریاک به تنهایی نمدونم شاید اون مقاومت و خازن اثر داشته باشند (اساتید پاسخ بدن درباره نقطه صفر تریاک )
                الکترونیک همه کاره دنیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X