اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

7 سگمنت به روش مالتی پلکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : 7 سگمنت به روش مالتی پلکس

نوشته اصلی توسط honestman
    سپاس

منظورم اینه که من 7 تا سون سگمنت دارم که کانتر 2 تایی، دما 2 تایی و وزن 3 تایی و هر لحظه باید هر سه دیتا نمایش داده بشن

واینکه من دیتا رو از میکرو اول پیوسته میفرستم ولی میکرو دوم چطور تشخیص بده که این دیتای دریافت شده مربوط به کدومه کانتر ؟ دما؟ یا وزن؟
    یک موضوع دیگه من مغازه میرفتم و میگفتم یه سون سگمنت 2 تایی یا سه تایی بده دوست گرامی اینا با نوع مالتی پلکسی فرق میکنه؟ مثلا من یک 2 تایی گرفتم ردیف بالا 8 پایه داره و ردیف پایین هم هفت پایه این مالتی پلکس نیست نه ؟؟؟اصلا تو بازار هست ؟
    آهان. خوب این میشه یه کار سفارشی . باید به ترتیب بفرستی خوب و یا یه عبارت رمز رو بفرستی به میکروی slave بعد عدد رو بفرستی 1001 کار میشه کرد.

دیدگاه

ممنون در مورد سون سگمنت ها هم میشه راهنمایی کنی اونی که من خریدم مالتی پلکس نیست نه؟؟یه مالتی پلکس 4 رقمی چند تا پایه داره؟؟؟ و 2 رقمی و سه رقمی؟؟؟؟؟

دیدگاه

ممنون در مورد سون سگمنت ها هم میشه راهنمایی کنی اونی که من خریدم مالتی پلکس نیست نه؟؟یه مالتی پلکس 4 رقمی چند تا پایه داره؟؟؟ و 2 رقمی و سه رقمی؟؟؟؟؟
        راستش اصلا نمیدونم مالتی پلکس چیه

دیدگاه

ببین دوست من

یک سون سگمنت معمولی تک رقم با ممیزش هشت تا پایه ورودی داره و حداقل یک پایه دیگه هم برا مشترکشون

بگو خوب :biggrin: حالا یک 2 رقمی معمولی 16 تا پایه ورودی میشه و 2 تا هم مشترک

ولی نوع مالتی پلکسش فکر کنم این جوری باشه که برای 2 رقمی همون هشت ورودی رو داریم و 2 پایه مشترک و اینکه کدومش روشن بشه با مشترک کنترل میشه پس تو مالتی پلکس هرچن رقمی که باشه تعداد پایه های سگمنت a,b,c.....g و ممیز همیشه هشت تا هستش و به تعداد رقم پایه مشترک پس برا 4 رقم هشت دیتا و 4 کنتر داریم که میشه دوازده در حالیکه برا نوع معمول 4 رقم فط 32 پایه ورودی و 4 مشترک که میشه 36 پایه

اگه اشتباه میگم دوستان بگن :redface:

دیدگاه

ببین دوست من

یک سون سگمنت معمولی تک رقم با ممیزش هشت تا پایه ورودی داره و حداقل یک پایه دیگه هم برا مشترکشون

بگو خوب :biggrin:
            خوب

حالا یک 2 رقمی معمولی 16 تا پایه ورودی میشه و 2 تا هم مشترک
            ولی نوع مالتی پلکسش فکر کنم این جوری باشه که برای 2 رقمی همون هشت ورودی رو داریم و 2 پایه مشترک و اینکه کدومش روشن بشه با مشترک کنترل میشه پس تو مالتی پلکس هرچن رقمی که باشه تعداد پایه های سگمنت a,b,c.....g و ممیز همیشه هشت تا هستش و به تعداد رقم پایه مشترک پس برا 4 رقم هشت دیتا و 4 کنتر داریم که میشه دوازده در حالیکه برا نوع معمول 4 رقم فط 32 پایه ورودی و 4 مشترک که میشه 36 پایه

اگه اشتباه میگم دوستان بگن :redface:
            آهااان! خوب مالتی پلکس هاشو من خیلی کارکردم فکر نمیکردم کسی اینطوری که میگی 36 پایه راه بندازه وقتی مالتی پلکس هست

دیدگاه

خوب اگه مالتیش نبود میشه رو pcb کاری کرد مالتی بشه با وصل کردن پایه ها

خوب حالا یه بحث دیگه مهندس نور سون هایی که راه انداختی چه جوری ؟ کم رنگ نیستن ؟فرض با کوچکترین سون بازار کار کنیم با تغذیه 5 ولت و یک مبدل bcd و یک دیکدر 3 به 8 به نظرتون چه جور نوری میده؟؟؟ یه شرح از مدار راه اندازی میدم نظر بدین!!!

