اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاچ خازنی Capacitive Touch

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تاچ خازنی Capacitive Touch

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
    ببین اینطوری که وقتی پایه Send یک میشه
    تایمر شروع به شمارش کنه تا زمانی که پایه های Reveive یک میشن
    البته تایمر نباید از کار بیوفته
    یا این که وقتی پایه Send یک میشه زمان فعلی تایمرو بریزیم تو یه متغییر
    وقتی هم که پایه Receive یک شد زمان تایمرو بازبریزیم تو یه متغییر دیگه
    برای هر پایه این زمان پایان و زمان شروع رو از هم کم کنیم ببینیم مدتش چقد میشه

حالا به تعداد پایه های Receive باید متغییر داشته باشیم
    بعد این مقدارا رو مقایسه کنیم ببینیم کدوما تاچ شدن کدوما تاچ نشدن

اگه بتونی فعلا مثلا برای 3 تا بنویسی عالی میشه
    سه تا دکمه و 3 تا زمان خروجی
    از روی زمان ها میشه فهمید کدوم تاچ شده کدوم نشده
    بنظرت کار سختیه؟!
    نه بابا چه سختی ای
    خیلی هم خوبه
    شما یه بار دستتو بزار رو دکمه ببین چه قدر زمان میبره و یدفعه بدون اینکه بزاری دستتو زمان رو اندازه بگیر
    میتونی برای مقایسه مثل اشمیت تریگر عمل کنی یعنی گپ داشته باشی
    تا میتونی فرکانس تایمر رو ببر بالا و حتما کریستال خارجی بزار که دقیق تر باشه زمان اندازه گیری شده
    زندگی یعنی امید و حرکت
    کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
    سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
    برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
    به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

دیدگاه

شما که درست میگی
      کاملا کافی بود :biggrin:
      خب همین دیگه یه تابع
      یه چیزی که وقتی فراخوانی میکنی تشخیص بده تاچ یا نه تاچ :icon_razz:
      خب تو که برنامه نویسیت خوبه ببین آقای ایمانی فر چی فرمودن بنویس تابشو
      ببین میخوام یه چیز شسته رفته باشه که مثلا برای هر پروژه نیاز شد 4،5 تا کلید تاچ بذاریم راحت بتونیم اینکارو بکنیم
      اگه وقت داری بنویس ببین چی در میاد از توش
      من خودم تئوریشو خوب میدونم ولی یکم وقتم پره و یکمم با ریجیستر های میکرو آشنایی ندارم باید بیفتم توشون وقت گیره برام
      یه همتی بکن راش بندازیم
      خدمت شما عرض کنم که من باید یه نسخه از همچین بردی داشته باشم که راه اندازی کنم. الان هم که در دسترسم نیست. مورد دیگه اینه که من فکر میکنم شما باید خودت این کار رو بکنی. در واقع من با همچین کاری بیشتر بهت خیانت میکنم تا کمک. من فکر نمیکنم نوشتن یه تابع دردسری داشته باشه. یه تایمر برای کارت اختصاص بده و شروع کن به کار. همین الان یه کاغذ و قلم بردار و واسه برنامت وقت بذار. حتی اگه یه مبتدی هم باشی یه ظهر واسه کارت کافیه اگه حرفه ای باشی که شاید چند دقیقه. همه کدهاتو توی یه کاغذ می نویسی. من حرفه ای ترین اساتید از امریکا و انگلیس داشتم که وقتی بهشون گفتم چطور کد می نویسن گفتن اول کاغذ و قلم!(یه تاپیک قبلا داشتم که اگه خواستی بگو برات پیغام خصوصی کنم تا باورت بشه و همچنین موضوعات خوبی توش رد و بدل شد که شاید بدردت بخوره.) تو می تونی! من مطمعنم بچه های کرمان می تونن.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تاچ خازنی Capacitive Touch

