اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

به جای پروگرمر میکرو از چی میشه استفاده کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

به جای پروگرمر میکرو از چی میشه استفاده کرد؟

سلام
    دوستان از کسی در مورد پروگرم کردن میکرو بدون استفاده از پروگرمر مطلبی و شنیده بودم.
    می خاستم ببینم چه جوریه؟
    که بدون نیاز به هیچ وسیله ای و فقط با یه کابل که به کامپیوتر وصل میشه و میکرو, از خود کامپیوتر برای پروگرم کردن استفاده میشه.
    کسی اطلاعی داره؟

پاسخ : به جای پروگرمر میکرو از چی میشه استفاده کرد؟

سلام
    خب بستگی به نوع میکرو داره. بله! بعضی از میکرو ها میشه. بعضی ها هم با یه دونه IC
    بستگی به بوتلودر میکرو داره.

دیدگاه

اگه میشه درمورد این روشی که گفتید کمی بیشتر توضیح بدید ممنون

دیدگاه

واسه بوتلودر اینا رو بخونید:

http://electronics.stackexchange.com...-i-develop-one
        http://dev.emcelettronica.com/what-m...d-how-it-works
        http://www.engineersgarage.com/tutor...use-bootloader

بعد که خوندید بگین تا ادامه بدم.

دیدگاه

ممنون باشه کمی فرصت بدید بخونم خبر میکنم

دیدگاه

لطف کنید ادامه بدید ممنون

دیدگاه

خب حتما تا حالا متوجه شدید که هر بوتلودر یه پروتکول رو پشتیبانی میکنه!
              مثلا بیشتر AVR ها پروتکول SPI رو پشتیبانی میکنن. واسه این پروتکول کافیه با مثلا یه آی سی RS232 (اگه درست تایپ کرده باشم ) و یه کابل میکرو رو به کامپیوتر وصل کنی(کابل سریال). یا می تونی با یه آی سی 74hc244 اون رو از سریال به موازی تبدیل کنی و بزنی پشت کامپیوتر توی کانکتور پرینتر(پارالل)(همین میشه پروگرمر STK300 که تو بازار بهتون میفروشن). مثل تصویر پایین:

حتی بعضی هاشون USB پشتیبانی میکنن! یعنی فقط کافیه که یه کابل USB به پایه هاش وصل کنی و با یه برنامه کامپیوتری بهش برنامه بدی. مثل: AT90USB و megaU2/4/6 (البته یه کریستال 8 یا 16 مگاهرتز هم نیاز داره)
              بعضی هاشون مثل ATxmega128A3U از سری میکروهای XMEGA اتمل نیاز هست که واسه بار اول بوتلودر رو توشون بریزی. یعنی باید واسه بار اول با یه پروگرمر برنامه بوتلودر USBآ‌رو توشون بریزی تا بتونی با اینترفیس USB توش برنامه بریزی.

البته اگه خوب اون دو لینکی که بهتون داده بودم رو خونده باشین باید حتی قبل از اینکه من حرفی بزنم متوجه شده باشین. در هر صورت؛
              خوب متوجه شدین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط golnazfam
                سلام
                دوستان از کسی در مورد پروگرم کردن میکرو بدون استفاده از پروگرمر مطلبی و شنیده بودم.
                می خاستم ببینم چه جوریه؟
                که بدون نیاز به هیچ وسیله ای و فقط با یه کابل که به کامپیوتر وصل میشه و میکرو, از خود کامپیوتر برای پروگرم کردن استفاده میشه.
                کسی اطلاعی داره؟
                AVR
                ARM
                PIC12/14/16/18-dsPIC-PIC24
                اینا رو می تونی با پورت سریال و یا پارالل بدون، خریدن هیچ پروگرمری و فقط با چند تا مقاومت و دیود و ترانزیستور، پروگرم کنی
                من ول کردم، می خوام ببینم که شما هم ول می کنین یا نه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط x.m.k
                  AVR
                  ARM
                  PIC12/14/16/18-dsPIC-PIC24
                  اینا رو می تونی با پورت سریال و یا پارالل بدون، خریدن هیچ پروگرمری و فقط با چند تا مقاومت و دیود و ترانزیستور، پروگرم کنی
                  من میکروم Atmega32 هستش و با AVR هم کار میکنم. ممکنه در مورد این روشی گفتین یکم توضیح بدین یا لینکشو بزارید
                  ممنون

