اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی سنسور رطوبت DHT 11/22

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی سنسور رطوبت DHT 11/22

نوشته اصلی توسط کنجکاو!
    سلام،
    من این هدر رو تست کردم اما توی پروتئوس جواب نداد!
    با اسیلوسکوپ پروتئوس هم که نگاه کردم، پالس از میکرو میره به سنسور، ولی سنسور پاسخی نمیده!
    اما دوتا مدار توی مثالهای پروتئوس داره (یکی با آردینو و یکی هم با PIC) که با همون مدار جواب میده به خوبی! (با اسکوپم که چک میکنم سنسور جواب میده!)

کسی با پروتئوس تونسته راه اندازی کنه؟

با تشکر
    در کمال ناباوری، تأخیر اولیه ای که برای استارت سنسور لازم بود، بجای 500میکروثانیه، باید 18میلی ثانیه میذاشتمش! (توی تنظیمات سنسور در پروتئوس)
    دوستان دیگه اگه به مشکلی خوردن، پیکربندی سنسور و زمان بندی هاش رو اصلاح کنن

با تشکر

«پشتکار» «پشتکار» «پشتکار»

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کنجکاو!
      در کمال ناباوری، تأخیر اولیه ای که برای استارت سنسور لازم بود، بجای 500میکروثانیه، باید 18میلی ثانیه میذاشتمش! (توی تنظیمات سنسور در پروتئوس)
      دوستان دیگه اگه به مشکلی خوردن، پیکربندی سنسور و زمان بندی هاش رو اصلاح کنن

با تشکر
      گفتم که کتابخونه من سالمه!
      تو را دانش و دين نمايد درست در رستگاري ببايدت جست
      وگر دل نخواهي كه باشي نژند نخواهي كه دائم بوي مستمند
      به گفتار پيغمبرت راه جوي دل از تيرگي ها بدين آب شوي

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alizard
        سلام
        اینجا نقشه به همراه کد هست تست کنید ببینید جواب میده
        http://www.pocketmagic.net/2012/11/t.../#.UR4_sWcbRCo
        متاسفانه از c زیاد سر در نمیارم ولی یه نگاه به کدش که انداختم به نظر خیلی ساده بود
        اینم واسه dht11:
        http://www.pocketmagic.net/2012/10/a...b20-and-dht11/
        اینم سورس بسکام برای dht 22 که باید یکم اضافات ال سی دی و ... بریده بشه
        http://www.riesens.ch/auktion/DHT22_01.bas
        اینم یه نمونه بسکام برای dht11 که سیگنال خروجی رو هم توضیح داده (غیر انگلیسی) و تو قسمت نظرات هم چیزای خوبی پیدا می شه:
        http://avrproject.ru/publ/kak_podklj...m_avr/2-1-0-72
        با این ها دیگه فکر کنم باید سنسور رو خرید و با کمی تغییر توی سورس اون رو تست کرد
        ممنو بابت مطلبتون.ولی من برای اندازه گیری دما و رطوبت داخل یه موتوری که داخل اب هستش میخوام با میکرو و سنسوراین کار را انجام بدم.حالا چند تا سوال از دوستان با تجربه دارم
        1- تو محیط صنعتی اگر بخوام استفاده کنم چه نوع سنسوی استفاده کنم
        2- اگر فاصله سنسور تا برد کنترلی زیاد بشه(مثلا 10 متر) ایا خطا ایجاد میشه یا نه
        3-میدان مغناطیس ناشی از الکتروموتور ایا روی سیستم کنترل و مقادیر اندازه گیری شده تاثیر داره و میتونه باعث اختلال در برد کنترلی بشه یانه؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ma.eca91
          سلا م دوست عزیز.
          سنسور هایی که گفتی من تجربه کار کردن باهاشون و دارم. هر کدومشون یه سری مزایا دارن، یه سری معایب هم دارن. کار آمد بودن این سه تا سنسور به این بستگی داره که چه استفاده ای می خوای ازشون بکنی.
          حالا من در مورد هر کدوم واست توضیح می دم خوب گوش کن! :read:

الف) سنسور رطوبت مقاومتی: دقت این سنسور خیلی داقونه! یعنی تو بهترین شرایط ( کم نویز بودن مدار ) نمیتونی مطمئن بشی که مقداری که داره نشونت میده درسته یا نه. ولتاژ تغذیشم باید به صورت AC باشه. به نظر من تنها تو مواردی که میخوای تشخیص بدی رطوبت وجود داره یا نه، کم هست یا زیاد میتونه گزینه مناسبی باشه، با توجه به قیمته کمی که داره. سنسور DHT11 این سنسور توش به کار رفته، با وجود این که این سنسور با ابزار دقیق ساخته میشه بازم دقت اندازه گیریش خیلی داقونه، حدوده +-10 درصد دقتشه.

ب) سنسور HS1101: دقت این سنسور خیلی عالیه، تو بدترین شرایط 3 درصد خطا داره که خیلی خوبه! مورد مناسبی می تونه باشه برای استفاده های صنعتی. فقط تنها مشکلش اینه که این سنسور از نوع خازنیه که برای اینه بخوای تغییرات خازنی رو به تغییرات فرکانسی تبدیل کنی باید از یک IC555 استفاده کنی (دیتا شیت شو بخون). خوب حالا از مرحله تبدیل تغییرات خازنی به تغییرات نوسانی بگیر تا اندازه گیری اون نوسانات توسط میکرو یک سری نویزها و مشکلات مداری پیش میاد که دقت اندازه گیری رو خیلی کم میکنه!
          علت اینکه خیلیا از این سنسور استفاده نمیکنن اینه که طراحی مدار واسش یه خورده مشکله! قیمتشم حدود 6000 تومنه. تو بد ترین شرایط می تونین مطمئن باشین که 6 ماهی واستون کار میکنه! ( شرایط بد که میگم یعنی: صفر یا صد شدن طولانی مدت رطوبت یا کم یا زیاد بودن دمای محیط).

ج) سنسور DHT22: این سنسور از از همون سنسور خازنی HS1101 با یک مدار مبدل آنالوگ بخ دیجیتال درست شده. دقتش خیلی، خیلی خوبه ( حدود 3 درصد). نوساناتشم در حد دهم درصد هست. از پروتوکل ارتباطی 1WIRE مختص به خودش استفاده میکنه. اما از این سنسور تو محیط های صنعتی استفاده نکنین خیلی بهتره!!!!! oo: میدونین چرا؟ چون اگه رطوبت برای مدت کوتاهی 100 یا صفر بشه سنسور هنگ میکنه و دیگه هیچ پاسخی نمیده. برای راه اندازیشم باید یک بار تغذیش و قطع و وصل کنین. در کل نمیشه روش حساب کرد هر آن احتمال داره هنگ کنه! در ضمن اگه در یک ثانیه چندین بار باهاش ارتباط برقرار کنین و بخواین مقدارشو بخونین بازم هنگ میکنه! oo: .

نتیجه گیری:
          ---با توجه به توضیحاتی که دادم، اگه دقت واستون مهم نیست از سنسور مقاومتی استفاده کنین.
          ---اگه دقت و قیمت هر دو واستون مهمه یه چند روزی وقت بزارین و برای سنسور HS1101 یه مدار خوب طراحی کنین. این کار بهترین کاره! در ضمن سعی کنین مدارتون و جوری طراحی کنین که تغییرات خازنی سنسور رو به تغییرات Duty cycle ( زمان وظیفه ) تبدیل کنه این کار دقت و ضد نویز بودن اندازه گیریتون خیلی خیلی خیلی بالا میبره ( یه خورده فکر کنین میتونین بفهمین چرا تغییرات DC بهتره).
          ---اگر هم که حوصله یا توان طراحی مدار رو ندارین برین از DHT22 استفاده کنین. فقط دقت کنین که رطوبت و طوری کنترل کنین که به 100 یا صفر نزدیک نشه! حداکثرم ثانیه ای یک بار با سنسور ارتباط بر قرار کنین! در این صورت خیالتون راحت هیچ مشکلی پیش نمیاد. :NO:
          --- در نهایت اگه تنها دقدقه شما دقت سنسور هست برین سراق سنسورهای خانواده SHT که برای محیط های صنعتی و حساس طراحی شدن. ضریب اطمینان این سنسور ها خیلی بالاس. از پروتوکل 1WIRE پشتیبانی میکنن.