دیتا ها به ورودی 7448 میان و بعد خروجی اون رو شما بگین با یا بدون مقاومت نصب کنم؟؟ یه a,b....g
              خوب این از دیتا حالا برا سلکت هر سگمنت که من 7 رقم دارم یک دیکدر می خوام که 3 به هشت باشه پس میتونم با سه پایه میکرو هشت سگمنت رو کنترل کنم پس 3 پایه میکرو به 74138 (دیکدر) و خروجی این آسی به پایه های مشترک جهت کنترل رقم نظرتون چیه ؟
              حالا فرض کنید از مبدل bcd و دیکدر استفاده نکنم در این صورت 11 پایه میکرو اشغال میشه درسته ؟

دیدگاه

بهترین راه به نطر بنده استفاده از ای سی های 74hc595 هست که یک شیفت رجستر لچ داره
                :nice:
                .The best question deserves a better answer
                =-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=
                «پناه»می برم «به خدا»
                از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
                محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

سلام

یعنی چه جوری؟؟؟ :rolleyes:یکم بیشتر توضیح بدین لطفا :smile:

دیدگاه

دیتا شیت ای سیو مطالعه کن
                    به چه زبانی برنامه مینویسی؟
                    «پناه»می برم «به خدا»
                    از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
                    محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

بسکام مهندس

منظورم اتصالاتش به میکرو و نحوه ی استفاده برا سون سگمنته

دیدگاه

به زودی برنامه رو براتون میزارم
                        موفق باشید
                        «پناه»می برم «به خدا»

دیدگاه

با سلام

من یک نرم افزار با C# نوشتم که به کمک این نرم افزار شما می توانید هر کاراکتری که خواستید از طریق رابط گرافیکی بر روی سون سگمنت طراحی کنید و سورس مربوط به اون رو دریافت کنید .

- اجرای برنامه بدون نیاز به نصب فقط با کلیک روی برنامه
                          - قابلیت طراحی و اضافه کردن کاراکتر به تعداد نامحدود
                          - قابلیت دریافت سورس به زبان های C و Basic
                          - قابلیت اجرای برنامه در ویندوز Vista و 7 بدون مشکل و اجرا در ویندوز XP با نصب فریم ورک 4
                          - دارای محیط گرافیکی جذاب ،زیبا و کاربرپسند به زبان فارسی.

امیدوترم پیشنهاد و انتقادات خود را جهت تکمیل کردن آن به اینجانب منتقل کنید

توجه:دگمه انتخاب آند مشترک با کاتد مشترک اشتباه است انشا الله در ورژن های بعدی اصلاح میشود

http://s1.picofile.com/file/79070455...gment.rar.html

من یک دما سنج با این نرم افزار طراحی کردم که بطور کامل شامل Pcb , Proteuse , Bascom آن اینجا میگذارم امیدوارم مفید باشد

http://s4.picofile.com/file/7907065157/Temp_91

دیدگاه

نوشته اصلی توسط •.´™ مَسِِــــح`.•
                            به زودی برنامه رو براتون میزارم
                            موفق باشید
                            ازتون ممنون و بی نهایت سپاسگزارم :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Shapour-Ardebil
                              با سلام

من یک نرم افزار با C# نوشتم که به کمک این نرم افزار شما می توانید هر کاراکتری که خواستید از طریق رابط گرافیکی بر روی سون سگمنت طراحی کنید و سورس مربوط به اون رو دریافت کنید .

- اجرای برنامه بدون نیاز به نصب فقط با کلیک روی برنامه
                              - قابلیت طراحی و اضافه کردن کاراکتر به تعداد نامحدود
                              - قابلیت دریافت سورس به زبان های C و Basic
                              - قابلیت اجرای برنامه در ویندوز Vista و 7 بدون مشکل و اجرا در ویندوز XP با نصب فریم ورک 4
                              - دارای محیط گرافیکی جذاب ،زیبا و کاربرپسند به زبان فارسی.

امیدوترم پیشنهاد و انتقادات خود را جهت تکمیل کردن آن به اینجانب منتقل کنید

توجه:دگمه انتخاب آند مشترک با کاتد مشترک اشتباه است انشا الله در ورژن های بعدی اصلاح میشود

http://s1.picofile.com/file/79070455...gment.rar.html

من یک دما سنج با این نرم افزار طراحی کردم که بطور کامل شامل Pcb , Proteuse , Bascom آن اینجا میگذارم امیدوارم مفید باشد

http://s4.picofile.com/file/7907065157/Temp_91
                              بسیار عالی انشالله که همیشه سربلند و سلامت باشید.
                              اتفاقا برا جدول اعداد که کد باینری و نخوام از مبدل bcd استفاده کنم ازش بهره میبرم ممنون

دیدگاه

کم یودن نور سون سگمنت

سلام
                                من 6 عدد سون سگمنت را یه صورت رفرشی با تایمر میکرو راه اندازی کردم اندازه سون سگمنتها متوسط هسا و با ولتاژ 5 ولت کار میکنه و آند مشترک هستند من کاتدها را به ULN2803 و آندها را با ترانزیستور A733 درایو کردم مشکل اینحاست که نور سون سگمنت کم هست البته من بیس ترانزیستور BC547 را با یک مقلومت 1 کیلو به میکرو و کلکتور را به بیس A733 و امیتر را به زمین وصل کردن همجنین کلکتور BC547 را با یک مقاومت 10 کیلو به 9 ولت وصل کردمو امبتر A733 را به 9 ولت و کلکتور a733 را به مقاومت 1 کیلو به زمبن وصل کردم و کلکتور را به آند سون سگمنتها در این حالت تمام سگمنتها روسن میشود با نور خوب ولی چون رفرش مینک عدد دریت نیست و با کم کردن ولتاژ نور کم میشود و اعداد درست نمایش داده میشود.( سگمنتها را با 9ولت درایو کردم) مشکل کم نور بودن سون سگمنتها را چگونه حل کنم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X