اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی دماسنج PT100 با AD7780 در فواصل 30-40 متری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی دماسنج PT100 با AD7780 در فواصل 30-40 متری

نوشته اصلی توسط علی محمدی

اگه از plc استفاده کنین چی میشه؟ logo ماژول pt100 داره اصلآ
    آره فک کنم داره logo اون هم سه سیمه است
    راه اندازی enc28j60 و enc424j600 برای RL-TCPnet

راه اندازیks0108 با emwin

راه اندازی lcd7 اینچ با داریور داخلی stm32f429

دیدگاه

ضریب adc
      فرکانس نمونه برداری
      میانگین گیری
      همه توسط خریدار تنظیم میشه
      اینجوری نیست که ثابت باشه باید یه کی پد و نمایشگر حتمأ باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dellfogostar

اینی که من میگم اصلا احتیاجی به محاسبه طول سیم نیست سخت افزار خود به خود مقاومت سیمهارو حذف میکنه این یه روش جهانیه.
        تصویرو ببینید RW1=RW2=RW3 آنگاه فرمول خروجی برای OPAMP اول بدست بیارید اونوقت میدونید که طول سیم تاثیری نداره مقاومت سیم ها در فرمول حذف میشوند
        سلام

طبق توضیحاتی که طراح مدار داده و از شماتیک مشخص هست 2 اپ امپ 1 و 2 برای تامین جریان هست (منیع جریان 1 میلی) .اپ امپ 4 ؛؛ برای فیلتر پائین گذر هست .

می ماند اپ امپ 3؛؛ که ما باهاش کار داریم .شما گفتید که "" فرمول خروجی برای OPAMP اول بدست بیارید "" حالا ما چطور فرمول خروجی رو بدست بیاریم ؟؟

ضمن اینکه مقاومت های R3.4.5.6 هم مشخص نکرده این مقدارها دست خودمون هست؟؟ ممنونم در این زمینه یه توضیحی بدید . باتشکر

یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

(VoutA3=(Vin-Vrw3)(1+R6/R5)-vin(R6/R5

Vin=VRw3+VRTD+VRW1

R6=R5

RTD=PT100

آنگاه در پایان VoutA3=VRTD

دیدگاه

جریان رفرنس هم برابر به مقدار ولتاژ رفرنس تقسم بر مقدار مقاومت RF

دیدگاه

سلام

ببینین اینکه آدم یک فرمول کلی رو بخواد برای همه جا به کار ببره به نظر من درست نیست.
              طراح باید همیشه ببینه شرایطی که مدار قراره کار بکنه چی هست و تا اونجا که میشه بیخودی مدار رو پیچیده نکنه.

ببینین اگر شما می تونین در نزدیکی سنسور (1-2 متری) مداری قرار بدین، پس بهتره مدار تبدیل رو اونجا طراحی کنین به علاوه یک تبدیل ولتاژ به جریان 4-20 میلی آمپر و یا یک پروتوکل
              دیجیتال که به درد کار شما بخوره و اطلاعات رو ارسال کنین. ضمن اینکه اون مطلبی که dellfogostar فرستاده بود درسته و مفید

طبق تجربه ای که من درام دقت 0.1 درجه یک عددی هست که این روز ها خیلی جاها به کار میره ولی در عمل اینطوری نیست
              مثلا در سیستم قارچ تا اونجا که من می دونم هیچ سیستم بیولوژیکی نمیتونه همچین اختلاف دمای کمی رو تشخیص بده
              یعنی یک دونه قارچ 38.1 درجه با 38.2 درجه براش فرقی نمی کنه ضمن اینکه اتاق پرورش قارچ اگر این گوشه سالن که شما داری دما رو اندازه گیری می کنه مطمئنا دمای اون طرفه سالن حداقل 0.1
              درجه تفاوت دما داره پس 0.1 اینجا یک عدد منطقی نیست. برای یک جایی مثل پرورش قارچ من بودم DS18b20 می ذاشتم با رزولوشن 0.1 درجه

ولی اگه شرایط طوری هست که واقعا 0.1 مورد نیاز هست، من بودم یک میکرو XMEGA با َADC 12 بیتی انتخاب می کردم اینطوری تا 0.06 درجه رزولوشن داشتم، اگر هم باید انتقال اطلاعات بدم
              یک RS485 و یا CAN controller هم می ذاشتم سریع پروژه رو جمعش می کردم
              و بیشتر وقتم رو می ذاشتم رو این مساله که چطوری همچین سیستمی رو کالیبر کنم.
              چون در همچین شرایطی کالیبر مجدد سیستم از اهمیت خیلی خیلی بالایی برخورداره مخصوصا اگر بازه کنترل دما زیاد باشه، حداقل ماهی یکبار و حتی قبل از شروع هر پروسه

