اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور میتونم دو یا چند ماژول با پروتکل usart رو به تنها یک usart میکرو وصل کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام
    مرسی

پاسخ : چطور میتونم دو یا چند ماژول با پروتکل usart رو به تنها یک usart میکرو وصل کنم؟

سلام

می تونی خودت usart ها رو بسازی، با تایمر و high و low کردن پین ها، یه خورده دنگ فنگش زیاده ولی جواب می ده
    مشکلی نیست که آسان نشود مرد میخواهد که هراسان نشود

دیدگاه

پاسخ : چطور میتونم دو یا چند ماژول با پروتکل usart رو به تنها یک usart میکرو وصل کنم؟

جواب غیر منطقیه راه حل دیگه ای نیست ؟

دیدگاه

بله صددر صد غیر منطقیه . مگه میشه نرم افزاری اینکارو کرد :eek:

اینجا رجوع کنید.
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=57531.msg461485#msg461485

در ضمن شما میتونید چندتا slave مشخص کنید و با قرار دادن خط دیتا به عنوان باس مشترک و دادن یک خط slave select به هر میکرو اینکار رو عملی کنید.
        راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
        کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
        نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن
        انشالله به زودي تاپيک ها به روز رساني خواهد شد،

دیدگاه

جواب غیر منطقیه راه حل دیگه ای نیست ؟
          من قبلا این کار رو کردم، 2 تا usart و یه single wire single bus رو به میکروی atmega 8 متصل کردم و با همین روشی که گفتم جواب گرفتم بدون اینکه حتی یک بایت از دست بدم، احتمالا شما اصلا متوجه نشذی که من چی می گم!!! :NO:
          مشکلی نیست که آسان نشود مرد میخواهد که هراسان نشود

دیدگاه

با سلام
            من دقیقا همین کارو انجام دادم و 2 تا ماژول رو به یک USART متصل کردم و چون کامندهای دو ماژول با هم تداخلی ندارند و دقیقا همزمان کار نمیکنند(با تاخیر چند میلی ثانیه) مشکلی نداشتم ولی راه دیگه ای هم هست که سخت افزاریه اونم گذاشتن مالتی پلکسره!

دیدگاه

بله من خودم هم انجام دادم ولی روش غیر معقولانه ای هست . (با تایمر میشه راحت پیاده سازی کرد) ولی تعداد میکروها میره بالا دیگه نمیشه کاریش کرد . درضمن مگه فقط شما میخوای چندتا میکرو به هم وصل کنی؟؟ یعنی کاره دیگه ای نمیخوای بکنی ؟؟ محاسبات دیگه ای؟ وقتی تعداد بالا میره دیگه نمیشه کاره دیگه ای با میکرو کرد.
              درضمن وقتی میکرو قابلیت سخت افزاری برای شما فراهم میکنه حیف نیست نرم افزاری پیاده سازی کنید؟
              راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
              کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
              نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن
              انشالله به زودي تاپيک ها به روز رساني خواهد شد،

دیدگاه

عزیزم fpga که نیست برم usart بسازم نشد نداره ولی لزومی هم نداره.این مشکلو میشه با یوزارت نرم افزاری انجام داد طوریکه پایه های یوزارت برای هر ماژول تعویض شود ولی ظاهرا یوزارت نرم افزاری با کدویژن راحت و سبک نیست.درسته؟

دیدگاه

دیمالتی پلکسر به فکرم رسید ولی بنظرم دلچسب نیست..

