اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری جریان متناوب و ضریب توان بار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری جریان متناوب و ضریب توان بار

سلام دوستان

برای اندازه گیری جریان AC عبوری از یک بار مثلاً یخچال و محاسبه ضریب توان یا Cos Phi چه پیشنهادی دارید ؟
    ( علت مطرح کردن در این بخش اینه که قرار جریان چندین یخچال اندازه گرفته بشه و بوسیله AVR و مالتی پلکسینگ و RS232 به PC ارسال بشه )

تو بعضی از مدار ها از یک ترانسفورماتور کوچک جهت اندازه گیری جریان استفاده میشه
    شما سنسور یا IC خاصی نمیشناسین که جریان رو یه جورایی سنس کنه ؟

ممنون
    از ماست که بر ماست !

پاسخ : اندازه گیری جریان متناوب و ضریب توان بار

سلام
    یه نمونه هایی هست که فکر میکنم با سنسور هال هست،یه نگاه میندازم دقیقتر براتون میگم
    موفق باشید
    در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

ic هایی از سری energy meter که جریان و ولتاژ و پاور و پاور فکتور و ... می سنجند متاسفانه تو بازار ما نیستش یا لااقل من نتونستم پیدا کنم
      پس مجبوریم از همون روش سنتی CT یا Current Transformer استفاده کنیم ، مدار رو هم ایزوله میکنه !

خوب من تو اسپایس یه مدار طراحی کردم که میشه براحتی باهاش phi رو بدست اورد
      نمونه ولتاز ac و نمونه جریان ac رو مربعی کردم (با دو تا 741 )
      بعدش دادم به یه گیت xor و خروجی xor رو lpf کردم براحتی time delay بین دو سیگنال معلوم شد
      حالا براحتی هم phi بدست میاد و هم pf یا cos phi

حالا یه سوال اینجا مطرحه به نظرتون چطوری میشه بفهیم تا اختلاف فاز پیش فازه یا پس فاز ؟ نظری دارین در این مورد ؟

خوب در مورد سنسور اثر حال باید بگم که بله برای اندازه گیری جریان ایده آله
      ولی چون من برای نمونه برداری جریان از CT استفاده میکنم میخوام با همون هم جریان رو بسنجم و دیگه از سنسور جداگانه ای استفاده نکنم
      از ماست که بر ماست !

دیدگاه

سلام
        شما می تونستی همون اپ امپ رو اشمیت تریگر ببندی
        و توی قسمت مقایسه کننده اون و خروجی ان با تشخیص اینکه خروجی نسبت به مقایسه کننده جلو تره یا عقب تره ( توی خروجی مربعی جریان و ولتاژ) پس فاز و پیش فاز بودن رو تشخیص بدی
        البته روش های دیگه ای هم هست که اگه خواستی می گم
        موفق باشی

دیدگاه

سلام
          همونطور که آقای حاجی زاده گفتند شاید بشه فهمید که کدوم پیش فازه
          شما موج مربعی رو که داری ،ببین وقتی لبه پایین رونده (بالا رونده) میاد وضعیت اون یکی دیگه چه جوریه!
          نمی دونم ولی شاید اینجوری بشه،درست مثل خروجی انکودر های دو کاناله که با این روش تشخیص می دن جهت چرخش کدوم سمته
          در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
          مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

یکی از دوستان این ای سی رو معرفی کرد ML4812

ایا تو بازار ایران گیر میاد و کسی باهاش کار کرده؟؟؟

من می خوام ولتاژ و جریان یک پمپ سه فاز رو اندازه بگیرم و همچنین cos ph رو
            کسی میتونه تو این زمینه به من کمک کنه و بگه چه طور میتونم این مقادیر رو به میکرو انتقال بدم؟

منظورم اینه که بعد از اندازه گیری باید اعدادم منطقی باشه نه انالوگ
            علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omega_adiban
              یکی از دوستان این ای سی رو معرفی کرد ML4812

ایا تو بازار ایران گیر میاد و کسی باهاش کار کرده؟؟؟

کسی میتونه تو این زمینه به من کمک کنه و بگه چه طور میتونم این مقادیر رو به میکرو انتقال بدم؟

:cry2:
              و اینکه یه ای سی adc واسه انکه بشه به ام÷ر متر و یا ولت متر اندازه گرفت(ام÷ر متر و ولت مترهای صنعتی مستقیم به 3 فاز وصل میشن؟)

دیدگاه

:angry: :angry: :cry: :cry2: :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اٌمید حبیبی

یک پیشنهاد ساده اما کاربردی این هست که برای ولتاژ یک ترانس کوچک نمونه برداری از یکی از فاز ها استفاده کنی
                  و از همون فاز یک ترانس جریان. یعنی لازم نیست که برای هر سه فاز کسینوس فی رو حساب کنی چون موتور پمپ معمولا بصورت بالانس برقش رو مصرف میکنه.
                  ولی اگر دقت خیلی بالا بخواهی باید برای هر فاز جداگانه اینها رو حساب کنی.
                  حالا این دو تا نمونه ولتاژ و جریان (که حالا توسط یک مقاومت در دو سر خروجی ترانس جریان به ولتاژ تبدیل شده) رو بصورت لحظه ای توسط یک میکروکنترلر بررسی کرده و پارامترهای کسینوس فی و توان اکتیو و راکتیو رو بدست میاری

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X