اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل معروف فقل شدن میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل معروف فقل شدن میکرو

با سلام خدمت همه ی دوستان
    من با بیسکام می خواستم فیوزبیتو روی کریستال خارجی بزارم، یه لحظه غفلت کردم اشتباها روی آرسی اسیلاتور خارجی گذاشتم و بر حسب عادت دکمه رایت زدمو ...
    برنامه ی نجاتم (ایجاد پالس و وصل به پایه ایکستال 1)کاری از دستش برنیومد.ازفرکانس امگ شروع کردم تا16مگ ولی دریغ از تجدید حیات.(ناگفته ن مونه که برنامه میکرو با تولید پالس به کار میفته)
    طی سرچی هم که داخل سایت زدم یکی از دوستان پروگرمر stk500 پیشنهاد کرده بود.آیا جواب می ده؟
    باتشکر

پاسخ : مشکل معروف فقل شدن میکرو

شما رو اسیلاتور RC گزاشتید پس باید یه مدار RC به پایه ی xtal1 وصل کنید. فرمول مقادیر اون تو دیتاشیتش هست.اون برنامه که میگید برای وقتی هست که روی اسیلاتور خارجی تنظیم میشه.
    stk500 کمکی میکنه اما نسبت به قیمتش زیاد توجیه نداره.
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
      اون برنامه که میگید برای وقتی هست که روی اسیلاتور خارجی تنظیم میشه.
      ممنون
      منظورتون همون خارجیه دیگه؟وگرنه مشکل منم حل می شد.
      دیتاشیتو نگاه کردم باتوجه به اینکه من 3.0-8.0 انتخاب کردم f مورد نظر فرمول(f=1/RC) چیه؟

درمورد stk500 اطلاع دارید چه ویژگی داره که می تونه اینکارو انجام بده؟

دیدگاه

f باید همون جور که انتخاب کردید بین 3تا 8 مگاهرتز باشه دیگه.
        avr چند روش برای پروگرم شدن داره.یکیش همین روش هست که شما استفاده میکنید و به اصطلاح ISP .
        stk500 فکر کنم از روش high voltage استفاده میکنه.document هاش رو از سایت خود اتمل میتونید بگیرید.
        jtag هم میتونه در اینجا کمک کنه اما قیمت اونم بالاست یکم....

دیدگاه

با تشکر
          من این روش هم امتحان کردم.بامقاومت 2.2k و خازن 27p
          فرکانش هم حدود 5.6 مگ شد.ولی بازهم جواب نداد :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mir elk
            با تشکر
            من این روش هم امتحان کردم.بامقاومت 2.2k و خازن 27p
            فرکانش هم حدود 5.6 مگ شد.ولی بازهم جواب نداد :angry: :angry: :angry:
            مگه شما نمیگید f=(1/rc) ?
            پس با این مقادیر که میشه 16.8 مگاهرتز.
            جدا از این یه رنجی رو برای خازن و مقاومت قبول میکنه. مقدار مجاز رو از دیتاشیت چک کنید.

دیدگاه

مگه شما نمیگید f=(1/rc) ?
              پس با این مقادیر که میشه 16.8 مگاهرتز.
              جدا از این یه رنجی رو برای خازن و مقاومت قبول میکنه. مقدار مجاز رو از دیتاشیت چک کنید.
              ببخشید فرمول صحیح (f=1/3RC)هستش
              برای مقاومت رنج خاصی مشخص نکرده ولی برای خازن مقدار حداقلشو 22p در نظر گرفته

دیدگاه

از نظر تئوری باید درست باشه کاراتون .داشتم دوباره بحث رو میخوندم که این حرفتون به چشمم خورد:
                ناگفته ن مونه که برنامه میکرو با تولید پالس به کار میفته)
                وقتی برنامه میکرو شروع به اجرا میکنه یعنی مشکلی نباید باشه دیگه( اگر چه شکل موج ها فرق داره اما به هر حال کا انداختش دیگه) شما پایه های پروگرمر رو وصل کنید. وقتی برنامه داره اجرا میشه حتما پروگرم هم میشه...

دیدگاه

از نظر تئوری باید درست باشه کاراتون .داشتم دوباره بحث رو میخوندم که این حرفتون به چشمم خورد:وقتی برنامه میکرو شروع به اجرا میکنه یعنی مشکلی نباید باشه دیگه( اگر چه شکل موج ها فرق داره اما به هر حال کا انداختش دیگه) شما پایه های پروگرمر رو وصل کنید. وقتی برنامه داره اجرا میشه حتما پروگرم هم میشه...
                  منظورم از بکار افتادن برنامه روشن شدن led بود. led که باید روشن بشه روشن می شه منتها چون فرکانس به درستی تنظیم نشده (مثل قبل از فقل شدن)عملکرد کاملا صحیحی نداره. هرچی چک می کنم چه با کامپایلر بیسکام وچه کدویژن جواب نمی ده. اتصالات رو هم بارها بارها چک کردم.
                  فکر کنم باید برم سراغ stk500 :cry2: :cry2:
                  یه چیز دیگه هم که الان یادم اومد(حال نمی دونم سوری عمل می کرد یا واقعی)با eeprom میشه ارتباط برقرار کرد.( read و write)