دیدگاه

سلام خدمت اساتید محترم و همینطور دوستان عزیز

تمامی پست های بالا و همینطور پست های مشابه رو در انجمن مطالعه کردم اما در هیچ پستی پاسخ مناسبی برای مسئله زیر داده نشده .
                    لطفا توجه کنید :

اگر در یک مدار بخوایم توسط مگا 8 ( که دارای تنها یک ماژول ارتباط usart هست ) با چند ماژول زیر ارتباط برقرار کنیم
                    1_ sim800l
                    2_DF player
                    3_RFID
                    همون طور که میدونید هر لحظه ممکنه ماژول SIM از طریق USART برای میکرو اطلاعات فرسته پس دائم باید میکرو گوش به زنگ باشه
                    ماژول RFID هم به همین صورت هست و هر لحظه ممکنه داده ارسال کنه
                    از طرف دیگه بعضی مواقع برای ماژول DF player هم باید داده ارسال کرد که مثلا فلان ترک آهنگ رو بخونه

با توجه به این که میکرو ممکنه کارهای دیگه ای هم بر عهده داشته باشه بنابراین فکر نمیکنم که بشه از usart نرم افزاری استفاده کرد

اگر و فقط اگر برای ارتباط usart مثل ارتباط spi امکان slave select رو میزاشتن باز بهتره بود

با توجه به شرایط ذکر شده پیشنهاد اساتید در این زمینه چیه ؟؟؟

با تشکر
                    جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۰:۳۸ ۱۳۹۷/۰۸/۲۵.
                    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                      سلام خدمت اساتید محترم و همینطور دوستان عزیز

تمامی پست های بالا و همینطور پست های مشابه رو در انجمن مطالعه کردم اما در هیچ پستی پاسخ مناسبی برای مسئله زیر داده نشده .
                      لطفا توجه کنید :

اگر در یک مدار بخوایم توسط مگا 8 ( که دارای تنها یک ماژول ارتباط usart هست ) با چند ماژول زیر ارتباط برقرار کنیم
                      1_ sim800l
                      2_DF player
                      3_RFID
                      همون طور که میدونید هر لحظه ممکنه ماژول SIM از طریق USART برای میکرو اطلاعات فرسته پس دائم باید میکرو گوش به زنگ باشه
                      ماژول RFID هم به همین صورت هست و هر لحظه ممکنه داده ارسال کنه
                      از طرف دیگه بعضی مواقع برای ماژول DF player هم باید داده ارسال کرد که مثلا فلان ترک آهنگ رو بخونه

با توجه به این که میکرو ممکنه کارهای دیگه ای هم بر عهده داشته باشه بنابراین فکر نمیکنم که بشه از usart نرم افزاری استفاده کرد

اگر و فقط اگر برای ارتباط usart مثل ارتباط spi امکان slave select رو میزاشتن باز بهتره بود

با توجه به شرایط ذکر شده پیشنهاد اساتید در این زمینه چیه ؟؟؟

با تشکر
                      منم تو یه پروژه خواستم همچین کاری انجام بدم اما ظاهرا برای هر ماژول یه usart لازمه

تا به قول شما نظر استادانه ی اساتید چی باشه؟؟

دیدگاه

از mux فرکانس بالا می تونید استفاده کنیدالبته باید دوبل باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hakim khayam نمایش پست ها
                          سلام
                          مرسی
                          میکروت چی هست ؟
                          اگر چند تا میکرو باشه میشه .... اینو میدونم که میکروهای ST یه امکاناتی دارن به نام مولتی پروسسور که میتونی UART چندین میکرو رو با هم به یه خط باس وصل کنی ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrasool.vk نمایش پست ها
                            از mux فرکانس بالا می تونید استفاده کنیدالبته باید دوبل باشد.
                            سلام
                            همون طور که عرض کردم ممکنه دوتا ماژول هر زمان که شما فرض کنید برای میکرو دیتا ارسال کنند
                            بنابراین دائم باید منتظر دریافت دیتا از ماژول ها باشیم
                            به نظر برای دو ماژول sim800 و RFID دو ماژول USART لازمه که هر لحظه آمادگی دریافت دیتا رو داشته باشند
                            حالا اگه بخوایم با مگا 8 این کار رو انجام بدیم راهکار چیه ؟

با تشکر
                            آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X