خدا خیرت بده ، من بین این سه تا سنسور مونده بودم کدومو انتخاب کنم ؟! الان مطمعن شدم hs 1101 از همش بهتره ، کلا توی سنسورا اونایی خروجی انالوگ دارن راه دست ترن :biggrin:

دیدگاه

سلام
            برایه خوندن سه تا سنسور dht11 با یه میکرو کتابخونه نیست؟

دیدگاه

سلام یعنی تا حالا کسی با این سنسور کار نکرده و کتابخونه وبرنامه کدویژنش موجود نیست. البته من با کدویژن کار میکنم . دوستانی که کار کردند لطف کنند و راهنمایی کنند.

دیدگاه

سلام اینم فایل کتابخانه سنسور dht11 و dht22

http://forum.mikroe.com/download/fil...bc36039bedebe2">دانلود کنید.

دیدگاه

سلام
                  وقت بخیر
                  خروجی این سنسور دقیقا چیو نشون میده؟
                  میخواستم ببینم آیا سنسور سالمه یانه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ظطزرذدئو نمایش پست ها
                    سلام
                    وقت بخیر
                    خروجی این سنسور دقیقا چیو نشون میده؟
                    میخواستم ببینم آیا سنسور سالمه یانه
                    سلام مهندس جان انتظار دارین چی نشون بده
                    بهترین راه برا تستش راه اندازی با یه میکرو یا با آردوینو هست
                    برای آردوینو میتونین از لینک زیر استفاده کنین:

دیدگاه

راه اندازی با میکرو انجام دادم اما روی lcd چیزی نشون نداد!

دیدگاه

براساس دیتاشیت ببین چی بایدنشون بده
                        Parity bit data definition
                        “8bit humidity integer data + 8bit humidity decimal data +8 bit temperature integer data + 8bit temperature fractional data” 8bit checksum is equal to the results of the last eight.
                        Example 1: 40 data is received:
                        0011 0101 0000 0000 0001 1000 0000 0000 0100 1101
                        High humidity 8 Low humidity 8 High temp. 8 Low temp. 8 Parity bit
                        Calculate:
                        0011 0101+0000 0000+0001 1000+0000 0000= 0100 1101
                        Received data is correct:
                        Humidity:0011 0101=35H=53%RH
                        Temperature:0001 1000=18H=24℃
                        Example 2: 40 data is received:
                        0011 0101 0000 0000 0001 1000 0000 0000 0100 1001
                        High humidity 8 Low humidity 8 High temp. 8 Low temp. 8 Parity bit
                        Calculate:
                        0011 0101+0000 0000+0001 1000+0000 0000= 0100 1101
                        01001101≠0100 1001
                        The received data is not correct, give up, to re-receive data
                        درعجبم ازمردمی که به دنیایی مشتاقندکه ازآن دورمیشوندوگریزان ازآخرتیکه که روزبه روزبه آن نزدیک میشوند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط barg-xazan89 نمایش پست ها
                          سلام یعنی تا حالا کسی با این سنسور کار نکرده و کتابخونه وبرنامه کدویژنش موجود نیست. البته من با کدویژن کار میکنم . دوستانی که کار کردند لطف کنند و راهنمایی کنند.
                          سلام در این پست میخوام نحوه راه اندازی DHT11 و DHT22 رو با استفاده از کتابخونه آموزش بدم. میکروکنترلر atmega16 و کامپایلر کدویژن می باشد. اولاً میتونید نحوه کار با این دو سنسور و تفاوت هاشون رو از لینک زیر ببینید: https://www.eca.ir/forums/thread78301.html دوماً کتابخونه رو من ننوشتم،بلکه از سایت github پیدا کردم،اما برای atmel
                          [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                          [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                          [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                          [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                          صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

سلام دوستان من از سنسور DHT11 تو دستگاه جوجه کشی استفاده کردم تا 15 روز اول خوب بود بعد کلا رطوبت رو 95 نشون میده
                            لطفا راهنمایی کنید
                            ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X