دیدگاه

ازراهنمایی شما ممنونم من یکبار توی یک جایی خوندم واین برد رو ساختم هم باای سی بافر وهم بدون بافر البته توی کتاب کاهه هم یک مداری تقریبا مشابه این بود ولی متاسفانه نمیدونم شاید تنظیمات بسکامم درست نبود فقط یکبار تونستم پروگرم کنم حالا شما که تااینجا لطف کردید اگه میشه درمورد تنظیماتپروگرمر هم بگید درضمن اونجا نوشته بود طول کابل این پروگرمر نباید بیش از 80 سانتی متر باشه اگه اطلاعات بیشتر ی دارید ممنونم میشم استفاده کنیم

دیدگاه

ببخشید اگه درمورد پایه های یو اس پی هم اطلاع دارید لطف کنید ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط golnazfam
                        من میکروم Atmega32 هستش و با AVR هم کار میکنم. ممکنه در مورد این روشی گفتین یکم توضیح بدین یا لینکشو بزارید
                        ممنون
                        این سایت مطالب زیادی در این مورد داره. نرم افزار پروگرمرش رو فقط باید از طریق command prompt باز کنید، کار کردن با command prompt کاری نداره، شبیه ترمینال لینوکس می مونه.
                        http://elm-chan.org/works/avrx/report_e.html
                        من ول کردم، می خوام ببینم که شما هم ول می کنین یا نه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahin2010
                          ازراهنمایی شما ممنونم من یکبار توی یک جایی خوندم واین برد رو ساختم هم باای سی بافر وهم بدون بافر البته توی کتاب کاهه هم یک مداری تقریبا مشابه این بود ولی متاسفانه نمیدونم شاید تنظیمات بسکامم درست نبود فقط یکبار تونستم پروگرم کنم حالا شما که تااینجا لطف کردید اگه میشه درمورد تنظیماتپروگرمر هم بگید درضمن اونجا نوشته بود طول کابل این پروگرمر نباید بیش از 80 سانتی متر باشه اگه اطلاعات بیشتر ی دارید ممنونم میشم استفاده کنیم
                          تا حد ممکن اگه توانایش رو دارید یه پروگرمر خوب بخرید(به جای اینکه بسازید). در بیشتر موارد هم تمییزتر هستش و هم مشکلاتش کمتره(حتی مقرون به صرفه تر هستش). مخصوصا اگه بتونید یه پروگرمر یونیورسال بخرید(گرونه؛ ولی عالی کار میکنه و تقریبا همه میکروها رو ساپورت میکنه). در مورد تنظیمات پروگرمر باید عرض کنم که دو جنبه داره:
                          1- سخت افزاری
                          2- برنامه پروگرمر کامپیوتری که بیشتر تنظیماتش مربوط به میکرو میشه(مخصوصا فیوزبیت ها)
                          از لحاظ سخت افزاری شما باید به یوزر مانوال(User Manual) مربوط به پروگرمر مراجعه کنید. معمولا پروگرمر های ساده سخت افزاری دردسر زیادی واسه پروگرم کردن دارن(همه میکرو ها رو ساپورت نمیکنن و باید در بعضی موارد جامپر رو تغییر بدی و از این جور مسائل).
                          از لحاظ نرم افزاری هم باید بدونم که برنامه چیه. در بعضی موارد کامپایلر ها بیشتر پروگرمر ها رو شناسایی میکنن(بسکام، کدویژن، اتمل استودیو(همون AVR استودیو قدیم) و ...) و در مواردی که شناسایی نمیکنن باید با یه برنامه مخصوص اون پروگرمر عمل پروگرم کردن رو انجام بدین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahin2010
                            ببخشید اگه درمورد پایه های یو اس پی هم اطلاع دارید لطف کنید ممنون
                            در مورد چیش دقیقا می خوایید بدونید؟ من خوب منظورتون رو متوجه نمیشم.
                            ممکنه این دوستمون ناراحت بشه که تو تاپیکش راجب مسائل متفرقه صحبت میکنیم. شاید بهتر باشه یا با پیغام خصوصی بهتون توضیح بدم یا اگه دوست دارید یه تاپیک دیگه بزنید تا هم زودتر به جواب برسید و هم این تاپیک منحرف نشه.

دیدگاه

از پروگرمر میکرو!!! )
                              داداش هر وسیله ای که باهاش میکرو رو پروگ کنن پروگرمره. حتی اگه یک تک رشته سیم باشه. اونی هم که مستقیم به پارالل وصل میشه بازم پروگرمره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X