نوشته اصلی توسط Rohalamin
        خدمت شما عرض کنم که من باید یه نسخه از همچین بردی داشته باشم که راه اندازی کنم. الان هم که در دسترسم نیست. مورد دیگه اینه که من فکر میکنم شما باید خودت این کار رو بکنی. در واقع من با همچین کاری بیشتر بهت خیانت میکنم تا کمک. من فکر نمیکنم نوشتن یه تابع دردسری داشته باشه. یه تایمر برای کارت اختصاص بده و شروع کن به کار. همین الان یه کاغذ و قلم بردار و واسه برنامت وقت بذار. حتی اگه یه مبتدی هم باشی یه ظهر واسه کارت کافیه اگه حرفه ای باشی که شاید چند دقیقه. همه کدهاتو توی یه کاغذ می نویسی. من حرفه ای ترین اساتید از امریکا و انگلیس داشتم که وقتی بهشون گفتم چطور کد می نویسن گفتن اول کاغذ و قلم!(یه تاپیک قبلا داشتم که اگه خواستی بگو برات پیغام خصوصی کنم تا باورت بشه و همچنین موضوعات خوبی توش رد و بدل شد که شاید بدردت بخوره.) تو می تونی! من مطمعنم بچه های کرمان می تونن.
        سلام
        آخه من به تو چی بگم که اینقد خوبی :icon_razz:
        خیانت کوجو بوده بابا
        میگم نمیرسم ، حقیقتش دارم برا ارشد میخونم وقت کلا کار عملی ندارم
        نه که نداشته باشم ، وقت نمیذارم چون ذهنم میره روی کار ، درس میره تو دیوار
        فقط برای همین گفتم من مدارو توضیحاتشو میذارم
        یکی هم 4 خط برنامه بنویسه وگرنه خودتم میدونی برنامه نویسیش کاری نداره بابا ( نشد تو اولین وقت مینویسم ولی بعد کنکور میخواستم تاپیک سریع تر به نتیجه برسه)
        مدار یا برد خواصی هم نمیخواد توی پروتئوس یه مقاومت و خازن میذاریو یه خازن با خازنش موازی میکنی و یه کلید
        کلیدو ببندی انگار تاچ شده و ظرفیت خازنی میره بالا و اون زمان تغییر میکنه به همین سادگی
        ولی تو اینقد خوبی که بازم خیانت نمیکنی :agree:
        درایور شبکه و nRF24L01
        کاتالوگ محصولات
        کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
        شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
        فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام مهندس بیرامی
          آقا اینی که میگی رو من با pic 12f629 ساختم یک برنامه خیلی خیلی سادست فقط چند تا مشکل دارم که هنوز نتونستم حلش کنم
          1) حتما صفحعه باید لمس بشه که led روشن بشه البته یک لایه نازک پلاستیکی هم رو صفحه میزارم کار میکنه ولی من میخوام مثلا از 5 میلی متری کار کنه
          2) نمیدونم چجوری برنامه رو بنویسم که مثل latch عمل کنه با یک بار تاچ led روشن بشه با یک بار تاچ خاموش.
          من اونیم که سایه ام نداشت
          دلش رو توی کوچه جا گذاشت
          همون که تو دلش غمارو کاشت
          غیر از این سکوت چیزی برنداشت
          مرتضی خدا نگهدارت.روحت شاد و یادت گرامی و صدایت جاودان

دیدگاه

ایول.
            1-یکی از خصوصیات تاچ هاس خازنی همینه که حتما باید صفحه لمس بشه حتی اگه یه لایه نازک پلاستیکی هم روش بزاری عمرا کار نمیکننه.
            2-فرض میکنیم اگه مقدار a از 20 بیشتر شد یعنی صفحه لمش شده.حالا:
            کد:
            while(1){
            if(a>10)b=!b;        //yani safhe lams shod.
            PORTB.0=b;         //porti ke led behesh vasle.
            }
            موفق باشید. :biggrin: :biggrin:
            Someone who can change the world
            ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abritco
              ایول.
              1-یکی از خصوصیات تاچ هاس خازنی همینه که حتما باید صفحه لمس بشه حتی اگه یه لایه نازک پلاستیکی هم روش بزاری عمرا کار نمیکننه.
              2-فرض میکنیم اگه مقدار a از 20 بیشتر شد یعنی صفحه لمش شده.حالا:
              کد:
              while(1){
              if(a>10)b=!b;        //yani safhe lams shod.
              PORTB.0=b;         //porti ke led behesh vasle.
              }
              موفق باشید. :biggrin: :biggrin:
              سلام به هردوی شما
              دوستان من با مورد 2موافقم مشکلی نداره و اینطوری بصورا لچ کار میکنه
              و اما مورد 1 ، abritco اگه اینطوری بود و قرار بود حتما پوست دست با مس تماس داشته باشه میشد غیر خازنی
              خصوصیت خازن دی الکتریک بینشه ( اگه کار نمیکرد که به درد من نمیخورد )

این مدار حتما باید تماس مستقیم باشه راحت کار تاچ را میکنه و میشه حتی 0 و 1 هم در خروچیش با اضافه کردن دیودو خازن گرفت

حالا این مطلب از سایت Arduino رو بخون :

The physical setup includes a medium to high value (100 kilohm - 50 megohm) resistor between the send pin and the receive (sensor) pin. The receive pin is the sensor terminal. A wire connected to this pin with a piece of foil at the end makes a good sensor. For many applications, a more useful range of values is obtained if the sensor is covered with paper, plastic, or another insulating material, so that users do not actually touch the metal foil.
              و این مطلب تکمیلی که میگه :

Here are some guidelines for resistors but be sure to experiment for a desired response.