راستش رو بخواین نمی خواستم صورت مساله تون رو عوض کنم، ولی چون احساس کردم کار عملیه اینکار خیلی بهتره و در طولانی مدت هم راحتی

شهریار
              Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

با ارادت به همه اساتید:
                هدف ما پیاده سازی یه مدار جامع مطابق با سخت افزار صنعت باشه اسرار من بر این مدار پیاده سازی گسترده آن در صنعت است من این مدارو با 70 متر سیم تست کردم هیچ مشکلی نداره
                نوشته اصلی توسط شهریار
                ببینین اینکه آدم یک فرمول کلی رو بخواد برای همه جا به کار ببره به نظر من درست نیست.
                من به اقای شهریار ارادت دار م اما از یه فرمول صحبت نمیکنم بلکه فرمولو برا اثبات بی تاثیر بودن اثر طول سیم در فواصل طولانی که موضوع اصلیه تایپیکه استفاده کردم
                در طراحی مدار برا صنعت که مثل طراحی نظامی می مونه دقیق بودن مدار خیلی مهه
                در صنعت ممکن هر حالتی پیش بیاد پس باید مدار ما تمام ویژگی های استاندارد سخت افزار صنعت رو داشته باشه

دیدگاه

ماژول آماده که pt100 ورودیشه 24 بیتیه و خروجی 0-10ولت و خروجی rs485 پروتکل مدباس هست وجود داره
                  من با آقای شهریار موافقم
                  زیاد طراحی نمیکنم وقتی ماژول آمادش توو بازار 200 تومن میفروشن
                  من بودم یه ماژول استفاده میکردم و ماژول رو کنار سنسور نصب میکردم خروجی ماژول rs485 هست هر چه قدر میخواستم کابل میکشیدم و وصل میکردم به plc s7-200 فرمان هارو میدادم و plc رو هم وصل میکردم به یه پنل یا کامپیور برای مانیتور و کالیبره و این داستانا
                  هر چه قدر هزینه قطعات بره بالا دستمزدم میره بالا من میخوام در خونه رو هم باز کنم یه plc میذارم :nice: واسه میکرو پول نمیدن که

دیدگاه

سلام دوستان
                    این از فرمول محاسبه دمای PT100
                    این فرمول برای دمای بین صفر تا 500 هست و اگر تا یک رقم در اعشار گرد بشه کاملا دقیق و منطبق با جدول PT100 هست:
                    temp=a*res^2+b*res+c
                    a=1.213e-3
                    b=2.2972819
                    c=-241.55584
                    اندازه گیری دما به وسیله میکرو با دقت یک درجه هم به زودی

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه اندازی دماسنج PT100 با AD7780 در فواصل 30-40 متری

نوشته اصلی توسط اقای دکتر
                      اقای نحوی ممنون میشم این سوالات رو جواب بدید
                      چرا ولتاژ مرجع رو 180 میلی ولت انتخاب کردید ؟؟ مگه بیشتر انتخاب می کردید چه اتفاقی می افتاد؟؟
                      و در اخر در فرمول زیر بجای C-1 چی بذارم .؟؟
                      سلام.
                      پوزش به خاطر تاخیر.
                      ولتاژ مرجع رو تا جایی که امکانش بوده پایین آوردم تا قدرت تفکیک بالاتر بره. شما فرض کنید که 180 میلی ولت رو 1024 قسمت کنید (مثلا برای ADC 10 بیتی) یا اینکه 5 ولت رو 1024 قسمت کنید دقت شدیدا تغییر میکنه. PT100 اگه یه جریان 1 میلی آمپری از اون بگذره بین 100 تا 400 میلی آمپر حداکثر تغییرات ولتاژی اون هست. متناسب با پروژه من بین 115 تا 150 اهم تغییرات اهمی نسبت به دما داشتم برای همین 180 میلی آمپر در نظر گرفتم که قدرت تفکیک بالا باشه.

C به توان 1- در واقع بعد یا دیمانسیون عدد A هست. یعنی بعد A معکوس درجه هست. عدد خاصی نیست.
                      موفق باشید.
                      شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
                      هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
                      چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه اندازی دماسنج PT100 با AD7780 در فواصل 30-40 متری

نوشته اصلی توسط اقای دکتر
                        سلام وقت بخیر

شماتیکی که سازندگان AD7715 ارائه کردند یه مدار مبتدیانه هست که بدرد نمیخوره یعنی قادر نیست نویز رو حذف کنه

دایی احمد برای استفاده از AD7730-7780 یه مدار رو با استناد به " انالوگ دیواس " و تجربه عملی خودشون تکمیل کردند که این مدار یه مدار کامل و بی نظیر هست که قادر به حذف نویز .چون دارای فیلتر پائین گذر ؛ مقاومت های دقیق(1٪) ؛pull up؛ pull down و ایزوله کردن و جدا کردن تغذیه AVDD از VCC که باعث کاهش نویز و ایزوله شدن میشه و....

