اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جلوگیری از هنگ کردن میکرو و نحوه استفاده از Watchdog Timer

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : جلوگیری از هنگ کردن میکرو و نحوه استفا

نوشته اصلی توسط student-p
    واچ داگ که جا و مکان نمیشناسه؛در حقیقت با ی دستور استارت شده و اگه قبل از سرریز شدنش ریستش نکنی میکرو رو ریست میکنه!
    من متوجه نشدم. دو پهلو صحبت کردید.

اگر واچ داگ فعال باشه و توی main برنامه
    داخل while اصلی یک {}(while(1 وجود داشته باشه. واچ داگ فعال و میکرو ریست می شه؟

آره یا نه؟

دیدگاه

پاسخ : جلوگیری از هنگ کردن میکرو و نحوه استفاده از Watchdog Timer

نوشته اصلی توسط aliila
      با فرکانس 16 مگ هر دستور 62.5 نانوثانیه طول میکشه و برای هر بار اجرای برنامه روتین تایمر واچدگ 10 پالس ساعت نیازمندیم و
      طول کورس واچداگ 15 میلی ثانیه است.
      پس ما از هر 15 میلی ثانیه به مقدار 9-^10 *10*62.5 ثانیه تلفات داریم اگه تناسب رو در بیاریم به عدد 4 دهم درصد میرسم
      در حقیقت کاهش کارایی 50 درصد اشتباه است .و کارایی 0.4 درصد کاهش پیدا میکنه
      من هنوزم متوجه نشدم چطوری 50 درصد میشه؟
      سر ریز تایمر نگهبان طبق اطلاعات دیتاشیت مگا32 در ولتاژ 5 ولت مستقل از کلاک سیستم حداقل هر 16.3 میلی ثانیه تا حداکثر 2.1 ثانیه رخ میده. به این معنی هست که مثلا اگه روی 16.3 میلی ثانیه تنظیم باشه شما حداکثر این مدت زمان فرصت دارین تا عمل ریست انجام بدین
      حالا اگه هرچی زودتر تایمر ریست کنین مثلا هر 1 میکرو ثانیه، تو عملکرد برنامه تاثیری نداره ولی سربار بیشتری ایجاد میشه
      [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : جلوگیری از هنگ کردن میکرو و نحوه استفا

نوشته اصلی توسط Arjena
        من متوجه نشدم. دو پهلو صحبت کردید.

اگر واچ داگ فعال باشه و توی main برنامه
        داخل while اصلی یک {}(while(1 وجود داشته باشه. واچ داگ فعال و میکرو ریست می شه؟

آره یا نه؟
        آره
        اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ADMlN
          من هنوزم متوجه نشدم چطوری 50 درصد میشه؟
          سر ریز تایمر نگهبان طبق اطلاعات دیتاشیت مگا32 در ولتاژ 5 ولت مستقل از کلاک سیستم حداقل هر 16.3 میلی ثانیه تا حداکثر 2.1 ثانیه رخ میده. به این معنی هست که مثلا اگه روی 16.3 میلی ثانیه تنظیم باشه شما حداکثر این مدت زمان فرصت دارین تا عمل ریست انجام بدین
          حالا اگه هرچی زودتر تایمر ریست کنین مثلا هر 1 میکرو ثانیه، تو عملکرد برنامه تاثیری نداره ولی سربار بیشتری ایجاد میشه
          نوشته اصلی توسط aliila
          .
          .
          .
          در حقیقت کاهش کارایی 50 درصد اشتباه است .و کارایی 0.4 درصد کاهش پیدا میکنه
          اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

با سلام
            ببخشید این سگ watchdog من همیشه خوابه. یعنی WDTCR=0x0F یا WDTCR=0x08 رو همون اوایل تابع main مینویسم و بعدش یک فانکشنی رو که قبل از main تعریف کردم اجرا میکنم تا وقتی داخل اون فانکشنه هیچ اتفاقی نمی افته! بعد از اینکه از اون فانکشن میاد بیرون تازه ریست میشه. اون فانکشن هم گاهی تا چند دقیقه طول میکشه اجرا شدنش. تایمرش رو هم هیچ جا ریست نکردم. بیت وقفه ی کلی هم همیشه روشنه.
            البته وقفه ی سریال و وقفه ی تایمر صفرم هم فعاله.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط redown
              با سلام
              ببخشید این سگ watchdog من همیشه خوابه. یعنی WDTCR=0x0F یا WDTCR=0x08 رو همون اوایل تابع main مینویسم و بعدش یک فانکشنی رو که قبل از main تعریف کردم اجرا میکنم تا وقتی داخل اون فانکشنه هیچ اتفاقی نمی افته! بعد از اینکه از اون فانکشن میاد بیرون تازه ریست میشه. اون فانکشن هم گاهی تا چند دقیقه طول میکشه اجرا شدنش. تایمرش رو هم هیچ جا ریست نکردم. بیت وقفه ی کلی هم همیشه روشنه.
              البته وقفه ی سریال و وقفه ی تایمر صفرم هم فعاله.
              یعنی هیچ کس نمیدونه گیر کار کجاست؟