دیدگاه

این که شما میگید اصلا ربطی به واحد کلاک نداره پس. وقتی برنامه داره اجرا مبشه و حتی از eeprom هم میشه خوند یعنی پالس تولیدی مشکل نداره.مشکل از این موارد نیست.باید موارد دیگه رو چک کرد

دیدگاه

سلام دوست عزیز mir elk
                      مشکل شما فقط با یک پروگرمر از نوع موازی حل میشه باید فیوز بیتا رو ریست کنی و احتمالا پروگرمر فعلی شما دیگه قادر به این کار نیست چون پروگرمرهای معمولی برای پروگرم کردن از کلاک خود میکرو استفاده میکنن و میکرو شما هم که رو کلاک خارجی تنظیم شده و.... قصه سر دراز داره .
                      اما اگر قصد خرید پروگرمر داری باید بگم که با مدلهای مختلفی کار کردم ،َ دیگه tnm2000 رو همه میشناسن اما خداییش یدونه هاتل جیبی USB گرفتم اونقدر واسه کار با AVR تخصصیش کردن و امکانات و سرعت خوبش غیر قابل باوره.
                      قیمتش باید سی و چند هزار تومن باشه میتونی قیمت و امکاناتش رو تو سایت خودش تو بخش پروگرمر USB جیبی ببینی. ضمنا اگر مایل بودی میتونی بعدها XMGA-PROGRAMING هم روش فعال کنی.

http://hattel.com/

قصدم جدا تبلیق نبود اما صادقانه باید بگم که از کار با اون راضیم و کار با اون رو به خیلی از دوستان پیشنهاد کردم کسی مشکلی نداشته.

موفق باشی
                      موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

باید موارد دیگه رو چک کرد
                        چه موارد دیگه ایو مثلا؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan2000
                          سلام دوست عزیز mir elk
                          مشکل شما فقط با یک پروگرمر از نوع موازی حل میشه باید فیوز بیتا رو ریست کنی و احتمالا پروگرمر فعلی شما دیگه قادر به این کار نیست چون پروگرمرهای معمولی برای پروگرم کردن از کلاک خود میکرو استفاده میکنن و میکرو شما هم که رو کلاک خارجی تنظیم شده و.... قصه سر دراز داره .
                          اما اگر قصد خرید پروگرمر داری باید بگم که با مدلهای مختلفی کار کردم ،َ دیگه tnm2000 رو همه میشناسن اما خداییش یدونه هاتل جیبی USB گرفتم اونقدر واسه کار با AVR تخصصیش کردن و امکانات و سرعت خوبش غیر قابل باوره.
                          قیمتش باید سی و چند هزار تومن باشه میتونی قیمت و امکاناتش رو تو سایت خودش تو بخش پروگرمر USB جیبی ببینی. ضمنا اگر مایل بودی میتونی بعدها XMGA-PROGRAMING هم روش فعال کنی.

http://hattel.com/

قصدم جدا تبلیق نبود اما صادقانه باید بگم که از کار با اون راضیم و کار با اون رو به خیلی از دوستان پیشنهاد کردم کسی مشکلی نداشته.

موفق باشی
                          ممنون از راهنمایی تون
                          پروگرمرمن stk200/300 هستش تا اونجایی که می دونم ازنوع موازیه؛ درسته؟؟
                          نوشته اصلی توسط erfan2000
                          احتمالا پروگرمر فعلی شما دیگه قادر به این کار نیست.
                          منظورتونو متوجه نشدم یعنی چی که دیگه قادر نیست؟
                          آیا روش ساده تری برای ریست کردن فیوز بیتا وجود داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mir elk
                            چه موارد دیگه ایو مثلا؟؟
                            میکرو تون چی هست؟ مثلا اگه مگا 8باشه ببینید پایه ریست رو غیر فعال نکرده باشید. برسی کنید که قابلیت spien رو توسط فیوزبیت ها غیر فعال نکرده باشید. وضعیت پایه ریست و...........

پروگرمرمن stk200/300 هستش تا اونجایی که می دونم ازنوع موازیه؛ درسته؟؟
                            نه. این پروگرمر از طریق سریال پروگرم میکنه....

دیدگاه

پایه ریست رو غیر فعال نکرده باشید. بررسی کنید که قابلیت spien رو توسط فیوزبیت ها غیر فعال نکرده باشید. وضعیت پایه ریست و...........
                              نه. این پروگرمر از طریق سریال پروگرم میکنه....
                              ممنون از بابت پی گیرها وپاسخهاتون
                              اگر منظورتون از غیر فعال کردن پایه ریست اتصال فیزیکیه باید بگم که وصله وصله.
                              مورد دومو که گفتید؛ اولا "قابلیت spien"چی هست، دوما چه طوری بررسی کنم؟
                              درمورد پروگرمر هم اساسا تا اونجایی که من اطلاع دارم برنامه ریزی و بطور صحیح تر پیکره بندی فلش میکرو براساس یکی از پروتکل های ارتباط سریال هستش.منظورم از موازی، نوع ارتباط کامپایلر برای انتقال داده ها ازکامپیوتر به میکروبود.
                              البته اگه اشتباه می گم دیگه ببخشید (و باراهنمایی های سبزتون تصحیح کنید)چه کنم سوادم در همین حده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X