این مدار رو دوست عزیزمون جناب r_mnf با راهنمایی دایی احمد زحمت کشیدن طراحی کردن و خودشون بدون هیچ مشکلی جواب گرفتند

برای وضوح بیشتر بر روی عکس کلیلک کنید

شماتیک دیتاشیت کجا و این مدار کجا :eek:
                        چیز زیادی از این شماتیک دستگیرم نشد.
                        اصول کار مدار چطوری هست؟ PT100 ها چطوری راه اندازی میشن؟
                        ولتاژ مرجع ADC چطوری تعیین شده؟
                        اثر مقاومت های 13.7k چیه؟

دیدگاه

سلام به همگی :smile:
                          با اجازه اساتید :redface:
                          اینطور که از شکل بر میاد این مدار با توجه به 2 چیپ 4052 (که دارای 2 عدد سلکتور آنالوگ 4 به یک هستش) برای راه اندازی 8 سنسور PT100 طراحی شده.
                          سنسورها بصورت دو سیمه راه اندازی شدن یعنی فقط برا مسافتای کوتاه و جایی که نیاز به دقت بالا نداشته باشیم مناسبن.

* با توجه به وضعیت پایه های A0 وA1 و EN آی سی 4052 , ولتاژ دو سر یکی از 8 سنسور PT100 , توسط ADC قرائت میشه

* ولتاژ مرجع ADC از طریق 2 پایه Vref+ و Vref- تامین میشه ( پایه های 7 و 8 آی سی 7780)
                          * هر سنسور با دو عدد مقاومت 13.7 بصورت زیر بصورت دائم به تغذیه وصل میشه.

این دو مقاومت جریان مورد نیاز PT100 رو تامین میکنن

دیدگاه

سلام دوستان
                            یه توضیح در مورد مدارم بدم با تشکر از مشاوره عالی دائی احمد .
                            این مداری که من بستم واسه اندازه گیری 16 عدد PT100 هست که واسه انتخاب PT100 مربوطه ، از 4052 که یک مالتی پلکسر آنالوگ هست استفاده کردم .
                            در مورد مقاومتهای 13.7 کیلو هم باید بگم که اونها واسه بایاس PT100 طراحی شدن به نحوی که در رنج دمائی من که 50- تا 300+ بوده ، نهایتا 40mv رو در ورودی
                            7780 قرار بده (یعنی Full scale کنه ) .
                            ولتاژ رفرنس هم مستقیما از منبع تغذیه گرفته شده که باعث میشه نویز ناشی از منبع تغذیه حذف بشه .
                            اگر سوالی بود در خدمتم .
                            سخت است حرفت را نفهمند،

سخت تر اين است که حرفت را اشتباهي بفهمند

دیدگاه

سلام بر همه
                              وقتی میشه با 4تا opamp (یه پکیج چهار تایی) و یا یه آیسی adc مدارو پیاده سازی کرد چرا بریم 200 تومان هزینه کنیم
                              به نظر من 12بیت برا این کار کمه چون تو رفرنس 2.5V درجه تفکیک 1 درجه میشه میتونیم از adc های 14 یا 16 بیتی مثل AD8021AR استفاده کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dr_mnf
                                سلام دوستان
                                یه توضیح در مورد مدارم بدم با تشکر از مشاوره عالی دائی احمد .
                                این مداری که من بستم واسه اندازه گیری 16 عدد PT100 هست که واسه انتخاب PT100 مربوطه ، از 4052 که یک مالتی پلکسر آنالوگ هست استفاده کردم .
                                در مورد مقاومتهای 13.7 کیلو هم باید بگم که اونها واسه بایاس PT100 طراحی شدن به نحوی که در رنج دمائی من که 50- تا 300+ بوده ، نهایتا 40mv رو در ورودی
                                7780 قرار بده (یعنی Full scale کنه ) .
                                ولتاژ رفرنس هم مستقیما از منبع تغذیه گرفته شده که باعث میشه نویز ناشی از منبع تغذیه حذف بشه .
                                اگر سوالی بود در خدمتم .
                                سلام
                                در خصوص مداری که طراحی کردید چند تا سوال دارم.
                                اول اینکه جستجوهایی که من انجام دادم به این نتیجه رسیدم بایاس جریانی PT100 نسبت به بایاس ولتاژی بیشتر توصیه شده از نظر نویز و ... ، شما دلیل خاصی داشتید که از بایاس ولتاژی استفاده کردید؟
                                تراشه هایی برای ساخت ولتاژ مرجع دقیق وجود داره که نواسانات منبع تغذیه رو هم حذف میکنه چرا از اونها استفاده نکردید؟ نیازی نداشتید یا دلیل خاصی داشته؟
                                موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X