اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوجه کشی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوجه کشی

بنده رله رو با 12 ولت راه انداختم یه ترانزیستور (C945) که پایه بیسش به میکرو وصله ولی نمیدونم چرا چسبونده و همیشه روشنه علتش چی می تونه باشه؟ از گرمای زیاد هویه می تونه باشه؟ اگه مقاومت بذارم بین بیس و تراشه باید چند اهم باشه؟
    اگه میشه نویز گیری با خازن رو هم بفرمایید.

دیدگاه

بهتره پایه میکرو رو با یک مقاومت 10 کیلو پول داون کنید (به زمین وصل کنید) و بعد بین بیس ترانزیستور و میکرو یک عدد مقاومت قرار بدین تا جریان زیادی از پین میکرو نکشه که میتونید از مقاومت هایی بین 100 تا 1 کیلو (بسته به نوع ترانزیستور) قرار بدین. برای رله هم دیود هرزگرد یادتون نره (به دوسر بوبین رله یک عدد دیود موازی کنید)
      اگه میشه نویز گیری با خازن رو هم بفرمایید.
      نویز گیری کجا؟
      در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
      گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوجه کشی

نوشته اصلی توسط sami222
        نویز گیری کجا؟
        تغذیه اصلی میکرو و ال سی دی با خازن جهت اطمینان.

دیدگاه

بنده میخوام یه میکرو mega8 رو وصل کنم به تراشه اصلی دستگاه ماشیت جوجه کشی که کار کرد اون رو تست کنه و در صورت عدم کار تراشه آژیر تولید کنه.
          از کدوم پایه تراشه اصلی سیگنال بگیرم؟
          سیگنال ocr0 خوبه؟
          نحوه دریافت پالس با mega8 چطوریه؟
          اگه کمکم کنید ممنون می شم.

دیدگاه

شما جواب ندادین خودم جواب میدم:
            میتونم از دو پایه استفاده کنم، بعد چند وقت یه بار پایه اول میکروی تست کننده رو روشن کنم میکرو اصلی هم باید به محض روشن شدن اون پایه، پایه بعدی رو روشن کنه. حالا میکروی تست کننده باید پایه دوم رو تست کنه اگه روشن باشه پس میکروی اصلی کار میکنه. همچنین به محض خاموش کردن باید خاموش کنه.
            عملیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین خاوندی
              بنده میخوام یه میکرو mega8 رو وصل کنم به تراشه اصلی دستگاه ماشیت جوجه کشی که کار کرد اون رو تست کنه و در صورت عدم کار تراشه آژیر تولید کنه.
              سیگنال ocr0 خوبه؟
              اگر برنامه نویسی و سخت افزار درستی داشته باشید نیازی به این کار ندارین. یادتون باشه که خیلی از مدارات دقیق و کاربردی رو با این نوع میکروکنترلرها میسازند چه برسه به دستگاه جوجه کشی!!!
              شما برای مداردماسنج + رطوبت سنج چیکار کردی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                شما برای مداردماسنج + رطوبت سنج چیکار کردی؟
                رطوبت سنج ندارم. دما رو هم با lm35 اندازه گیری می کنم.

