اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطوری میشه از avr ولتاژ متغیر گرفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطوری میشه از avr ولتاژ متغیر گرفت

با سلام
    چطوری میشه از avr ولتاژ متغیر گرفت :NO:
    برای ساختن منبع تغذیه میخام مثلا 0 تا 5 ولت
    انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
    [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
    http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

پاسخ : چطوری میشه از avr ولتاژ متغیر گرفت

من فکر نمی کنم کار درستی باشه که از AVR به عنوان منبع تغذیه استفاده کنی. البته میشه به عنوان یک کنترلر تو مدار اضافه بشه ولی منطقی نیست مستقیم از اون این طوری کار بکشی. چون جریانی که پایه های میکرو میدن حدود 20 میلی آمپره.
    ولی در کل می تونی ازک D/A (مبدل دیجیتال به آنالوگ) استفاده کنی

دیدگاه

یا باید از مبدل دیجیتال به آنالوگ خارجی استفاده کنی.

یا از روش مقاومت های نردبانی یه مبدل دیجیتال به آنالوگ بسازی...

در هر حال من هم با نظر دوستمون آقای حامد موافقم. پایه های میکرو جریان دهی خیلی پایینی دارند...

البته می تونی از میکرو در ساخت منبع تغذیه به طور غیر مستقیم استفاده کنی. مثلا به عنوان یک تولید کننده امواج PWM در منبع تغذیه سوییچینگ
      از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
      گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_online62
        من فکر نمی کنم کار درستی باشه که از AVR به عنوان منبع تغذیه استفاده کنی. البته میشه به عنوان یک کنترلر تو مدار اضافه بشه ولی منطقی نیست مستقیم از اون این طوری کار بکشی. چون جریانی که پایه های میکرو میدن حدود 20 میلی آمپره.
        ولی در کل می تونی ازک D/A (مبدل دیجیتال به آنالوگ) استفاده کنی

قبول ولی من اونو با 2n3055تقویت میکنم اگه میشه روش برنامه نویسی دیجیتال به انالوگ رو برای من توزیع بدین البته در بسکام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
          یا باید از مبدل دیجیتال به آنالوگ خارجی استفاده کنی.

یا از روش مقاومت های نردبانی یه مبدل دیجیتال به آنالوگ بسازی...

در هر حال من هم با نظر دوستمون آقای حامد موافقم. پایه های میکرو جریان دهی خیلی پایینی دارند...

البته می تونی از میکرو در ساخت منبع تغذیه به طور غیر مستقیم استفاده کنی. مثلا به عنوان یک تولید کننده امواج PWM در منبع تغذیه سوییچینگ

قبول ولی من اونو با 2n3055تقویت میکنم اگه میشه روش برنامه نویسی دیجیتال به انالوگ رو برای من توزیع بدین البته در بسکام
          و در صورت قابل دونستن من روش نربانی
          ممنون محسن

دیدگاه

ببین دوست عزیز شما باید یک PWM بسازی و وارد یک fet بکنی.حالا با زیاد کردن سطح dc ولتاژ به راحتی پایین بالا میره
            خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روباه
              ببین دوست عزیز شما باید یک PWM بسازی و وارد یک fet بکنی.حالا با زیاد کردن سطح dc ولتاژ به راحتی پایین بالا میره
              آره من از PWM رو یادم رفته بود. می تونی همین کار بکنی.
              اگه می خوای با D2A کار کنی کافیه مثلا از یک D2A هشت بیتی استفاده کنی یعنی یک پورت از میکروت رو به اون وصل می کنی و D2A دو به توان 8 حالت (256 حالت) رو تبدیل به ولتاژ در پایه خروجی و در محدوده صفر تا ولتاژ تغذیه می کنه.

دیدگاه

آره من از PWM رو یادم رفته بود. می تونی همین کار بکنی.
                اگه می خوای با D2A کار کنی کافیه مثلا از یک D2A هشت بیتی استفاده کنی یعنی یک پورت از میکروت رو به اون وصل می کنی و D2A دو به توان 8 حالت (256 حالت) رو تبدیل به ولتاژ در پایه خروجی و در محدوده صفر تا ولتاژ تغذیه می کنه.

خیلی ممنون اگه میشه یه کم بیشر توزیع بدین چون من تازه شروع کردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روباه
                  خیلی ممنون اگه میشه یه کم بیشر توزیع بدین چون من تازه شروع کردم

دیدگاه

مبدل های دیجیتال به آنالوگ ، آی سی هایی هستنده که با توجه به نوعشون(8 بیت ، 9بیت 10بیت، 11 بیت) ، یک عدد رو دریافت می کنند و اون عدد رو با نسبت مشخص شده به سطح ولتاژ تبدیل می کنند.
                    دقیقا عکس ADC . اگه بدونی ADC چطوری کار می کنه ابن رو هم یاد می گیری. تو ADC ولتاژ آنالوگ ورودی با توجه به ولتاژ Reference به یک کد تبدیل میشه.
                    فرض کن ولتاژ رفرنس تو میکرو رو 5 ولت قرار دادی، ADC تو میکرو هم که 10 بیتیه. پس اگه یک ولتاژ 3 ولت به پایه میکرو اعمال بشه داریم:
                    2 به توان 10 = 1024
                    پس ولتاژ صفر معادل عدد 0 و ولتاژ 5 معادل عدد 1023 ست.یعنی هر یک ولت تغییر معادل کد روبروست : 204.6=5/1024
                    یا یه جور دیگه بگم . به ازای هر 0.0048 ولت یک عدد به کدمون اضافه میشه
                    1024/5=0.0048
                    پس کد معادل ولتاژ 3 ولت میشه 613