Use a 1 megohm resistor (or less maybe) for absolute touch to activate.
              With a 10 megohm resistor the sensor will start to respond 4-6 inches away.
              With a 40 megohm resistor the sensor will start to respond 12-24 inches away (dependent on the foil size). Common resistor sizes usually end at 10 megohm so you may have to solder four 10 megohm resistors end to end.
              جواب reza_eminem67 هم توی این مقاومتس ( البته اگه مدارت همینی هس که من گذاشتو تو پست اول )

و این که من این مدارو روی برد Arduino خودم تست کردم و رحت از پشت شیشه نازک و پلکسی کار میکنه

مانیتورای سامسنگ دیدی دکمه هاشون زیر قاب پلاستیکی هستن ( دستت به مس میخوره کار میکنه یا تا میکشی روش؟! اینم بگم نوری نیستن قبلا بررسی کردم )
              درایور شبکه و nRF24L01
              کاتالوگ محصولات

دیدگاه

ممنون از پاسخ دوستان.
                مدار من اینه
                دلش رو توی کوچه جا گذاشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_eminem67
                  ممنون از پاسخ دوستان.
                  مدار من اینه
                  اخوی این بنظرم فرق داره
                  تاچی که توی Proteus هست با نزدیک شدن دست ولتاژ میده و میتونی توی Properties تغییر بدی که نزدیک میشه چه ولتاژی بده
                  مدار ما بر اساس تغییر خازن کار میکنه

وقتی کلید باز باشه شکل موج خروجی ( آبی ) دقیقا مطابق با شکل موج ورودیه ( زرد )

ولی وقتی کلید بسته میشه ( یعنی بدن انسان اون خازن رو به وجود میاره )
                  اختلاف زمان بین یک شدن سیگنال ورودی ( زرد ) تا یک شدن خروخی ( آبی ) باید توسط میکرو اندازه گیری شه
                  در اینجا هر خونه عمودی 1 ولت و هر خونه افقی 200 میکرو ثانیه است
                  ببین با اضافه شدن خازن دوم 400 میکرو ثانیه طول میکشه تا خروجی یک شه

یه بزرگواری میخوام 4 خط برنامه برای این بنویسه که فقط این زمان رو اندازه بگیره همین
                  درایور شبکه و nRF24L01
                  کاتالوگ محصولات

دیدگاه

اخوی این بنظرم فرق داره
                    تاچی که توی Proteus هست با نزدیک شدن دست ولتاژ میده و میتونی توی Properties تغییر بدی که نزدیک میشه چه ولتاژی بده
                    مدار ما بر اساس تغییر خازن کار میکنه

وقتی کلید باز باشه شکل موج خروجی ( آبی ) دقیقا مطابق با شکل موج ورودیه ( زرد )

ولی وقتی کلید بسته میشه ( یعنی بدن انسان اون خازن رو به وجود میاره )
                    اختلاف زمان بین یک شدن سیگنال ورودی ( زرد ) تا یک شدن خروخی ( آبی ) باید توسط میکرو اندازه گیری شه
                    در اینجا هر خونه عمودی 1 ولت و هر خونه افقی 200 میکرو ثانیه است
                    ببین با اضافه شدن خازن دوم 400 میکرو ثانیه طول میکشه تا خروجی یک شه

یه بزرگواری میخوام 4 خط برنامه برای این بنویسه که فقط این زمان رو اندازه بگیره همین
                    آره مهندس میدونم ولتاز میده فقط برای اینکه نشون بدم صفحه تاچ کجاست اون شکل رو گذاشتم.
                    ببین برنامه PIC که نوشتم اگه به دردت میخوره بگو که بذارم.
                    فقط من زمانی رو اندازه نمیگیرم میام یه پین رو 1 میکنم بعد 5 میکرو ثانیه delay میدم ولتاژی که دو سر خازن (صفحه تاچ) میفته رو میدم به پین A1 اگه پین A1 رو یک کرد که یعنی تاچ نشده اگه صفر بود که یعنی تاچ شده.
                    حالا بنظر شما از تایمر استفاده باید کرد یا همین که بالا توضیح دادم خوبه ؟
                    دلش رو توی کوچه جا گذاشت

