اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در برنامه نویسی سون سگمنت ها در بیسکام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در برنامه نویسی سون سگمنت ها در بیسکام

سلام
    من تا حالا با سون سگمنت های مولتی پلکس کار نکردم و درایو کردنش رو هم بلد هستم و اطلاعات پایه رو دارم میخواستم یه سون سگمنت مولتی پلکس دوتایی رو توسط آی سی 7448-7447 درایو کنم و برنامه نویسیش کنم که یه عدد متغییر رو نشون بده مثل یه دماسنج یا ولتمتر 0تا5 ولت کسی میتونه کمکم کنه و بهم یاد بده

پاسخ : کمک در برنامه نویسی سون سگمنت ها در بیسکام

اینکه خیلی آسونه همون متغیری که می خوایی نشون بدی رو با الگوریتم هایی که وجود داره ؛ ارقامشو از هم جدا کن و یکی یکی نشون بده برای اینکه از درایور هم استفاده نکنی می تونی کدهای مربوط به اعداد رو توی یه آرایه بریزی سپس به جای دادن رقم مربوط به خروجی آرایه ای که کد مربوط به اون رقم وجود داره رو تو خروجی بریز .
    یه کم توضیحاتم گنگ بود برنامه زیر رو نگاه کن ، برنامه چراغ راهنمایی ولی اگه بتونی درکش کنی مشکلت حل میشه اگه هم متوجه نشدی بگو کجاش مبهمه برات توضیح بدم :nerd:
    http://uploadtak.com/images/u2475_LIGHT_TRAFFIC.rar
    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
    [hr]

دیدگاه

آقا گرفتی مطلبو یا منم در کمک راهنمایی این دوستمون کمکت کنم ؟
      :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice:
      تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
      علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

دیدگاه

نه من مطلب رو گرفتم و شمارش تا 99 و یه چیز هایی که بازه اش معلومه رو میتونم برنامه نویسی کنم من سوالم این که حالا یه عدد متغییر مثلا از adc یه ولتاژی رو دریافت میکنیم و با فرمول این رو مقدار ولتاژ تبدیل میکنیم و مثلا اگه بخواهیم تو lcd نمایش بدیم فقط کافیه متغییر x رو که ولتاژه رو تو گیومه lcd قرار بدیم ولی هالا میخوام این متغییر رو برای ساخت یه ولتمتر 0 تا 5 ولت از تریق یه سون سگمنت مولتی پلکس 2 و آیسی 7448 که باهاش کارنکردم تا حالا و نمیدونم که به جدول look up نیاز داره یا نه نمایش بدم.

دیدگاه

آره خب باید همین کارو کنی دیگه :mrgreen:
          نگاه کن اون آی سی 7448 یا 7447 درایور 7seg هستن یعنی چی ، یعنی اون عدد در مبنای دودویی یا همون باینری که میکرو میده رو به یه کدی تبدیل میکنه که عدد مربوط به همون کد روی 7seg نمایش داده بشه :agree:
          خب شما اگه اسرار داری از این آی سی ها استفاده کنی ، استفاده کن ولی بیخودی استفاده میشه
          ببین اصلا من همین برنامه ای که شما می گین رو مینویسم ببین کجاش مبهمه
          از نوشته هاتون معلومه که هنوز کاملا روش کار رو متوجه نشدین :nerd:
          خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
          [hr]

دیدگاه

فرض کنیم عددمتغیرت شده 571وشما میخوای رو سون سگمنت نمایشش بدی
            اولین کار اینه که این ارقام رو از هم جدا کنی (7و1و5)
            برای جداسازی عدد موردنظراول یه متغیر انتخاب میکنی(مثلاx=571) و سپس عدد رو برابر اون قرار میدی وچند متغیر دیگه(a,b,c) تعریف(به تعداد ارقام عدد) سپس مراحل زیر رو انجام میدی
            مرحله ی اول
            b=x //10 باقی مانده ی xتقسیم بر 10برابر باb یعنی b=571 // 10 که میشه b=1
            مرحله ی دوم
            x=x / 10 که میشه x=57
            مرحله ی سوم
            c=x//10 باقی مانده x تقسیم بر 10 برابر با c یعنی c=57//10 که میشه c=7

مرحله ی چهارم
            x=x / 10 که میشه x=5
            مرحله ی پنجم
            d=d//10 باقی مانده ی x تقسیم بر 10 برابر با d یعنی d=5//10 که میشه d=5

خب الان سه رقم 571 (به ترتیب از یکان به صدگان)در متغیر های a,b,c ذخیره شده ان
            اگر از ای سی های درایور مثل7448استفاده میکنی و ورودی این ایسی رو به مثلا بهportbوصل کردی
            برای نشان دادن هر رقم کافیه portbرو رو برابر اون رقم قرار بدی مثلا میخوای رقم5از عدد571 رو نشون بدی کافیه portb=d (رقم 5 در متغیر d ذخیره شده)
            اگريك فلج مادر زاد در مسابقه دو ماراتون نفراول نشود مقصر فقط وفقط خودش است...

دیدگاه

تا حدی متوجه شدم من برنامه نویسیرو تو بیسکام انجام میدم اگه اشکال داشت میزارم اینجا.

دیدگاه

ببین من این برنامه ای که شما می گفتی رو نوشتم ( ولتمتر با دو رقم اعشار ) که عدد مورد نظر رو روی 7SEG سه تایی MUX نشون میده سعی کردم تا جایی که میشه قابل درک باشه
                ببین کجاش مفهوم نیست بیشتر توضیح بدم
                http://uploadtak.com/images/j61_voltmeter.rar
                [hr]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X