دیدگاه

احتمالا داخل فانکشن از delay استفاده کردین . کامپایلر codevision داخل تابع delay
                واچ داگ رو به صورت خود کار ریست میکنه .

دیدگاه

من که بالاخره نفهمیدم این واچ داگ رو چجوری تو بسکام فعال کنم که واقعا کار کنه. تعداد خط هاای برنامه هم زیاده.

دیدگاه

راستش اینه که وقت نکردم پست دوستان رو بخونم، ولی حتما به خاطر داشته باش، وقتی رله استفاده می کنه، حتما حتما حتما حتما حتما باید سر تغذیه میکرو خازن بگذاری (به مقدار لازم).
                    مطمئن باش همین نکته کوچیک تو 90 درصد موارد هنگ میکرو رو رفع می کنه.
                    نکته دوم اینکه هم خازن ظرفیت بالا بگذار (الکترولیت) هم خازن عدسی...

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید
                      من یه فرستنده گیرنده hm با atmega16 راهاندازی کردم که دو تا موتورو با l293 کنترل کنه که همین مشکل هنگ کردن پیش میاد ولی وقتی تغذیه درایور موتورو میکرو رو جدا میکنم مشکلی ندارم
                      ممنون میشم راهنماییم کنید...!؟

دیدگاه

احتمالا منبع تغذیه شما ناپایدار هست
                        برسی کنید ، آیا منبع تغذیه ای که دارین ، میزان جریان دهی خوبی داره !
                        خازن 100 نانو رو هم فراموش نکنید ، کنار هر جایی که مصرف کننده دارین بذارین

دیدگاه

من پایه ی ریست مگا8 رو پول آپ کرد حالا دستی ریست میکنم دیگه بر نمیگرده و برنامه رو اجرا کنه چرا کسی نظری داره
                          گاهی نمی شود که نمی شود
                          گاهی قرعه نگفته به نام تو می شود
                          گاهی گدای گدایی و چاره چیست
                          گاهی تمام شهر گدای تو میشود
                          ای بنده بدان در این عالم ___هرچه خدا خواست همان می شور

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mfazl22 نمایش پست ها
                            من پایه ی ریست مگا8 رو پول آپ کرد حالا دستی ریست میکنم دیگه بر نمیگرده و برنامه رو اجرا کنه چرا کسی نظری داره
                            سلام پایه ریست رو بدون پول اپی که انجام دادی یک لحظه به زمین
                            وصل و سپس قطع کن
                            قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

سلام
                              آقا من یک دستگاه کنترل رطوبت و دما اینجا درست کردم اما چنتا گیر داره ممنون میشم بفرمایید چطور میتونم رفع کنم.
                              1 - دکمه های آنالوگم بعضی وقتا کار میکنه بعضی وقتا نه.آیا نویز میتونه علتش باشه؟چطور 4 تا دکمه آنالوگ درست کنم بدون مشکل.
                              2- گاهی صفحه نمایشم هنگ میکنه اما میکرو داره کار خودشو ادامه میده
                              3-گاهی هم کلا میکرو هم هنگه.
                              البته الان یک خازن مولتی لایر 10 میکرو داشتم موازی vcc+5 و gnd میکرو پرو که تغذیه سنسور و نمایشگر و دکمه های آنالوگم هست کردم.از همین پاسخها فهمیدم که خازن در رفع نویز مفیده اما...

دیدگاه

سلام
                                وضع پاسخ دهی در سایت نا امید کننده هست.
                                به هرحال مسئله بنده برطرف شد.
                                1- دکمه ها که قطعی سیم علتش بود
                                2- با گرفتن تغذیه lcd از آداپتور بجای میکرو مشکل هنگ LCD هم برطرف شد.
                                3- به خروجی VCC میکرو هم خازن اضافه کردم.
                                الحمدولله مثل چی درست شد.
                                حالا فقط مونده برای اطمینان خاطر watchdog را به برنامه اضافه کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X