تو D2A(DAC) هم برعکس همین اتفاق می افته
                    کافیه باهاش کار کنی و نتیجه رو عملا ببینی

دیدگاه

ببین دوست عزیز شما باید یک PWM بسازی و وارد یک fet بکنی
                      بله آقا محسن , همون جور که دوستمون گفتند شما باید از میکروت برای ساخت امواج PWM استفاده کنی و بعد از این امواج برای ساخت ولتاژ متغیر استفاده کنی. یعنی از این سیگنال برای درایو ماسفت ها و چاپر ها و ... در منبع تغذیه سوییچینگ استفاده کنی.

البته باید از اپتو کوپلر قبل از اعمال سیگنال به المان های قدرت استفاده کنی . یعنی باید زمین مدار دیجیتال را از زمین مدار آنالوگ جدا کنی.

شما کاری که به نظر من باید انجام بدی اینه که اول مدار یک منبع تغذیه سوییچینگ ساده پیدا کنی , بعد باید به جای بلوک ساخت موج PWM اون میکرو را قرار بدی . اون موقع با تغییر دیوتی سایکل موج می تونی ولتاژ متغیر داشته باشی...

از مبدل دیجیتال به آنالوگ کسی برای این کار استفاده نمی کنه. البته منظورم این نیست که امکان نداره بشه مداری باهاش طراحی کرد ...

در ضمن مزیت اون روش نسبت به استفاده از مبدل اینه که دیگه ولتاژ متغیر محدود به صفر تا 5 ولت نمی شه و می تونی رنج ولتاژ بیشتری از مدار بگیری...

امیدوارم دوستان بیشتر کمکت کنند ...

دیدگاه

مبدل های دیجیتال به آنالوگ ، آی سی هایی هستنده که با توجه به نوعشون(8 بیت ، 9بیت 10بیت، 11 بیت) ، یک عدد رو دریافت می کنند و اون عدد رو با نسبت مشخص شده به سطح ولتاژ تبدیل می کنند.
                        دقیقا عکس ADC . اگه بدونی ADC چطوری کار می کنه ابن رو هم یاد می گیری. تو ADC ولتاژ آنالوگ ورودی با توجه به ولتاژ Reference به یک کد تبدیل میشه.
                        فرض کن ولتاژ رفرنس تو میکرو رو 5 ولت قرار دادی، ADC تو میکرو هم که 10 بیتیه. پس اگه یک ولتاژ 3 ولت به پایه میکرو اعمال بشه داریم:
                        2 به توان 10 = 1024
                        پس ولتاژ صفر معادل عدد 0 و ولتاژ 5 معادل عدد 1023 ست.یعنی هر یک ولت تغییر معادل کد روبروست : 204.6=5/1024
                        یا یه جور دیگه بگم . به ازای هر 0.0048 ولت یک عدد به کدمون اضافه میشه
                        1024/5=0.0048
                        پس کد معادل ولتاژ 3 ولت میشه 613

تو D2A(DAC) هم برعکس همین اتفاق می افته
                        کافیه باهاش کار کنی و نتیجه رو عملا ببینی

خیلی ممنو ن اگه میشه چند تا شماره از این مبدل هارو بگین با تشکر محسن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
                          ببین دوست عزیز شما باید یک PWM بسازی و وارد یک fet بکنی
                          بله آقا محسن , همون جور که دوستمون گفتند شما باید از میکروت برای ساخت امواج PWM استفاده کنی و بعد از این امواج برای ساخت ولتاژ متغیر استفاده کنی. یعنی از این سیگنال برای درایو ماسفت ها و چاپر ها و ... در منبع تغذیه سوییچینگ استفاده کنی.

البته باید از اپتو کوپلر قبل از اعمال سیگنال به المان های قدرت استفاده کنی . یعنی باید زمین مدار دیجیتال را از زمین مدار آنالوگ جدا کنی.

شما کاری که به نظر من باید انجام بدی اینه که اول مدار یک منبع تغذیه سوییچینگ ساده پیدا کنی , بعد باید به جای بلوک ساخت موج PWM اون میکرو را قرار بدی . اون موقع با تغییر دیوتی سایکل موج می تونی ولتاژ متغیر داشته باشی...

از مبدل دیجیتال به آنالوگ کسی برای این کار استفاده نمی کنه. البته منظورم این نیست که امکان نداره بشه مداری باهاش طراحی کرد ...

در ضمن مزیت اون روش نسبت به استفاده از مبدل اینه که دیگه ولتاژ متغیر محدود به صفر تا 5 ولت نمی شه و می تونی رنج ولتاژ بیشتری از مدار بگیری...

امیدوارم دوستان بیشتر کمکت کنند ...
                          اگه ممکنه شماتیمک قسمت ماسفت رو برام بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen.hex

خیلی ممنو ن اگه میشه چند تا شماره از این مبدل هارو بگین با تشکر محسن
                            dac0800
                            فتو بلاگ من
                            کاردستی ها :
                            روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
                            فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
                            کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

اگه ممکنه شماتیمک قسمت ماسفت رو برام بدین
                              عزیزم در مورد منابع تغذیه سوییچینگ سرچ کن , حتما پیدا می کنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X