دیدگاه

آره مهندس میدونم ولتاز میده فقط برای اینکه نشون بدم صفحه تاچ کجاست اون شکل رو گذاشتم.
                      ببین برنامه PIC که نوشتم اگه به دردت میخوره بگو که بذارم.
                      فقط من زمانی رو اندازه نمیگیرم میام یه پین رو 1 میکنم بعد 5 میکرو ثانیه delay میدم ولتاژی که دو سر خازن (صفحه تاچ) میفته رو میدم به پین A1 اگه پین A1 رو یک کرد که یعنی تاچ نشده اگه صفر بود که یعنی تاچ شده.
                      حالا بنظر شما از تایمر استفاده باید کرد یا همین که بالا توضیح دادم خوبه ؟
                      خب از شما هم همینه
                      اگه 1 شده باشه یعنی خازن کوچیکه و بلافاصله شارژ شده ( توی 5 میکرو ثانیه ) ولی اگه تاچ شده باشه زمان شارژ طولانی تره و توی 5 میکرو پانیه هنوز 1 نشده
                      طوری نیست برنامت ولی اینی که من میگم ( اندازه گیری زمان ) میشه دقت و حساسیتو تنظیم کرد و حتی بینش یه گپ تعریف کرد تا درست بشه بین تاپ شدن و نشدن تمایز قائل شد
                      ولی ایده کار شما هم جالب بود دوس داشتم
                      درایور شبکه و nRF24L01
                      کاتالوگ محصولات

دیدگاه

خب از شما هم همینه
                        اگه 1 شده باشه یعنی خازن کوچیکه و بلافاصله شارژ شده ( توی 5 میکرو ثانیه ) ولی اگه تاچ شده باشه زمان شارژ طولانی تره و توی 5 میکرو پانیه هنوز 1 نشده
                        طوری نیست برنامت ولی اینی که من میگم ( اندازه گیری زمان ) میشه دقت و حساسیتو تنظیم کرد و حتی بینش یه گپ تعریف کرد تا درست بشه بین تاپ شدن و نشدن تمایز قائل شد
                        ولی ایده کار شما هم جالب بود دوس داشتم
                        تا حالا با تایمر کار نکردم
                        تا 2 روز ویگه ایشالا برنامشو با تایمر هم واسه pic مینویسم هم واسه avr.
                        شما هم راهنمایی کنید تا به نتیجه برسیم.
                        دلش رو توی کوچه جا گذاشت

دیدگاه

منم امروز یه کیبرد چهار کلیده با پروتل براش کشیدم.خیلی هم خوب شده.
                          یکم سرم شلوغه تو اولین فرصت برنامه رو هم مینویسم.
                          موفق باشید. :biggrin:
                          Someone who can change the world
                          ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

تا حالا با تایمر کار نکردم
                            تا 2 روز ویگه ایشالا برنامشو با تایمر هم واسه pic مینویسم هم واسه avr.
                            شما هم راهنمایی کنید تا به نتیجه برسیم.
                            عالیه منم تا جایی بتونم کمکت میکنم
                            اگه PIC با MPLAB X مینویسی و C18 که مشکلی بود حلش میکنیم

نوشته اصلی توسط abritco
                            منم امروز یه کیبرد چهار کلیده با پروتل براش کشیدم.خیلی هم خوب شده.
                            یکم سرم شلوغه تو اولین فرصت برنامه رو هم مینویسم.
                            موفق باشید. :biggrin:
                            خیلی خوبه
                            فایل پروتلشو بذار منم یه نگاهی بش بندازم :agree:
                            درایور شبکه و nRF24L01
                            کاتالوگ محصولات

دیدگاه

سلام.مهندسین عزیز کسی نتونست کاری بکنه ؟ من که از همون دوره کارشناسی از این تایمرا بدم میومد حالا یا من خنگم یا من خنگم :angry:

دلش رو توی کوچه جا گذاشت

دیدگاه

سلام.مهندسین عزیز کسی نتونست کاری بکنه ؟ من که از همون دوره کارشناسی از این تایمرا بدم میومد حالا یا من خنگم یا من خنگم :angry:

سلام
                                بحث تونستنش نیست کسی اینقد وقتو نمیخواد بذاریه
                                ولش کن یه راه بدون تایمرم هست
                                مثلا یه While بذاری که اگه تا همه یک نشدن ادامه بده
                                بعد زیر While برای هر کدوم یه If بذاریم که اگر فلانی یک نشده متغییر متناظرشو یکی زیاد کن
                                این If رو برای همه مینویسیم بعد یه Delay در حد 5 میکرو ثانیه میذاریم
                                با مقایسه مقدار متغییر های متناظر و ضربش در 5 میلی ثانیه میشه حدود زمان 1 شدن رو اندازه گرفت
                                که راحت اختلاف بین تاچ شدن و نشدنو میشه پیدا کرد

هنوز کسی به اهمیت این نوع تاچ پی نبرده یه سرچ ساده بزنید میبینید که شرکتای بزگی مثل Atmel و Microchip دو نوع تاچ خازنی به اسم های QTouch و mTouch رو دارن به شدت روش کار میکنن
                                کتابخونه و PDF های خیلی خوبی براش دادن
                                حتی IC هایی فقط برای دکمه های تاچ خازنی تولید کردن که خروجی سریال داره
                                اینجا هنوز ملت گیر راه اندازی Push Button هستن
                                درایور شبکه و nRF24L01
                                کاتالوگ محصولات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X