دیدگاه

سیگنال ocr0 خوبه؟
                  سلام دوست عزیز ، خب اگه مگا8 ای که قراره مدار اصلی جوجه کشی رو چک کنه هنگ کرد چی؟
                  با یه میکرو هزار تا کار میشه کرد حیفشه بعنوان تایمر نگهبان بذاریش برای یکی دیگه :biggrin: ، شما از ای سی به نام 4040 استفاده کن ، که یه کانتره ، کلاکش رو از یه اسیلاتور مثلا یه اسیلاتور RC غیر از میکرو استفاده کن ، حالا مطمئنی که 4040 داره میشمره ، به میکروی اصلی بگو مثلا هر یک ثانیه هر دو ثانیه بیاد 4040 رو ریست کنه ، اگه میکروی اصلی به هر دلیلی درست کار نکنه و 4040 رو ریست نکنه ، 4040 میشماره و میشماره تا بزنه میکروی اصلی رو ریست کنه ، بعد 4040 میشماره و میشماره تا سرریز شه و دوباره از اول میشماره ، اینجا میکرو روشن میشه و میکرو سریعتر 4040 رو ریست میکنه ، خیلی ساده ، من هم اینو استفاده کردم و عملا هم تست کردم ، اما چون من یه ال سی دی هم تو مدارم داشتم ، میکرو دوباره میزد ال سی دی رو initial میکرد و ال سی دی دیتای غلط نشون میداد ، من مجبور شدم تغذیه ی ال سی دی رو هم قطع کنم ، تو شکلی که پایین میذارم ، VCC تغذیه ی میکرو و ال سی دی رو تامین میکنه ، اگه کانتر بشماره تغذیه مثبت ال سی دی و میکرو به زمین وصل میشه که بهتره با یه مقاومت وصل بشه اما من نکشیدم ، اینو شما امتحان کن ببین مطمئنه؟
                  http://s2.picofile.com/file/77242578..._13_135418.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط scienceaddict
                    سلام دوست عزیز ، خب اگه مگا8 ای که قراره مدار اصلی جوجه کشی رو چک کنه هنگ کرد چی؟
                    با یه میکرو هزار تا کار میشه کرد حیفشه بعنوان تایمر نگهبان بذاریش برای یکی دیگه :biggrin: ، شما از ای سی به نام 4040 استفاده کن ، که یه کانتره ، کلاکش رو از یه اسیلاتور مثلا یه اسیلاتور RC غیر از میکرو استفاده کن ، حالا مطمئنی که 4040 داره میشمره ، به میکروی اصلی بگو مثلا هر یک ثانیه هر دو ثانیه بیاد 4040 رو ریست کنه ، اگه میکروی اصلی به هر دلیلی درست کار نکنه و 4040 رو ریست نکنه ، 4040 میشماره و میشماره تا بزنه میکروی اصلی رو ریست کنه ، بعد 4040 میشماره و میشماره تا سرریز شه و دوباره از اول میشماره ، اینجا میکرو روشن میشه و میکرو سریعتر 4040 رو ریست میکنه ، خیلی ساده ، من هم اینو استفاده کردم و عملا هم تست کردم ، اما چون من یه ال سی دی هم تو مدارم داشتم ، میکرو دوباره میزد ال سی دی رو initial میکرد و ال سی دی دیتای غلط نشون میداد ، من مجبور شدم تغذیه ی ال سی دی رو هم قطع کنم ، تو شکلی که پایین میذارم ، VCC تغذیه ی میکرو و ال سی دی رو تامین میکنه ، اگه کانتر بشماره تغذیه مثبت ال سی دی و میکرو به زمین وصل میشه که بهتره با یه مقاومت وصل بشه اما من نکشیدم ، اینو شما امتحان کن ببین مطمئنه؟
                    http://s2.picofile.com/file/77242578..._13_135418.jpg
                    خوب چرا رله تو به پایه ریست میکرو وصل نمی کنی؟

دیدگاه

رطوبت سنج ندارم.
                      اصلا نمیشه!!!! حداقل باید یک آنالوگشو بخری که باتوجه به مقدار تقریبی اون بتونی رطوبت رو تشخیص بدی و رطوبت سازتو خاموش روشن کنی
                      دما رو هم با lm35 اندازه گیری می کنم.
                      این سنسور بدرد نمیخوره نوسان زیاد داره درحالی که ما در دستگاه جوجه کشی با دهم درجه سروکار داریم
                      بهتره از سنسور های دیجیتال استفاده کنی که نمونش خیلی زیاده ولی راحترین و پرکاربرد ترین که دقیق هم هست (با دهم درجه) میتونم ds18b20 رو بهت معرفی کنم همونطور که قبلا گفته بودم اگه وقتم برسه آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی رو توی یک تایپیک از اول تا آخر میذارم موفق باشید

دیدگاه

خوب چرا رله تو به پایه ریست میکرو وصل نمی کنی؟
                        سلام دوست عزیز ،
                        عرض کردم تو این شکل هم رله دارم هم ال سی دی ، اگه فقط میکروکنترلر بود اصلا رله نمیخواست ، خروجی دوازدهم رو نات میکردم مستقیم میدادم به پایه ریست میکرو
                        در خدمتیم
                        Good Luck

دیدگاه

تشکر دوست عزیز sami222
                          اما میتونم این شکلیشو تو بازار پیدا کنم؟

رطوبت سنج خازنی کار میده؟

دیدگاه

خوب دوستان تایپیک آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با مدارات لازم هم شروع به کار کرد

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=75908.0

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوج&#16

سلام دوست گرامی جناب آقای خاوندی
                              در زمینه ماشین جوجه کشی و تایمر آن من یه تایمر مخصوص ماشین جوجه کشی طراحی کردم با یکسری قابلیتهای منحصر بفرد که کاملا عملیه و 100 درصد روی کار جواب داده . البته برنامه کامل ماشین جوجه کشی هم نوشتم که همین برنامه در اون برای تایمرش بکار رفته . یه نگاهی به این لینک بندازید:
                              www.esmaeil-avr.mihanblog.com
                              قال امام صادق (ع):
                              هر چیزی زکاتی دارد و زکات علم آنست که به اهلش بیاموزی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X