اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل خروجی دیجیتال سنسور دمای DS18B20 به آنالوگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل خروجی دیجیتال سنسور دمای DS18B20 به آنالوگ

سلام دوستان
    برای پروژه دانشگاه نیاز به خواندن دما با دقت زیاد دارم که سنسور DS18B20 نیازهای منو برآورده میکنه.
    مشکلم در اینه که سخت افزار من فقط ورودی آنالوگ داره بنابراین نمیتونه با این سنسور ارتباط برقرار کنه.
    اگه ممکنه یک مبدل دیجیتال به آنالوگ با رزولوشن 11 یا 12 بیت معرفی کنید.
    با تبدیل دیجیتال به آنالوگ چقدر خطا به داده ی خوانده شده اضافه میشه؟

پیشاپیش از پاسختون سپاسگزارم.

پاسخ : تبدیل خروجی دیجیتال سنسور دمای DS18B20 به آنالوگ

سلام
    اگه پروژه دست خودتون بوده چرا ورودی انالوگ
    اخه جوانان چرا ؟ :biggrin:
    انتخاب d/a تو نت سرچ کن
    و برای دقت بیشتر // چون انالوگ دقت کم میکنه
    پیشنهاد میکنم من : از 2 ورودی انالوگ استفاده کن // یکی برای رقم اصلی دما // یکی هم برای قسمت اعشار
    قسمت اعشارشم 2 عدد در نظر بگیر یعنی صدم
    دیگه چیزی به ذهن کوچکم نمیرسه
    اگه فقط هم یه خروجی داری خب :biggrin: تو میمونی خاک

دیدگاه

سخت افزارت چی هستش؟
      در هر صورت ما تو میکرویی مثل مگا 16 هم مبدل ADC و هم DAC داریم که خوب چرا از اونها استفاده نمیکنی دقتشونم بدک نیست :eek: :eek: :agree:
      mer30

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsenmax70
        سخت افزارت چی هستش؟
        در هر صورت ما تو میکرویی مثل مگا 16 هم مبدل ADC و هم DAC داریم که خوب چرا از اونها استفاده نمیکنی دقتشونم بدک نیست :eek: :eek: :agree:
        شما مطمئنی مگا 16 DAC داره :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
        .The best question deserves a better answer
        =-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=
        «پناه»می برم «به خدا»
        از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
        محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط blue_pulse
          شما مطمئنی مگا 16 DAC داره :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
          ببخشید اون اشتباه چاپیه برادر. منظورم استفاده بصورت مستقیم نبود:
          ببن میتونی خروجی 8bit میکرورو به آی سی هایی بدی که اینکاره هستن مثل :5962-8770102RA یا 5962-87700012A بعلاوه 2 میلیون تای دیگه :applause: :applause: :applause:
          mer30

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsenmax70
            ببخشید اون اشتباه چاپیه برادر. منظورم استفاده بصورت مستقیم نبود:
            ببن میتونی خروجی 8bit میکرورو به آی سی هایی بدی که اینکاره هستن مثل :5962-8770102RA یا 5962-87700012A بعلاوه 2 میلیون تای دیگه :applause: :applause: :applause:
            لازم نیست سخت گیری کنی با پل مفاومتی میتونی سیگنال سینوسی داشته باشی و مقادیر Dc :nerd:
            «پناه»می برم «به خدا»
            از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
            محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط che_guevara
              سلام دوستان
              برای پروژه دانشگاه نیاز به خواندن دما با دقت زیاد دارم که سنسور DS18B20 نیازهای منو برآورده میکنه.
              مشکلم در اینه که سخت افزار من فقط ورودی آنالوگ داره بنابراین نمیتونه با این سنسور ارتباط برقرار کنه.

بهترین کار استفاده از یک چیپ کمکیه که باهاش ds18b20 راه اندازی کنی و با spi یا usart به چیپ اصلی بفرستی یا استفاده از smt 160 که خروجیه pwm داره
              اسم سخت افزارتو بگو که چیه که 1wireoنداره؟ :read:
              یا حق
              «پناه»می برم «به خدا»

دیدگاه

نوشته اصلی توسط blue_pulse
                لازم نیست سخت گیری کنی با پل مفاومتی میتونی سیگنال سینوسی داشته باشی و مقادیر Dc :nerd:
                سخت نمیگیرم در واقع اگه دیتاشیت مگا 16 رو بخونی(کلمه DACرو توش سرچ کن وقتت تلف نشه) خواهی دید که با یه PWM ساده میشه همون کارو انجام داد . :biggrin: :biggrin: :biggrin:
                mer30

دیدگاه

نوشته اصلی توسط che_guevara
                  سلام دوستان

باسلام
                  ds18b20یه سنسور دماهستش که حتما باید به وسیله میکرو چندتا کد براش ارسال کنی بعد سنسور دمارو به صورت یه عدد16 بیتی برات ارسال میکنه
                  واصلا ربطی به انالوگ نداره
                  ولی اگه سنسور دمای انالوگ میخوای ازسنسورlm35استفاده کن که به ازای یک واحدافزایش دماده میلی افزایش ولتاژ درخروجی میده
                  http://s3.picofile.com/file/7933713545/damasanj_lm35_ds18b20.rar.html
                  دوپروژه یکی باlm35ویکی باds18b20
                  اگريك فلج مادر زاد در مسابقه دو ماراتون نفراول نشود مقصر فقط وفقط خودش است...

دیدگاه

بنظر من دوستان خوب متوجه مشکل دوستمون نشدن
                    ایشون داره میگه سنسور ds18b20 ????
                    یعنی ایشون یه دستگاه دارن که فقط ورودی انالوگ میگیره حالا ایشون میخوان به هر شکلی از هر دماسنج دقیقی استفاده کنن با کمک میکرو و اما خروجی دما رو به صورت انالوگ به دستگاه شون بدن
                    ایشون اصلا خوذشون مدار و بحث دنبال نمیکنن ؟
                    و در مورد دستگاه مخوفشون حرف نمیزنن
                    حتما مشکلشون رفع شده
                    نه دوستان :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sahel2013
                      بنظر من دوستان خوب متوجه مشکل دوستمون نشدن
                      ایشون داره میگه سنسور ds18b20 ????
                      یعنی ایشون یه دستگاه دارن که فقط ورودی انالوگ میگیره حالا ایشون میخوان به هر شکلی از هر دماسنج دقیقی استفاده کنن با کمک میکرو و اما خروجی دما رو به صورت انالوگ به دستگاه شون بدن
                      ایشون اصلا خوذشون مدار و بحث دنبال نمیکنن ؟
                      و در مورد دستگاه مخوفشون حرف نمیزنن
                      حتما مشکلشون رفع شده
                      نه دوستان :bye
                      :agree:
                      «پناه»می برم «به خدا»

دیدگاه

راهها که زیادن مثلا میتونی از این سنسورها استفاده کنی که خروجی آنالوگ داره و:
                        tmp36
                        fm50
                        ds600
                        خواستی بگو راه های دیگه ای هم هست تا برات توضیح بدم
                        mer30

دیدگاه

از تمامی دوستانی که نظر دادن واقعا ممنونم و شرمندم که دیر جواب میدم(خیلی درگیر این پروژه هستم)
                          دوستان من مثل شما سواد الکترونیکی ندارم. رشته ام مکانیک هست و برای پروژه باید یک ترمو لاگر 24 کاناله درست کنم تا بتونم باهاش همزمان دمای 24 نقطه مختلف یک سیالو بخونم.
                          برای اینکار یک سخت افزار در اختیارم هست که فقط 24 ورودی ولتاژ داره.
                          تا الان با سنسور LM35 تونستم این ترمولاگرو راه اندازی کنم و البته برنامشو تو لب ویو نوشتم.
                          دلیل اینکه به DS18B20 علاقمندم اینه که دقت این سنسور از LM35 خیلی بیشتره و در بدترین حالت(9bit) خطای 0.5 درجه داره.
                          دوست خوبم جناب mohsenmax70 از پیشنهادات ممنونم و به نظر میاد DS600 از بقیه بهتر باشه. AD592CN هم به نظر تو همین رنج هست.
                          متاسفانه متاسفانه متاسفانه
                          چون در مقالات بین المللی(در زمینه کاری من) از این سنسورها تقریبا استفاده نشده واسه همین استادم با سنسورها کنار نیومد و منو مجبور بکار با ترموکوپل کرد که به شدت غیر منطقی و هزینه بر هست. یک ترموکوپلو با AD595AQ راه اندازی کردم که کمی ولتاژ نوسان داره الان دارم با امتحان فیلترهای پایین گذر RC سعی میکنم ولتاژو ثابت کنم.
                          چون AD595 گرون هست(47 هزار تومن) بنابراین به فکر یک پ امپ هستم که ولتاژ 4.096mv به 2000mv تقویت کنه و از اون طرف دمای نقطه سردو با LM35 بخونم.
                          الان دو مشکل دارم یکی اینکه از چه پ امپی استفاده کنم و دیگری اینکه اگر دمای نقطه داغ ترموکوپل(نقطه ای که دمایش را می خواهیم) از دمای نقطه سردش(نقطه اتصال سیم ترموکوپل به دستگاه که با LM35 خوانده می شود) کمتر بشه اونوقت احتمالا در نقطه ی ولتاژ خوانی باید ولتاژ منفی بخونم ولی چون دستگاه من فقط ولتاژ 0 تا 2 ولت می خونه باید چه مداری بکار ببرم تا بتونم ولتاژ + و - بخونم.
                          چیزی که به ذهنم میرسه اینه که در نقطه ولتاژ خوانی یک ولتاژ ثابت مثل 50mv ایجاد کنیم که ولتاژ ترموکوپل با این ولتاژ جمع بشه بعد در نرم افزار با محاسبه, ولتاژ ترموکوپل را در بیاریم. از دوستان خواهش می کنم اگه نظر یا پیشنهادی دارن دریغ نکنن.
                          شرمنده که متن طولانی شد و ممنون بخاطر توجهتون.

دیدگاه

اپمپ 741 باید جواب کارتو بده خیلی ساده هم میشه راش انداخت هزینشم پایینه :smile:
                            mer30

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X